УГКЦ
Глава Української Греко-Католицької Церкви розповів Вселенському Архиєрею про «біль українського народу». Вранці 26 червня у Ватикані Блаженніший Святослав Шевчук зустрівся зі Святішим Отцем Франциском. Зустріч відбулася в рамках аудієнції для членів 87-ої пленарної асамблеї Конгрегації Східних Церков (РОАКО). Предстоятель УГКЦ скористався нагодою поспілкуватися з понтифіком і розповів йому про ситуацію в Україні, тисячі біженців та сотні поранених і убитих. З його слів, Папа запевнив, що молиться за Україну і робить усе можливе, аби в ній запанував мир та спокій. Святіший Отець особисто привітав Блаженнішого Святослава з ювілеєм – 20-літтям священичого служіння, який припав саме на цей день.
Призначили єпископа-помічника Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ. У Ватикані 25 червня 2014 року повідомили про те, що Папа Франциск дав згоду на канонічне обрання Синодом єпископів УГКЦ отця Григорія Комара, дотеперішнього протосинкела Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ, єпископом-помічником цієї єпархії.
За навернення Путіна молиться президент Українського католицького університету владика Борис Ґудзяк. Політика Путіна сформована антиепосом КДБ – найбільшим лихом ХХ століття. Відтак упроваджені загарбниками процеси таки доведуть до кінця «червону історію» України. Таку думку висловив президент УКУ єпископ УГКЦ Борис Ґудзяк під час політичного ток-шоу «Прямим текстом. Бліц» на телеканалі ZIK. Владика радить усім українцям стояти вище над злом, яке посіяла Російська Федерація. «Нам потрібно бути заангажованими до всіх процесів, які зараз відбуваються у нашій країні. Тому саме в цей час усі священнослужителі стараються працювати над внутрішнім інструментом. Щоб ми всі не стали невільниками», – сказав він.
Глава УГКЦ звернувся до православних росіян. «Не вірте пропаганді! Ми не ваші вороги, ми вам брати у Христі! Ми прагнемо бути добрими сусідами, мати дружні відносини і тісну співпрацю з вами», – сказав Блаженніший Святослав. І закликаючи до примирення через AsiaNews, висловив своє прагнення того, щоби Москва визнала гідність українського народу та була відкритою до щирого діалогу, заснованого на істині. «Ми шкодуємо, що російська державна пропаганда створює образ України як ворога», − акцентував під час розмови з AsiaNews глава УГКЦ.
Військові капелани УГКЦ опікуються бійцями – учасниками антитерористичної операції. Керівник департаменту Патріаршої курії УГКЦ у справах душпастирства силових структур України Михайло Колтун повідомив, що військові капелани надають духовну опіку українським солдатам, які перебувають в Луганській та Донецькій областях. І зазначив, що в зоні антитерористичної операції на сході України перебувають священики з Донецького і Харківського екзархатів УГКЦ, яким доручена душпастирська опіка військовиками. Проте там є й душпастирі із заходу України, які добровільно здійснюють своє капеланське служіння.
В УГКЦ оголосили безперервний строгий піст і молитву за мир в Україні. Греко-католицькі єпископи закликають вірних УГКЦ і загалом усіх християн та людей доброї волі продовжити безперервний піст та цілодобову молитву за мир і краще майбутнє України у парафіях, монастирях та семінаріях. Владики просять щодня о 21.00 єднатися в спільній молитві: у понеділок – за успішне служіння Президента, уряду та Верховної Ради; у вівторок – за ворогів і навернення тих, хто переслідує і атакує нас; у середу – за українське військо; у четвер – за правоохоронні органи і міліцію; у п’ятницю – за поранених, полонених, біженців та їхні родини; у суботу – за усопших, загиблих воїнів і всіх невинно убієнних; у неділю – за єдність і со‑борність України.
Верховна Рада України проголосувала за святкування ювілею Митрополита Андрея Шептицького – 150 років з дня народження. Голосування депутатів відбулося 17 червня. Рішення підтримали 227 народних обранців. Нагадаємо, що до цього їх закликав 6 червня міський голова Львова Андрій Садовий.
Єпископи УГКЦ подякували католицьким єпископським конференціям і людям доброї волі за солідарність з Україною. Члени Постійного Синоду Української Греко-Католицької Церкви у своєму листі від 10 червня висловили вдячність католицьким єпископським конференціям, священикам, монашеству та мирянам Церкви, усім християнам і людям доброї волі за солідарність із Україною впродовж подій, які відбувалися в останні місяці. «Ми надзвичайно вдячні за ваші старання інформувати свої спільноти про правдиву природу змін, що відбуваються в нашій країні, на противагу обманній інформації, що спрямована проти України та її Церков, зокрема проти Української Греко-Католицької Церкви», – йдеться в документі, який від імені Постій‑ ного Синоду підписав Блаженніший Святослав. Члени Синоду констатують, що після століття геноциду і десятиліть корупції та соціальної несправедливості «українська нація перебуває в тривалому, натхненному паломництві від страху і шахрайства до гідності та цілісності».
