Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

У Національному заповіднику «Софія Київська» відбувся семінар Українського християнського академічного товариства (УХАТ) «Ідея Київської Церкви: візія і рецепція». Захід провели в рамках XІІ Екуменічного соціального тижня «Відповідальність vs Популізм». Він зібрав духовенство та науковців для обговорення минулого, сьогодення і майбутнього Української Церкви. Зі слів ректора Відкритого православного університету Святої Софії Премудрості отця Георгія Коваленка, Київська Церква – києвоцентрична, яка бачить своїм центром Київ і Володимирову купіль. Лише єдність і діалог дадуть змогу розвивати Київську Церкву. «Конфлікт – це привід розмовляти і знаходити рішення… Будь-які конфлікти повинні відбуватися в публічному діалозі», – зауважив отець. Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський ПЦУ Олександр Драбинко сказав, що «ідея Київської Церкви розроблялася греко-католиками та православними у другій половині ХХ століття. Але остаточно її час настав зовсім недавно: коли Україна здобула державність, яку підтвердила двома революціями. Київська Церква сьогодні – це ідеологічний тренд, привласнити який хотілося б різним церковним спільнотам або навіть окремим церковним діячам». Київське християнство є цінним для українців не лише тим, що є нашою національною спадщиною. На думку владики, його цінність полягає у євангельському дусі, який проникав і наповнював тогочасне церковне життя і київську культуру.

В Одесі провели марафон «LaufWunder, або Дивовижний пробіг», в якому взяли участь діти і молодь віком 4 – 19 років. Мета події – привернути увагу громадськості до потреб людей, особливо дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, та зібрати необхідну суму для подальшого обслуговування їх у центрах «Карітасу». Варто зауважити, що всі кошти, зібрані під час марафону, витратять на забезпечення дитячого центру «Карітасу» в Одесі. Водночас YoungCaritas («Молодіжний Карітас») як частина «Карітасу Австрії» проводить марафон «LaufWunder» у Відні, присвячуючи його допомозі дітям та сім’ям із числа кризових в Україні. Це і малозабезпечені, і одинокі батьки, багатодітні, вимушені переселенці, діти учасників АТО або загиблих у війні, діти з хронічними захворюваннями та інші. Діти, які виховуються в таких сім’ях, зазвичай не мають належних умов та не отримують належного догляду, необхідного для їхнього розвитку і навчання. Вони часто стають жертвами цькування або насильства, не встигають у школі або не мають мотивації до навчання, їм бракує соціальних навичок.

На Київщині освятили приміщення реабілітаційного центру для ветеранів. 20 червня військові капелани УГКЦ – отці Ростислав Височан і Віталій Воєца спільно з отцем Миколою Бурядником, парохом храму Святого Йосифа Обручника УГКЦ в Чикаго, здійснили чин освячення приміщення реабілітаційного центру «Next Step Ukraine», який нещодавно відкрили в Ірпені (Київська обл. ). «Next Step Ukraine» – це перший реабілітаційний центр в Україні за стандартами реабілітації США, створений на пожертви української діаспори США, зібрані організацією «Revived Soldiers Ukraine», яка допомагала з реабілітацією поранених українських військових у ЛосАнджелесі. Нещодавно зі США сюди привезли нові унікальні тренажери, аналогів яких в Україні немає. Травмовані українські військовослужбовці мають змогу безкоштовно проходити в цьому центрі реабілітацію.

У Вінниці планують встановити пам’ятник Любомирові Гузару. Пам’ятник главі УГКЦ Блаженнішому Любомирові Гузару хочуть поставити у Вінниці з благословення владики Йосифа Міляна. Ініціаторами цієї ідеї стали: місцева парафія Покрову Пресвятої Богородиці УГКЦ, комунальне підприємство «Центр історії Вінниці» і представники міськради. Справу вже представили Синоду єпископів УГКЦ і главі Церкви Блаженнішому Святославові Шевчуку. Наразі громада ініціювала збір коштів для монумента. «Ініціатива встановити пам’ятник Блаженнішому Любомиру з’явилася торік під час однієї з розмов, у якій брали участь представники нашої парафії, директор «Центру історії Вінниці» Олександр Федоришен і радник міського голови Андрій Юсов. Говорили про те, що Блаженніший Любомир – не тільки церковний діяч, але мудрець нації, людина, постать якої виходить далеко за межі УГКЦ. Він мав що сказати всім українцям, у тому числі політикам, – розповів кореспонденту РІСУ вінницький парох УГКЦ і настоятель монастиря Згромадження Воплоченого Слова у Вінниці отець Григорій Рогацький. – Цю ідею пам’ятника я поніс владиці Йосифові Міляну, який прихильно прийняв її і сконтактував нас зі скульптором Олесем Сидоруком. Митець представив нам своє бачення. Так візія ініціаторів із Вінниці, візія владики Йосифа та візія Олеся Сидорука поєдналися довкола макета пам’ятника Блаженнішому». Автори ідеї вшанування Любомира Гузара як мудреця і совісті сучасної України сподіваються, що монументові знайдуть гідне місце у Вінниці. Робота над ідеєю триває. А тим часом у Вінниці ініціювали збір коштів для пам’ятника – знадобиться 37 тис. доларів США. «Сума велика, і ми такої не маємо, але ідея варта того, щоби старатися, – каже отець Рогацький. – Отже, хто може, нехай приєднується до пожертви. А хто не може, нехай не зневірюється і єднається з нами в молитві, а Бог допоможе в добрій справі». Потенційні жертводавці можуть звертатися безпосередньо до отця Григорія Рогацького за тел. +38 (098) 259-66-25.

