1 травня 2010 у Нью-Йорку від‑ булися Загальні збори Патріархаль‑ ного товаpиства у США, видавця журналу «Патріярхат».
Засноване після ІІ Ватикан‑ ського Собору на ідеях Ісповідни‑ ка віри Патріарха Йосифа Сліпого, Товаpиство зосереджує увагу на утвердженні єдності вірних УГКЦ в світі на основі києво-візантійської спадщини. (Сьогодні Глава Церкви Патріарх Любомир Гузар визначає цю самобутність у богословському, церковному та історичному аспек‑ ті у посланні «Один Божий народ у краї на Київських горах». )
У минулому Товаpиство підтри‑ мувало Патріарха Йосифа у його змаганні за єдність та права УГКЦ у визнаному патріархаті. Хоча ІІ Ва‑ тиканський Собор декретами про Східні Церкви та сопричастя відно‑ вив поняття церковної єдності пер‑ шого тисячоліття, ці поняття не були тоді зрозумілими в колах Латинської Церкви й переважної більшості ду‑ ховенства та єпископату УГКЦ на поселеннях.
Сьогодні УГКЦ є де-факто пат‑ ріаршою, завдяки чому громади діас‑ пори й України зінтегровані в струк‑ тури Постійного та всецерковного Священного Синоду. Нагальною потребою є поширення серед вірних нашої Церкви глибинного знання богослов’я Богослужінь та обрядів задля нашої єдності в світі. Патріар‑ хія зумовлена спільнотним способом думання, заснована на св. Євангелії та східному богослов’ї, іншими словами – києво-візантійській спадщині.
Патріархальне товаpиство США працює в цьому напрямку, доповню‑ ючи старання Синоду та освітніх ін‑ ституцій, зосереджуючи свої ресур‑ си передовсім на виданні церковносуспільного журналу «Патріярхат». Це єдине всесвітнє видання мирян УГКЦ скеровує до цінностей нашої духовної спадщини та об’єднує їх довкола ідеї патріархату. З тим зав‑ данням Патріарх Любомир звелів Товариству продовжувати працю – у 2006 році й повторно сьогодні.
У нових умовах Товаpиство пе‑ реглядає пропоновані зміни до ста‑ туту, які представив Зборам голова статутної комісії д-р Андрій Соро‑ ковський. Звіти керівництва попе‑ редньої управи та редакції у Львові (головного редактора й керівника збуту) учасники мали нагоду про‑ читати в домашньому затишку напе‑ редодні Зборів. Перевіривши діло‑ ведення Крайової Управи, від імені контрольної комісії звіт зачитала (з відповідними заувагами та рекомен‑ даціями) Мотря Мілянич.
У нову Управу, що складається з вісімнадцяти осіб, входять: пере‑ обрана голова Рома М. Гайда та чле‑ ни Ігор Гайда, д-р Нестор Зарічний, д-р Орест Кебало, Олесь Кузьма, Олесь Лабунька, Роман Маркович, Світлана Махно, Мотря Мілянич, Ма‑ рія Олинець, Василь Панчак, Уляна Процюк, проф. Леонід Рудницький, Микола Рудницький, Ксеня Салевич, д-р Андрій Сороковський, ред. Петро Часто та д-р Андрій Шуль.
На Зборах заслуженими грамота‑ ми від Патріарха Любомира та єпис‑ копа Павла Хомницького (ЧСВВ), єпарха Стемфорда, відзначили дов‑ голітнього голову та діяча Патріар‑ хального товаpиства і руху Олексан‑ дра Пришляка.
Дякуючи Зборам за довіру, го‑ лова Рома Гайда представила вище подані цілі Товаpиства, а особливо – завдання журналу.
Після закриття Зборів відбув‑ ся круглий стіл. Його тема – «Між етноцентризмом та асиміляцією: Східні Церкви в Північній Америці» – привернула увагу до духовної суті Церкви, без якої втрата духовних ко‑ ренів через конфесійну асиміляцію є цілком реальною.
Члени редакції журналу «Патріярхат» та члени редакційної ради щиро вітають пані Рому Гайду з переобранням на посаду Голови Патріярхального товариства. Дорога пані Ромо, нехай Ваше серце наповнюється Духом Святим щоби усі думки, слова та вчинки були заради Бога, заради Царства Небесного і заради розвитку Церкви нашої на спасіння багатьох!
Щиру подяку складаємо родині Маланяк за пожертву на благо журналу, яку вони склали в пам’ять про свою матір Александру Маланяк, вірну членкиню Патріярхального товариства та родині Стасюк за пожертву даровану в пам’ять про Оксану Бережницьку. Спаси Вас Господи!