Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Зелені свята

В дні Зелених Свят наша Церква відзначує: в неділю празник Пресвятої Трійці, себто повноту Триєдиного Бога, а в понеділок празник Зшестя Святого Духа, себто зіслання Святого Духа. Ці свята після Богоявлення і найбільше радісного свята Христового Воскресіння є одними з найбільших свят церковного року, ними закінчується круг великодніх свят.

З одної сторони ми прославляємо Пресвяту Трійцю, як Триєдиного Бога, а з другої — в Зісланні Святого Духа вперше проявляється, як діюча Третя Особа Божа — Святий Дух. Ці празники Христових Свят мають глибоке змістове значення. Власне тут проявляється повнота, завершеність і сила діяння.

Крім цього, в нашій Церкві на рідних землях Зелені Свята асоціювались не тільки з релігійними, але також з національними аспектами. До речі, наш національний аспект в цих святах підкреслював ось цей Дух, як творчий, вічно живучий і не згасаючий чинник. Підкреслювалась невмиручість людської душі. В ці дні ми згадували не просто тих, що відійшли в той світ, але в першу чергу відомих і невідомих героїв, що віддали своє життя за благородну ціль — за Батьківщину, за її вільний і незалежний розвиток, а поруч з тим утверджуємо нашу віру в позагробове життя. Тут все здійснюється повторна неповторність вічного духового життя.

Зіслання Святого Духа є після Томиної Неділі цим наявним і незаперечно діючим фактом творчої сили Третьої Особи Божої. В час Богоявлення виступає Святий Дух, як Існуюче Буття, що є Світлом і Джерелом всього. Вдруге ми зустрічаємось з більшим підкресленням Святого Духа в Томину Неділю, де Син Божий своєю появою утверджує віру в тих, що сумніваються і втретє ми зустрічаємось з підкресленням Святого Духа у празник Зшестя Святого Духа, де Він — Дух проявляється, як діючий феномен. Святий Дух сходить на апостолів і робить їх мужніми та здібними проповідувати Христову науку. Знаємо, що крім ап. Павла, що мав добру освіту і був ерудитом, всі інші апостоли були рибалками. Тут була виявлена сила й окремішність Святого Духа, щоб смертна людина могла хоч збагнути і в якійсь мірі зрозуміти взаємодію Пресвятої Трійці. Пресвяту Трійцю ми окреслюємо вдалим схопленням — Триєдиний Господь.

На жаль, тут, на чужині, в Зелених Святах затратився цей національний аспект, але ми можемо і повинні зберігати наш старий звичай — прикрашати наші хати чи мешкання зеленню, галузками з дерев чи квітами. У нас, в Україні, на долівку також клали «шувар». Все це мало свою символіку. Зелень символізувала життєдайність св. Духа. Ці традиції й звичаї Зелених Свят можна і треба всюди зберігати.

Поділитися:

Популярні статті