УПЦ (КП)
Патріарх Філарет закликав Патріарха Кирила говорити правду і відрадити Путіна від кровопролиття. Предстоятеля УПЦ (КП) обурило звернення Патріарха РПЦ Кирила з приводу подій в Україні. Митрополит Філарет певен, що Патріарх Московський в черговий раз пропагує «русский мир», відкидаючи існування українського народу як самостійного, що має право на державність, суверенітет та незалежність. Глава УПЦ (КП) покритикував главу РПЦ за те, що він незалежні держави Україну та Росію підмінює терміном «історична Русь», схвалюючи тим самим втручання Російської Федерації у внутрішні справи України. Патріарх Філарет, зокрема, зазначив: те, що зараз відбувається на українській землі, – не «міжусобиця», як стверджує Патріарх Кирил, а справжня повномасштабна агресія Російської Федерації проти України. Тому, звертаючись до Патріарха Московського, предстоятель УПЦ (КП) наголосив: «Потрібно говорити правду, бо до тих пір, поки в Україну не прийшли російські військові та озброєні Росією найманці, ні в Криму, ні на Донбасі не було збройного протистояння. Як не було його і на Майдані у Києві до тих пір, поки, як зараз достеменно відомо, президент Вашої країни не схилив Віктора Януковича до силових дій проти українського народу через прийняття диктаторських законів, а пізніше і застосування зброї».
УПЦ (МП)
Серед затриманих терористів «ЛНР» опинився… настоятель храму Московського Патріархату. 25 травня група озброєних представників терористичної організації «Луганська народна республіка», увірвавшись до двох виборчих дільниць під час обрання президента України, погрожуючи розправою членам виборчих комісій, намагалася зірвати вибори. У результаті збройного протистояння бойовиків із силами АТО були затримані 13 осіб, серед яких керівник групи Марецький, активіст так званого донського козацтва, настоятель одного з місцевих храмів Московського Патріархату, і працівник самопроголошеної Джанкойської прокуратури Саклаков.
Нового предстоятеля Української Православної Церкви Московського Патріархату обиратимуть 13 серпня. Священний Синод УПЦ (МП), який відбувся 7 липня у Києві – одразу ж після похорону Митрополита Володимира, визначився з датою обрання нового глави Церкви. Учасники Священного Синоду ухвалили скликати Собор єпископів Української Православної Церкви Московського Патріархату у Києві 13 серпня 2014 року.
Церква і держава
«Церква залишається єдиним інститутом, який має не лише найвищий відсоток довіри серед населення, а й загалом позитивний образ». Про це заявив директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко під час засідання круглого столу «Релігія і влада в Україні: проблеми взаємовідносин», який відбувся у Києві 15 травня. Знаковим наслідком подій, що минули, стало те, що за останній рік значно зросла кількість віруючих: у 2013 році їх було 67%, а у 2014-ому – 76%. «Причинами цього є те, що важкі часи примушують людей навертатись до Бога. Щораз більше людей не бачать іншого шляху, окрім як звернутись до Бога. Більшість очікує від Церкви співчуття, допомоги – це 78% громадян. Вони вважають, що релігійні діячі повинні захищати найбідніші прошарки населення у випадку прийняття владою рішень, що утискатимуть їхні права», – вважає він.
Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій засудила посягання на свободу віросповідання в анексованому Росією Криму. Представник головуючого у Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) митрополит Бориспільський і Броварський Антоній Паканич, керуючий справами Української Православної Церкви Московського Патріархату, 6 червня від імені ВРЦіРО поширив «Заяву щодо посягань на свободу ві‑ росповідання та спроб розпалення міжконфесійної ворожнечі». ВРЦіРО вважає особливо небезпечними будь-які спроби насильницького і самоуправного, з погрозами життю духовенству і віруючим, вирішення існуючих міжконфесійних протиріч та майнових конфліктів. Члени ВРЦіРО переконані, що протиріччя повинні вирішуватися у цивілізований спосіб – на основі державних законів і справедливості, шляхом діалогу або на підставі правочинних судових рішень.
Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала сепаратистів скласти зброю та звільнити усіх заручників. А також засудила релігійні переслідування та дискримінацію віруючих Донецької та Луганської областей. «Ситуація на сході України продовжує бути напруженою. У зв’язку з останніми подіями в цьому регіоні звертаємося до всіх, хто незаконно тримає в руках зброю, скласти її та припинити кровопролиття. Знову підкреслюємо засвідчену нами раніше позицію, що територіальна цілісність України, незалежність якої дарована нам Богом, є цінністю для нашого народу, а тому допустити її розділення ми не маємо права, бо це гріх перед Богом та майбутніми поколіннями нашого народу. Ми звертаємось до всіх людей доброї волі про всебічне сприяння якнайшвидшому звільненню усіх заручників, в тому числі й священнослужителів, та ще раз закликаємо усіх відмовитись від такого роду способів боротьби, а мирними шляхами врегулювати цей збройний конфлікт», – йдеться у заяві ВРЦіРО.