Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

В УГКЦ молитовно вшанували єпископів, яких 1945 року було арештовано за наказом Сталіна. Цього року 70-та річниця ув’язнення єрархії УГКЦ співпала з Великою суботою. В цей день вірні УГКЦ вшанували владик, які постраждали від рук радянської влади. 11 квітня 1945 року за розпорядженням сталінського режиму заарештували митрополита Йосифа Сліпого та чотирьох греко-католицьких єпископів. «Мета цього арешту – деморалізувати і знищити Українську Греко-Католицьку Церкву. Цього дня розпочалася хресна дорога УГКЦ. Цей арешт був передвісником тотальної ліквідації нашої Церкви, яка відбулася на рік пізніше на Львівському псевдособорі 1946 року, − сказав предстоятель УГКЦ. − Сьогодні ми надихаємося силою їхньої постави, що вони витерпіли до кінця, не зрадили Бога, своєї Церкви, не відреклися від єдності з наступником апостола Петра – Святішим Отцем Папою Римським, а відтак зберегли віру батьків і нам її передали». Блаженніший Святослав у цей день попросив усіх вірних УГКЦ, усіх людей доброї волі пом’янути в своїх молитвах цих святих мужів.

Глава УГКЦ закликав священиків самим іти до людей у важкий час, а не чекати їх. «Не слід чекати, поки Божий люд прийде до нас. Ми повинні йти до людей, особливо в тяжкий час і коли є потреба», – наголосив він у своєму Пастирському посланні до священнослужителів УГКЦ. «Ми не повинні вбачати в собі лише керівників, які організовують благодійну працю християнської спільноти; мусимо особисто брати участь у різних формах дияконії, бути готовими, як сказав Святіший Отець, просякнути «запахом своїх овець». Це завдання, вважає Блаженніший Святослав, стає особливо важливим сьогодні, коли нашу землю шматує підступний агресор, а до численних родин і парафіяльних спільнот вдирається смуток, страх, тривога і нужда.

Патріарх Святослав пояснив, чому не потрібно боятися інвестувати в Україну. В Україну сьогодні можна і потрібно інвестувати. «Коли ви інвестуватимете в безпеку України, в її здатність захищатися, то інвестуватимете у власну безпеку. Інвестуючи сьогодні не лише в економічний розвиток України, а й у освіту, науку, культуру, ви будете інвестувати в найвищі зразки світової цивілізації. Інвестуючи в економіку України, ви будете інвестувати в своє багате майбутнє. Бо Україна є багатою державою, державою розумних, духовно багатих людей. Ми сьогодні спраглі змін і перетворень. Інвестуючи в нову Україну, ви інвестуєте в наше і ваше краще майбутнє, – сказав предстоятель Церкви, звертаючись до європейських та західних інвесторів. − Можливо, ви нас запитаєте, кому сьогодні в Україні можна довіряти? Довіряйте українському народові, який ставить такі високі рамки і політикам, і державним мужам, які, можливо, ним ще не відповідають, але цьому народові можна довіряти».

Уряд затвердив план офіційних заходів загальнодержавного та регіонального рівнів на 2015 рік для вшанування Митрополита Андрея. Основним заходом програми урочистостей повинна стати академія в Національній опері України у листопаді. В Києві, відповідно до затвердженого урядом плану, має бути встановлена меморіальна дошка на честь Андрея Шептицького на Будинку вчителя (у тодішньому приміщенні Центральної Ради). Важливу роль у переосмисленні історичної ролі Шептицького повинні зіграти демонстрація документальних, науково-популярних та художніх фільмів, поширення науково-популярного ілюстрованого видання про життя Митрополита через мережу бібліотек та навчальних закладів. Протягом року у Львівській та інших областях організовуватимуть наукові, культурні та громадські заходи. Всеукраїнську програму заходів продовжить і УГКЦ, яка розпочала Рік Андрея Шептицького з листопада 2014-го. Крім того, було наголошено на важливості проведення урочистих заходів для українських громад УГКЦ за кордоном.

УГКЦ відкрила Дім милосердя для дітей на Полтавщині. 2-3 травня відбулися урочисті заходи з нагоди освячення Дому милосердя для дітей у селі Деменки Кобеляцького району Полтавської області. Святкування почалося в суботу з вечірні, яку очолив владика УГКЦ Степан Меньок, екзарх Донецький. Після молитви відбулося урочисте привітання гостей, подяка жертводавцям, а також святковий концерт за участі вихованців Дому, парафіяльних дітей та гостей із Дніпродзержинська.

