Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

У Києві врочисто відзначили 400-річчя Берестейської унії

З початку березня 1996 р. на реклямних щитах української столиці кияни побачили афішу з написом: «Співай, душе моя, похвальну псальму Богу», а над цими словами — рубрика: «До 400-річчя злуки християнських Церков України та Білорусії з Вселенською Церквою». Далі була написана програма вечора. З першого погляду, можна було подумати, що організатори вечора є дві Свято-Миколаївські греко-католицькі громади Києва і столичний Будинок вчителя намагалися «сховати» над цими словами той факт, що мова йде про 400-річчя Берестейської Унії. Але насправді такої мети організатори врочистого вечора не ставили: кияни всіх Церков сьогодні спокійно сприймають присутність греко-католиків у релігійній панорамі столиці і привітно зустріли ідею такого вечора. Престижна заля Києва — колишня Центральна Рада (нині київський Дім учителя) була переповнена, при чому близько половини слухачів були православні.

Вечір пройшов на високому рівні, поправці благодатно. Жодних нападів чи недружніх заяв проти українських католиків східнього обряду не тільки не було, але, навпаки, вичувалася атмосфера єднання, правдивого, а не декоративного екуменізму. Характерно, що вечір досить майстерно вів якраз православний християнин — відомий в Україні професор Духовної Академії Київського Патріярхату доктор Дмитро Степовик разом з письменницею і громадською діячкою Марією Влад. Професор Д. Степовик зробив на вечорі головну доповідь «400 років Берестейської унії: Україна проти церковного розколу», в якій дав глибоку аналізу подій 1595-1596 років, спростувавши фальшиву пропагандистську тезу московського православія, що ввесь український єпископат кінця ХVІ ст. на чолі з Митрополитом Києво-Галицьким і всієї Руси-України Михайлом Рагозою «зрадив православіє».

Привітання учасникам вечора від Патріярха УГКЦ, Верховного Архиєпископа Мирослава-Івана Кардинала Любачівського зачитав єпископ Юліян Вороновський. Своїми спогадами про катакомбний період УГКЦ між 1946 і 1990 роками поділився ординарій Чернівецько-Коломийської єпархії УГКЦ єпископ Павло Василик. Вітання від Святішого Престолу в Римі й особисто від папи римського Івана-Павла II передав учасникам вечора Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Антоніо Франко. Нунцій дуже високо оцінив дух свободи віровизнань у сучасній Україні і деяке потепління відносин між православними і католиками в столиці і загалом в усій Україні. Посол Ватикану владика Антоніо Франко закликав зміцнювати мости єднання між католиками і православними, щоб до великого ювілею християнства у 2000 році Україна не знала жодних церковних протистоянь. На вечорі виступили члени парляменту України Іван Білас, Євген Процюк, голова Української Християнсько-демократичної партії Олександер Сергієнко.

Майже двогодинна концертна програма вечора включала духовні й патріотичні пісні у виконанні церковного хору Свято-Миколаївської церкви на Аскольдовій могилі та галицького камерного хору зі Львова «Євшан», диригенти — Мирослава Герцик і Богдан Ґенгело.

Київ показав приклад усій Україні, як треба будувати справжні християнські відносини.

Ольга Добродій, м. Київ

Поділитися:

Популярні статті