КИЇВСЬКА ЦЕРКВА
Єпископат УГКЦ випрацьовує напрямки удосконалення душпастирського служіння на Сході та Півдні України. Серед труднощів, які потрібно вирішити, є потреба забезпечення належної душпастирської опіки кожного вірного УГКЦ, потреба постійної духовної та інтелектуальної формації священиків, які душпастирюють у цій частині України, кращого забезпечення їхніх матеріальних потреб.
Синод УПЦ ухвалив рішення, що відтепер жодна хресна хода всеукраїнського масштабу або така, що організується єпархіями, парафіями, монастирями, братствами, сестринствами тощо, «не може проходити під політичними гаслами або бути присвячена подіям політичного життя». Синод ухвалив рішення засудити політичне спрямування діяльності Союзу православних братств України та деяких інших громадських організацій, а також розповсюдження та пропагування цими спілками ідей і літургійних обрядів, які суперечать правилам і вченню Православної Церкви.
Наступником Кардинала Мар’яна Яворського на митрополичій катедрі Львівської Архідієцезії Папа Венедикт XVI призначив Мечислава монсеньйора Мокшицького. Венедикт XVI подякував Кардиналові Яворському за його турботу про добро Церкви в Україні протягом 17 років.
ЦЕРКВА, СУСПІЛЬСТВО, ДЕРЖАВА
Всеукраїнський форум усиновлювачів вперше відбувся у Києві з ініціативи Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту за підтримки Президента України. Віктор Ющенко відзначив роль Церкви у зміні суспільного ставлення до теми сирітства. Під час проведення форуму він нагородив орденом «За заслуги» III ступеня о. Михайла Чабана, директора родинного дому «Покрова» (м. Львів), яким опікується монаше згромадження братів-салезіян, УГКЦ. Своїм указом, підтримуючи ініціативу громадськості та Міністерства у справах сім’ї, Президент оголосив в Україні День усиновлення 30 вересня, на свято Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії.
Міністерство охорони здоров’я Міжконфесійний ресурсний центр з ВІЛ/СНІДу при Всеукраїнській раді Церков і релігійних організацій 1 грудня підписали меморандум про співпрацю у напрямку подолання епідемії ВІЛ/СНІДу. «Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) став дійсністю та дедалі більше поширюється у нашій країні. Ніхто самотужки не зможе розв’язати цю проблему лише разом ми зможемо дати гідну відповідь на цей виклик», тексті меморандуму.
Про практичну організацію душпастирської опіки військовослужбовців йшлося на III Національній конференції Всеукраїнського міжконфесійного лігійного християнсько-військового братства. Підґрунтям цього заходу, стало підписання Меморандуму про співпрацю у справах душпастирської опіки військовослуж- бовців Збройних Сил України між Міністерством оборони України та уповноваженими представниками п’яти головних Церков та релігійних організацій України. Під час конференції було проведено аналіз та оцінку діяльності організації, обговорено питання змін та доповнень до статуту, проаналізовано стратегію розвитку взаємодії Церков, спрямовану на створення військово-священицької служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях; практичної організації душпастирської опіки військовослужбовців. На думку учасників конференції, запровадження на законних засадах інституту капеланів у збройних формуваннях уже не за горами. На сьогодні у військових формуваннях Душпастирює близько 200 військових капеланів, а у разі законодавчого закріплення інституту капеланства в армії їх кількість може зрости до 1000. На території військових містечок у даний час діє 11 релігійних куточків, обладнаних народознавчих світлиць, 21 каплиця, а також 5 храмів, де щоденно правиться Служба Божа.
Львівська міська рада звернулася до Президента України з проханням ініціювати процес надання УГКЦ статусу «репресованої Церкви». «Численні випадки репресій щодо вірних та священнослужи- телів УГКЦ, включно з їх фізичним знищенням та вивезенням до Сибіру, практика експропріації майна, руйнація церков чи їх використання не за призначенням свідчать про цілеспрямовану діяльність, спря- мовану на насильницьку ліквідацію Української Греко-Католицької Церкви як такої», – йдеться у зверненні, підписаному міським головою Львова Андрієм Садовим.
Гармонізацією державно-конфесійних стосунків у галузі освіти займатиметься спеціальна Громадська рада при Міністерстві освіти і науки України. Створення такого органу є наслідком рекомендацій нарад з главами християнських Церков України. Згідно з наказом про її створення, рада буде займатися: представленням позиції Церков і релігійних організацій з питань діяльності Міністерства; виконанням дорадчих функцій під час обгово- рення та прийняття Міністерством рішень, а також здійснення моніторингу їх реалізації; забезпеченням співпраці з Міністерством щодо організації та проведення публічних громадських обговорень з основних напрямів його діяльності та окремих нормативно-правових актів.