Редвуд Веллі, Каліфорнія. Цьогорічні літні курси Інституту Східньо-Християнських Наук ім. Митр. Андрея Шептицького різняться від попередніх сімох літніх програм тим, що цього року вперше включено студентів з України. В минулому серед студентів були особи з Африки, Карибських островів, Філіппін, Австралії та навіть Словаччини і Польщі.
Очевидно, що переважаюча більшість студентів — це звичайно українці з Америки та Канади. А цього року, помимо різних труднощів та навіть браку зрозуміння й піддержки зі сторони декотрих кіл, спроваджено троє студентів з України.
Н. Лещук, О. Гудзяк і Д. Бобрик — це працівники Львівського Інституту Історії Церкви, що його заснував викладач Інституту ім. А. Шептицького д-р Борис Гудзяк. Цей Інститут Історії Церкви є одним з основних складників відновленої Львівської Богословської Академії, яка починає діяти 1 вересня 1994 р. Саме тому їх вибрано для участи в унікальних літніх курсах в каліфорнійському манастирі на Таворській горі. «Якщо ми хочемо в Україні відновити богословську науку, яка зв’язує теологію з духовістю, то нема кращого місця, щоб побачити, як це робиться, ніж тут», — вияснює д-р Гудзяк. — «Нам ходить про те, щоб внести східньо-християнську духовість не тільки в навчання, але й в саму адміністрацію Богословської Академії. Тут наші люди можуть це побачити на ділі, вивчити та вернутися з цим знанням в Україну, де так довго панувала бездушна бюрократія». Участь студентів з України уможливлена новоствореним стипендійним фондом їм. Надії та Романа Дрогобицьких з Торонто при Фундації Інституту ім. А. Шептицького, а кошти подорожі покрила пані Стефанія Шипула.
«Вже розпочато серйозні пертракації в справі літніх курсів Інституту ім. А. Шептицького , які мали б в майбутньому відбуватися у Львові, в співпраці з Богословською Академією та університетськими структурами», — вияснює о. д-р Андрій Чировський, директор Інституту ім. А. Шептицького». «В Україні існує кольосальна потреба доповняючих студій для духовенства та літніх курсів для тих, які на протязі звичайного академічного року є зайняті іншою працею. Ми думаємо, що можемо в цьому допомогти». А подвійна акредитація Інституту Шептицького (державна — канадська і папська) додають до престижності! такої літньої програми.
Цього року в часі літніх курсів у Каліфорнії викладалися такі курси: «Підстави Візантійської Літургії» — Архимандрит д-р Боніфатій Луйкс, «Загальний вступ до Східніх Церков» — д-р Борис Гудзяк; «Східньо-християнська місіологія» — екіпа під проводом схимонаха Кирила. Як звичайно, літня програма включає п’ять годин монаших відправ денно. Студенти також мають можливість відвідати ряд церков різних східніх традицій в околицях Сан-Франціско. Свято-Преображенський манастир на Таворській горі — це традиційно-студитського типу обитель, яка начислює яких дванадцять монахів, в горах три години на північ від Сан-Франціско.
Хто хотів би більше довідатися про працю Інституту Шептицького або зложити звільнену від податків пожертву, може звернутися на адресу:
Sheptytsky Institute Saint Paul University
223 Main Street Ottawa, ON, K1S lC4
tel. (613) 236-1393, fax (613) 782¬3026