Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Питання переходу на григоріанський календар представники УГКЦ хочуть вирішувати разом із православними. «Ми в Україні намагатимемося вирішити питання стосовно того, якого календаря – юліанського чи григоріанського – дотримуватися, разом із нашими православними братами, щоб це питання, яке не є догматичним елементом Церкви, не спричиняло нових церковних розколів, а, навпаки, допомагало їх долати», – сказав Глава УГКЦ Святослав (Шевчук), відповідаючи на запитання, чи намагатиметься він поєднати нас з усім цивілізованим світом, щоб ми святкували Різдво за григоріанським календарем. Блаженніший Святослав зауважив, що григоріанський спосіб літочислення не є суто католицьким, адже велика частина православного світу відзначає так звані «нерухомі» свята за григоріанським календарем. Приміром, Грецька Церква святкує Різдво 25 грудня.

Прямування Української Греко-Католицької Церкви до Патріархату і прагнення створити єдину Помісну Церкву не суперечать одне одному. Про це сказав Предстоятель УГКЦ Патріарх Святослав, наголосивши, що УГКЦ намагатиметься продовжувати екуменічний діалог «разом із нашими православними братами». «Можу сказати: за той неповний рік, що я очолюю Церкву, мені вдалося налагодити дружні й конструктивні відносини з усіма Православними Церквами, які діють в Україні. Можливо, то лише перший крок чи півкроку, але сподіваюся, що цього року ті кроки продовжуватимуться. І в наших змаганнях до єдності ми будемо й далі молитися та думати про єдину Помісну Церкву в Україні», – зазначив Глава УГКЦ. З його слів, рухаючись вперед, Церква розвивається. «Ми завжди говоримо, що кожна Помісна Східна Церква у своєму розвитку крокує до Патріархату, але ми також усвідомлюємо, що наш Патріархат матиме екуменічний вимір. Отож завжди намагатимемося крокувати разом, не зростати супроти когось, а зростати разом із усіма нашими братами у вірі, з якими нас набагато більше об’єднує, аніж відрізняє», – наголосив Патріарх.

В УГКЦ офіційно розпочався Рік мирянина. Постанови Синоду єпископів УГКЦ, що стосуються концепції проведення Року мирянина та Євхаристійного тижня, набули чинності з 16 січня. На між’єпархіальному рівні, зокрема, заплановані проведення циклу радіо- та відеолекцій і вебінарів про апостолят мирян та організація конкурсу «Жива парафія очима мирянина». Відбудеться і низка інтелектуальних заходів – тренінги та «круглі столи». Окрім того, у День мирянина, всі, хто хоче, зможуть взяти участь у паломництві до Страдча, що на Львівщині. На єпархіальному рівні пропонується проведення Дня мирянина на тему «Бути свідком Христа у світі: в родині, парафії, громаді, на місці навчання та роботи», а ще ярмарки (презентації) загальноцерковних мирянських товариств. На деканальному та парафіяльному рівнях відбудеться представлення мирянських спільнот, товариств і рухів у деканатах.

В Тернополі УГКЦ віддадуть колишній домініканський монастир, що є пам’яткою архітектури. Передати Тернопільсько-Зборівській митрополії УГКЦ приміщення колишнього домініканського монастиря в історичному центрі Тернополя обласна влада планує вже цього року. В тій будівлі ще з радянських часів міститься Тернопільський обласний державний архів, для якого обіцяють добудувати новий корпус. Треба сказати, що УГКЦ в цьому випадку не отримує від держави подарунка. “Церква чекає від 1993 року – з того часу, як уклала відповідну угоду з державою і проплатила близько 50 тисяч доларів США. Це була дуже значна сума, адже, наприклад, квартира тоді коштувала 2000 доларів”, — каже отець А. Романків. Митрополія планує оновити будівлю монастиря, навіть система водовідведення та каналізації в ній, як зазначає протосинкел, потребує ремонту.

Екс-глава УГКЦ кардинал Любомир задоволений тим, як веде Церкву Патріарх Святослав. «Він молодший, енергійний. Ви бачите, скільки він їздить, відвідує, старається. Я дуже радий. Уже є певні результати тієї праці. Я так приглядаюся – Богу дякувати», – зазначає колишній Глава Церкви. Крім того, стверджує, що йому цілком добре живеться в одному домі з теперішнім Предстоятелем Української Греко-Католицької Церкви. «Ми вдачею, віком, походженням дуже різні. Але суттєвим є не це, а те, що намагаємося служити тій самій справі», – наголосив Блаженніший Любомир. Каже, що Патріарх Святослав заходить до нього порадитися, поговорити. «Я не стараюся диктувати, що він має робити. Ні. Бо це не було б чесно. Він одержав свій уряд, він має повний мандат Синоду. Я готовий допомагати йому – як у родині. Поінформую про те, що знаю, пораджу, наскільки маю досвіду – якщо мене запитаєте. Він питає…» – каже архиєпископ-емерит Любомир.

