УГКЦ
УГКЦ боротиметься з корупціонерами за допомоги Таїнства сповіді. УГКЦ не відпускатиме гріхи та не причащатиме корупціонерів, які не розкаюються і не відмовляються брати участь у незаконних оборудках. Про це в одному з інтерв’ю заявив глава УГКЦ Святослав Шевчук, наголосивши, що багато українців зжилися з цим гріхом і вже не відчувають його тяжкості. «Ми хочемо боротися з цим явищем не канонічними санкціями, а в першу чергу в форматі Таїнства сповіді. Адже корупція це тяжкий гріх. Якщо людина постійно здійснює його і не кається, який тоді сенс у сповіді?» – сказав він.
Капелани УГКЦ присутні на фронті, щоб уберегти наших солдатів від ненависті. «Наші солдати захищають свою землю, а значить і світ. І тому Церква вважає їх будівниками миру… Оборонна війна відповідає моральним правилам справедливого самозахисту. Це не означає, що ми виправдовуємо чи освячуємо війну. Просто захист Батьківщини не тільки наше природне право, а й наш священний обов’язок» – про це глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав сказав у інтерв’ю виданню «Фокус» (№6, 2016 р.). Крім того, предстоятель зауважив, що наші солдати захищають свою країну не з ненависті до ворогів, а з любові до Батьківщини. І капелани УГКЦ «присутні на фронті якраз для того, щоб уберегти наших солдатів від ненависті».
УКУ закликав Петра Порошенка «демонтувати державу олігархату». Ректорат Українського католицького університету 19 лютого 2016 року звернувся до українців із закликом шукати разом способів посилення тиску на владу і змусити її до стратегічного мислення й радикальних реформ. В УКУ закликали: «Пане Президенте, перед Вами стоїть важливіший і складніший вибір, ніж перед нами на президентських виборах. Він сьогодні такий самий: вибір між потаємними домовленостями з опорними людьми системи, з одного боку, і чесною співпрацею з народом – з іншого. Так, цей народ може часами здаватися наївним і недосвідченим. Але він – джерело влади в державі і не раз рятував ситуацію, коли підводили політичні еліти. Для Вас він – сюзерен. Зважтесь на крок Теодора Рузвельта і разом з народом розпочніть демонтаж держави олігархату. Цей заклик стосується всіх, що отримали від народу свій владний мандат».
Глава УГКЦ: «Папа сказав, що ми не тільки можемо обговорювати і критикувати Декларацію, а й зобов’язані це робити». Святіший Отець Франциск подякував нам за те, що ми не мовчимо, а від імені українського народу, який домагаємося правди. страждає, домагаємося. Про це сказав глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у інтерв’ю польській Католицькій інформаційній агенції під час свого візиту до Польщі 9-13 березня 2016 року. Глава УГКЦ зазначив, що Святіший Отець Франциск добре знає, як і в яких умовах готувався документ, підписаний у Гавані: «Папа наголосив, що Декларація не є догмою, не має якихось правових наслідків. Цей текст є відкритим для дискусії. Святіший Отець сказав, що ми не тільки можемо обговорювати і критикувати Декларацію, а й навіть зобов’язані це робити».
УГКЦ в анексованому Криму прийняла виклик: змагається за реєстрацію. Глава УГКЦ Святослав Шевчук у Києві під час круглого столу «Насильницька ліквідація УГКЦ та її наслідки: уроки й завдання для сьогодення» розповів, що саме зараз відбувається з УГКЦ в анексованому Криму. «Після анексії Криму всі релігійні організації тут опинилися поза законом. Це відбувалося внаслідок певного законодавчого процесу, який встановив вимогу усім без винятку релігійним організаціям пройти процес реєстрації. Мабуть, служби держбезпеки Росії не мають якоїсь фантазії чи креативізму, застосовуючи старі механізми. Тепер УГКЦ в Криму очікує рішення щодо своєї долі, тобто до якої категорії нас намагатимуться зарахувати і яку термінологію до нас використати: регуляцію чи ліквідацію», – зазначив Патріарх Святослав. Зі слів глави Церкви, зараз існує реальна небезпека для УГКЦ пережити в Криму те саме, що й 70 років тому під час ліквідації сталінським режимом нашої Церкви. «Для того, аби не дати пропаганді жодної нагоди говорити про самоліквідацію УГКЦ в Криму, – сказав глава УГКЦ, – наші громади ви- явили бажання змагатися за цю реєстрацію».
Патріарх Святослав: 70 років тому Святоюрська гора для греко-католиків стала Оливною горою. Українська Греко-Католицька Церква 8 березня відзначила трагічну дату – 70 років тому комуністичний режим провів псевдо- собор, який мав на меті ліквідувати УГКЦ. З нагоди цієї скорботної дати в соборі святого Юра у Львові відбулося богослужіння, яке очолив Патріарх УГКЦ Святослав. Участь в літургії взяли єпископи, священики, сотні мирян. Блаженніший Святослав, звертаючись до присутніх, нагадав, що 70 років тому тут, у цьому самому храмі, намагалися знищити Церкву. І для мільйонів греко-католиків Святоюрська гора вмить перетворилася на Оливну. «Тут, вдивляючись у майбутнє своєї Церкви та свого народу, обливався кривавим потом та сльозами праведний Митрополит Андрей Шептицький, у молитві перед Отцем стояв наш великий попередник Патріарх Йосиф Сліпий, знаючи, яку гірку чашу мук та страждань має пити його народ та УГКЦ», – мовив проповідник. Патріарх Святослав подякував Богові за те, що УГКЦ стала «інструментом спасіння і воскресіння українського народу та держави».
