Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Вояки, що побували в зоні АТО, пройшли у монастирі УГКЦ духовно-психологічну реабілітацію. В гошівській обителі сестер Пресвятої Родини, що на Івано-Франківщині, організували духовно-психологічну реабілітацію для військовослужбовців, які повернулися із зони АТО і перебувають на ротації, особливо для поранених. Як сказав отець Ярослав Рохман, Церква і родина мають бути надійною опорою для вояків у теперішній час і завжди, допомагати їм у тому, чого вони потребують. Ще один курс реабілітації відбудеться для вояків із Львівщини. Організаторами цього проекту є Комісія у справах душпастирства охорони здоров’я Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ і Департамент Патріаршої курії УГКЦ у справах душпастирства силових структур України.

Американські католицькі єпископи побачили, як живуть віруючі в Україні. Наприкінці червня Україну з робочим візитом відвідала делегація Американської єпископської конференції. Тамтешні католицькі єпископи хотіли пересвідчитися, як живуть віруючі в Україні. У Харкові вони побували в таборі для тимчасово переміщених осіб із Донбасу, відвідали поранених у військовому госпіталі у Львові та здійснили візит до Українського католицького університету. В Києві американська делегація зустрілася з прем’єрміністром України Арсенієм Яценюком, а згодом – із Надзвичайним та Повноважним послом США в Україні Джеффрі Пайєттом, побувала в серці Революції Гідності – на майдані Незалежності та пройшлася місцями розстрілу Небесної сотні.

В УГКЦ сподіваються, що Польща буде стратегічним партнером і адвокатом України в ЄС. Глава Української Греко-Католицької Церкви Патріарх Святослав висловив побажання, аби новообраний президент Польщі Анджей Дуда підтримував дружні відносини з Україною. «Сильний біль наповнив наші серця, коли в 2010 році сталася авіакатастрофа у Смоленську, в якій загинули представники польської еліти разом із президентом Лехом Качинським. Дуже важливо довідатися всю правду щодо цієї трагедії. Також мусимо сказати всю правду про те, що відбувається в Україні. Тільки правда може зцілити й об’єднати нас», – зазначив глава Церкви і закликав два народи до цілковитого примирення, бо «вільна Україна має вирішальне значення для вільної Польщі і навпаки».

У Львові відкрили пам’ятник Андреєві Шептицькому. Ця урочиcта подія відбулася 29 липня на площі перед собором святого Юра. Для цього площу повністю реконструювали. З нагоди відкриття пам’ятника до Львова прибув Президент України Петро Порошенко. Нагадаємо, що пам’ятник відкрили до 150-річчя з дня народження Митрополита.

120 тисяч прочан молилися у Зарваниці за мир в Україні. Всеукраїнська проща до Зарваниці, яка тривала 18 і 19 липня, зібрала рекордну кількість паломників – 120 тисяч. Як зазначають організатори, то була чи не найбільша проща за останні роки. Участь у ній взяли члени Синоду єпископів УГКЦ на чолі з Патріархом Святославом Шевчуком, папський нунцій в Україні архиєпископ Томас Галліксон, священнослужителі з Рима. Цьогорічне паломництво присвятили 150-літтю з дня народження Митрополита Андрея Шептицького та молитві за мир в Україні. На прощу до Зарваниці прибули матері загиблих українських воїнів. Патріарх Святослав висловив їм співчуття і запевнив у молитві за новітніх Героїв України.

Ватикан зробив важливий крок до беатифікації Митрополита Андрея Шептицького. 16 липня 2015 року Папа Франциск прийняв на приватній аудієнції кардинала Анджело Амато, префекта Конгрегації у справах святих, під час якої затвердив декрети цього відомства, які стосуються визнання героїчних чеснот кандидатів на прославу. Першим у цьому списку є слуга Божий Андрей Шептицький. Підтвердження чеснот є одним із етапів процесу, після якого для беатифікації потрібне підтвердження чуда, отриманого за заступництва кандидата на прославу.

Проект нової Конституції України несе загрозу традиційній сім’ї. Глава УГКЦ Блаженніший Cвятослав 16 липня звернувся листом до голови Верховної Ради України, голови Конституційної комісії Володимира Гройсмана щодо змін до Конституції України. Першоєрарх зазначив: розробники основного державного документа відкинули всі застереження представників Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, чим відкрили дорогу до легалізації неприйнятних для морального здоров’я одностатевих шлюбів. «Ці формулювання містять серйозні загрози для інституту сім’ї в Україні, традиційних для українського суспільства взаємовідносин подружжя як союзу чоловіка та жінки, а також створюють підґрунтя для легалізації одностатевих партнерств. Ці пропозиції загрожують штовхнути Українську державу в прірву гріха аморальності, руйнації сім’ї як базового інституту суспільства та популяризації неприродних для людської особистості стосунків між особами однієї статі», – наголосив він.

