Успішно пройшов III делегатський з’їзд Українського Патріярхального Світового Об’єднання «За єдність Церкви й народу», який відбувся в днях 15 і 16 вересня 1979 р. в Лондоні, в розкішних приміщеннях Філії Українського Католицького Університету, при Голанд Парк 79. Перед відкриттям з’їзду о. мітрат Іван Шевців з Австралії і о. Євген Гарабач, місцевий парох, відправили Службу Божу в наміренні III з’їзду УПСО, під час якої о. Ів. Шевців виголосив глибоко-змістовну проповідь присвячену проблемам нашої Помісної Церкви, вказуючи при цьому, що до розв’язки складних питань нашої Церкви треба підходити з любов’ю. З’їзд відкрив голова УПСО проф. Петро Зелений, привітавши присутніх учасників, висловив кілька вступних слів і попросив о. Ів. Шевціва провести молитву. На початку з’їзду вислано від учасників дві привітальні телеграми для Святішого Отця Павла Івана II і Блаженнішого Патріярха Йосифа. Ще перед вибором президії господар з’їзду яким був голова Українського Центрального Патріярхального Комітету інж. Теодор Кудлик привітав всіх учасників й гостей на терені Лондону та в імені господарів побажав успішно провести наради. Крім цього він також, як господар дому Філії УКУ сказав, що закуплений цей дім належить до другої кляси історичних домів у Лондоні.
В з’їзді взяли участь делегати з Англії, Австралії, Бельгії, Канади, Німеччини, Франції і США.
Для керування нарадами з’їзду вибрано президію в складі: д-р Богдан Лончина з США — голова, мґр. Микола Когут — Бельгія — заступник, Зиновія Бігун з США і Маркіян Шептицький — Англія — секретарі. Др Б. Лончина в імені обраної президії подякував за вибір та довір’я. З’їзд привітав Блаженніший Патріярх Йосиф, який учасники прийняли гарячими оплесками, о. Іван Шевців привітав від українців католиків в Австралії, себто від цілого Патріярхального екзархату. Також безпосередньо з’їзд привітали: від КООГЦУ дир. Іван Равлюк, Союзу Українців Великої Британії — ред. Ілля Дмитрів, Т-ва Св. Софія — д-р Володимир Старосольський, українського Християнського Руху в Німеччині — о. Євген Гарабач, Пласту — ред. Михайло Добрянський і низка інших. Крім цього на з’їзд наспіла низка письмових привітів від різних організацій та установ з різних місць нашого поселення.
З’їзд вшанував пам’ять померлих членів Патріярхального руху: Маркіяна Заяця, д-р Мирослава Навроцького, Юрія Теодоровича, Михайла Рудка, проф. Константина Біду і Миколу Денисюка.
Обрано комісії: верифікаційну, номінаційну і резолюційну.
Звіт з проведеної праці управи УПСО склав голова Петро Зелений. У свойому з’ясуванні П. Зелений провів певну аналізу ситуації на нашому церковному відтинку. Він підкреслив, що США й Канада, це одні з найбільших наших осередків мирянського руху. Про Австралію не доводиться говорити, бо там існує Патріярхальний екзархат і патріярхат нашої Церкви закріплюється. Він наголосив, що після смерти Папи Павла VI на ватиканському відтинку є деякі помітні зміни по відношені до нашої Помісної УКЦеркви. Доповнення до звіту подав заступник голови УПСО, а в останній період каденції, як діючий голова УПСО інж. Сидір М. Тим’як. Він спершу зупинився над справою патріяршої фундації, яка була прийнята на II З’їзді у Філядельфії і мала діяти, якою займався д-р Роман Смик. У цій справі була покликана окрема Комісія Патріяршого Фонду, але в кінцевому ефекті ця комісія була розв’язана, бо заіснувала інша ситуація. Також підмітив, що від довшого часу відчувався брак пресового органу для нашого руху. Для цього були роблені різні спроби, щоби видавати якийсь пресовий орган УПСО, але з цього нічого не виходило. Вкінці таким спільним органом став журнал «Патріярхат» Після деякої реформи під ред. Миколи Галіва журнал «Патріярхат» якого видавцями є Крайова Управа Українського Патріярхального Товариства в США і Управа УПСО почав появлятись точно. В останній каденції була розбудована фінансова сторінка УПСО. В цьому треба до деякої міри також завдячувати мґр. Ярославові Ломадзі з Торонта, Оксані Бережницькій з Бофало, д-рові Р. Смикові з Чікаґа, Б. Климовському з Монтреалю за їхні переведені збірки. Також фінансово допомагала парафія свв. Володимира й Ольги в Чікаґо. Тим’як також згадав про видання УПСО: працю д-ра Богдана Цимбалістого, різні стяжки і жетони, проекти яких були виконані д-ром Р. Смиком. Він окремо зупинився над пофальшуванням резолюцій, Президією СКВУ, які були прийняті одноголосно під час Конгресу СКВУ в Нью Йорку. (Про це в наступному числі подамо ближчі інформації, щоби запізнати читачів, хто не шанує волі й ухвал Конгресу СКВУ.)
