Свіжий номер

4(504)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

У Львові поставлять пам’ятник Митрополитові Шептицькому. До 150-ліття з дня народження Андрея Шептицького, яке відзначатимемо 29 липня 2015 року, у Львові має з’явитися пам’ятник Митрополитові. Встановлення його передбачене планом реновації Святоюрської гори з реконструкцією площі святого Юра і впорядкуванням Митрополичих садів, який розглянули ще 27 листопада 2013 року на засіданні архітектурно-містобудівної ради департаменту архітектури Львівської міської ради.

У Римі координатори обговорили кроки реалізації стратегії УГКЦ до 2020 року. В рамках реалізації Стратегії розвитку УГКЦ до 2020 року «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом» у Римі, в патріаршому осідку на П’яцца Мадонна дей Монті, 3, під керівництвом Патріарха Святослава пройшло чергове засідання єпархіальних координаторів з Америки та Європи. Вони обмінялися думками щодо місійності Церкви та нової євангелізації, а також обговорили питання підготовки єпархіальних Соборів, які, за рішенням Синоду єпископів УГКЦ, мають відбутися в кожній єпархії та кожному екзархаті УГКЦ упродовж 2014 року.

«Догналітам» остаточно заборонили проводити акції в центрі Львова. Виконком Львівської міської ради 27 листопада заборонив проведення будь-яких масових заходів у центральній частині Львова людям, що вважають себе вірними Української Правовірної Греко-Католицької Церкви (УПГКЦ). Йдеться про територію історичної забудови, внесеної до Списку історичної спадщини ЮНЕСКО. Начальник юридичного управління Львівської міської ради Гелена Пайонкевич зазначила, що з початку листопада юристи збирають доказову базу щодо зловживань «догналітів» при проведенні масових заходів. Нагадаємо, що УПГКЦ (відома як група Догнала) – не зареєстрована в Україні релігійна організація. А представники Греко-Католицької Церкви вважають її тоталітарною сектою.

У Римі презентували унікальний архів УГКЦ. В Інституті святого Климента Папи 25 листопада відбулася презентація архіву УГКЦ, заснованого Патріархом Йосифом Сліпим одразу ж після повернення із сибірської неволі. В ньому зберігаються історичні документи УГКЦ з 1963 по 1991 рік, архів видатного українського політичного діяча В’ячеслава Липинського та документи періоду визвольних змагань в Україні 1917 – 1923 років, зокрема ЗУНР. З 2008 року на доручення попереднього глави УГКЦ Блаженнішого Любомира Гузара був розпочатий процес систематизації та впорядкування архіву. Очолив його відомий фахівець у галузі церковної історії професор Олег Турій. Доступ до архіву УГКЦ в Римі можуть дістати науковці, що мають спеціальне доручення єпископа або ж відповідну рекомендацію наукової інституції, яку представляють.

«Духовенство повинно служити всім членам Церкви, а не панувати над ними», – сказав Блаженніший Любомир Гузар на з’їзді мирян. У Львові 18 листопада відбувся Всеукраїнський з’їзд голів і духівників мирянських спільнот та організацій УГКЦ. Захід пройшов з ініціативи представ‑ ників Комісії УГКЦ у справах мирян. У своєму слові до учасників з’їзду Блаженніший Любомир зазначив, що після Другого Ватиканського Собору була видана Конституція про Церкву «Світло народів». У ній чітко визначена роль мирян і завдання духовенства. «Є одна Церква, і в ній духовенство має відповідальність служити Божому люду, а не панувати над ним. Завдання священнослужителів – служити всім членам Церкви!» – наголосив він. Зі слів архиєпископа-емерита, у повсякденному житті священнослужителі не завжди дотримуються цих принципів. Священики та єпископи вважають, що мають право щось ініціювати, а миряни смиренно виконувати. На противагу цьому Другий Ватиканський Собор каже, що миряни мають право ініціювати створення церковної організації.

Єпископи УГКЦ прийняли інструкцію щодо поведінки священиків під час виборів. Шістдесят першу сесію Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства Української Греко-Католицької Церкви провели в Реколекційно-відпочинковому центрі Львівської архиєпархії УГКЦ у Львові-Брюховичах 15 і 16 листопада 2013 року. Синод затвердив текст душпастирського звернення «Неділя – день Господній». Цей документ повинен бути в кожній нашій родині, щоби, читаючи його, вірні постійно пам’ятали про святість дня Господнього і належно його вшановували. Крім того, в першому читанні була прийнята інструкція для душпастирів стосовно поведінки під час передвиборної агітації. Як уже повідомлялося, торік Синод розглянув інформацію про випадки залучення духовенства Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ до агітації на минулих виборах до ВРУ і ствердив, що така незаконна діяльність суперечить самій природі Церкви та є зловживанням її авторитетом.

Радник президента США побував з офіційним візитом в УКУ. 14 листопада Український католицький університет відвідав радник президента США Айра Форман. Разом з ним до вишу прибули ще три дипломати Посольства США в Україні. Під час візиту вони ознайомилися з діяльністю вищого навчального закладу і відвідали університетське містечко, зокрема Колегіум та новий інноваційний багатофункціональний корпус. Айра Форман, будучи спеціальним представником з питань моніторингу та боротьби з антисемітизмом Державного департаменту США, сказав, що перебуває у захваті від розвитку УКУ і сподівається подальшої тісної з ним співпраці.

