Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

УГКЦ активізує допомогу переселенцям з Криму та сходу України. Владика Богдан Дзюрах, секретар Синоду єпископів та адміністратор Патріаршої курії, підтримуючи ініціативу офіційної благодійної організації УГКЦ «Карітас України», звернувся до правлячих єпископів УГКЦ в Україні із закликом активізувати поміч вимушено переселеним особам з Криму та зі сходу України. «Ми не знаємо, коли зупиниться потік переселенців і як довго ті, що вже змінили місце проживання, не зможуть повернутися до рідних домівок», – зазначив владика Богдан. У цій ситуації, на його переконання, важливим є забезпечити тривалий супровід і підтримку згаданим особам.

«У час військового протистояння християнин має обов’язок боронити свою землю», – сказав глава УГКЦ, звертаючись до молоді. Християнин ніколи не має права бути ініціатором убивства, бо воно завжди є злом. Але в час військового протистояння християнин має обов’язок боронити свою землю і свій народ способами і засобами, пропорційними нападу. Такою була відповідь предстоятеля УГКЦ на запитання молодих людей під час цьогорічної Всеукраїнської молодіжної прощі до Зарваниці. При цьому Блаженніший Святослав пояснив, що нам не хотілося б, щоби хтось на нас нападав і нас убивав. «Ми ніколи не вели загарбницьких воєн і сьогодні не нападаємо на інші народи, але маємо святий обов’язок захищати свою Батьківщину. Інколи стається, що несправедливого загарбника неможливо зупинити по-іншому, як тільки відповісти зброєю на зброю, і це трагедія», – констатував він.

Про кардинала Любомира Гузара та його однокласників зняли фільм. У Києві відбувся допрем’єрний показ кінострічки «Сходи Якова». Героями документального фільму стали троє однокласників: колишній глава УГКЦ Любомир Гузар, син Головнокомандувача УПА Романа Шухевича Юрій і медик в третьому поколінні Борис Білинський. 1944 року вони навчалися в одному класі Першої львівської гімназії. Та після цього їхні долі розійшлися. Однокласники зустрілися через 70 років у львівській кав’ярні на даху старовинного будинку, де розмірковують через призму свого життя над долею України.

«Я написав Папі про біль нашого народу», – глава УГКЦ про свій лист до понтифіка. Предстоятель УГКЦ Святослав Шевчук розповів, про що йшлося у його листі до Папи, який понтифік згадав у недільній проповіді на площі святого Петра у Ватикані перед паломниками. «Насамперед я хотів представити Святішому Отцеві глибоке горе нашого народу. Біль численних поранених цивільних осіб, біль стількох українських військових, які були взяті у полон, біль матерів, що втратили своїх дітей, біль Церкви-матері, яка страждає разом зі своїми дітьми», – пояснив Блаженніший Святослав.

Глава УГКЦ розповів, що саме допоможе пришвидшити реформи в Україні. Українському суспільству треба набратися терпіння, адже реформи не робляться швидко, а змінювати країну потрібно починаючи із самого себе. Тому якщо всією громадою взятися за зміну країни на краще, то цей процес буде не таким тривалим, ніж коли перекладати це на чужі плечі, заявив він. «Нині вибір стоїть не тільки перед державними мужами, а й перед кожним із нас. Ми можемо і повинні реформувати, змінити нашу державу, але зміни ці повинні почати зі самих себе. І тоді цей громадянський посполитий рух за оновлення нашого суспільства буде не частковий, не фрагментарний, а всеохопний. І тут нам треба набратися терпіння та особистої відповідальності. Якщо будемо перекладати на плечі інших те, що можемо і повинні зробити самі, тоді той час буде дуже довгим. А якщо самі активно візьмемось до праці, тоді цей час може бути дуже коротким!» – наголосив Блаженніший.

Під артобстріл у Донецьку потрапив катедральний собор УГКЦ. У Донецьку під час обстрілу постраждав катедральний собор УГКЦ Покрови Пресвятої Богородиці. Це сталося 8 серпня о першій годині дня. Снаряд потрапив на церковне подвір’я, внаслідок вибуху були пошкоджені ворота. Крім того, вибухова хвиля повибивала шибки у адміністративному приміщенні храму. На щастя, обійшлося без жертв, бо на час артобстрілу людей на території храму не було. Катедральний собор Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ звели у 2003 році. На початку серпня того ж року його освятили. Чин свячення здійснив тодішній Патріарх Любомир Гузар в присутності восьми єпископів, великої кількості священиків, монахів і мирян з різних куточків України.

Греко-католики відсвяткували у Києві 25-річчя виходу Церкви з підпілля. 16 і 17 серпня відбулася Всецерковна проща до патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві, присвячена 25-річчю виходу УГКЦ з підпілля. Програма прощі почалася з відкриття в крипті собору виставки, присвяченої виходу УГКЦ з підпілля. У залі, що під храмом Воскресіння Христового, транслювали документальні фільми про УГКЦ. Продовжився перший день паломництва фестивалем хорів, потім були вечірня, утреня і панахида за загиблими на Майдані та сході України, духовно-мистецька програма та нічні чування. Завершилася проща в неділю, 17 серпня, Архиєрейською літургією, яку очолив глава УГКЦ Святослав Шевчук. Після цього священнослужителі освятили воду в Дніпрі.

