Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Ювілейні святкування в єпархії св. Йосафата в Пармі, Огайо

Вже кілька років єпархія св. Йосафата в Пармі, Огайо, приготовлялася до ювілейних святкувань 1000-ліття християнства в Україні. На початку 1986 року створено Епархіяльний Комітет 1000-ліття на чолі з Владикою Робертом. При Комітеті покликано до праці ряд Комісій, які розгорнули широку працю. Наукова Комісія під проводом проф. д-ра Михайла Папа в дні 3 травня 1987 року зорганізувала в Джан Карол Університеті в Клівленді ювілейний симпозіюм, на якому виступило шість професорів різних університетів з науковими доповідями, насвітлюючи поодинокі події з нашої тисячолітньої історії християнства.

В римо-католицькій катедрі у Веніс, Флорида, відбулася дня 12 березня м. р. архиєрейська св. Літургія, яку служили владики Роберт і Василь із Стемфорду та двоє римо-католицьких владик.

Другий симпозіюм, з ініціятиви єпархії св. Йосафата в Пармі, відбувся в Дукейн Університеті в Пітсбурґу в дні 12 березня 1988 року. Панелем проводив Вілліям Баклі, широковідомий американський політик і публіцист. Близько тисячі осіб, переважно неукраїнців, взяли участь. Присутнім на цьому панелі був також Йосиф Тереля.

Ще в грудні 1985 року переведено духовну обнову у всіх парафіян єпархії св. Йосафата і врочисто приміщено копії ікони Пресвятої Богородиці Перемоги і відслужено Молебні з посвятою українського народу Пречистій Діві Марії. В парафіях відновлено обіти хрещення. Видруковано епархіяльний шематизм на ювілейний рік. Розіслано десять тисяч «Прес-Кітс», появилося в американській пресі понад сто статтей.

Завдяки Владиці Робертові в наших симпозіюмах, архиєрейських св. Літургіях, ювілейних відзначеннях беруть численну участь римо-католицькі владики, священики, сестри, студенти, професори університетів і американські громадяни. Американські кореспонденти, журналісти чи науковці дуже часто звертаються до Владики за якоюсь інформацією, виясненням чи порадою в актуальній теперішній проблемі Української Католицької Церкви в Радянському Союзі.

Старанням громадського комітету, який очолює д-р Юрій Кульчицький, виготовлено великі афіші про наше тисячоліття християнства і приміщено їх на 200 автобусах міста Клівленду й околиці, які реклямували наш ювілей на протязі місяця травня. На місяць червень автобусна фірма залишила на своїх автобусах ще 100 афіш, але вже безплатно. Афіші виготовив мистець Володимир Свириденко.

В катедрі св. Йосафата в Пармі, осідку Владики Роберта, ювілейні святкування призначено на день 1 травня 1988 року. Вони були получені з благословенням катедри, яку збудовано, як пам’ятку тисячоліття християнства в Україні в пам’ять тих Божих храмів, що їх атеїстична й безбожна Москва по-варварському знищила і дальше нищить на Україні. На святкування запрошено всіх наших владик, владик сусідніх церков, представників державної адміністрації і мирян сусідніх парафій.

Ювілейні святкування почалися вже в п’ятницю, 29 квітня 1988 року. Блаженніший Патріярх Мирослав-Іван Любачівський разом з митрополитом Максимом Германюком і владиками: Михайлом Гринчишиним — Франція, Андрієм Патакі з Карпато-руської Церкви, Робертом М.Москалем і о. шамб. Михайлом Ревтюком, парохом катедри з кількома сусідніми священиками увійшли до катедри о 7 год. вечора, де їх привітали хлібом і сіллю від мирян Марія Федак і інж. Іван Фур.

Благословення храму переведено згідно з обрядом українського церковного Требника. Владики обмили престіл свяченим вином і свяченим милом та вложили мощі чотирьох св. євангелістів і мощі св. Йосафата, які привіз Блаженніший Мирослав-Іван з Риму.

Митрополит Максим Германюк виголосив проповідь, в якій підкреслив значення в нашій Церкві катедри, як осідку єпископа, що являється центром для всіх парафій і мирян в єпархії.

Катедру виповнили миряни також з інших парафій. Гарно співали всі присутні під проводом Е. О. Садовського.