Постійний Синод УГКЦ у Києві вирішував організаційні питання вересневого Синоду у Вінніпезі (Канада). 20 – 23 січня у Києві проходили засідання 15-ої (30-ої) сесії Постійного Синоду Української Греко-Католицької Церкви. Зокрема було заслухано звіти владики Кена (Новаківського), єпарха Нью-Вестмінстерського, керівника робочої групи з реалізації Стратегії розвитку УГКЦ на період до 2020 року, владики Венедикта (Алексійчука), голови Патріаршої літургійної комісії та ієромонаха Петра Барана, ЧНІ, голови Патріаршої комісії у справах монашества. 21 січня відбулася зустріч Постійного Синоду з духівництвом Київської архиєпархії, тривала дискусія про стан розвитку Церкви в цьому регіоні України та про перспективи євангелізаційної діяльності. Присутні представники Синоду єпископів УГКЦ назвали позитивом збільшення кількості вірних у громадах УГКЦ на сході та взяли до уваги інформацію про труднощі, з якими стикається духівництво у своєму душпастирському служінні. Ці питання стануть предметом дискусії Постійного Синоду задля пошуку можливостей кращої духовної опіки вірних УГКЦ, котрі живуть на сході України.

Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) вважає, що в Україні варто провести реституцію церковного майна, проте робити це слід обережно, не фаворизуючи жодну із конфесій. Таку думку висловив Престоятель, пояснюючи власну позицію щодо зареєстрованого у Верховній Раді законопроекту №9690 від 12 січня 2012 року, який передбачає приватизацію комплексів Почаївської та Києво-Печерської лавр. «Коли мова йде про передачу у власність культових споруд тій чи іншій конфесії, я вже неодноразово висловлювався, що цього не можна робити, фаворизуючи одну конфесію, бо і Католицька Церква, і Православна були скривджені у часи комуністичного режиму», – заявив Патріарх Святослав. Передача церковних будівель, на його думку, повинна відбуватися прозоро, з урахуванням інтересів усіх конфесій.

Патріарх Святослав (Шевчук): в Україні відбуваються процеси, які, видається, ніхто не контролює. Ми переживаємо дуже складний період в історії нашої держави і Церкви, зокрема її присутності в державі. Нині відбуваються такі процеси, яких, складається враження, ніхто не контролює, і ми не знаємо, що нас чекає завтра. Про це Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Святослав (Шевчук) сказав у Німеччині на зустрічі з представниками духівництва та благодійної організації «Церква в потребі». До Німеччини Глава УГКЦ прибув 11 лютого зі своїм першим офіційним візитом. За твердженням Предстоятеля, у такий період невизначеності люди не вірять нікому, але довіряють Церкві.

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

Президент дав керівникові архівів додаткові повноваження їх закривати – церковні матеріали можуть стати недоступними. «Я б закрила половину архівів», – таку позицію висловила голова Державної архівної служби Ольга Гінзбург, адже Президент дав їй додаткові повноваження робити це. Зважаючи на те, що українські Церкви (зокрема Греко-Католицька) вважалися супротивниками комуністичного режиму, в архіві СБУ зібрана велика кількість документів про них. Найбільшу частину становлять кримінальні справи на конкретних священиків, засуджених за релігійну чи національну діяльність (а часто і за те, і за те). Є документи, що розповідають про ліквідацію УГКЦ радянською владою, про окремих ієрархів УГКЦ. Є справи на священиків Римо-Католицької Церкви. В архівах містяться документи про політичні репресії проти священиків Української Автокефальної Православної Церкви, про катакомбну УАПЦ. Як зазначив екскерівник архіву СБУ Володимир В’ятрович, рівень відкриття тих чи тих матеріалів залежить не так від архіву, як від його керівника, який дав би можливість науковцям і дослідникам працювати з архівними документами і безперешкодно досліджувати історичну правду.

УПЦ (КП)

Патріарх Філарет залишить пост Глави УПЦ (КП) «при такій умові, коли в Україні буде єдина Православна Церква, визнана іншими Помісними Церквами. І якщо Собор цієї єдиної і визнаної Помісної Української Церкви вирішить, що мені треба піти на спокій, я піду». Престоятель наголосив, що лише тоді буде виконана його роль. «І я зможу сказати, що досяг того, чого хотів, – єдиної і визнаної Помісної Церкви. А якщо цій Церкві я заважаю, не хоче вона мене мати Предстоятелем, то я спокійно відійду», – сказав Патріарх Філарет.

УАПЦ

В УАПЦ вирішили припинити переговори з УПЦ (КП), допоки її очолює Патріарх Філарет. Таке рішення було ухвалене 9 лютого на Соборі УАПЦ. Після засідання Собору Митрополит Мефодій, Глава УАПЦ, заявив, що чекатиме, доки Патріарх Філарет «або передумає, або відійде від керівництва Церкви по старості». На його думку, УПЦ (КП) є політичною організацією, а її Патріарх – політиканом. «Філарет перебуває за межами канонічного православ’я і нас тягне туди ж – туди, де Церква буде гнити», – каже Митрополит і додає, що УАПЦ готова прийняти у свої ряди священиків та єпископів УПЦ (КП) в індивідуальному порядку, оскільки «більшість із них хоче єдиної Церкви». В УПЦ (КП) заяви Митрополита Мефодія викликали обурення. «Наша Церква єдина, і переходити в УАПЦ ніхто, звичайно ж, не буде», – запевнив секретар Священного Синоду УПЦ (КП) архиєпископ Євстратій (Зоря). Слова Митрополита Мефодія про неканонічність Патріарха Філарета викликали в УПЦ (КП) велике здивування: «Якщо вони мислять категоріями Москви, в якій вважають, що Філарет – не Патріарх, а відданий анафемі мирянин, тоді вони самі, в кращому випадку, заборонені в служінні священики Московського патріархату , а в гіршому – прості миряни. Мефодій же – ніякий не Митрополит, а заборонений у служінні протоієрей Валерій Кудряков», – пояснив архиєпископ Євстратій.

Поділитися:

Популярні статті