Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

Глава УГКЦ Блаженніший Святослав зустрівся з делегацією військових капеланів військ США у Європі на чолі з капеланом 7-ої Армії США Тімоті Малардом. Сторони обмінялися міркуваннями з питань функціонування капеланських служб в українському війську та збройних силах США. Глава УГКЦ наголосив на трьох напрямах можливої співпраці між Церквою та військовими капеланами США: допомога налагодженню професійного вишколу капеланів нашої Церкви, ділення досвідом американських колег у справі налагодження відносин із державними інституціями, а також сприяння реабілітації військових капеланів, що повертаються з району бойових дій. Капелан Малард зазначив, що його колеги в армії США докладають зусиль для збереження двох важливих функцій у капеланському служінні: дотриманні духовної ролі капелана у війську та його вірності власній пасторальній ідентичності. Основним духовним принципом душпастирської опіки у військах США залишається служіння Богові через служіння військовим, довіреним Його турботі.

У Львові в Центрі імені Андрея Шептицького УКУ відбулася презентація нового мультиплікаційного збірника «Святкове намисто». Анімацію створила компанія «АРТвідео». Цим переглядом стартувала акція представлення і популяризації національного мультиплікаційного серіалу, присвяченого найбільшим християнським святам. Робота виконана у форматі класичної 2D-анімації. Першими глядачами «Святкового намиста» стали учні та вчителі катехитичних шкіл Львівської архиєпархії. Згодом його побачить київська дітвора у Михайлівському Золотоверхому монастирі, а також діти з інших міст України і Європи. Заступник голови Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ Назар Дуда заохотив дітей частіше переглядати ці добрі мультики зі своїми катехитами, батьками та друзями: «Мультики здатні захопити нас настільки, що під час їхнього перегляду ми самі несвідомо стаємо учасниками пригоди. Разом із героями потрапляємо в світ пригод, разом із ними боремося за добро та разом із ними стаємо переможцями. Власне тому перегляд добрих мультиків є дуже важливим для розвитку і виховання дитини».

У львівському Музеї Олени Кульчицької триває мистецько-документальний проект «Молитва до Митрополита. Софія», що має на меті привернути увагу до визначної історичної постаті графині Софії з Фредрів Шептицької (1837 – 1904 рр. ) – письменниці, художниці, матері, яка подарувала українському народові великого Митрополита Андрея Шептицького та ігумена-архимандрита Унівської лаври, священномученика Климентія Шептицького. В експозиції зібрані унікальні твори сучасних митців, які в різножанрових композиціях відтворили образ графині Софії Шептицької, світлини її та її родини, а також біографічні матеріали й оформлені в літературні тексти враження людей, які відкрили для себе шляхетну вдачу цієї жінки. Над створенням колекції працювали знані львівські митці Петро Сипняк, Оксана Тріска-Романів, Тарас Лозинський, Володимир Богуславський, Остап Лозинський, Василь Заблоцький, Віталій Гайдар, Теодозій Салій, Вікторія Шатковська, Любов Лебідь-Коровай, Олександр Гончарук, Марія Гупало та закарпатець Адріан Косо. Колекція подорожуватиме виставковими залами музеїв західних областей України.

У Харківському екзархаті провели майстер-клас із літургійного співу. 16 березня в катедральному соборі Святого Миколая Чудотворця УГКЦ Харкова відбувся майстер-клас із літургійного співу «Особливості богослужінь Великого посту», який провадив Максим Тимо – магістр богослов’я, працівник Патріаршої літургійної комісії УГКЦ, викладач літургійного співу. Розпочалася зустріч Святою літургією, яку очолили отці Олександр Дядя (м. Суми) та Роман Валявка (м. Білики Полтавської обл. ), а також зі вступного слова та благословення преосвященного владики Василя, екзарха Харківського. Здобути нові знання з літургійного співу приїхало близько 30 осіб із різних куточків екзархату. Священики та миряни з музичною освітою і без неї, молоді та дорослі – усі із захопленням заглиблювалися в мелодії та тексти богослужінь Великого посту, а саме Літургії передосвячених дарів та Анафори Василія Великого.

Викладачі Навчально-виховного комплексу «Школа-гімназія Шептицьких» 9 – 13 квітня з робочим візитом побували в Братиславі (Словаччина). Поїздка відбулася в рамках проекту, який підтримують отці-салезіяни. Четверо учителів гімназії мали нагоду вивчити досвід роботи навчальних закладів, а саме церковної школи «Нарнія» у Братиславі та гімназії отців-салезіян імені Святого Івана Боско (Унтервальтерсдорф, Австрія). Це була добра нагода для налагодження подальшої співпраці між навчальними закладами. Основною метою відвідин стало уточнення подробиць подальшої співпраці між навчальними закладами. Львівські викладачі випробували себе в ролі візитерів навчально-виховного процесу «Нарнії». Тамтешні педагоги ознайомили українських гостей із цікавинками організації роботи з учнями. Зокрема, мовиться про «Openning» – ранкову настановчу зустріч дітей кожного класу з класним керівником та асистентом. Ще однією специфікою школи є відзнака дітей за добрі справи «Чин місяця». Важливим досвідом стали відвідини уроків фізики, математики, хімії та іспанської мови.