Папа призначив єпископа-помічника для Перемишльсько-Варшавської архиєпархії УГКЦ в Польщі. Офіційний Ватикан 4 листопада повідомив, що Папа Франциск призначив отця-митрата Євгена-Мирослава Поповича єпископом-помічником Перемишльсько-Варшавської архиєпархії УГКЦ в Польщі, надаючи йому титулярний осідок Горрецелії (Horrea coelias). З 1996 року священнослужитель виконував служіння протосинкела архиєпархії та пароха катедрального собору в Перемишлі. Після душпастирської праці на різних парафіях Польщі навчався у Римі, де здобув докторат зі східного канонічного права в Папському східному інституті. У Польщі виконував душпастирські обов’язки в Перемишльсько-Варшавській архидієцезії. Володіє польською, українською, італійською, російською та англійською мовами. 21 грудня 2013 року в катедральному соборі святого Івана Хрестителя в Перемишлі відбулася Архиєрейська хіротонія митрофорного протоєрея Євгена-Мирослава Поповича, яку здійснив Блаженніший Святослав Шевчук.

Любомир Гузар про 2013 рік: «Ми були свідками кроків до зміни системи». «Цей рік був справді складний, але Богу дякувати за це! Бо це знак, що приходять зміни», – зазначив Блаженніший. За його спостереженнями, останні двадцять років ми крок за кроком, дуже повільно переходили з того, що нам накинули до 90 року, до здійснення мрії про незалежну, суверенну державу. Український народ хоче жити в іншій системі – у системі справедливості, системі правди, системі, де кожна людина, кожен громадянин, молодший чи старший, почувається особою, цілковито задоволеною, захищеною. «Ось до цього ми з Божою допомогою надіємося найближчим часом прийти. Перші кроки, на мою думку, вже зроблені. Народ заявив недвозначно своє бажання», – підсумував архиєпископ-емерит.

Глава УГКЦ солідарний з тими, хто не боїться в Україні говорити правду. «Від імені нашої Церкви хочу висловити велике занепокоєння з приводу насильства, яке поширюється на теренах України супроти журналістів і громадських активістів. Право знати і говорити правду є одним із фундаментальних прав свобідної людини», – сказав Блаженніший Святослав, коментуючи побиття відомої журналістки Тетяни Чорновол. «Я хочу висловити свою солідарність з тими, хто не боїться сьогодні говорити правду в Україні. Каже Христос: «Пізнайте правду, і правда визволить вас». Сподіваюся, що право говорити правду й надалі залишиться правом вільних громадян України. Пам’ятаймо слова Господні: «Блаженні переслідувані за правду, бо таких є Царство Небесне!» – наголосив предстоятель УГКЦ.

Синод єпископів УГКЦ виступив на підтримку мітингувальників. Постійний Синод єпископів Української Греко-католицької Церкви на чолі з Патріархом Святославом висловив занепокоєння діями силових структур на столичному майдані Незалежності в ніч з 10 на 11 грудня 2013 року. Владики УГКЦ заявили про свою підтримку і солідарність з протестувальниками і засудили дії, скеровані на обмеження громадянських прав.

УПЦ (КП)

УПЦ (КП) відкрила вікаріат у Лондоні. Українська Православна Церква Київського Патріархату відкрила вікаріат у столиці Великобританії. Про це повідомив секретар Священного Cиноду УПЦ (КП) архиєпископ Євстратій Зоря. З його слів, це перша парафія УПЦ (КП) на теренах Англії. Треба сказати, що Церква має вікаріати у США, Канаді, Австралії, дві єпархії у Росії, одну в Молдові та екзархат у Греції.

Синод УПЦ (КП) вважає виходом із суспільно-політичної кризи підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС. Синод Української Православної Церкви Київського Патріархату занепокоєний суспільно-політичною кризою в нашій державі. Отож, своїм зверненням, прийнятим 13 грудня, прагне допомогти українському народу знайти з неї вихід. Враховуючи, що першопричиною громадських акцій стало суспільне невдоволення відкладанням на невизначений час підписання Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом, виходом з кризи, на думку єпископів УПЦ (КП), стане відновлення перемовин та підписання згаданої угоди. Синод закликає вірних своєї та інших Церков продовжити молитви за Україну, за мир і порозуміння, за уникнення міжусобиць.

Держава та церква

Найбільше українці довіряють Церкві, а найменше судам і міліції. Як і в попередні роки, українці найбільше довіряють Церкві та ЗМІ. Найнижчий рівень довіри мають Верховна Рада, суди та міліція. Про це свідчать результати опитування Центру соціологічних і маркетингових досліджень «СОЦИС» і соціологічної групи «Рейтинг». Згідно з даними фахівців, Церкві сьогодні певною мірою довіряють 64,3% респондентів. При цьому довіра до ЗМІ становить 58,4%. Водночас парламенту радше не довіряють 80,2% опитаних, судам – 79,2%, а міліції – 79%.

На подячному молебні на Володимирській гірці у Києві президентові побажали мудрості, а суддям совісті. На Володимирській гірці, біля пам’ятника святому рівноапостольному князеві Володимиру, 20 грудня відправили традиційний подячний молебень, участь в якому взяли члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, а також Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Микола Азаров і урядовці. Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату Філарет у своїй промові в присутності Януковича попросив у Господа дати мудрість президентові України, щоби він правив країною в ім’я служіння народу, а не на користь невеликої купки людей при владі. Крім того, Патріарх Філарет попросив «пробудити совість суддів».

Поділитися:

Популярні статті