Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Закінчився вакаційний курс у Римі

XIV Вакаційний Курс в Українському Католицькому Університеті в Римі, який почався 21 червня 1984 p., закінчився в неділю 22 липня богослужбою та урочистим зібранням в приміщенні університету. Архиєрейську Літургію в соборі Св. Софії відслужив Архиєпископ-Коадьютор Мирослав Любачівський, який виголосив також проповідь на тему стану душі в тяжкому грісі. Сослужили отці: М. Пришляк, Д. Блажейовський, О. Баран, Ю. Федорів, С. Гарванко, В. Перчак та Ю. Гбур. Дияконував о. І. Дацько, церемоніймайстром був о. П. Стецюк. Співали всі вірні під проводом о. І. Музички.

Після богослужби всі студенти та гості разом із Владикою Мирославом перейшли до університетської залі, де відбулася врочистість закриття Курсу. Про вагу освіти та зокрема цього курсу говорив ректор Іван Музичка, який теж попрощав курсантів і побажав їм найкращих успіхів у дальшому житті та щасливого повороту додому. Звіт про перебіг Курсу склав його керівник д-р Б. І. Лончина.

На Курс вписалися 43 студенти — 27 дівчат і 16 хлопців. З них 29 осіб було із США, 9 — з Канади, 4 — з Югославії та 1 — з Німеччини. Багато учасників одержали стипендію від Т-ва «Свята Софія» в США та в Канаді, як також від Патріярха Йосифа через УКУ.

Виклади відбувалися кожного ранку від год. 9:00 до 12:10 (4 лекції по 40 хвилин). Окремо замовлений автобус возив кожного дня всіх учасників із Патріяршої гостинниці в центрі Риму, де вони мешкали, до приміщення УКУ. Час після полудня та ввечері був вільний, і, студенти оглядали Рим чи ходили до опери і на концерти. Були 22 навчальні дні, себто 88 лекцій, в тому 4 лекції про вступні інформації.

Викладали такі професори: 1) д-р Т. Кіс (Християнство та атеїстичний свіогляд) — 11 лекцій. 2) мґр А. Кравчук (Соціяльне питання в творах Митрополита Андрея) — 11 лекцій. 3) д-р В.Лев (Сучасна українська мова) — 11 лекцій. 4) д-р Б. І. Лончина (Італійська мова) — 14 лекцій. 5) о. д-р І. Музичка (Християнська філософія — основа християнського світогляду) — 10 лекцій. 6) д-р Л. Рудницький (Християнські елементи в українській літературі XIX ст.) — 12 лекцій. 7) д-р Ю. Старосольський («Руська Правда» та її елементи християнського світогляду) — 10 лекцій.

Крім того, д-р В. Маркусь мав 2 лекції про Церкву в Київській Русі, а о. д-р І. Дацько 3 лекції про сучасний стан Української Католицької Церкви. Учасники Курсу вислухали також, у вечірніх годинах, 4 духовні конференції з дискусією (о. Музичка — 3, о. Дацько — 1).

Фреквенція на викладах була задовільна. Не пропустили ні одного навчального дня 11 студентів, 1 день пропустило 5 студентів, 2 дні — 5 студентів, З дні — 1 студент, 4 дні — 10 студентів, 5 днів — 4 студенти, 6 днів — 3 студенти, 7 днів — 2 студенти, 8 днів — 1 студент, 11 днів — 1 студент.

Всі учасники Курсу мали обов’язок ходити на всі виклади і здати принайменше 3 іспити з вибраних предметів. У мґра А. Кравчука склали іспит 27 студентів, у проф. В. Лева — 26 студентів, у проф. Ю. Старосольського —21 студент, у проф. Т. Кіса — 19 студентів, а в професорів І. Музички, Л. Рудницького та Б. Лончини — по 17 студентів.

З того числа 4 учасниці Курсу здали по 7 іспитів (К. Козак, А. Пак, К. Рудницька і М. Щука), один учасник — 6 іспитів, 5 учасників — по 5 іспитів, 9 учасників по 4 іспити, 13 учасників — по 3 іспити, 2 учасники по 2 іспити, 4 учасники — по 1 іспитові, а 5 учасників не склали ні одного іспиту.

Студенти відбули окремими автобусами 4 цілоденні прогульки, а саме: до Монтекассіно та Помпеї 30 червня, до Фльоренції 7 липня, до Орвієто й Ассізі 14 липня, до Ґроттаферрата, Студіону, Кастельґандольфо, Тускульо й Фраскаті 18 липня.

Дня 4 липня курсанти взяли участь у загальній авдієнції в Папи на площі св. Петра, вранці. Завдяки листові Блаженнішого Патріярха наша група мала першорядні місця, учасники могли навіть обмінятися кількома словами із Святішим Отцем, який опісля промовив до нас ось так українською мовою: «Мої сердечні привітання звертаю також до групи 80 українських професорів і студентів, які проходять з різних країн, учасників ХІV академічного курсу в Католицькому Центрі Вищих Студій св. Папи Климента Римського. Усім Вам, Вашим родинам і знайомим уділяю моє особисте Апостольське Благословення».

Двічі учасники Курсу мали змогу бути на короткій авдієнції у Патріярха Йосифа, на інавгурації Курсу та на його закінченні. Студенти із зворушенням приступали до Голови нашої Церкви, цілували Його руку й мали нагоду зробити з ним фотографії, індивідуальні та загальні.

При кінці свого звіту керівник Курсу подякував Блаженнішому за опіку над Курсом, а Сестрам та Отцям за допомогу при його проведенні. Підкреслив теж ціль Курсу: допомогти українській спільноті у підготовці молодих людей до провідної ролі в житті цієї спільноти.

В імені студентів сказав прощальне слово Андрій Томків. Воно було навіяне гумором та теплою вдячністю до тих, хто причинився до організації Курсу, в першу чергу до Патріярха.

На закінчення керівник Курсу роздав усім учасникам посвідку участи та складених іспитів. Рим, 23 липня 1984

Богдан І. Лончина

Поділитися:

Популярні статті