21 грудня 1998 року, м. Львів
Про аграрну реформу в Україні та внесок Церкви
Аналіз документу «За кращий розподіл землі. Виклик аграрної реформи» Папської Ради «Справедливість і мир» дозволяє ще раз констатувати, що сільське господарство належить до найперспективнішої галузі, яка дає державі новостворювані вартості та становить добробут нації.
В Україні розпочалась аграрна реформа, центральною проблемою якої є вирішення питання власності на землю, її використання, формування сучасного сільського господаря.
Аграрна реформа і паювання землі є першим кроком до відновлення історичної справедливості — повернення людині священного права на землю. Майже 6 млн. селян одержали сертифікати на право володіти землею.
Водночас конференція відзначає, що аграрна реформа в Україні ще не забезпечила ефективного використання землі, катастрофічно знижується її родючість, урожайність полів і виробництво сільськогосподарської продукції.
Президент України Л. Кучма на IX з’їзді фермерів України 10 грудня цього року відзначив, що «… розвиток фермерства серйозно і головним чином стримувався протидією забезпечення селян землею, передачі її у власність або оренду… На жаль, це гальмо не усунено і досі».
Аграрний сектор недостатньо залучений до внутрішніх і міжнародних ринків, не налагоджена технічна допомога фармерам, недостатнє фінансове забезпечення, банківські кредитні ставки надто високі.
Сільськогосподарська наука та освіта стоять на межі розвалу й загибелі. Через низьку і невчасно одержану зарплату кращі науковці йдуть у комерційні структури або виїжджають за кордон.
Сільськогосподарські навчальні заклади готували кадри для колгоспів і радгоспів. 11 млн. господарів селянських сімейних господарств залишились поза будь-якою професійною підготовкою. Тим часом майбутнє українського села залежить від його молоді — завтрашніх сільських господарів, працівників різних сфер, які повинні бути виховані на засадах християнської моралі, етики, любові до своєї Вітчизни.
Засоби масової інформації недостатньо подають матеріяли з сільськогосподарської тематики.
Враховуючи все сказане вище,
КОНФЕРЕНЦІЯ УХВАЛИЛА:
- Звернутися до духовенства, владних структур, політичних і громадських організацій з проханням активної співпраці задля спільної мети — відродження українського села.
- Підтримати пропозиції та Укази Президента України Л. Кучми, які стосуються єдиного фіксованого сільськогосподарського податку незалежно від форм власності, про передачу в оренду фармерам земель резервного фонду, кошти від якого підуть у місцеві бюджети.
- Звернутися до Президента, Уряду і Верховної Ради України з проханням:
- якнайшвидше розробити і прийняти пакет законодавчих документів, що створюють сприятливі умови для розвитку та утвердження правового захисту приватних господарств — виробників сільськогосподарської продукції;
- з метою забезпечення паритетних еквівалентних цін на сільсько-господарську продукцію і сільськогосподарську техніку їх ринкове регулювання доцільно поєднувати із державним квотуванням;
- дотримуватися принципу взаємоповаги прав сільськогосподарського виробника та споживача:
- сприяти якнайширшому розвитку сільськогосподарської кооперації, кредитних спілок і страхуванню майна, створенню дорадчих та асистенських служб;
- забезпечити належне державне фінансування закладів сільськогосподарської науки та освіти. Створити мережі народних шкіл фахової підготовки фармерів і сільських господарів;
- надавати державну підтримку фаховим сільськогосподарським виданням, які призначені для масової сільськогосподарської освіти.
Контроль за виконанням даної Ухвали покласти на членів оргкомітету.