Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Глава УГКЦ – до влади: «Не забирайте в людей останнього!». Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав закликав владу України не перекладати тягар нинішніх проблем на плечі найслабших і найбільш незахищені верстви населення. Він звернувся «до всіх наших законодавців, які вирішують питання про бюджет на наступний рік, про реформу Податкового кодексу». «Не забирайте в людей останнього! сказав Блаженніший. Не перекладайте тяжкі тягарі нашого сучасного життя на плечі найслабших, на плечі тих, що сьогодні не мають за що жити». Нагадаємо, що Україна посідає перше місце в списку найбідніших країн Європи щодо добробуту пересічного дорослого громадянина, про що свідчать дані рейтингу швейцарського банку Creduit Suisse.

Невідомі зловмисники погрожують спалити каплицю УГКЦ на Черкащині. Нещодавно в місті Сміла на Черкащині вірні УГКЦ успішно розпочали зведення Спасопреображенської каплиці, проте зіткнулися з неабиякими проблемами. Як повідомляє місцевий священик Української Греко-Католицької Церкви отець Андрій Чик, «жителі селища Холоднянське (неподалік Сміли) у своїх поштових скриньках знайшли повідомлення, які містять негативну інформацію про УГКЦ». Священик розповів, що цими листами обливають брудом не тільки священиків та вірних УГКЦ, але й усю Українську Греко-Католицьку Церкву. Отець скаржиться, що вже неодноразово звучали погрози про спалення каплиці, яку будують в мікрорайоні Богдана. З цими повідомленнями він планує звернутися до відповідних органів безпеки.

Богословський факультет УКУ отримав міжнародну акредитацію. Богословський факультет Українського католицького університету отримав міжнародну акредитацію на повний цикл богословських студій (бакалаврат – ліценціат – докторат). Мовиться не лише про можливість здобувати повноцінну, визнану в усьому католицькому світі богословську освіту в Україні без обов’язкового виїзду на закордонні студії, а й про відродження богослов’я як академічної дисципліни та повернення його в простір української гуманітаристики. Урочистості з цієї нагоди відбулися 8 грудня у Львові, в семінарійному храмі Зіслання Святого Духа, за участі глави УГКЦ Святослава Шевчука. З Першоєрархом співслужили владики Постійного синоду УГКЦ і духовенство УКУ.

Створено нову єпархію УГКЦ. У Ватикані 11 грудня 2015 року повідомили про те, що Папа благословив рішення Синоду єпископів УГКЦ про створення Кам’янець-Подільської єпархії з осідком в місті Хмельницькому, виокремивши її з території Тернопільсько-Зборівської архиєпархії та підпорядкувавши цьому митрополичому осідкові. Зазначимо, що юрисдикція тодішньої Тернопільсько-Зборівської єпархії поширилася на терени Хмельниччини згідно з рішенням Синоду єпископів УГКЦ, що відбувся у вересні 2003 року. В 2011 році цю єпархію було піднесено до гідності архиєпархії та митрополичого осідку. Душпастирська опіка на Хмельниччині дотепер координувалася через Хмельницький та Кам’янець-Подільський деканати.

Президент УКУ Борис Ґудзяк отримав нагороду «Люди Нового времени 2015». У рамках спецпроекту «Люди року» редакція журналу «Новое время» вручила президентові УКУ Борису Ґудзяку нагороду «Люди Нового времени 2015» за створення українського вишу з європейськими стандартами. Зі слів головного редактора видання Віталія Сича, номінанти спецпроекту «Люди року» це особистості зі знаком плюс.

«Для того, щоби чіткіше визначити, хто ці люди, ми називаємо їх тими, що запроваджують нові стандарти в різних сферах життя України. Так сталося, що така концепція співзвучна з назвою нашого видання, тому ми назвали їх «Люди Нового часу». Для багатьох із них 2015 рік був непростим. Цим проектом ми хочемо показати, що помітили зусилля і вчинки цих людей і оцінили їх. І тепер хочемо, щоб їх оцінили інші», – зазначив він.

Серед 25 номінантів проекту люди з різних сфер діяльності: бізнесмени, громадські діячі, митці, політики, журналісти, правники.

Єпископи УГКЦ та РКЦ спільно стали на захист традиційної родини. Приводом до оприлюднення 25 листопада спільної «Декларації католицьких єпископів України з приводу небезпеки нового ідеологічного по- неволення нашого народу» стало те, що нині, як наголошують владики, в багатьох країнах світу ставиться під сумнів не лише важливість подружжя і сім’ї, але й обґрунтування їхнього існування. Пропонуються альтернативні моделі союзів, наприклад, між двома чоловіками або двома жінками. Одностатеві пари здобувають права на усиновлення та виховання дітей. Поширюються ідеї, на основі яких вводиться нове поняття статі. Владики РКЦ та УГКЦ наголошують у декларації: «Статева приналежність не вважається більше даром Божим, а декларується предметом особистого вибору, правом людини. Закликаємо представників державної влади особливо турбуватися про родину, вести активну просімейну політику».

Капеланів УГКЦ нагородили почесною відзнакою «Хрест військового капелана». 15 грудня 2015 року 120 військових капеланів УГКЦ, які здійснювали і зараз здійснюють своє служіння у зоні АТО, отримали з рук Патріарха Святослава почесну відзнаку «Хрест військового капелана». Згідно з Положенням, цю нагороду вручають військовим капеланам за відданість і вірність у звершенні капеланського служіння серед військовослужбовців Збройних сил та інших військових формувань України. В комплект нагороди входить ще знак відзнаки та грамота про нагородження. Священнослужителі, які отримали її, можуть використовувати відзнаку згідно з кан. 388 ККСЦ. Почесну від- знаку «Хрест військового капелана» носять як єрейський хрест.

