УГКЦ
Не допустіть нову «Помаранчеву руїну»! Спільнота Українського католицького університету привітала народних депутатів із завершенням виборчої кампанії та висловила тривогу з приводу перебігу коаліційних переговорів між партіями-переможцями. «Результат виборів вселяє надію: проєвропейський курс нашої держави народ підтвердив у переконливий спосіб. Жоден притомний політик не може сказати сьогодні, що парламент є об’єктивним гальмом на шляху давно назрілих реформ. Попереднє гальмо народ усунув. Тепер ваше завдання – довіру народу виправдати, а вручений вам мандат – виконати», – заявляють в УКУ.
1 листопада в УГКЦ розпочався Рік Митрополита Андрея Шептицького з архиєрейської літургії в соборі святого Юра, яку очолив глава УГКЦ Святослав Шевчук. Окрім того, була організована академія-реквієм. Молодь УГКЦ провела нічні чування на прославу Митрополита: урочисто, зі свічками прийшла до Святоюрського собору, де відбулася молитва на вервиці.
Східні католицькі єрархи Європи зустрілись 24 жовтня в смт Брюховичі, що неподалік Львова. Ця зустріч була присвячена 25-річчю виходу УГКЦ з підпілля. На ній ішлося про місію і роль Східних Католиць‑ ких Церков у екуменічному діалозі. Єпископ для українців візантійського обряду у Франції, країнах Бенілюксу та Швейцарії Борис Ґудзяк говорив про роль Церков в українському суспільстві. Апостольський екзарх для католиків східного обряду в Греції Дімітріос Салахас під час доповіді наголосив, що гаряче бажання піднесення гідності УГКЦ з верховноархиєпископської до патріаршої Церкви цілком законне і відповідає Другому Ватиканському Собору.
«Якщо знову обиратимемо бандитів у Верховну Раду, буде третій Майдан», – сказав Любомир Гузар. «Щоб не змарнувати шансу, треба працювати. Перестати красти, брати і давати хабарі, не горнути гроші для себе, а працювати для суспільства», – зауважив архиєпископ-емерит у інтерв’ю журналу «Країна» і висловив надію, що тепер є значно більше людей, які хочуть змін, аніж 2004 року.
В УГКЦ створять громадську організацію християнських батьків. У монастирі святого Йосифа (ЧСВВ) в Брюховичах 17 – 19 жовтня відбувся семінар для батьків «Активне батьківство», який провела Комісія УГКЦ у справах освіти та виховання з метою допомогти батькам формувати свою активну позицію в суспільстві. Учасники семінару вирішили створити громадську організацію християнських батьків. Результатом семінару стало планування її діяльності на засадах християнських цінностей та на принципах демократичного суспільства.
В Криму можуть заборонити УГКЦ. Уперше з часів виходу з підпілля УГКЦ постала перед викликом ліквідації свого Кримського екзархату. Влада Криму видала закон, згідно з яким усі релігійні організації мають пройти процес перереєстрації до кінця 2014 року. Нема гарантії, що він підтвердить право на існування УГКЦ на цих теренах. На території Криму є п’ять греко-католицьких парафій (у Євпаторії, Сімферополі, Севастополі, Ялті та Керчі). Греко-католицькі священики під час анексії Криму були заарештовані і змушені покинути півострів. Однак у Євпаторії досі душпастирює священик, а на інші парафії приїздять отці кожні три місяці. Відповідно до чинних законів Російської Федерації, які там діють, священики можуть служити в Криму легально лише три місяці.
Капелани передали військовим допомогу від Конгресу українців Канади. Отець Любомир Яворський, заступник керівника Департаменту Патріаршої курії УГКЦ у справах душпастирства силових структур України, повідомив, що Конгрес українців Канади проводив акцію «Збережи життя», яку благословив владика Степан Хміляр, єпарх Торонтський. «Завдяки цій акції було зібрано понад 17 тисяч доларів. За ці гроші капелани нашої Церкви придбали багато теплих речей бійцям, а також спальні мішки, каремати, камуфляжі, дощовики і буржуйки», – розповів отець Любомир. Допомогу подавали через капеланів, які служать у зоні бойових дій.
Глава УГКЦ категорично відкинув закиди Москви «про загострення проблеми унії». «На Майдані ми були і будемо всі разом як єдине суспільство, єдиний народ України: католики, православні, протестанти, юдеї, мусульмани», – сказав Блаженніший Святослав, коментуючи виступ митрополита РПЦ Іларіона Алфєєва, який укотре заговорив про проблеми унії, що, на його думку, загострилася у зв’язку з останніми подіями в Україні. Глава УГКЦ наголосив, що греко-католики, як і вірні та священнослужителі УПЦ (МП), представники інших конфесій України молилися на Майдані, були серед поранених, потребуючих, намагалися провадити діалог із президентом та всіма сторонами протистояння, щоб зберегти мир і не допустити кровопролиття.
Папа Франциск ознайомився з думками дітей українських заробітчан у Італії. На зустрічі зі Святішим Отцем Франциском 9 жовтня Блаженніший Святослав подарував йому книжку “Діти емігрантів про себе”. До видання ввійшли листи дітей до своїх батьків, які виїхали за кордон у пошуках роботи. На сторінках книжки – дитячі біль, життєві історії та роздуми. Відомо, що українці, 80 відсотків з яких – жінки, є п’ятою за кількістю етнічною спільнотою емігрантів у Італії.
