Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Відновлення історичних коренів французько-українських відносин

29 вересня 1996 р. в місті Санліс, біля Парижу, відбулася маніфестація присвячена пам’яті Анни Ярославни, французької королеви, дружини короля Анрі І Капе, організована Посольством України у Франції, мерісю Санлісу та ліцеєм Сен-Венсан. Як відомо, Анна мешкала в королівському палаці Санліса і в 1060 р. поклала перший камінь церкви та манастиря ордена святого Августина, які були посвячені в її присутності в 1065 р. В архівах Франції зберіглися грамоти Анни про заснування манастиря Сен-Венсан, акти її сина Філіпа І, який підтвердив королівські привілеї манастиреві. Біля його стін, де тепер знаходиться ліцей Сен-Венсан, з 18 ст. стоїть пам’ятник королеві-засновниці, на якому було написано «Анна з Росії». Заходами Посольства України, мерії і ліцею Сен-Венсан віднині надпис змінено на «Анна Київська, королева Франції, засновниця манастиря Сен-Венсан».

На офіційному освяченні пам’ятника Анні Київській у Санлісі зібралися представники адмі­ністрації департамента, міста, численні громадяни, ліцеїсти, українська громада з багатьох регіонів Франції (Париж, Ліон, Страсбург, Кан та інш.), глава роду королівської династії Капетінгів — графиня Паризька, а також співробітники посольства України.

Виступаючі на урочистості посол України в Франції Юрій Кочубей, підпрефект департаменту п. Латаст, перший заступник мера міста п. Маяр, віцепрезидент Регіональної Ради п. Ґронрут, графиня Паризька, директор ліцею А. Піньол, прот. о. Борис Хайневський (УАПЦ — Східна Франція) теплими й зворушливими словами змалювали особливу постать Анни Ярославни, королеви Франції, яка заклала в XI ст. міцні основи дипломатичних й культурних зв’язків між Францією й Україною.

«Це саме тут був покладений перший камінь наших, майже, тисячолітніх дипломатичних, культурних і дружніх контактів з Францією, які з кожним днем все більше розбудовуються. Стверджуючи свою незалежність, Україна повертається в Европу, де вона знаходилася багато століть», підкреслив у своєму виступі Посол України у Франції Ю. Кочубей. Директор ліцею Сен-Венсан Андре Піньоль наголосив на розвитку зв’язків, встановлених між ліцеєм «Сен-Венсан» і Київським ліцеєм ім. Т. Шевченка, обміну молоддю, виконанню спільних проектів в галузі культури, історії, літератури. Підпрефект Санлісу зазначив важливість розвитку українсько-французьких контактів для майбутнього Европи.

Після офіційного освячення пам’ятника французькій королеві з виправленим написом на постаменті, прот. о. Борис Хайневський (УАПЦ — Східна Франція), о. Ярослав Салевич (УГКЦ — Париж), о. Михайло Башкатів (УАПЦ — Париж) і о. Фелікс Біленький (УГКЦ — Вам, Бельгія) разом з французьким священиком відправили у церкві ліцею Святу Літургію у супроводі об’єднаного хору паризьких українських храмів (диригент Надія Білогоцька).

Наприкінці урочистостей Мерія міста влаштувала у своєму приміщенні прийом.

Ю. Кочубей, Париж

Поділитися:

Популярні статті