Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Любомир Гузар вважає, що священики не повинні були піддаватися спокусі та шкодити Церкві, беручи перед виборами будь-які подарунки від кандидатів у народні депутати. «Нам дуже прикро, що священики, священнослужителі не хочуть послухати свій провід, бо те, що Блаженніший Святослав та інші владики поручили їм, щоб не мішалися в політику, – це не приватні погляди єпископату, це закон Церкви. І він має добру підставу, бо Церква має бути відкрита для всіх. А коли священнослужителі починають підтримувати ту чи ту кандидатуру, то таким чином відштовхують інакомислячих людей», – заявив першоєрарх.

Патріарх Святослав представив членам Синоду єпископів Католицької Церкви досвід євангелізації УГКЦ. Під час сьомого загального засідання ХІІІ Загальної асамблеї Синоду єпископів 12 жовтня 2012 року Глава УГКЦ зазначив, що євангелізація як передавання віри «не може бути звужена лише до рамок церковної пропаганди, інтелектуального пізнання правд віри чи суто практичного виміру людського зусилля». Доповідач нагадав, що в часи комуністичних репресій віра передавалася в родині, «домашній церкві», у якій звіщали Боже Слово, плекали покликання та звершували богослужіння і Святі таїнства. І робили це, ризикуючи втратити особисту свободу, навіть життя. Однак нині в родині часто вже немає такого необхідного міжособового контексту для передавання віри від батьків до дітей і помітним є бажання перекласти обов’язки виховання дітей на школу та Церкву. Крім того, Блаженніший Святослав представив опрацьовану Синодом єпископів УГКЦ програму душпастирської діяльності Церкви до 2020 року «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом», провідна ідея і завдання якої – євангелізація.

Ректор УКУ розповів, як важко в сучасній Україні розвивати успішні проекти: УКУ вже 20 років «пливе проти течії». 12 жовтня у Львові розпочався ХІІ Економічний форум. Про те, що негаразди, з якими нині стикається бізнес в Україні, мають глибоке коріння, наголосив у промові на ньому ректор Україн‑ ського католицького університету владика Борис Ґудзяк. З його слів, жоден з інститутів суспільства в Україні зараз не має довіри. «Парламент наш довіри має лише 12%. Опозиція ще не здобула її. Аналогічною є ситуація й у бізнесових сферах. Довіра до компаній з українським капіталом має негативний баланс – 39%, тоді компанія з іноземним капіталом у нас має ще більше», – зазначив владика. І розповів про досвід Українського католицького університету: «20 років УКУ пливе проти течії. Нас намагаються закрити. 12 років нам не давали ліцензії… Капіталізація за останні 16 років роботи нашого університету зросла від 0 до понад 60 млн. доларів. А все через внески інвесторів, які вкладають у майбутнє України, які вірять, що вільна людина в Україні може бути творчою».

Патріарху Святославу соромно за тих, хто взяв подачку від кандидата… Вони повинні покаятися. «Це не може нас не турбувати, – наголошує він. – Коли я переглядав ролики, в яких священики показово за щось дякують певному кандидатові, то мені було соромно і за депутатів, котрі вдаються до таких дешевих трюків, і за духівництво, що на таке піддається. За це треба буде каятися і перепрошувати Господа Бога та наших виборців». Блаженніший не схвалює твердження «беріть, хто дає, але голосуйте за совістю», бо це, на його переконання, заклик до корупції людської душі, внутрішнього роздвоєння: декларую одне, а роблю зовсім інше, зокрема, коли йдеться про духовних осіб чи провідників нашої держави. Це негідна поведінка…

Блаженніший Любомир не вірить у возз’єднання росіян, білорусів та українців. Ініціатива Російської Православної Церкви щодо збору підписів за референдум про «возз’єднання» росіян, білорусів та українців в «один народ» є суто політичною. Так сказав архиєпископ-емерит Української Греко-Католицької Церкви Любомир Гузар у інтерв’ю газеті «День». На переконання Блаженнішого, за русифікацією стоїть офіційне керівництво Росії – як державне, так і церковне. На думку духовного лідера, логіка всього цього дуже про‑ ста: злучити три народи, аби один ними керував. Аргументація, каже він, яку вони наводять, безпідставна, бо ці три народи від початку були різними, тому їхнє об’єднання немає сенсу.

Синод УГКЦ визначив конкретні кроки для залучення мирян до життя в Церкві. Синод, який тривав з 9 по 15 вересня 2012 року у Вінніпезі (Канада), прийняв низку пропозицій щодо головної своєї теми – «Роль і місія мирян в УГКЦ». Ішлося про важливість допомоги мирянам у розумінні Божого слова, спонукання їх до більш активної участі в молитовно-літургійному житті та благодійній діяльності (дияконії) Церкви. Патріаршій катехитичній комісії було доручено й надалі розвивати біблійний апостолят у парафіях, інститутах богопосвяченого життя та церковних навчальних закладах УГКЦ.

Обрали новий склад Постійного синоду УГКЦ. Мандати синодальних отців для служіння в Постійному синоді на наступні п’ять років отримали владики Володимир Війтишин, архиєпископ і митрополит ІваноФранківський, Кен Новаківський, єпарх Нью-Вестмінстерський, Ярослав Приріз, єпарх Самбірсько-Дро‑ гобицький і Борис Ґудзяк, новойме‑ нований Апостольський екзарх для українців-католиків Франції, країн Бенілюксу та Швейцарії.

