Свіжий номер

4(504)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Єпископи УГКЦ закликали владу в Україні не здобувати політичні дивіденди «через зневагу миру, єдності та злагоди в суспільстві». «Відповідальність з боку влади за суспільне напруження і протистояння надзвичайно велика. Обманюють самих себе ті, хто сподівається відволікти увагу власного народу від складної економічної ситуації, виносячи на денне світло теми і символи, які не сприяють консолідації суспільства, а навпаки – поглиблюють розколи і протистояння», − констатують у своєму Зверненні члени Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ. У зв’язку з цим Церква закликає можновлад‑ців усіх рівнів уникати всього, що загрожує суспільному мирові, натомість підтримувати і утверджувати все, що веде до консолідації, солідарності та єдності народу. «Злочином проти власного народу є здобувати політичні дивіденди через зневагу миру, єдності та злагоди в суспільстві! Так само не годиться в ім’я позірного захисту певних суспільних чи історичних цінностей підігравати своєю агресивністю всім тим, хто вносить у нашу українську хату провокації, протистояння і незгоди!» − наголошують автори Звернення.

В УГКЦ навчають семінаристів особливостям душпастирства серед українців за кордоном. Пасторально-місійний відділ УГКЦ вперше провів семінар для студентів духовних семінарій України і розповів про особливості душпастирського служіння за кордоном. Упродовж тижня з 27 червня експерти з питань допомоги мігрантам та релігієзнавці, що досліджували географію присутності вірних УГКЦ за кордоном, читали для них тематичні лекції. Семінар проходив у Львівській духовній семінарії Святого Духа з 27 червня до 2 липня. Йшлося про географічний аналіз присутності вірних УГКЦ за кордоном та статистику сучасного українського емігрантства у світі, про проблеми емігрантства в Україні та українських заробітчан поза межами країни, про практичні аспекти душпастирювання за кордоном. Діяльність Пасторально-місійного відділу зосереджена не тільки за кордоном, а й в Україні. Для українських заробітчан, котрі повернулися додому, в Україні створюються громадські організації, проводяться щомісячні зустрічі родин мігрантів.

Владика Любомир (Гузар) вважає, що українцям нелегко бути демократами. Таку думку колишній Глава Української Греко-Католицької Церкви висловив у своїй статті для тижневика «Дзеркало тижня. Україна». «Нам, українцям, нелегко бути демократами. Зокрема, тому, що не прислухаємося до себе, а охочіше дивимося, як зробили інші, – і в цьому наша слабкість. З цього треба намагатися вирости. Справжня демократія у нас ще не вступила в силу. Ми повинні над цим працювати», – пише він. На думку кардинала, українцям притаманна тенденція так думати через те, що ми жахливі індивідуалісти. І не маємо глибокої традиції демократії. «Дуже недоречно сліпо використовувати ті форми, які обрали для себе інші держави, – кожен повинен працювати відповідно до свого національного характеру», – вважає він. Владика зазначає, що наша головна трудність у тому, що триста років живучи під окупаціями, ми втратили почуття відповідальності. «Ми втратили це почуття, ми забули його, адже триста років нами керував хтось інший, хтось чужий. Хтось, на кого ми покладали відповідальність за все. І знаходили в цьому втіху, оскільки було кого звинувачувати у всіх своїх негараздах», – підкреслив Патріарх.

Екс-Глава УГКЦ Любомир (Гузар) наголосив, що Російська Церква має окрему, московську, а не київську історію. За його словами, Московський Патріархат старається присвоїти собі історію Київської Церкви. «Нема сумніву, що християнство помандрувало за допомогою місіонерів і на ті території, які сьогодні становлять російську державу, але це також є в дуже багатьох випадках у різних країнах і частинах світу. І це не дає оцій, скажімо, Церкві-дочці, Церкві, яка походить із місійних праць якоїсь іншої Церкви, на мою думку, права собі присвоювати історію Церкви-матері», – сказав Блаженніший Любомир. Він наголосив, що «ми є та Церква-матір, і ми дуже раді, що наші предки ішли в різні частини слов’янського світу, щоб проповідувати Боже слово. Але ми не бачимо в цьому підстави для такого присвоєння», – сказав колишній Предстоятель УГКЦ. На його думку, Київська Церква, навіть роз’єднана, має свою історію, своїх святих. «Російська Церква має свою історію, своїх святих, свої періоди, коли ставала Церквою, митрополією, патріархатом і т. д. Це не є частина нашої, київської історії, це є московська історія».

В УГКЦ презентували Катехизм «Христос – наша Пасха». Презентація відбулася 24 червня в семінарії УГКЦ у Львові. Робоча група під проводом Патріаршої катехитичної комісії працювала над створенням Катехизму майже 10 років. Книга складається з трьох частин: «Віра Церкви», «Молитва Церкви» і «Життя Церкви». За словами Патріарха Святослава, Катехизм Української Греко-Католицької Церкви – це свідчення інтелектуальної зрілості цієї Церкви, а отже є наслідком патріархального устрою, яким вона живе. «Донедавна панувала думка, що богословствувати українською – це трохи «некультурно», ми переважно перекладали богословські праці. Катехизм – це продукт «українського виробника», написаний українською мовою», тому, за словами Глави УГКЦ, це дуже актуальна і важлива справа.