Ред. Роман Данилевич подав обширний огляд праці управи УПСО та назвав конкретно про свою працю, як секретар. У відсутности фінансового референта д-ра Володимира Бачинського звіт Подав інж. С. Тим’як. За журнал «Патріярхат» звітував його головний редактор Микола Галів. Він вказав на досягнення, як також труднощі й недоліки журнала. Підкреслив, що журнал є нашим спільним досягненням за якого ми повинні бути всі горді. За фінансову й адміністраційну сторінку журнала звітував д-р Володимир Пушкар, який числовими даними зілюстрував ріст й розвиток журнала «Патріярхат».
Дальше слідували загально-інформаційні звіти крайових патріярхальних товариств й організацій. Інж. Т. Кудлик звітував про мирянський рух у Великій Британії. Він підкреслив, що членами патріярхальних товариств на терені В. Британії є організації, але також є і безпосередне членство. Події, що мали місце на терені Англії змобілізували наші мирянські сили. Мґр. Микола Когут подав загальну інформацію про Патріярхальний рух на терені Бельгії. В Бельгії немає багато українців, але патріярхальна ідея є дуже поширена. Є одинокий о. декан А. Дзвоник і кілька його прибічників, які ведуть антипатріярхальну акцію. Степан Семенюк подав повну картину Патріярхального руху на терені Франції. У Франції є переважно стара заробітчанська еміграція, яка є дуже прив’язана до церкви. Патріярхальна праця у Франції спирається на мужах довір’я. Голова Крайової Ради Українських організацій за Патріярхат д-р Михайло Марунчак відмітив, що в Канаді є патріярхальні товариства на індивідуальній базі і на базі організацій. Очевидно товариства з індивідуальним членством є більш активні й можуть більше зробити. Підкреслив, що в Канаді є перспективи на краще, бо деякі наші владики, священики міняють свою думку і прихиляються до наших ідей. о. мітрат Іван Шевців сказав, що йому не приходиться нічого до цього сказати про терен Австралії, бо там весь екзархат є Патріярхальний і патріярхат затверджується. Д-р Василь Маркусь подав загальну інформацію про працю брацтв і сестрицтв на терені США, підкреслюючи їх вагу і значення в нашій церкві. Він підкреслив, що навіть деякі патріярхальні священики цього не розуміють і не хотять, щоби такі брацтва й сестрицтва постали при їх парафіях. Інформацію про діяльність Крайового Українського Патріярхального Товариства в США подав д-р Богдан Лончина. Він з’ясував загальне тло нашої Церкви і США Та значення зорганізованого мирянського руху.
У відсутності голови Контрольної Комісії звіт склала Рома Гайда. Тому, що звіт мав цілу низку довших завваг й побажань то вона назвала з чого переведено контролю і подала висновки, а поруч з тим внесок на уділення абсолюторії.