У Зарваниці відбулася 82-га сесія Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного архиєпископства УГКЦ. Головна її тема – «Стан душпастирства сім’ї в Україні». У контексті розгляду головної теми владики заслухали доповідь «Аналіз актуального становища сім’ї в українському суспільстві», яку виголосила Леся Кука. Синод на цій сесії опрацьовував програму душпастирства покликань до богопосвяченого життя; проаналізував і затвердив план діяльності Комісії душпастирства тверезості Києво-Галицького Верховного архиєпископства УГКЦ, план формації вихователів семінарій та прийняв у першому читанні документ «Напрями підготовки кандидатів до священства в УГКЦ». Крім того, зобов’язав духовенство неухильно дотримуватися вимог єпархіальних інструкцій про порядок планування будівництва, розпису, облаштування і збереження храмів та інших сакральних споруд богослужбового призначення. Владики проаналізували низку питань, пов’язаних із діяльністю руху «Віднова у Святому Дусі» в УГКЦ і розглянули питання виконання синодальної постанови щодо втілення в єпархіях та екзархатах Верховного архиєпископства пасторальної моделі католицької акції, яка базується на вишколі та служінні мирян.

Віднайдені генеалогічні таблиці родини Шептицьких. Для Музею родини Шептицьких, який планують відкрити у Львові на базі парафії Блаженного священномученика Климентія Шептицького, завдяки старанням отця Севастьяна Дмитруха вдалося знайти у фондах Національної бібліотеки ім. В. Вернадського безцінні експонати: генеалогічні таблиці родини Шептицьких, які зібрав і впорядкував Ян-Кантій Шептицький. Вважалося, що їх у 1939 році знищили більшовики. Зокрема, документи простежують лінію роду Шептицьких до 1284 року – часів Галицько-Волинського королівства. А також підтверджують спорідненість Шептицьких із королівськими домами Італії, Іспанії, Португалії та королем Речі Посполитої Яном ІІІ Собеським. Разом із генеалогічними таблицями віднайдена грамота про надання у 1871 році імператором Францом-Йосифом І графського титулу Шептицьким і родинного герба. «Незабаром презентуємо матеріали всім охочим зі своїми коментарями», – каже львівський науковець, дослідник біографії блаженного Климентія Шептицького доктор Іван Матковський.

На ХІ Етнодуховному фестивалі «Обнова-фест – 2019» у Чернівцях поставили національний рекорд. Фестиваль був присвячений Року сім’ї в Україні, а також ювілею композитора і поета Володимира Івасюка. Повсюди просто неба працювали майстерні для всієї сім’ї, зокрема, з писанкарства, соломоплетіння, різьби по дереву, живопису, навіть вивчення іноземних мов. Також діяв кінотеатр просто неба. Крім цього, на відвідувачів «Обнови-фесту» чекали фотозони, командні ігри, виставка світлин першого фестивалю «Червона рута», літературно-акустична кузня, вуличний університет, на який зібралося чимало сімей, щоби послухати про шляхи вирішення конфліктів у сім’ї від автора тренінгів та курсів із психології Володимира Чуприна. Тричі за фестивальний день учасники брали участь у молитві під проводом духівників католицької «Обнови». Яскравим моментом цьогорічного фестивалю стало встановлення національного рекорду на спільне виконання «Червоної рути». Представники Книги рекордів України зафіксували рекорд і вручили відповідну відзнаку ТУСК «Обнова» у Чернівцях. Рекорд України поставлений у категорії «Масові заходи».

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій звернулася до партій і кандидатів у депутати, щоби вони прояснили свою позицію щодо питань релігійної свободи, сімейних цінностей та суспільної моралі. Серед іншого ВРЦіРО питає політиків про їхнє ставлення до свободи віросповідання та релігійного плюралізму, готовність розвивати діалог та взаємодію з релігійною спільнотою на партнерських засадах і закликає політичні партії та кандидатів до парламенту відмовитися від ідеї просування на державному рівні одностатевих стосунків, одностатевих партнерств та гендерної ідеології. У тому числі відмовитися від ратифікації Стамбульської конвенції, а також не сприяти публічній пропаганді одностатевих стосунків і трансгендерного руху. Під час засідання члени ВРЦіРО обговорили питання, пов’язані зі створенням Державної служби з етнополітики та свободи совісті. Також учасники засідання підбили підсумки проведення щорічної Всеукраїнської ходи на захист прав дітей і сімей, яка цього року зібрала в центрі Києва близько 15 тисяч учасників.

У Львівській архиєпархії учасникам курсу «Нова євангелізація – відповідь на виклики часу» представили школи та рухи нової євангелізації. Мета заходу – ознайомити священників архиєпархії з основними школами та рухами нової євангелізації. Мовиться, зокрема, про «Неокатехуменальну дорогу», «Школу євангелізації святого Андрія» котра цього року святкує 10 років свого служіння в Україні, місійну команду «Нова культура» Спільноти віднови у Святому Дусі УГКЦ «Благословення» (найбільша греко-католицька харизматична спільнота в Україні), курс «Курсійо» – триденний євангелізаційний курс, який проводять у Львові богопосвячені миряни з «Мілес Єзу», Школу Марії (Школа християнського життя і євангелізації Пресвятої Діви Марії з Назарета, Матері Церкви) – це формаційний курс, що веде до зрілого християнського життя та готує мирян до лідерства і служіння в Церкві. Представлення євангелізаційних шкіл та спільнот дає змогу побачити актуальність та різноманітність нових методів у проголошенні Євангелія сьогодні та запросити всіх охочих до співпраці.

Поділитися:

Популярні статті