Синод УГКЦ вирішив створити єдиний простір для об’єднання молоді УГКЦ в Україні та світі. Синод єпископів УГКЦ, який цього року відбувся у Канаді (в Портаж-ла-Прері поблизу Вінніпега), особливу увагу присвятив питанням душпастирства молоді, опіки над емігрантами та катехизації. Синодальні отці висловили свою підтримку створенню єдиного молодіжного простору в УГКЦ, що дасть змогу об’єднати молодь в Україні та на поселеннях, створити молодим греко-католикам майданчик для спілкування, обміну досвідом духовного життя і свідчення своєї віри в сучасному світі.

Патріарх Святослав у інтерв’ю «Українській правді» охарактеризував виборчий процес в Україні. «Перший аспект – наші виборці доведені до розпачу. І замість того, аби тим людям забезпечити нормальні умови існування, їм дається якась подачка, яка є сотою частиною того, що їм належить. Але, на жаль, наші люди легковірні, ведуться на ці подачки. Другий аспект – корупція. Сам факт, що хтось купує голоси і хтось їх готовий продати, – кричущий приклад корупції. В корупції завжди є два учасники. Можливо, саме тому вона найбільше проявляється під час виборів. Недавно почув словосполучення «дешеві» виборці». Мені подумалося: це ж як треба зневажати тих виборців, щоби про них так говорити ! Купуючи-продаючи голоси, продають нашу Бать‑ ківщину, наше майбутнє»

УПЦ (КП)

Патріарх Філарет закликав українців захистити рідну мову. Українці мають стати на захист рідної мови, починаючи з правильного виховання своїх дітей, вважає Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. «Дивно, що нам у ХХІ столітті доводиться захищати свою рідну мову», – сказав він і додав, що кожен українець має захищати її, захищаючи таким чином Україну, її незалежність та культуру.

В УПЦ (КП) розкритикували Московський Патріархат за спробу зазіхання на суверенітет України. «Говорячи у своїх заявах про «возз’єднання» та «єдиний народ», автори ініціативи, по суті, не визнають українців окремим народом, наслідуючи найгірші зразки імперської політики царизму та вчення КПРС про «нову спільноту – радянський народ». Історія довела хибність таких політичних ідей, тому місце їм – на її звалищі… Сумний приклад буття «союзної держави» є наочним підтвердженням того, що за московськими гаслами про «братні відносини трьох народів» стоїть одне – бажання відновити таку владу Кремля, яку він мав раніше, за часів Російської імперії та СРСР», – йдеться у заяві УПЦ (КП).

РКЦ

Кардинал Йозеф Томко очолив у Львові урочистості з нагоди 600-ліття перенесення осідку римо-католицьких митрополитів. Урочистості 8 вересня розпочались літургією у санктуарії святого Антонія і процесією на честь блаженного Якова Стрепи, небесного покровителя Львівської архидієцезії латинського обряду, який був її архипастирем з 1391 до 1409 роки. Процесія з реліквіями блаженного Якова Стрепи, яку очолив єпископпомічник Харківсько-Запорізької дієцезії Ян Собіло, пройшла вулицями Львова до архикатедрального собору Успіння Пресвятої Діви Марії, після чого розпочалась святкова літургія, яку очолив кардинал Йозеф Томко. Участь в урочистостях взяли делегації від УГКЦ, УПЦ (МП), УПЦ (КП), УАПЦ та Вірменської Апостольської Церкви.

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

Правозахисники звернулись до Віктора Януковича із закликом зберегти свободу віросповідання в Україні. Закликаємо Президента України застосувати право вето до законопроекту №10221 і повернути його на доопрацювання Верховній Раді для врахування експертної думки і пропозицій Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. Про це зазначено у відкритому листі громадських організацій, правозахисників та науковців до Віктора Януковича із закликом не допустити обмеження свободи віросповідання в Україні: «Ухвалений закон передбачає внесення суттєвих змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», щодо яких свої заперечення висловила Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій».

Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій закликала українців розвивати культуру усиновлення. Сирітство за своєю суттю – не лише соціальна, але й духовна проблема. І зараз Церкви та релігійні організації можуть і повинні відігравати ключову роль у тому, щоб усі діти в Україні зростали в люблячих і турботливих сім’ях. Про це йдеться у зверненні Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій щодо захисту і піклування про дітей-сиріт, запобіганню сирітству та забезпечення права дитини на виховання в сім’ї, ухваленому главами конфесій під час засідання 3 жовтня 2012 року. В документі наголошується на важливості роботи з родинами, які опинилися в скрутних життєвих умовах, та поданні допомоги сім’ям, які взяли на виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Рада Церков наполягає на проведенні ґрунтовних досліджень Голодомору та Голокосту в Україні. Всі злочини нацизму і сталінізму проти людства не мають права на виправдання, а будь-які спроби такого виправдання є наругою над пам’яттю мільйонів загиблих та по‑ страждалих від злочинних дій цих тоталітарних режимів. Про це зазначено в декларації Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій «Знання минулого – шлях до майбутнього», ухваленій керівниками конфесій під час засідання 3 жовтня 2012 року в Києві: “Особливу увагу слід звернути на більш глибоке вивчення трагічних сторінок історії ХХ століття і розкриття правди про злочини тоталітарних режимів ХХ століття в Україні, у тому числі про Голодомор, сталінські політичні репресії, Голокост та інші злочини нацистського окупаційного режиму в Україні у 1941–1944 роках, насильницькі депортації”.

Поділитися:

Популярні статті