Прем’єр-міністрові Ізраїлю Шимону Пересу,
Кнессет, Єрусалим
Шановний Пане Прем’єр-міністре!
Ми звертаємося до Вас з проханням у справі, що має величезне значення для збереження наших моральних цінностей. На превеликий жаль, вона прийняла небажаного політичного забарвлення. Річ іде про присвоєння звання «Праведник Світу» покійному Митрополитові графові Андрею Шептицькому, бувшому Главі Української Католицької Церкви. Таке звання присвоює спеціяльна Комісія при Яд-Вашемі не-євреям, які під час окупації Европи німецькими фашистами рятували євреїв. Ми змушені звернутися до Вас, пане прем’єр-міністре, тому, що на протязі 5 років усі наші намагання добитися позитивного рішення цього питання натрапляли на глуху стіну. Дозвольте коротко викласти Вам суть справи.
Всього на сьогоднішній день звання «Праведник Світу» удостоєні приблизно 1000 осіб. З них — 60 українців. Митрополит Андрей Шептицький врятував коло 400 євреїв; по всім статтям він заслуговує на присвоєння йому такого звання.
Але йому і його покійному братові, попечителеві манастирів архиєпископові Климентові Шептицькому це звання не було присвоєне. На останньому (сімнадцятому) засіданні Комісії у справі братів Шептицьких у вересні ц.р. директор Яд-Вашему д-р Іцхак Арад рішуче настоював на відкладенні вирішення цього питання щонайменше на рік. При тому він підкреслив, що це — єдиний випадок втручання його до роботи Комісії й дав зрозуміти, що не було б бажаним допитуватися про причини цього втручання. Виникає враження, що тут не обійшлося без «високої політики».
Ми не маємо в розпорядженні достатніх інформацій про мотиви Комісії і д-ра Арада. Не бажаючи займатися безпідставними здогадуваннями, ми обмежимося лише викладом своїх поглядів про шкоду, яку наносить престижеві Ізраїлю затягування в справі братів Шептицьких.
В роки Катастрофи у євреїв було дуже мало правдивих друзів. Данія, Болгарія та Фінляндія — це країни із числа окупованих Німеччиною та країн, що були союзниками її, які не депортували євреїв на смерть у газових камерах.
Євреї в Ізраїлі та в інших країнах з вдячністю згадують ім’я Рауля Валленберга, шведського дипломата, що рятував євреїв. І поки існує хоч мала крапля надії, що він живий і знаходиться в радянському ҐУЛазі, ми не перестанемо вимагати від уряду СССР вісток про його долю. У справі Валленберга Ізраїль займає керівну позицію.
Відмовляючись чинити подібно у відношенні до Митрополита Шептицького, ми виявляємо чорну невдячність. Справа навіть не в тому, що ми зневажаємо світлу пам’ять Андрея Шептицького та його брата. Справа не в образі мільйонів українців в Україні і на поселеннях, для яких Митрополит Андрей Шептицький — символ у боротьбі за відродження Української Католицької Церкви, незаконно скасованої радянським урядом в 1946 році, та за національне відродження. Відмова признати його Праведником Світу була б сприйнята як прояв українофобії, що, в свою чергу, викликало б реакцію антисемітизму. Навпаки, признання його Праведником Світу могло б покращати ставлення українців до євреїв — на Україні, в цілому СССР та на поселеннях.
Домагаючись позитивного рішення у справі братів Шептицьких, ми не ставимо перед собою будь-яких політичних цілей. Разом з тим, ми розуміємо, що признання Митрополита Андрея Шептицького Праведником Світу матиме і політичні наслідки. У розмові з Я. Сусленським у 1982 році покійний Патріярх Української Католицької Церкви кардинал Сліпий дав зрозуміти, що признання Митрополита Андрея Шептицького Праведником Світу прискорило б причислення його до святих Ватиканом. Сприяння Ізраїлю у цій справі набагато покращили б відносини між Ізраїлем та Ватиканом. Звичайно, це покращання відносин дуже небажане для уряду СССР. Недарма ж у радянських тюрмах та концтаборах перебуває так багато сіоністів та українських націоналістів. Недарма ж влада постійно нацьковує українців проти євреїв і навпаки. І цілком ясно, чому СССР так злісно паплюжить Митрополита Шептицького та тих, хто захищає його добре ім’я. Зовсім недавно до Яд-Вашему з Києва був надісланий наклепницький фільм про українських націоналістів.
Пане прем’єр-міністре! Вам відоме тяжке положення євреїв у Радянському Союзі. Допоможіть же їм заручитися дружбою та зрозумінням серед українців. Ваше втручання у справу присвоєння Андрею Шептицькому та Климентові Шептицькому звання «Праведник Світу» прискорило б її рішення. Наш нарід завжди пам’ятав тих, хто допомагав їм у тяжку годину!
Ми готові особисто освідомити Вас або Вашого представника з додатковими даними та подати необхідні матеріяли.
З повагою
Правління Спілки єврейсько-українських зв’язків
Яків Сусленський — голова спілки
(Переклад з гебрейської мови)