Патріарх Святослав проголосив Екуменічну концепцію УГКЦ. Синод єпископів УГКЦ, який відбувся у Івано-Франківську 31 серпня-6 вересня 2015 року, обговорив та затвердив терміном на п’ять років Екуменічну концепцію Української Греко-Католицької Церкви. Документ оприлюднили 25 грудня. У Декреті проголошення Екуменічної концепції УГКЦ наголошується, що «сучасний стан розділення християнства вважати хворобою, яку зцілить тільки Божа любов і благодать Святого Духа, а благальні слова Господа нашого Ісуса Христа, що ними Він молився «Щоб усі були єдині: як Ти, Отче, Мені і Я – в Тобі, щоб і вони в нас одне були, щоб світ увірував, що Ти послав Мене» (Ів. 17, 21), не можуть бути байдужі жодному з Його послідовників. Екуменічна концепція УГКЦ набуде чинності через два місяці від дня електронного опублікування на офіційній веб-сторінці Української Греко-Католицької Церкви (тобто 23 лютого 2016 року).

До України прибув новий Апостольський нунцій. 13 листопада 2015 року у Ватикані оприлюднили рішення Папи Франциска про призначення архиєпископа Клаудіо Ґуджеротті Апостольським нунцієм в Україні. Досі він очолював представництво Святого Престолу в Білорусі. 16 грудня Клаудіо Ґуджеротті прибув до України. Папа Бенедикт XVI і Папа Франциск не раз говорили про те, що українські єпископи двох обрядів мають не найкращі стосунки. Багато робилося для їх покращення, однак остаточного порозуміння так і не було досягнуто. На запитання, які кроки новий нунцій планує здійснювати в цьому напрямку, архиєпископ Клаудіо Гуджеротті відповів: «Із покорою буду намагатися додати ще одну цеглинку до моста, який вже будується. Спільність зростає зі зростанням святості. Що більше будемо святими (Папа сказав би «менш світськими»), то більше будемо разом». Нагадаємо, що під час останнього візиту Ad Limina єпископів УГКЦ та РКЦ в Україні Папа Франциск зазначив, що українські єпископи двох обрядів могли б мати трохи кращі стосунки.

УПЦ (МП)

Віряни УПЦ (МП) протестували проти ймовірного візиту в Україну Папи Римського. Близько ста представників Української Православної Церкви (Московського Патріархату) в Києві провели акцію протесту проти візиту до України Папи Франциска. Напередодні понтифік отримав запрошення від Президента України Петра Порошенка, однак православні фундаменталісти переконані, що цей візит повинен бути узгоджений з представниками їхньої Церкви.

«Католики знову готують похід на Русь. 20 листопада Петро Порошенко зустрічався з Папою і домовився про візит в Україну. Але Україна – православна. I Папа може приїхати в Київ на запрошення Блаженнішого Митрополита Онуфрія. Католицьке месіанство в Україні є ні що інше, як духовна агресія», – заявив один із організаторів хресної ходи Олександр Лузан.

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

Президентська Рада з питань національної єдності займатиметься релігійними питаннями. Президент Петро Порошенко провів зустріч із представниками громадськості, органів державної влади та науковцями щодо створення Ради з питань національної єдності. Звертаючись до присутніх, глава держави зазначив, що нині поряд із завданнями захисту територіальної цілісності України, її економічного відновлення не менш важливим є питання її гуманітарного, культурного розвитку та консолідації суспільства.

«Нам потрібно відновити майданчик, де б ми могли обговорювати гуманітарні питання. Впевнений у тому, що саме в цьому колі ми можемо говорити про найболючіші питання, які сьогодні постали перед нашою державою, – питання національної єдності», – сказав Петро Порошенко на зустрічі. При цьому глава держави наголосив, що у такий складний час українське суспільство чи не вперше за всю свою історію консолідоване.

«Вперше не просто за 24 роки незалежності, а за багато десятиліть, а можливо, й століть, Україна, народ зараз демонструють єдність», – сказав Президент, назвавши це справжнім досягненням сучасних українців. Петро Порошенко акцентував, що перед лицем війни з агресором суспільство більше не розколюють питання мови, євроінтеграції, НАТО.

Церкви України допоможуть владі боротися з корупцією. Проблема боротьби з корупцією привертає увагу всього суспільства. Свій шлях боротьби активісти бачать через утвердження принципу солідарності та тісної співпраці релігійних громад, громадських організацій і представників держави, про що вони заявили під час засідання круглого столу в Києві 10 грудня.

«Без суспільної солідарності корупцію не подолати, – сказав на початку дискусії керівник Департаменту зовнішніх зв’язків УГКЦ в Україні, митрофорний протоєрей Олекса Петрів. Тільки державним примусом або зусиллям духовних інституцій цього не зробити. Мусить бути суспільна солідарність».

Про вкрай важливе завдання сучасної України побороти корупцію говорив і президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер, а також радник директора Національного антикорупційного бюро України Йосиф Зісельс. Учасники дискусії наголосили, що революція не може дати тих результатів, які може створити еволюційний розвиток. Щойно почне працювати Антикорупційне бюро та прокуратура, як почнеться справжня робота. Нині Церква має кредит довіри, і саме до неї треба звертатися як до частини громадянського суспільства з проханням, можливо, очолити процес перевиховання суспільства.

Поділитися:

Популярні статті