УГКЦ сприяє вирішенню проблеми сирітства. Участю в навчально-формаційних курсах для духовенства Київської архиєпархії УГКЦ Відділ соціальних питань Патріаршої курії УГКЦ розпочав серію презентацій соціальних і душпастирських програм для вирішення проблеми сирітства в Україні. В нашій державі, за даними ЮНІСЕФ, 95 тисяч дітей перебувають у інтернатних закладах.
Патріарх Святослав у Ватикані: «Греко-католики України не очікують зміни вчення Церкви про подружжя». Під час роботи III Надзвичайної асамблеї Синоду єпископів у Ватикані Глава УГКЦ 5 жовтня говорив про основні проблеми та виклики родинного життя і подружжя в Україні. На його переконання, в нашій державі існує велика повага до християнського подружжя як Таїнства, хоча й спостерігається багато проблем у родинному житті, серед яких – розлучення і повторні одруження без подальшої належної та впорядкованої участі в житті Церкви. Разом із тим Блаженніший Святослав не бачить їх вирішення через «звуження доктринальних горизонтів та підлаштування основних правд християнської віри про подружжя та сім’ю до потреб сучасного світу».
УПЦ (КП)
Єпископи УПЦ (КП) закликали українців викривати корупціонерів і в жодному випадку не брати участі в корупційних діях. Синод УПЦ (КП) визначив, що винні в корупції (і ті, що вимагають та отримують вигоду від корупційних дій, і ті, що роблять таку вигоду з власної ініціативи чи на вимогу) підлягають відлученню від Причастя Тіла і Крові Христових, якщо діяльно не розкаються в цьому гріху і не виправляться. «Гріх корупції особливо важкий у нинішній час, коли сотні наших співгромадян жертвують життям за свободу України, перебувають в місцях бойових дій! » – наголошують владики УПЦ (КП).
Патріарх Філарет: «Якщо кремлівського агресора не зупинять, то почнеться третя світова війна». «Росія окупувала Крим, захопила контроль над частиною Донецької та Луганської областей, використовує на українській території свої війська і найманців, поширює через медіа та офіційних осіб відверту брехню про події в Україні. Все це несе загрозу не лише нашій державі, але й миру в усьому світі. Бо якщо кремлівський агресор не буде зупинений зараз – наслідком буде третя світова війна, в якій може бути застосована і ядерна зброя», – йдеться у зверненні Патріарха, адресованому главам держав, парламентам і народам Європи.
ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА
Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала українців допомогти воїнам на фронті. Від її імені Патріарх УПЦ (КП) Філарет 31 жовтня закликав вірних українських Церков і релігійних організацій організовувати гуманітарну допомогу в зону АТО. Україна переживає один з найважчих моментів своєї історії, тому нині в нашому суспільстві як ніколи потрібні взаємодопомога, підтримка, милосердя і благодійність. Українські військові, жителі сходу України, вимушені переселенці потребують нашої уваги та підтримки.
В Криму утискають релігійну свободу. Представники українських конфесій констатували, що віруючі в Криму, особливо громадяни України, постали перед загрозою заборони звершувати богослужіння та релігійну діяльність. Це обумовлене вимогами окупаційної російської влади щодо примусової перереєстрації українських громад до 1 січня 2015 року згідно із законодавством Росії. Українська влада вважає Крим тимчасово окупованою територією, а тому всі зареєстровані там відповідно до законодавства України релігійні громади й надалі визнаються і будуть захищені українським урядом. Представники Церков і релігійних організацій обговорили можливі заходи, спрямовані на захист свободи віросповідання в Криму та інтересів віруючих і українських релігійних громад на півострові.
Президент України Петро Порошенко доручив Кабміну розробити проект Національної стратегії щодо прав людини до 1 січня 2015 року для вдосконалення правових та організаційних засад у цій сфері та створення дієвого механізму всебічного забезпечення в Україні прав і свобод людини.
Бойовики на Донбасі захоплюють храми і викрадають віруючих. Останніми місяцями в східних регіонах України представники так званих «ДНР» та «ЛНР» продо‑ вжують релігійні переслідування. Проросійські бойовики планомірно захоплюють храми і молитовні доми, створюючи нестерпні умови для сповідування релігії. Під загрозою цілеспрямованих викрадень, тортур, навіть убивств опинилися всі християни, які не належить до Московського Патріархату. Внаслідок обстрілів житлових кварталів руйнувань зазнають храми і культові споруди, є жертви серед мирного населення.
«Нескорені у 33-ому – непереможні сьогодні!» – ось гасло національних заходів до Дня пам’яті жертв Голодоморів. Щороку в четверту суботу листопада Україна згадує жертв Голодоморів. Цього року Український інститут національної пам’яті підтримав традицію, започатковану Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голо‑ домору-геноциду 1932 – 1933 років в Україні. Заходи були присвячені тим, хто чинив спротив геноциду.
За півроку до Київського Патріархату приєдналося понад 20 громад Московського Патріархату. Через проповідь місцевих священиків про підтримку Росії та «ополченців» релігійні громади УПЦ (МП) все частіше переходять до Київського Патріархату. Про це заявив секретар Священного Синоду УПЦ (КП) архиєпископ Євстратій Зоря. «Переважно переходи відбуваються у Західній Україні, найбільше таких фактів у Рівненській, Тернопільській і Волинській областях. Але є й по кілька громад у інших областях, зокрема в Херсонській», – запевнив єрарх.