«Світська-Держава-Духовна: Де розумна межа? У чому цінність для народу? » – ось тема дискусійного заходу, який провели в Києві. Його організували 12 квітня 2019 року у співпраці між Департаментом зовнішніх зв’язків УГКЦ в Україні та ВГО «Еліта держави». Головні спікери, які задавали тон дискусії, поєднали три різні середовища – релігійне, наукове та сферу державного управління. Перше представляв отець Роман Небожук, який є кандидатом наук із державного управління та багаторічним співробітником Патріаршої курії УГКЦ. Він, зокрема, зробив біблійно-історичний екскурс щодо державно-релігійних відносин у Святому Письмі, а в другій частині доповіді представив позицію Церкви в сучасному українському контексті стосовно держави. Від наукового середовища своє бачення співпраці Церкви та держави представляла Вікторія Хромець, кандидат наук із державного управління, доцент кафедри публічного управління та публічної служби Національної академії державного управління. Вона запропонувала присутнім подискутувати, якою мала б бути взаємодія держави та Церкви в публічному просторі. Позицію середовища держуправлінців, що опікуються відносинами Церкви і держави, висвітлила Лариса Владиченко, доктор філософських наук, заступник директора Департаменту в справах релігій та національностей – начальник відділу релігієзнавчо-аналітичної роботи Міністерства культури України. Вона представила специфіку відносин релігійних інституцій та держави в різних країнах світу в умовах сучасних трансформацій.

У Івано-Франківській академії Івана Золотоустого відбулася міжнародна конференція експертів «Екологічні виклики в умовах геополітичних трансформацій». Організатори конференції – Івано-Франківська академія Івана Золотоустого, Бюро УГКЦ з питань екології, громадська організація «Центр політичних наративів демократії», Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу. У роботі конференції взяли участь експерти з Білорусі, Вірменії, Грузії, Литви, Польщі, Румунії, Вірменії та України. Конференція пройшла у форматі круглого столу і чотирьох сесійних засідань, під час яких обговорювали важливі теми: «Мілітарні аспекти національної та міжнародної екологічної безпеки. Виклики і загрози екологічній безпеці на окупованих територіях Донбасу і Криму», «Соціальні аспекти екології. Екологічна освіта як інструмент забезпечення сталого розвитку», «Екологічний моніторинг та стратегічна екологічна оцінка як складові ефективної екологічної політики», «Ресурсна незалежність в системі національної безпеки».

Святіший Отець Папа Франциск запросив главу Української ГрекоКатолицької Церкви Блаженнішого Святослава, членів Постійного синоду і митрополитів УКГЦ провести спільну робочу зустріч разом із ним та Ватиканською курією. Як повідомив Блаженніший Святослав у коментарі Департаменту інформації УГКЦ, прецедентів таких зустрічей не було майже ніколи. «Такого типу зустрічі належать до внутрішньої практики Ватиканської курії, коли намагаються зрозуміти, яким чином діяти з приводу певних подій, обставин чи ситуацій», – сказав він. І пояснив: коли Святіший Отець особисто разом з очільниками певних дикастерій (міністерств) Римської курії зустрічається з очільниками тої чи тої Церкви – це спосіб опрацювання перспективної стратегії на майбутнє. На переконання Блаженнішого Святослава, така зустріч справді є ознакою глибокого зацікавлення Святішого Отця питанням України назагал і УГКЦ зокрема. «Це важливий сигнал підтримки нашої Церкви, а також початок дуже серйозної праці, щоб можна було забезпечити належний розвиток нашої Церкви в її структурах, у її пастирській діяльності в Україні та за кордоном», – додав предстоятель УГКЦ.

У Києві в Інституті філософії імені Григорія Сковороди НАН України відбувся колоквіум «Ідея софійності української культури та Київської церкви», де філософи, богослови, релігієзнавці та історики дискутували на тему, запропоновану Патріархом УГКЦ у посланні з нагоди 100-ліття відновлення соборності українського народу та його держави «Наша Свята Софія». Захід організувала Комісія УГКЦ із міжконфесійних та міжрелігійних відносин спільно з УКУ, Інститутом філософії імені Григорія Сковороди НАН України та Відкритим православним університетом Святої Софії – Премудрості. Учасники обговорення торкнулися визначення важливих для української духовної спадщини понять. Закінчився колоквіум дискусією щодо cофійноcті української культури та Київської Церкви, під час якої був зроблений висновок, що зважена і критична оцінка можливих спільних засад та цінностей з боку відповідальних громадянінтелектуалів, котрі безпосередньо і фахово займаються світоглядно-ціннісною проблематикою, особливо актуальна сьогодні, коли українське суспільство накреслює шляхи свого подальшого розвитку.

В Дрогобичі для молоді з інвалідністю провели благодійну фотосесію «Краса всередині». Акцію організувала місцева блогерка та ведуча Оля Радіонова. Головними героями дійства стали підопічні центру «Дивовижні долоні» благодійного фонду «Карітас». За допомоги волонтерів, перукарів та візажистів підопічні «Карітасу» постали в нових образах, з новими зачісками. Відтак на них чекала кількагодинна фотосесія від професіоналів – талановитих фотомитців із Дрогобича. Головна мета заходу – показати загалу, що краса не завжди відображається тільки в зовнішньому блиску. Краса – в турботі сильніших про слабших, їхній підтримці та любові до таких осіб. «З великою радістю підтримала цей проект, – ділиться думками Христина Вінницька, власниця фотостудії «Зефірка». – Я сама колись працювала в соціальних службах, тому добре розумію, якою важливою для осіб із обмеженими можливостями є турбота ближніх. Тому я двома руками «за» такі чудові проекти. Вони є поштовхом до нових звершень і нових натхнень. Не виключено, що ця акція надихне інших небайдужих людей допомагати людям з інвалідністю».

Поділитися:

Популярні статті