Глава УГКЦ підтвердив готовність цієї Церкви стати учасником православно-католицького діалогу та організувати зустріч Папи Римського і Патріарха Кирилла. Про це Патріарх Святослав (Шевчук) сказав під час пресконференції, яка відбулася у приміщенні семінарії УГКЦ у Львові 24 червня. За словами Патріарха Святослава, свою місію УГКЦ сьогодні бачить у тому, щоб стати повноцінним партнером у діалозі між православними і католиками. «Ми є помісною Церквою, а тому готові бути не лише містком порозуміння між Католицькою і Православною Церквами та організувати зустріч між Римським Архиєреєм і Патріархом Кирилом, а й стати повноцінним учасником діалогу», – наголосив Глава УГКЦ Патріарх Святослав.

У Львові 26 червня близько 40 тисяч вірних УГКЦ взяли участь у богослужінні з нагоди 10-ї річниці візиту Папи Римського Івана Павла II в Україну. Літургію очолив Патріарх Святослав (Шевчук). Богослужіння відбулося біля храму Різдва Пресвятої Богородиці, де 10 років тому Іван Павло ІІ провів зустріч із молоддю. Під час проповіді Глава УГКЦ наголосив, що сьогодні вірні цієї конфесії «відчувають великий душевний підйом і переживають особливий момент, святкуючи 10-річчя приїзду Папи Римського в Україну». Глава УГКЦ додав, що слова Папи Римського, сказані 10 років тому, тепер «дають рясні плоди». 10-річчя перебування Івана Павла ІІ в Україну у Львові відзначали 25-26 червня. Папа відвідав Україну з 5-денним візитом в червні 2001 року. Він побував у Києві та Львові.

В УГКЦ виключили з Чину св. Василія Великого 29 монахинь, що підтримували т. зв. «підгорецьких отців». Про це на прес-конференції владика Венедикт (Алексійчук), єпископ-помічник Львівської архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви. Декрет Генеральної управи сестер ЧСВВ про виключення затвердив Папа Римський Бенедикт XVI. Документ, що вийшов 5 квітня у Ватикані і був проголошений 30 червня у Львові, називає кілька причин такого рішення. Головною з них є те, що 19 грудня 2008 року сестри монастиря «зробили публічну заяву, в якій визнали свою підчиненість відлученим від католицької Церкви священикам», так зв. «групі Догнала» або «підгорецьким отцям».

Держава і церква

Глави християнських Церков України закликали суспільство до єдності. Питання консолідації українського суспільства стали основною темою спілкування глав християнських Церков України, яке відбулось 22 червня під час зустрічі у Молитовному будинку «Філадельфія». Засідання наради Церков проходило під головуванням Старшого єпископа Церкви християн віри євангельської України Михайла Паночка. За його словами, останнім часом почастішали випадки провокування суспільних конфліктів, протистояння, причиною яких стають політичні чи інші мотиви. Єпископ заявив, що українська нація повинна згуртуватися та бути єдиною, що може відбутися завдяки щирій вірі в Господа та утвердженню в суспільстві християнських цінностей. Глава Української Греко-Католицької Церкви Патріарх Святослав (Шевчук) відзначив визначну роль Церков у цьому процесі.

Комуністи хочуть зробити державним символом України православний хрест. Комуністична партія України ініціює проведення референдуму про зміну державної символіки. Про це заявив народний депутат від КПУ Олександр Голуб. Коментуючи результати голосування за законопроект депутатів від фракції НУНС «Про державний прапор України» (документ мав регламентувати його використання, але його не було підтримано депутатами), О. Голуб повідомив: «Ми будемо не тільки наполягати на згадці червоних прапорів у Конституції, а й почнемо збір підписів для проведення референдуму, на якому піднімемо питання про зміну державної символіки, оскільки нинішній прапор і тризуб є символами, які націоналісти скомпрометували. Справжньою символікою України повинні бути малиновий прапор козацтва і православний хрест».

Парламент відмовився ліквідувати Комісію з питань захисту суспільної моралі, враховуючи позицію Церков. Верховна Рада України 12 травня відхилила пропозицію скасувати Закон України «Про захист суспільної моралі» та ліквідувати відповідну Національну експертну комісію (НЕК). Такі зміни передбачав законопроект №6532 (автор – А. Шевченко та інші), який за результатами розгляду в другому читанні набрав лише 12 голосів підтримки. 377 парламентарів відмовились брати участь у голосу‑ ванні. Верховна Рада зважила на аргументацію і численні звернення громадськості та Церков, які закликали Президента та парламент зберегти ефективний механізм захисту суспільної моралі у формі спеціального Закону та відповідної Національної експертної комісії. З таким проханням до керівників парламентських фракцій зверталась також Громадська рада при МОЗ України з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков.

Поділитися:

Популярні статті