Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

В обороні В’ячеслава Чорновола

Заходами Спілки Українських Журналістів і Об’єднання Українських Письменників «Слово», а зокрема мгр. Ольги Кузьмович, як голови Спілки Журналістів, відбувся окремо присвячений вечір довголітньому в’язневі радянських концтаборів В’ячеславові Чорноволові в неділю 11 січня 1981 p., у пластовій залі. Ольга Кузьмович як організатор цього вечора привітала численно зібрану авдиторію і відкрила вечір. Рівночасно вона мала головну доповідь, яка була своєрідним монтажем, до якого були включені виступи й інших учасників, включно з тими, що знали В.Чорновола особисто.

О. Кузьмович у свойому глибоко продуманому з’ясуванні познайомила присутніх з відсутнім, але всім відомим В.Чорноволом. Вона підкреслила, що В.Чорновіл належить до найбільше визначних українських дисидентів, борців за людські й національні права. Якось так сталось, що ім’я Чорновола ніби забулось чи пішло в забуття, а треба підкреслити, що якби не він, то ми були б в той час не знали про арешти п’ятидесятників та в загальному української інтелігенції. Так, це була його праця — «Лихо з розуму», яка появилась друком тут, закордоном. В ній були подані прізвища перших українських в’язнів. Деякі з тих в’язнів вже сьогодні є тут, на Заході, і повинні багато завдячувати Чорноволові. Інформації В. Чорновола заставили нас діяти в обороні ув’язнених наших сестер і братів.

Знаємо, що Чорновіл за професією журналіст-публіцист, і ми як журналісти і письменники повинні в першу чергу стати в його обороні. Робити, що є в наших силах, а зокрема серед чужинецького оточення. Треба, щоб на оборону Чорновола також стала англійська, німецька та інша чужинецька преса. Ось останньо В. Чорноволові КДБ підшило нове обвинувачування й ув’язнення за якесь там «зґвалтування» невідомої нікому жінки. Це нова провокація КДБ, яку ми повинні донести до відома вільного світу. Ми не можемо бути байдужі до Чорновола. Слово Ольги Кузьмович було переплетене читанням підібраних творів Чорновола, які майстерно читали Марта Зєлик, що є диктором в радіо, і Орест Кибало. В цьому монтажі вечора виступала Надія Світлична, що, як і завжди, розповідає ляпідарно, образно, цікаво і з чуттям. Так само виступала Раїса Мороз, яка розповіла про свої враження із безпосередніх зустрічей з Чорноволом. Вона підкреслила, що Чорновіл — надзвичайно мила і доброзичлива людина. «Коли ми були в клопотах і не знали, що нам робити, то Чорновіл не тільки завжди був готовий з порадами, але і сам допомагав. Як треба було щось написати, то він знав, куди і що. Таким залишився в моїй пам’яті Славко Чорновіл»,— закінчила Раїса Мороз. Так поодинокими виступами змалювали повну сильветку В’ячеслава Чорновола, який на засланні держить голодівку, протестуючи проти радянської незакон­носте.

Під час вечора організатори роздали присутнім приготовані карточки, щоб написали йому поздоровлення і таким чином підтримали його морально на дусі. Вечір закінчено пригадкою: «Пам’ятаймо про Чорновола, як також інших дисидентів, вони потребують нашої помочі. Ми по нашій спроможності повинні їм допомогти». Ми також звертаємось до наших читачів: не забуваймо про Чорновола, о. Романюка, Юрія Шухевича, Й. Терелю, Лук’яненка, Руденка та інших.

Поділитися:

Популярні статті