Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

«Життя просив він у Тебе: Ти дав йому»

Століття о. д-ра Дмитра Блажейовського

Довге життя отця-доктора Дмитра Блажейовського сповнене невтомної різнопланової праці, але люди передусім оцінюють його звершення у двох ділянках – науковій роботі й створенні вишиваних ікон. Здавалось би, ці дві цілком різні сфери занять нелегко поєднати між собою, але насправді вони – в особі отця Блажейовського – взаємодоповнювальні та взаємозалежні.

Упродовж останніх двадцяти років Україна й світ із подивом відкривають для себе феномен вишиваної ікони у виконанні отця-доктора Дмитра Блажейовського. Він зрозумів сам і прагне утвердити всіх нас у переконанні, що кожний народ має свою ідентичність у кожній сфері свого побуту, а тим більше – в царині духовності. І сьогодні одним із засобів протидії розмиванню цієї ідентичності можуть бути не лише уроки історії, а й повернення до своїх культурно-мистецьких традицій, хоча й переосмислених з позицій нового історичного досвіду.

Проживаючи у США, о. Дмитро неодноразово долучався до будівництва храмів для української діаспори, а при них організовував українські недільні школи для збереження традиції рідного краю. Найбільше його боліло, що наші емігранти, намагаючись якомога швидше увійти в американський ритм життя, поступово відрікались від традицій своїх предків. Він же намагався прищепити їхнім дітям любов до України, навчаючи колядок та українських пісень.

Там, в Америці, о. Дмитро почав вишивати, як тепер каже, «не заради задоволення, а через потребу», адже в церквах не було українських ікон, хоругв. Так, у чужому краю, вже у зрілому віці (60 років) він відкрив у собі талант до рукоділля.

У теперішньому доробку автора – майже 350 ікон та хоругв, які виконують свою роль в українських катедральних соборах у Львові, Києві, Мюнхені, Люрді, Римі, Мельбурні, в каплицях архієрейських осідків та чернечих згромаджень, на мантіях та фелонах в українських храмах у різних частинах світу…

Як історик Церкви, отець доктор Дмитро Блажейовський є автором 24 наукових праць, шематизмів (укладеного статистичного образу життя Церкви) українських та діаспорних парафій. Це довідники, в яких подані списки парафій від 1768 до 1991 років. Він – автор 15 збірок схем «Українських релігійних вишивок».

Незважаючи на свій вік, отець активно проводить круглі столи на тему національно-патріотичного виховання молоді, бере участь у наукових конференціях, передає свій досвід молодим майстрам голки й нитки, організовує виставки молодих талантів у своєму музеї.

Отець-доктор Блажейовський є почесним членом Спілки майстрів народного мистецтва України, нагороджений багатьма грамотами та дипломами. До свого ювілею отець-доктор Дмитро Блажейовський плекає нові задуми, планує зустрічі, поїздки… «Сто літ замало. Хочу ще багато зробити на славу Божу та України!» – каже сам ювіляр.

о. Ігор Ковальчук

Всечесний отче Дмитрію, так багато часу Ви трудитеся і молитеся задля свого народу! Що ще може більшого дати людина «за друзів своїх»? У подяку за Ваше життя хай буде Богові честь і слава, а Вам – спасіння!

Редакція та редакційна рада часопису «Патріярхат»

Поділитися:

Популярні статті