Другого дня, в суботу, Патріярх з владиками відвідали інші парафії УКЦеркви у великому Клівленді. В церкві св. Андрія відправили св. Літургію, співав доповнений церковний хор, яким диригував Е. О. Садовський. Парох о. Лев Тимків гостив Блаженнішого і владик сніданням. Оглянули також парафію Покрова Пресвятої Богородиці та її посілості. В Покрові привітав владик о. д-р Іван Тилявський і гостив їх обідом.

В суботу, дня 30 квітня 1988 року, відбувся Ювілейний Концерт о год. 7:00 вечора в залі Парма Сеньйор Гай-Скул при численній участі мирян-гостей.

На Концерті були присутні: Блаженніший Патріярх Мирослав-Іван Любачівський, митрополити Максим Германюк, Стефан Сулик, владики М. Гринчишин, С. Химій, В. Лостен, І. Лотоцький, М. Кучмяк, А. Патакі, А. Піла (з римо-католицької єпархії), Р. Москаль (господар), о. Й. Феґгалі (репрезентант маронітів) та численні священики і сестри-монахині.

В програмі концерту під мистецьким проводом Е. О. Садовського були церковно-релігійні й народні пісні таких композиторів: Д. Бортнянського — «Тебе Бога хвалимо», «Сей день Господа силою Твоєю восхвалю ім’я Твоє», М. Леонтовича — «Ой, зійшла зоря» (сольо Романа Кассараби і О. Мороза), Дмитра Котка — «Через поле» (сольо З. Шокалюка), І. Лаврівського — «Почуй же, Господи» (із квартетом: О. Мороз, Ю. Оришкевич, З. М’ягкий і Р. Кассараба), Г.-Артемовського — молитва із «Запорожця за Дунаєм» (сольо 3. і П.Шокалюки), Е. О. Садовського — «Отченаш» (сольо Ю. Оришкевич і П. Шокалюк), «Слався на віки» (сольо Ю. Оришкевич), «Молитва за Україну» (тріо: Ю. Оришкевич, О. Мороз і З. М’ягкий). Акомпаньямент належав Дозі Кріслатій. Сестри Завадівські гарно на бандурах виконали пісні: «Київські дзвони» і «Привіт Тисячоліттю».

Треба підкреслити, що виступ «Хору Тисячоліття» був надзвичайно вдалий, на високому мистецькому рівні, гарні й чисті голоси, особливо солісти були на вершинах свого завдання. Заслуга в цьому мистецького керівника Е. Садовського, який своєю послідовною і наполегливою працею довів хор і поодиноких солістів до вершин. Концерт був духовою насолодою для присутніх глядачів, які не жалували оплесків і признань за таку культурну історичну імпрезу, яка на повну скалю виявила релігійно-національну душу українського народу.

На цьому Концерті шкільна молодь парафіяльної школи при соборі св. Йосафата в Пармі виступила із сценкою — легенди з X століття «Ольга із зеленого гаю».

Завершенням ювілейних святкувань була архиєрейська свята Літургія в неділю, 1 травня 1988 року, о год. 3:00 по полудні, в часі якої докінчено чин посвячення катедри. Папу Івана-Павла II репрезентував на тих святкуваннях архиєпископ Піо Ляґі, Апостольський пронунцій з Вашінґтону.

В архиєрейській святій Літургії, яку очолив Блаженніший Патріярх Мирослав-Іван Люба- чівський, співслужителями були: митрополити Максим Германюк, Стефан Сулик і владики: М. Гринчишин, В. Лостен, І. Лотоцький,ЧСВВ, А. Патакі, А. Піла, Я. Малон, В. Косграв, Й. Феґалі, С. Химій, ЧСВВ, Р. Москаль і репрезентант маронітів. Церемонімайстер о.шамб. Іван Ставінський, а співслужителями о. д-р Іван Тилявський, о. шамб. Річард Семенюк, о. шамб. Михайло Ревтюк і о. шамб. Саюк.

Присутніх, священиків було 60 осіб, поміж ними були наші священики, римо-католики, карпато-русини і православні українці та представники інших національностей. Сестер було 25, василіянки і служебниці, та біля півтори тисячі вірних і гостей.

Проповідь виголосив англійською мовою апостольський пронунцій, архиєпископ Піо Лаґі, а українською мовою Блаженніший Мирослав-Іван Любачівський. Архиєпископ Піо Лагі передав привіт і благословення рід Папи Івана-Павла II для мирян катедри і мирян цілої єпархії. Згадав архиєпископ також про наше 1000-ліття християнства, ювілей якого в цьому році святочно відзначаємо.

