Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

Паломництво до Зарваниці зібрало українців з усього світу. Архиєрейська літургія, яку очолив глава УГКЦ Блаженніший Святослав, була присвячена молитві за мир та цілісність України. У проповіді до вірних предстоятель зазначив, що віра є найбільшим скарбом, який проголошує сьогодні Христове Євангеліє. «Коли людина знає, у кому єдиному є сповнення її мрії, коли людина може торкнутися того, кого шукає, більше того, коли людина може дозволити своїй мрії торкнутися її, стаються чуда», – сказав він. На прощу прибув і Президент України Петро Порошенко. Прочани вітали його оплесками. У промові до Президента Блаженніший Святослав сказав, що УГКЦ вболіває над поділами серед православних і вітає все, що можна зробити для їхньої внутрішньої єдності. «Вітаємо все, що робиться для єдності православних, але з настанням автокефалії для УГКЦ нічого не зміниться, – промовив Блаженніший Святослав. – Однак ми будемо шукати всі можливі шляхи, в дусі екуменічної концепції нашої Церкви, для досягнення єдності між усіма християнами, між усіма частинами Київської Церкви Володимирового хрещення». Участь у прощі взяв президент Єпископської конференції Італії кардинал Гуалтьєро Бассетті. На завершення свого візиту в Україну, що тривав 13 – 16 липня, він сказав: «В історії вашої Церкви я побачив Хресну дорогу Ісуса Христа».

У селі Конюхи Козівського деканату на парафії УГКЦ Успіння Пресвятої Богородиці 22 липня відбулося освячення музею отця Сосенка. Ксенофонт Сосенко був парохом у селі 40 років, він же відомий етнограф, письменник, перекладач, громадський діяч, лікар і засновник місцевої «Просвіти». Святкування розпочалося з Архиєрейської божественної літургії, яку очолив єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський Теодор Мартинюк. Спільно з ним співслужили: декан Козівський отець Роман Рокецький, адміністратор парафії отець Василь Вуйцік, сотрудник парафії отець Борис Новосад, а також священики з деканату – отці Михайло Квасниця та Михайло Забанджала і священики – вихідці зі села Конюхи: отець Василь Майка, декан Підгаєцький, та отець Петро Майка. У проповіді в часі літургії владика Теодор наголосив на важливості вшанування пам’яті духовних наставників, на вихованні молодшого покоління і на збереженні старовинних речей. По завершенні Служби Божої владика Теодор спільно з духовенством в присутності мирян і гостей відслужив панахиду на місцевому цвинтарі, де похований Ксенофонт Сосенко, його дружина Елеонора та їхня дочка Дарія. Відтак на будинку, де жив отець Ксенофонт, освятили меморіальну таблицю та в цьому ж приміщенні відкрили і освятили музей Ксенофонта Сосенка.

У Львові вшанували пам’ять розстріляних професорів. 3 липня у студмістечку Національного університету «Львівська політехніка» відбулося поминання львівських професорів, розстріляних на Вулецьких пагорбах у липні 1941-го. Після урочистого вшанування пам’яті загиблих відбулася панахида за участі єпископа-помічника Львівської архиєпархії Володимира Груци, капелана НУ «Львівська політехніка» отця Юрія Остапюка, капелана Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького отця Ігоря Хомічака, а також настоятеля львівського римокатолицького катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці отця Яна Нікеля. Участь у заході взяли очільники Львова та області, представники Республіки Польща, академічні спільноти двох країн і громадськість міста. Убивство львівських професорів – це масове знищення представників польської інтелігенції Львова, близько 45 викладачів і учених, членів їхніх сімей та гостей, скоєне німецькими окупаційними військами.

УГКЦ засудила погроми в ромських таборах. У офіційній заяві УГКЦ з цього приводу, зокрема, мовиться: «Із великою тривогою й обуренням ми сприйняли звістку про щораз частіші погроми ромів, які виникають у різних областях України. Цими днями сталася, мабуть, найважча трагедія, внаслідок якої є загиблий і поранені, серед них жінки та діти. Від імені Української ГрекоКатолицької Церкви рішуче засуджуємо такі вчинки. Такого типу дії, ким би вони не були вчинені та якими б гаслами ці злочинці себе не прикривали, не гідні європейського народу, дискредитують незалежну Українську державу, а тому є справою, що йде на користь ворогам України. Кожен мешканець нашої країни, незалежно від національної, етнічної, релігійної приналежності, повинен почуватися гідним і повноцінним громадянином своєї держави, а державна влада повинна захищати його права та свободи, найперше – право на життя, здоров’я і вільний розвиток. Ми закликаємо державні органи прозоро й неупереджено провести слідчі дії, щоби встановити імена злочинців, які повинні в межах чинного законодавства бути покарані. Закликаємо громадян України рішуче протиставитися такого типу поведінці, яка не має нічого спільного ані з християнськими, ані з загальнолюдськими правилами та нормами».

Глава УГКЦ урочисто проголосив празник Матері Божої Неустанної Помочі під час свого візиту до Тернополя 1 липня. Вказане свято вірні відзначатимуть щороку в першу неділю липня. А 20 червня предстоятель УГКЦ затвердив текст Служби свята Матері Божої Неустанної Помочі, який був укладений Патріаршою літургійною комісією та переданий предстоятелю для ознайомлення та проголошення. «Відповідно до приписів розділу «Літургійні тексти» Інструкції щодо подання літургійних текстів, їх перевидань і перекладів (пор. Благовісник Верховного Архиєпископа КиєвоГалицького УГКЦ 2013 року, с. 114), владою, нам даною, затверджуємо і проголошуємо ad experimentum терміном на три роки Службу свята Матері Божої Неустанної Помочі», – мовиться в декреті, який набув чинності 21 червня 2018 року.

