Академією зі спогадами очевидців і доповідями науковців відзначили у Львові 20-ліття візиту святого Папи Івана Павла ІІ в Україну. Подія відбулася 24 червня 2021 року у Львівській ратуші зусиллями Львівської міськради і Українського католицького університету.
Після відкриття, традиційних привітань від представників влади і Церкви відбулося спецпогашення марки «Укрпошти» до 20-ліття папського візиту, а також прем’єра документального фільму про організацію паломництва святого Івана Павла ІІ в Україну. Відтак відбувся круглий стіл «Україна вітає Папу – 20 років опісля» за участі Філадельфійського митрополита УГКЦ Бориса Ґудзяка, єромонаха Теодозія Янкова, ЧСВВ, ректора УКУ отця Богдана Праха і проректорки УКУ з розвитку та комунікацій Наталії Климовської.
У своєму слові владика Борис одразу наголосив, що ще ніколи доти в Україні жодна особистість не збирала водночас так багато людей, як святий Іван Павло ІІ у 2001 році.
«Всі розуміли, що він має один пріоритет – стосунок із Богом. І цим пріоритетом він хотів ділитися з іншими, – сказав митрополит Ґудзяк. – У молитві він міг знаходити якісь сенси в «несенсовних» подіях».
Папа розумів цінність свідчення і пояснював, що коли якась подія відбувається тільки на телебаченні, а не наживо, то значить, що вона не відбулася.
«Свідчення – це коли ти стоїш на певній позиції, навіть якщо програєш. Бо це не бізнес-план», – звернув увагу єрарх на ще один аспект діяльності святого Івана Павла ІІ.
Особливо знаковою, зі слів владики Бориса, стала беатифікація Папою в Україні цілої когорти блаженних, адже якщо Сталін вважав людей мухами, яких можна розчавити, то Папа показав, що ці люди можуть засяяти в славі Божій на іконах.
Після круглого столу відбулася академічна сесія «Папа-слов’янин і Україна». У її межах єпископ-помічник Львівської архидієцезії РПЦ в Україні Едвард Кава виголосив промову «Україна в навчанні св. Івана Павла ІІ», доцентка Інституту історії Церкви УКУ, докторка Світлана Гуркіна – «Духовні поборники свободи», науковий співробітник Інституту історії Церкви УКУ отець-доктор Тарас Бублик – «Голос Мовчазної Церкви: св. Іван-Павло II і проблема легалізації УГКЦ», науковий співробітник Інституту історії Церкви доктор Анатолій Бабинський – «Римський Папа і Український патріархальний рух».
Насамкінець 24 червня у Львові урочисто іменували проспект Святого Івана Павла ІІ, виділивши для цього частину вул. Хуторівка, на якій стоїть корпус УКУ і розміщений філософсько-богословський факультет університету.
Як запевнив модератор події доктор Олег Турій, на цьому вшанування річниці візиту Папи в Україну не завершиться. Понад те, з його слів, уже потрібно збирати спогади про ту подію 2021 року, адже час спливає, і вона все частіше привертає увагу істориків.