В часі архиєрейської св. Літургії співав Хор Тисячоліття, підсилений поодинокими співака­ми, під диригентурою Е. О. Садовського. Хор співав прекрасно, на що звернув увагу папський легат архиєпископ Піо Лаґі.

Заповнений Божий храм мирянами, прекрасний іконостас, мозаїка, чудовий спів, участь церковної ієрархії та запах кадила — все це створювало духову велич, побожність та урочистість.

Була чудова погода, сонячна, тепла, Бог сприяв нашим святкуванням і народ з’їхався з цілої єпархії, навіть прибули гості з далекої Флоріди. Були заступлені й другі єпархії — Філядельфія, Стемфорд і Чікаґо. Порядок вдержували члени святкового комітету під проводом старшого церковного брата Бенка. В часі процесії шпалери тримала Пластова і Сумівська молодь.

Увечорі, в неділю, дня 1 травня 1988 року, о год. 7, відбувся ювілейний Бенкет в готелі Стофер Сіті Пляза в середині міста Клівленду. В бенкеті взяло участь понад 1000 осіб і майже всі церковні достойники.

О. шамб. Михайло Ревтюк, парох катедри св. Йосафата, коротким словом відкрив бенкет і передав провід Владиці Михайлові Гринчишинові. Молитву провів Митрополит Стефан Сулик. Д-р Юрій Оришкевич при музичнім супроводі Зірки Шокалюк відспівав американський і український гимни.

Танцювальний ансамбль «Каштан» під мистецьким проводом М. Комічака відтанцював кілька українських народніх танців.

Преосв. Владика Роберт вніс тост такими словами: «Мило мені піднести тост у пам’ять усіх наших шанобливих предків на протязі Першого Тисячоліття нашого Українського Християнства, від яких ми, у сучасному віці, удідичили пресвятий скарб Віри Христової. Підношу тост сучасному поколінню в Україні, яке терпить за Віру Христову. Підношу тост віруючому українському народові всюди і майбутнім поколінням, які ще увірять завдяки нашій вірі. Українському народові й Українській Церкві многая літа!»

Після вечері й представлення гостей за головним столом проф. д-р Юрій Кульчицький виголосив промову в українській мові, в якій вказав на користі, які дало нам християнство на протязі першого тисячоліття.

Джені Бочар говорила в англійській мові. В своєму слові звернула увагу на теперішні проблеми, які переживає наш народ в своєму першому тисячолітті.

Блаженіший Патріярх Мирослав-Іван вказав на ріст української громади великого Клівленду, яка від 1950 року розрослася з одної маленької парафії св. апост. Петра і Павла, виросла до 5 українських католицьких парафій і поміж ними катедри св. Йосафата, яку сьогодні поблагословили. Згадав Блаженніший народ на рідних землях, який замість спокійного життя вибрав наруги, терпіння, психушки, щоб тільки обороняти святу віру в Бога і зберігати Божі закони.

Історична Комісія при парафіяльному Комітеті будови катедри з нагоди ювілею видала 32-сторінковий Бюлетень ч. 5, головою і редактором якого є д-р Микола Грушкевич.

Дня 19 травня 1988 року була Архиєрейська Служба Божа в римо-католицькій катедрі в місті Клівленді о год. 7 вечора, яку служили Владика Роберт і Владика А. Піла (римо-католицька єпархія). Службу Божу правили в двох мовах і співали два хори. Проповідь виголосив Владика Антоні Піла, який підкреслив, що українці відзначують цього року 1000-ліття Християнства в Україні. Згадав про ікону Божої Матері Марії в Софійській церкві в Києві, якій князь Ярослав Мудрий віддав в опіку український народ. Закликав своїх мирян святкувати разом з українцями їхній ювілей християнства.

В Службі Божій взяли численну участь головно неукраїнці, які з признанням висловлювалися про наш гарний обряд і прекрасний спів.

Перед Архиєрейською Службою Божою Владика Антоні Піла запросив усіх священиків нашої єпархії і гостив їх обідом, а вірних, що брали участь у Службі Божій, гостив кавою і солодким.

Місцева англомовна преса, телевізія і радіо широко і прихильно коментували ці наші святкування Тисячоліття Християнства України.

Поділитися:

Популярні статті