Після заслухання широких звітів та додаткових звітів інформацій з поодиноких країн відбулась ділова і на високому рівні дискусія. Дискутанти звертали увагу на важливі проблеми, підмічували не тільки недотягнення, але рівночасно з зажуреністю шукали шляхів до наладнання наших проблем. В дискусії проведено широку аналізу проведеної праці, а поруч з тим навіть кинено певну проекцію на майбутнє. В дискусії взяли участь: д-р Кирило Митрович, мґр. Богдан Климовський, д-р Василь Маркусь, дир. Іван Равлюк, д-р Михайло Марунчак, Дарія Кузик, о. Ів. Шевців, мґр. Микола Когут, Рома Гайда, проф. Володимир Старосольський, проф. О. Монцібович, маестро Василь Матіяш, ред. Ілля Дмитрів, В. Пушкар й інші. В дискусії підкреслювано брак більшої координації праці мирян з одної сторони, а єпископату з другої. Над цим в майбутньому варто попрацювати, щоби це наладнати. Відмічено, що журнал потребує більшої допомоги зокрема дописувачів з різних країн. Окремо, майже більшість дискутантів підкреслювали, що УПСО здобуло собі заслужене право громадянства і в тому напрямі треба дальше працювати. В журналі треба дальше постійно подавати англійську сторінку. На заторкнені питання в дискусії дотичні референти уступаючої управи УПСО подали вичерпні відповіді.
Рома Гайда в імені верифікаційної Комісії подала звіт з переведеної праці. Перевірено протокол з попереднього з’їзду УПСО, який є в порядку і ствердила, що на залі є управлених 29 делегатів з 36 голосами. Запропонований звіт комісії прийнято без завваг. Уділено абсолюторію уступаючій управі УПСО.
Речник номінаційної комісії д-р Володимир Пушкар до якої ще входили Ілля Дмитрів, Степан Семенюк, Богдан Лончина і Михайло Марунчак запропонував склад нових органів УПСО, який після передискутовання прийнято в наступному складі: проф. Петро Зелений (Бельгія) — голова, д-р Володимир Попович (Бельгія) перший заступник голови, д-р Богдан Лончина (США) другий заступник голови, д-р Кирило Митрович (Франція) — секретар, д-р Володимир Пушкар (США) — фінансовий референт. До членів головної Ради увійшли: ред. Роман Данилевич (США), Рома Гайда (США), мґр. Богдан Климовський (Канада), інж. Теодор Кудлик (Англія), Дарія Кузик (США), д-р Борис Матіяш (Австралія), д-р Василь Маркусь (США) й інж. Сидір М. Тим’як (США). Контрольна Комісія: ред. Василь Качмар (США) — голова, Степан Семенюк (Франція) й інж. Володимир Медуха (США) — члени, дир. Іван Равлюк (Англія) і Оксана Бережницька (США) заступники. Товариський Суд: д-р Володимир Старосольський (США) — голова, д-р Володимир Бачинський (США) і Зенон Круцько (Канада) — члени, інж. А, Добрянський і Осип Паньків (Канада) — заступники. Голова проф. П. Зелений подякував в імені всіх вибраних за вибір та довір’я.
Текст резолюцій реферував Василь Маркусь, який сказав, що вони були опрацьовані на основі проекту Б. Климовського, а окремі три розділи опрацювали К. Митрович, М. Галів і В. Маркусь два інші члени Б. Климовський і Ів. Равлюк були згідні. Після короткого обміну думок запропоновані резолюції прийнято, які будуть надруковані в наступному числі журнала. З’їзд закінчено молитвою.
Треба згадати що у рямках з’їзду відбулась в суботу вечір зустріч делегатів з’їзду з українським громадянством Лондону, з перекускою якою провадив і представляв присутніх інж. Т. Кудлик, а в неділю відбувся успішний панель на тему «Українська Церква і мирянський рух у 1980 роках», яким керував В. Маркусь. Заля була заповнена публікою. Про це в наступному числі. В цілому наради з’їзду пройшли з успіхом.