У прифронтовому місті Волноваха Донецької області 17 червня освятили храм Благовіщення Пречистої Діви Марії. Церква збудована завдяки старанням вірних Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ. На доручення митрополита Володимира Війтишина, який напередодні відкриття благословив церковні речі для нового храму у Волновасі, урочисте богослужіння очолив синкел соціального служіння Івано-Франківської архиєпархії та директор благодійного фонду «Карітас-Івано-Франківськ» отець Володимир Чорній. У співслужінні з численним духовенством, яке служить на східних теренах нашої батьківщини, він благословив святиню і звершив у ній першу божественну літургію. На урочистість зійшлося чимало вірян та гостей міста.

Ювілейний п’ятий Форум сімей відбувся 17 червня у Львівській духовній семінарії. Цього року головна тема заходу – «Твоє слово – світильник для моїх ніг і світло для стежки моєї». Оскільки 2018 рік проголошений Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій Роком Божого Слова в Україні, основну увагу організатори заходу приділили важливості пізнання Божого задуму через призму Святого Письма. Зі слів голови Комісії УГКЦ у справах родини отця Богдана Тимчишина, зараз сім’я перебуває в пошуку духовної поживи, а такі майданчики для людей – це ще одна можливість (нагода) показати, що ми не самі, а що нас багато, як і те, що наша віра провадить до надії. «У такий спосіб ми задумуємося над роллю Святого Письма в житті християнина, але найбільше – в житті сім’ї… Ми хочемо пригадати нашим вірним Слово Боже, Добру Новину, яку несе Бог, і щоб Святе Письмо не було лише гарним додатком до бібліотеки, а стало живим інструментом, який дарує і радість, і розраду, і певного роду поради», – сказав отець Богдан Тимчишин.

Глава УГКЦ: «Порожні обіцянки політиків на руку нашому ворогу». Сьогодні Україна бореться за свободу, незалежність, справжню демократію і проти всього того, що приходить до нас із боку Росії. Якщо ми використовуватимемо інфантильні гасла на кшталт, що змінимо все й одразу, і робитимемо це з насильством, то знищимо саму ідею демократичної України. Такі дії на руку нашому ворогу, якому не потрібно буде використовувати агресію, бо ми знищимо Україну своїми руками. Таку позицію висловив глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у інтерв’ю польській Католицькій агенції інформації. Предстоятель нагадав, що на початку 2019 року відбудуться президентські вибори, а в другій половині – парламентські. На його думку, політична боротьба вже триває, і на жаль, ми вже можемо бачити великі ризики, які виникають для існування Української держави. Блаженніший Святослав розповів, що Церква застерігає, з одного боку, політиків від маніпуляцій, а з другого – заохочує людей не ігнорувати вибори. «Коли ми дивимося, наприклад, на останні вибори в Росії, то бачимо, що це лише чудовий спектакль, який абсолютно дискредитує демократію в очах громадян», – додав архиєрей.

Єпископ Йосиф Мілян 10 червня освятив новий храм УГКЦ на Черкащині. Цією святинею стала церква Успіння Пресвятої Богородиці у селі Мехедівка. Після освячення відбувся процесійний хід довкола храму з мощами блаженного Миколая Чарнецького. Їх вклали у престол церкви. Під час проповіді після Архиєрейської літургії владика Йосиф згадав про те, що колись Черкащина постраждала від геноциду 1932 – 1933 років, коли на цих теренах люди вмирали від штучного голоду. Ведучи далі, єпископ навчав про Пресвяту Євхаристію: коли людина приймає Тіло і Кров Господа нашого Ісуса Христа, тоді Бог із великої любові вкладає в нас Себе самого: «Сьогодні в Євангелії говорилося про Хліб, про особливий Хліб! Хліб як завдаток вічного життя, як Тіло Христове! Ці терени пережили нестачу хліба. Старші люди добре знають, що таке бути голодним… Бо мільйони українців згинули у страшному Голодоморі 30-их років. Але й мільйони українців гинуть духовно сьогодні лише через те, що, маючи нагоду споживати Хліб Небесний – Тіло Христове, аби жити вічно, не користають із цього. Що заважає нам усвідомити і визнати Бога своїм Паном, своїм Початком і Кінцем – Альфою і Омегою? ! » – наголосив архиєрей.

У Центрі ім. Митрополита Андрея Шептицького у Львові 8 – 10 червня відбувся Всеукраїнський форум молодіжних лідерів і душпастирів Католицької Церкви. Участь у ньому взяли священики і лідери молодіжних рухів УГКЦ та РКЦ в Україні – загалом майже 100 осіб. Їхньою метою стало формування стратегії спільної роботи в молодіжному апостоляті. До форуму долучилися глава УГКЦ Блаженніший Святослав та єпископ-помічник Львівської архидієцезії РКЦ Едвард Кава. «Ми живемо на порозі формування нової глобальної культури. Кажуть, що молодь (однолітки) в різних частинах світу більше подібна одна до одної, аніж культура, в якій живуть батьки і діти. Уже є ці «культурні провалини», що підсилюють «провали поколінь», які часом існують у сім’ях. Тому як комунікувати, як відповідати на питання, як творити діалог, як і куди йти за цією молоддю, які методи душпастирства використовувати – ось питання, на які нам треба шукати відповіді», – сказав глава Церкви. Також Блаженніший додав, що нам варто переосмислити заклик Папи Франциска щодо милосердя. Ми повинні намагатися бути милосердними. Молодь має відчути від Церкви не засудження, а розуміння і милосердя.

Поділитися:

Популярні статті