Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором
владика Василій Тупачець

Все тільки починається: Харківський екзархат

2 квітня минуло три роки з моменту заснування Харківського екзархату як нової територіальної частинки УГКЦ, але греко-католицькі громади тут зародилися ще в 90-ті роки. Території Сумської, Полтавської та Харківської областей, котрі становлять цей екзархат, раніше (з 2002 року) вкупі з Донецькою, Дніпропетровською, Запорізькою та Луганською областями утворювали екзархат Донецько-Харківський.

Сьогодні в Харківському екзархаті діє двадцять зареєстрованих парафій, ще шість чекають реєстрації. Тут працює сімнадцять священиків та два диякони, четверо семінаристів навчається з перспективою служіння на цих теренах. На території Харківського екзархату є три монастирі: отці-василіяни в Покотилівці на Харківщині, сестри Святого Йосифа Обручника Пречистої Діви Марії Марії у Харкові та Згромадження сестер милосердя Святого Вінкентія у селі Деменки Полтавської області. В Деменках сестри при монастирі мають будинок для сиріт, в якому зараз виховують шістьох дітей.

Очолює Харківський екзархат владика Василій Тучапець. На запитання про особливості очолюваного ним екзархату він найперше назвав те, що на такій великій території є лиш один храм (у Покотилівці), решта парафій моляться у каплицях та пристосованих приміщеннях. Тому одним із викликів сьогодення для екзархату є будівництво святинь. Зараз зводять чотири храми: у Харкові, Люботині, Біликах і Деменках.

«Більшість парафіян наших храмів – вихідці із Західної України, але приходять і місцеві жителі. Тут особливо відчутні наслідки багатолітньої комуністичної атеїстичної ідеології – багато людей в пошуках Бога, тому в цьому регіоні особливо важливо, щоб Церква була активна, щоб люди повірили в правдивого Бога і прийняли Його.

Стараємося, щоб у всіх парафіях була катехизація, зустрічі з молоддю, біблійні читання, «Канікули з Богом», літні табори. Торік уперше на теренах Харківського екзархату організували пішу прощу з Харкова до Покотилівського монастиря (близько 20 кілометрів), яка була присвячена молитві за мир в Україні» – розповідає владика Василій.

Військові дії на Донбасі спричинили велику кількість вимушено переселених осіб, з них двісті тисяч проживає на Харківщині. Тому діяльність новоствореної благодійної організації «Карітас Харків» спрямована переважно на допомогу цим особам. Упродовж 2016 року через «Карітас Харків» отримали допомогу «Карітас Харків» отримали допомогу близько одинадцяти тисяч осіб. Проводять і літні табори для дітей переселенців.

Одним із особливих місць служіння в екзархаті є Харківський військовий шпиталь. Тут фактично вже три роки щодня присутні капелани нашої Церкви: вони моляться, уділяють Святі Таїнства, розмовляють з пораненими та медперсоналом. Через це змінюється ставлення людей до УГКЦ, ламаються певні стереотипи.

В Сумах діє консультаційно-просвітницький центр для алкозалежних і співзалежних осіб, яким опікуються греко-католики: проводять консультації і місії тверезості, семінари для військових про посттравматичні розлади тощо.

Державна влада добре ставиться до нашої Церкви, запрошує представників духовенства на спільне відзначення державних свят чи визначних подій.

Братні християнські відносини складаються і з представниками інших конфесій. Щороку в Харкові спільно проводять Тиждень молінь за єдність між християнами, в якому беруть участь духовенство та вірні УГКЦ, РКЦ, УПЦ КП, Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ, Вірменської Апостольської Церкви. Тісна співпраця є між Харківським екзархатом та Харківсько-Полтавською єпархією УАПЦ, яку очолює архиєпископ Ігор Ісіченко. Організовують спільні молитви, презентації, конференції, семінари.

У Харківського екзархату сьогодні багато потреб, перед ним постає чимало викликів, але має він і велику перспективу для розвитку.

Поділитися:

Популярні статті