Папа Франциск схиляє голову перед вірними УГКЦ, які під час переслідувань вистояли у вірі. Папа Франциск 5 березня звернувся до єрархії, духовенства та вірних УГКЦ з нагоди 70-их роковин Львівського псевдособору, який сталінський режим скликав для ліквідації УГКЦ. Послання Папи, адресоване главі УГКЦ Патріархові Святославу, зачитали 13 березня у всіх храмах УГКЦ. «Висловлюю свою глибоку вдячність за вашу вірність та заохочую вас ставати невтомними свідками цієї надії, яка просвітлює наше життя та життя всіх братів і сестер навколо нас. Ще раз висловлюю свою солідарність з пастирями та вірними в усьому тому, що вони чинять у цей складний час, позначений випробуваннями війни, аби полегшити страждання населення та шукати шляхи миру для дорогої української землі», – йдеться у посланні Папи Франциска до вірних УГКЦ.
Православні християни світу звернулися зі словами прощення до греко-католиків України. Група відомих православних християн світу оприлюднила 7 березня 2016 року заяву про жахливу правду про Львівський псевдособор 1946 року, який дав старт сталінсько-му режиму ліквідувати УГКЦ. У документі наголошено, що православні християни «почуваються відповідальними за злочинне мовчання, яке огортає руйнування цієї Церкви радянським режимом за участі Московського Патріархату». «Ми смиренно просимо прощення за всі несправедливості, жертвами яких вони стали під прикриттям авторитету Православної Церкви, і схиляємо наші голови перед мучениками Української Греко-Католицької Церкви», – йдеться у заяві.
Греко-католики відповіли на звернення православних інтелектуалів з приводу 70-ої річниці Львівського псевдособору. 26 березня появилося колективне звернення групи українських греко-католиків у відповідь на заяву відомих православних християн світу. Серед тих, що підписали заяву, глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук, єпископи Богдан Дзюрах і Василь Тучапець, відомі священики й науковці. Підписанти висловили вдячність православ- ним за їхнє звернення. Зі свого боку греко-католики пропонують православним розпочати діалог щодо подій минулого на підставі наукової методології та академічної чесності й відповідальності. Греко-католики також пропонують православним провадити діалог про єдність Церкви. На думку греко-католиків, «єдність» не можна розуміти як «приєднання» чи «возз’єднання», оскільки такі моделі є «насправді нічим іншим, як сумнозвісним «уніятизмом», що його і католики, і православні засудили як невідповідний спосіб церковного поєднання». В УГКЦ зазначають, що греко-католицька і православна сторони пройшли свій унікальний шлях розвитку і їхній досвід міг би слугувати взаємному духовному збагаченню.
Папський нунцій відсвяткував Великдень разом із римо-католиками окупованого Донецька. Посол Папи в Україні архиєпископ Клаудіо Гуджеротті разом із єпископом-помічником Харківсько-Запорізької дієцезії РКЦ Яном Собілом три дні – Велику п’ятницю, Суботу та Воскресіння Христове – провели в окупованому Донецьку. Візит відбувся на особисте прохання Папи Франциска. У Донецьку єрархи РКЦ відправили урочисту пасхальну месу в костелі святого Йосифа Ремісника, а також відвідали греко-католицьку громаду. «Я відчув, якою важливою є підтримка тих людей. Я побачив мужність і відвагу нунція, який показав приклад іншим дипломатам, що в такі нелегкі часи потрібно бути разом із людьми», сказав владика Ян Собіло. Він розповів про моменти перетину блокпостів, про те, що не все відбувалося гладко, все вирішувалося у телефонному режимі і не завжди було вчасно досягнуто домовленостей обох сторін про безперешкодний рух пунктами пропуску в зоні АТО.
УПЦ КП
На Донбасі та в Криму УПЦ КП звершує богослужіння підпільно. Зі слів Патріарха УПЦ КП Філарета, в Донецькій єпархії Київського Патріархату було більш ніж 80 священиків. Частина їх покинула окуповану територію. Так само і в Луганській області, так само і в Криму. «На Донбасі відбуваються гоніння, і не тільки на КП, а й на УГКЦ, РКЦ, протестантські Церкви. Там визнається тільки Московська Церква, а інші гнані й не мають можливості звершувати відкрито богослужінь. В УПЦ КП в Криму влада окупантів забрала кілька храмів. У тих, що ще є, богослужіння звершуються, але обмежено. На них постійно тиснуть, щоб вони реєструвалися за законами Росії й ставали громадянами Росії, а вони не хочуть…» – розповів Патріарх Філарет у інтерв’ю «Тижню».