Єпископи УГКЦ просять світову спільноту зупинити кровопролиття в Україні. Єпископи Української Греко-Католицької Церкви з України та з країн поселення українців – Південної та Північної Америки, Австралії, Європи, які зібралися на черговий Священний синод у Львові, 10 вересня звернулися до світової спільноти зі словами: «Україна спливає кров’ю!» Віруючих усіх релігій, керівників держав, людей доброї волі владики від імені всього українського народу просили зупинити кровопролиття та злочини проти людства, бо від цього залежить не лише доля України, а й цілого світу: «Перед лицем таких тяжких злочинів ми взиваємо до сумління віруючих людей різних релігій і віровизнань, звертаємося до всіх людей доброї волі, керівників держав і членів світового співтовариства: «Зупиніть кровопролиття в Україні!». До відповідальності владики закликають особливо тих, «кого Господь наділив владою приймати необхідні рішення на політичному рівні задля відновлення миру і безпеки в Європі, а всіх віруючих та людей доброї волі – до усильних молитов за припинення агресії та відновлення тривалого та всеохопного миру в Україні».

Глава УГКЦ подякував Світовому конгресу українців за працю. Блаженніший Святослав Шевчук взяв участь у щорічних зборах Світового конгресу українців, який відбувся 30 серпня у Києві. Під час зустрічі предстоятель УГКЦ говорив про велику роль СКУ в донесенні правди про Україну в різних державах світу. З його слів, проти України розв’язано нині багато воєн. Одна з них – інформаційна, що є не менш небезпечною, аніж пряме збройне протистояння. І тут наша Церква мала нагоду протистояти разом із СКУ в різних країнах. «Ідея розбудови українського світу, яку підхопив СКУ, починає проявлятися як справжня ідея в гуртуванні й новому імпульсі для світового українства», – сказав глава УГКЦ. А 31 серпня відбулося освячення постійного офісу СКУ в Києві.

«Західні країни повинні діяти рішучіше проти російської агресії», – сказав апостольський нунцій в Україні. Архиєпископ Томас Галліксон закликав Захід діяти рішучіше проти російської агресії в Україні. З його слів, важливо, що «ми не стаємо нечутливими до долі інших людей, особливо до наших католицьких братів і сестер по всьому світу». Крім того, апостольський нунцій зазначив, що бачить стільки позитивного зростання і волі до добра в Україні протягом останнього півріччя, що рекомендував би Заходу брати рішучішу участь в протистоянні російській агресії. «Ми зобов’язані дати людям більше, ніж просто допомагати зцілювати рани руйнувань і відновлювати те, що зруйнував агресор. Ми зобов’язані дати їм більше, ніж просто допомагати рятувальними операціями!» – наголосив він.

УПЦ (КП)

«За катастрофою «Боїнга» стоїть одна людина, яку позбавив Бог розуму», – вважає Патріарх Філарет. Кожен повинен розуміти: за будь-який злочин неодмінно доведеться нести покарання як у земному, так і в загробному житті, нагадав він, коментуючи трагедію пасажирського літака, збитого російськими терористами над Донецькою областю, жертвами якої стали 298 осіб. «Російські бойовики самі визнали, що збили літак, думаючи, що це був військово-транспортний літак з українськими солдатами або зброєю. А літак виявився пасажирським. Їх вина відома всьому світу, і виправдовуватися тут нічого. За всім цим стоїть одна людина, яку Бог позбавив розуму», – заявив він.

В УПЦ (КП) сподіваються, що об’єднання Українських Православних Церков розпочнеться від самих вірян. Нині єпископат і духовенство Української Православної Церкви Московського Патріархату неоднозначні в питанні об’єднання Українських Православних Церков у єдину помісну Українську Православну Церкву, тому в Київському Патріархаті сподіваються, що об’єднання Церков розпочнеться «знизу» – від самих вірян, адже більшість їх є патріотами України. Про це в ефірі 5 каналу заявив Предстоятель УПЦ (КП) Патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет. «Частина духовенства і єпископату стоять на позиції об’єднання в одну помісну Церкву, тобто відокремлення від Москви і створення єдиної Української Церкви, помісної або автокефальної. Друга частина хоче залишитись у складі Московського Патріархату, тому ця Церква неоднорідна», – заявив він і наголосив, що Московський Патріархат шантажує лідерів Православних Церков розколом світового православ’я, якщо вони визнають автокефалію УПЦ (КП).

Парафії УПЦ (МП) все частіше переходять під юрисдикцію УПЦ (КП). Українська Православна Церква Київського Патріархату заявляє про перехід близько 12 парафій Московського Патріархату під її юрисдикцію в цьому році. Про це на прес-конференції сказав голова інформаційного управління УПЦ (КП), секретар Синоду архиєпископ Євстратій Зоря. «У нас поки що немає точної статистики, але в 2014 році приблизно 12 парафій Московського Патріархату перейшли до нас. І цей процес триває». Йдеться про Херсонську, Рівненську та Чернігівську області.

Поділитися:

Популярні статті