В УГКЦ створили відділ душпастирства спорту. Він працюватиме при комісії УГКЦ у справах мирян. Зі слів отця Олега Кобеля, голови новоствореного відділу, УГКЦ та спортивні організації розвиватимуть таким чином партнерські стосунки, як це пропонує Папська рада і спорт». Тобто УГКЦ використовує досвід, який уже є в Католицькій Церкві щодо душпастирства спортсменів.

УПЦ КП

Об’єднання УПЦ КП з УАПЦ в єдину Помісну православну Церкву України в черговий раз зірване. Вже п’ята за 20 років спроба УПЦ КП та УАПЦ об’єднатися знову зазнала фіаско. Об’єднавчий Собор, запланований на 14 вересня 2015 року, очевидно, не відбудеться. В УПЦ КП розкритикували вимоги, висунуті представниками УАПЦ і, зокрема, їхній принцип вибору делегатів на об’єднавчий Собор: 50 на 50. Такий підхід у Київській Патріархії назвали несправедливим, адже, за статистикою, УПЦ КП налічує в Україні 4877 громад, а УАПЦ – 1225. Понад те, у представників Київського Патріархату викликало неабияке здивування «наполегливе бажання архиєреїв УАПЦ пов’язати об’єднавчий процес двох Церков з позицією Церкви Московського Патріархату в Україні». Не змогли обидві сторони домовитися й щодо назви об’єднаної Церкви: представники УАПЦ відстоювали збереження в спільній назві Церкви слова «автокефальна», з чим не погодилися представники УПЦ КП.

УАПЦ

В УАПЦ обрали нового предстоятеля. Макарій Малетич, митрополит Львівський, керуючий Рівненською, Волинською і Таврійською єпархіями, став новим предстоятелем Української Автокефальної Православної Церкви. 4 червня на Помісному Соборі УАПЦ за нього проголосували 360 із 499 учасників.

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

Церкви України мають свій план боротьби з корупцією. Глави Церков і релігійних організацій зібралися в Києві, аби скласти програму спільних дій, спрямованих на боротьбу з корупцією в державі. Її обговорення відбулося під час засідання Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій наприкінці червня. Проект спільних заходів передбачає просвітницьку роботу з вірянами, зокрема, через тематичні проповіді, організацію і проведення семінарів і круглих столів, виголошення публічних звернень проти корупційних діянь і корупційного способу життя. Основою цього стала декларація ВРЦіРО з цієї проблематики, яка після узгодження була представлена громадськості на пресконференції.

Представники Церков пропонують розширити виклад певних статей Конституції України. Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій долучилася до процесу конституційної реформи та сформулювала свої пропозиції щодо Основного Закону України. Релігійні діячі пропонують записати в Конституції, що цінність життя людини, її право на життя визнаються державою “від зачаття й до природної смерті”. При цьому шлюб визначається як “сімейний союз між чоловіком і жінкою”. А в статті Конституції про право на приватність закріпити гарантію таємниці сповіді. Крім того, ВРЦіРО пропонує розширений виклад статті 35 Конституції України, що гарантує свободу світогляду та віросповідання. “Держава визнає рівноправність усіх церков і релігійних організацій, які діють на законних підставах”, йдеться в поправках Всеукраїнської Ради Церков. При цьому “відокремлення церков і релігійних організацій від держави жодним чином не означає обмеження або заборону їхньої участі в суспільному житті”. Передбачається також, що Церкви і релігійні організації в Україні є незалежні від держави, не підпорядковуються державі та не втручаються в державні справи, діяльність органів державної влади і місцевого самоврядування, а держава не втручається в діяльність церков і релігійних організацій.

Президент України підписав закон про звільнення від оподаткування нерухомості релігійних організацій. Згідно з ним, звільняються від оподаткування: нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій та використовуються виключно для забезпечення їх статутної діяльності, включно з об’єктами, у яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/ або господарська діяльність.

Відтепер в українських в’язницях душпастирюватимуть капелани. Президент України Петро Порошенко підписав закон, що регулює діяльність священнослужителів (капеланів) в установах Державної пенітенціарної служби, а саме запроваджує душпастирську опіку засуджених та осіб, узятих під варту, здійснення якої покладається на священнослужителів (капеланів), уповноважених релігійними організаціями, статути яких зареєстровані у встановленому законом порядку. Крім того, закон закріплює недоторканність і охорону таємниці сповіді засуджених та осіб, узятих під варту. Адміністрація установ виконання покарань має забезпечити конфіденційність зустрічей засуджених зі священнослужителями та сприяти організації заходів душпастирської опіки засуджених.

Церкви зможуть створювати приватні дитсадки, школи та університети. Відповідний закон України був підписаний у червні. Відповідно до нього, релігійні організації зможуть засновувати навчальні заклади, які ліцензуватимуть і які надаватимуть освіту державного зразка. Одночасно з цим у таких закладах можуть використовуватись додаткові навчальні програми й методики виховання, засновані на релігійних цінностях. Але при цьому зберігатиметься науковий принцип освіти.

Поділитися:

Популярні статті