(ДОПОВІДІ ВИГОЛОШЕНІ НА НАУКОВІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ 1994 р.)
Заходами Громадського Комітету для Відзначення п’ятидесятиріччя з дня смерти Слуги Божого Андрея з’явивсь друком збірник доповідей, що були виголошені на науковій конференції 1994 у Нью-Йорку. Таким чином Українська громада одержала до рук 80-сторінкове видання відзначення пам’яті смерти визначного Митрополита Греко-католицької Церкви. Це видання книжкового формату — скромне об’ємом але перебогате змістом і впливом на читача.
Чи є оправдана така оцінка?
Політичний клімат, в якому жив і діяв український нарід перед 1-ою і 2-ою світовими війнами відкриває широке полотно аналогій психології суспільства і його проводу в трудних обставинах життя. Як тоді, так і тепер посовєтська дійсність робить життя невизначеним.
Коли майбутнє виглядає безперспективним тоді минуле стає привабливим. В минулому шукаємо стимулу творчих стремлінь!
На екрані минулого згадуються роки історичного духового життя і всенародніх організацій, що всеж таки вели вперед, засаджували творче ставлення до життя. Так було в освітних інституціях. Минуле життя сільських громадян і релігійних обрядів міщанства — це панорама обрядів, де релігійний феномен дивно діє. Пронизує душу і серце людини, суспільства.
Церковні відправи зі свяченням води притягали до участи і не українське громадянство. Запліднювало уяву впевненістю, що наступить краще, що Бог нам поможе!
Це, здається є й причина, що ми святкуємо і вшановуємо наших громадських, а зокрема церковних діячів.
Може в деякій мірі ми клонимо голови перед маєстатом нашого Великого Митрополита Андрея.
В листопаді 1994 р. Громадський комітет Метрополії Нью-Йорку відзначив 50-річчя з дня смерти слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького науковою конференцією.
Точний перебіг тієї конференції передає згадане видання, яке естетично оформлено, з виразними фото, немов літографічні відбитки. На зміст видання складаються виступи достойників Церкви Владики Василя Лостена, Владики Української Православної Церкви єп. Всеволода, о. ігумена Патрикія Пащака і виступи світських осіб, вченого поляка д-ра Анджея Земби, ізраілятина Курта Левіна, що завдячує своє життя допомозі Митрополита Андрея. Особливе місце в науковій конференції належить виступові д-ра Василя Ленцика.
Виступ кожного прелегента представляв і знайомив з авдиторією голова Комітету Микола Галів, подаючи короткий ясний профіль професійного наукового і громадського значення.
Моттом конференції був релігійний екуменізм. Його можна поставити епіграфом видання.
Успішне і святкове відзначення пам’яті «Слуги Божого Андрея у п’ятдесятріччя Його смерти» є заслугою розумного ведення конференцією головою Комітету, ред. Миколою Галівим. Виражуючись його словами, Митрополит Андрєй був прикладом «унікальної і багатокольоритної людини». «Митрополит Андрей, — повторюючи слова Владики Лостена, розумів свою многогранну особовість виключно в духовному аспекті… глибока віра була рушійною силою в усіх його ділах, чи то, як Пастиря східного обряду католицького стада в першу чергу, але не тільки виключно українців, як екуменічного мислителя, культурного і виховного філянтропа, чи обережного учасника політичного життя». Отець Пащак каже, що «43 роки Митрополит Шептицький стежить пильно за своїм завданням єдність в Церкві і зріст Церкви, зріст своєї нації». Елементи єднання Митрополита Андрея підкреслив Владика Всеволод, пригадуючи сміливі думки Митрополита Андрея, щоб «ми взаємно щиро висказували свої думки і, щиро обговорюючи усі життєві і богословські справи, злучені з поєднаннями Церков, шукали дороги до поєднання».
Елемент екуменізму а, головним чином, гуманізму виразно пробиваються у виступах не духовних доповідачів. В їх виступах профіль Митрополита Андрея поширився оригінальними цікавими мазками, що їх з великим інтересом знайде читач, запізнавшись з їх змістом. Обговорюване видання залишиться тривалим документом нашого часу про Велику Людину Слугу Божого Митрополита Андрея і заслуговує на особливу нашу увагу.
Богдан Коваль