Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

Важливим явищем у житті Української Греко-Католицької Церкви стане Патріярший Собор, який відбуватиметься 30 червня–4 липня 2001 року у Львові. Собор, на який з’їдуться владики, священики, ченці, миряни з десяти єпархій України і сімнадцяти єпархій із цілого світу, буде присвячений вирішенню соціяльних проблем та місії Церкви. Патріяршому Собору передували Єпархіяльні Собори, які упродовж грудня-квітня відбулися у всіх українських єпархіях та в більшості єпархій на поселеннях.

5-6 квітня у Львівській Богословській Академії в рамках підготовки до Патріяршого Собору відбувся Студентський Собор, в якому взяли участь понад 80 студентів із ЛБА та інших навчальних закладів. У полі зору учасників Студентського Собору були соціяльні проблеми нашого суспільства аборти, розлучення та занепад родинного життя, нароктична і алкогольна залежність, опіка над сиротами і неповносправними… Студенти роздумували над роллю соціяльної діяльности монаших згромаджень та молодіжних християнських організацій, вели мову про проблеми культури і освіти.

Ми непросто висловлювали свої погляди на суспільні проблеми і дискутували, – говорить глова оргкомітету Собору, студентка ЛБА Катерина Кльоц. – Ми розмірковували над тим, як Церква може зарадити негативним тенденціям, що ми самі, кожен і нас, можемо зробити для цього. Підсумком нашої роботи стали конкретні пропозиції, які ми подаємо на Патріярший Собор…

У Запоріжжі відбулася міжнародна конференція “Православіє і загроза тоталітарних сект в Україні”, у якій взяли участь представники 22-х єпархій Української Православної Церкви, 2-х єпархій Російської Православної Церкви в Білорусії, а також психологи, психіатри, медики, сектологи. Учасники конференції висловили велику стурбованість безконтрольною діяльністю тоталітарних сект, яка має характер неприкритої експансії завдає непоправної шкоди здоров’ю людей, створює загрозу родинам, суспільству і державі. У підсумкових документах конференції йдеться про потребу ознайомлення молоді з існуванням та діяльністю тоталітарних сект; залучення правоохоронних органів до реагування фактів правопорушень з боку деструктивних сект; удосконалення чинного законодавства на основі досвіду європейських країн. На конференції було складено список небезпечних сект, у якому, зокрема, є Церква саєнтології, свідки Єгови, мормони, неоп’ятидесятники, церкви повного Євангелія. Для об’єктивного висвітлення діяльности тоталітарних сект і допомоги тим, хто постраждав від неї, було засновано Всеукраїнський Центр релігійної безпеки і допомоги жертвам деструктивних сект “Діалог”.

Єрархія УПЦ та деякі православні політики гостро виступили проти перенесення центру УГКЦ до Києва. “Перенесення катедри глави УГКЦ зі Львова до Києва та створення в Росії католицьких єпархій свідчить, що маски врешті зняті. Це те саме повернення на Схід, про яке римо-католики говорили неодноразово… Вони не вважають нас повноцінними християнами і сприймають світ як свою канонічну територію Це справжня духовна експансія”, стверджує Архиєпископ Львівський і Галицький Української Православної Церкви Августин. Голова українського відділу Міжнародного Фонду єдности православних народів Катерина Самойлик назвала перенесення релігійного центру греко-католиків зі Львова до столиці “відкритим викликом канонічному православ’ю”. Навіть більше, за її словами, це матиме негативний наслідок не лише для України, але й для православ’я в цілому. “Якщо політичне керівництво нашої держави, зокрема Держкомрелігій, справді вважає Україну православною країною, то з приводу останніх уніятських заходів воно повинно би мати певну позицію”, – говорить К. Самойлик.

“Людиною 2001 року” в номінації “За миротворчу й об’єднавчу діяльність” визнано Івана Павла II Папу Римського, який відвідав Україну у червні 2001 року. На церемонії нагородження переможців премії “Прометей-престиж” загальнонаціональної програми “Людини року 2001”, спеціяльну міжнародну нагороду для понтифіка було передано папському нунцію. Президент України Леонід Кучма підписав Указ “Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього Союзу РСР стосовно релігії та відновлення порушених прав Церков і релігійних організацій”. Указ видано з метою забезпечення відновлення порушеної справедливости, захисту прав і законних інтересів релігійних організацій, продовження процесу їх морально-політичної реабілітації, поліпшення відносин взаємної релігійної і світоглядної терпимости, створення сприятливих умов для утвердження принципів свободи совісти та віросповідної рівности. Цей указ передбачає створення до 1 травня 2002 року міжвідомчої комісії, що працюватиме над механізмами відновлення прав церков і релігійних організацій, які були порушені тоталітарним режимом СРСР. Указ зобов’язує Кабінет міністрів розробити план заходів, спрямованих на відновлення порушених прав Церков і релігійних організацій, зокрема на повернення їм колишніх культових будівель та іншого церковного майна, що перебувають у державній власності і використовуються не за призначенням. Згідно з Указом видатки на реалізацію цих заходів повинні бути передбачені у Державному бюджеті України на 2003р. та наступні роки.

Учасники фонду св. Климентія підписали установчі документи Українського Католицького Університету. Таким чином розпочато процес юридичної реєстрації та державної акредитації УКУ. Урочисте підтвердження його загальноцерковного значення відбудеться у липні 2002р. під час ІІІ Сесії Патріяршого Собору УГКЦ. Знаменно, що це рішення прийняте у рік, проголошений Церквою Роком Патріярха Сліпого, першого ректора Богословської Академії у Львові та засновника і ректора УКУ в Римі. Голова фонду св. Климентія Блаженніший Любомир Гузар висловив сподівання, що проект, вимріяний нашими предками, стане дійсністю, і в УКУ матимуть змогу підготовляти себе до наукової діяльности, до покращення громадського життя українські священики і спільнота мирян. Наріжний камінь УКУ освятив під час свого перебування в Україні Святіший Отець Іван Павло II. “Величезних зусиль і матеріяльних вкладень коштує будівництво університетського комплексу, говорить ректор ЛБА о. д-р Борис Ґудзяк. Але все ж найвідповідальніше завдання полягає в тому, щоб наш університет зберіг дух християнського навчального та наукового закладу згідно із тим, як його ще на початку століття у своїх мріях і планах бачив митрополит Андрей Шептицький, а згодом і Йосиф Сліпий”.

Передвиборча кампанія і релігійне життя України.

У тридцяти двох греко-католицьких храмах міста Львова із 9 по 30 березня молились за справедливі вибори в Україні. Уранці, 26 березня, віруючі багатьох конфесій по всій Україні промовляли “Спільну молитву” за майбутнє країни. Цю “Спільну молитву” підтримали, зокрема, УПЦ Київського патріярхату, УАПЦ, УГКЦ, Львівська митрополія РКЦ, Всеукраїнський союз об’єднань євангельських християн-баптистів, Братство незалежних церков і місій євангельських християн-баптистів України, Всеукраїнський союз церков християн віри Євангельської – п’ятдесятників, Українська уніятська конфесія церкви адвентистів сьомого дня, Духовний центр мусульман України, Українська лютеранська церква, Духовне управління мусульман України.

Релігійно-Інформаційна Служба України провела соціологічне дослідження про позицію Церкви у виборчій кампанії та про вплив на виборців факту агітації церковними особами за когось із кандидатів. Понад дві третини учасників опитування заявили, що найкращою формою участи Церкви у виборчому процесі будуть поради для вірних від єрархії. Для третини опитуваних агітація Церкви за конкретну особу та партію матиме позитивне, але не вирішальне значення. Більше чверті респондентів зазначили, що вони не братимуть до уваги позицію церковних осіб.

Напередодні виборів Предстоятель УПЦ КП Патріярх Філарет заявив про свою підтримку блоків “Наша Україна” і “Єдність”. Позицію Предстоятеля підтримали представники місцевого духовенства. Деякі із них не лише задекларували підтримку окремим блокам та кандидатам, а й виявили бажання балотуватись особисто. Попри політитичні симпатії Глави УПЦ КП, на Львівщині, за достовірними даними, місцеві священики одразу ж у церквах агітували за кандидатів від СДПУ (о) до всіх рівнів рад. За місяць до виборів деякі кандидати від СДПУ (о) отримали нагороди УПЦ КП. Варто нагадати, що ця політична сила завжди виступала відвертим опонентом до Віктора Ющенка і блоку “Наша Україна”.

До співгромадян, які брали участь у виборах, звернувся Блаженніший Любомир (Гузар). Глава УГКЦ попросив пробачення за поведінку декотрих священнослужителів, які під час виборчої кампанії, проводили явну чи опосередковану агітацію за певні блоки, партії чи канди- датів. “Такі дії суперечать чітко викладеній настанові у “Пастирському посланні Синоду єпископів Києво-Галицької митрополії УГКЦ до всіх людей доброї волі з нагоди виборів”, тому всі особи, які поводилися таким чином, будуть покарані”, зазначається у зверненні. Нагадаємо, що УГКЦ на виборах не підтримувала жодного кандидата, однак уділила загальне благословення усім тим, хто готовий із чистим сумлінням взяти на себе відповідальність за вирішення важливих державних питань.

Поділитися:

Популярні статті