УПЦ КП

Патріарх УПЦ КП Філарет назвав передумову, за якою в Україні може припинити існування Московський Патріархат – визнання УПЦ КП Вселенською Патріархією. «Ми хочемо, щоби Вселенський Патріарх визнав Київський Патріархат автокефальною, тобто незалежною Церквою і мав із нею молитовне єднання. Якщо ми досягнемо цього, єпископат і духовенство Московського Патріархату в Україні приєднаються до Київського Патріархату, і існування Московського Патріархату в Україні припиниться», – сказав першоєрарх.

УАПЦ і УПЦ КП готові об’єднатися в єдину Помісну Православну Церкву. Архиєреї УАПЦ 23 квітня оприлюднили заяву, в якій схвалюють об’єднання православних українців у єдину Помісну Церкву. Вони певні, що це сприятиме зміцненню Української держави, особливо у час військового конфлікту. В УАПЦ планують реальний процес об’єднання розпочати після скликання Помісного собору 4-5 червня. В УПЦ КП схвально відгукнулися на таку пропозицію. За попередніми домовленостями, об’єднання двох назв Церков у одну відбудеться з таким формулюванням: «Українська Автокефальна Православна Церква Київський Патріархат». УПЦ КП висунула умову, що об’єднану Церкву повинен очолити Патріарх Філарет. Обидві Церкви створили спеціальні робочі комісії, які вестимуть переговори про об’єднання.

«Ми не хочемо, щоб Москва впливала на Україну через Церкву», – сказав Патріарх Філарет. «Зараз Київський Патріархат підтримує 60% населення. У той час як Московський Патріархат не може відкрито допомагати захисникам Донбасу, тому що не має благословення Московського патріарха. Ми хочемо, щоб усе православ’я в Україні об’єдналося, щоб Росія через Церкву не впливала на Україну, щоб українська Церква захищала інтереси свого народу», – заявив він, наголосивши, що в Україні розпочався процес переходу вірних з Московського Патріархату до УПЦ Київського Патріархату. Процес активізувався, адже вірні УПЦ (МП) бачать, що їхні священики налаштовані проти України, навіть у зоні бойових дій допомагають сепаратистам.

УПЦ (МП)

Депутати ВРУ вимагають, щоби УПЦ у своїй назві вказала на приналежність до Москви. 12 травня народні депутати України від «Блоку Петра Порошенка» на брифінгу у Верховній Раді зачитали заяву, адресовану прем’єр-міністрові України Арсенію Яценюку та міністру юстиції України Павлові Петренку з вимогою зобов’язати Українську Православну Церкву внести відповідні зміни до статутних документів, які дозволили б вірянам чітко ідентифікувати підпорядкованість цієї Церкви Російській Православній Церкві Московського Патріархату.

Священнослужителі УПЦ (МП) не встали у Верховній Раді під час зачитування імен бійців АТО – Героїв України. Представники УПЦ Московського Патріархату на чолі з предстоятелем Онуфрієм продовжували сидіти під час урочистого засідання парламенту, коли Петро Порошенко зачитував імена Героїв України, що здобули це звання, беручи участь в антитерористичній операції. Президент повідомив присутніх, що звання Героя України присвоєне 21 бійцеві, десятьом із них – посмертно. Цей список зала зустріла оплесками, встали всі, навіть іноземці, але не представники УПЦ (МП). Такий цинічний вчинок викликав бурю негативних емоцій в українському суспільстві, у тому числі й серед проукраїнськи налаштованих вірних та клиру УПЦ (МП).

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

Парламент надає Церквам право засновувати власні школи. Верховна Рада України прийняла у першому читанні за основу законопроект №1447, що дозволяє релігійним організаціям засновувати навчальні заклади державного стандарту освіти. Авторами законопроекту стали народні депутати Павло Унгурян, Лілія Гриневич та Віктор Єленський. Голова Комітету з питань науки і духовності Лілія Гриневич зауважила: “Сьогодні будь-яка людина, будь-який громадянин може самостійно засновувати приватний навчальний заклад, а релігійні організації не можуть! І це наслідок нашого пострадянського трактування принципу відокремлення держави від Церкви… Так, держава не має права втручатися у справи Церкви, а Церква не повинна втручатися у справи держави, але вони можуть взаємодіяти. І найбільш успішною ця взаємодія в усьому світі є саме в галузі освіти”.

В Україні офіційно визнали в’язничне капеланство. Верховна Рада України ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності капеланів в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України». Згідно з ним, «душпастирська опіка засуджених – діяльність в установах виконання покарань священнослужителів (капеланів), уповноважених релігійними організаціями, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, спрямована на задоволення релігійних потреб засуджених, їх духовне виховання». Крім того, особам, взятим під варту, надане право на душпастирську опіку. Для цього в новій редакції викладені ст. 9 і 12 закону «Про попереднє ув’язнення».

Церкви в Україні звільнені від податку на нерухомість. Верховна Рада України 14 травня ухвалила закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування нерухомості релігійних організацій» (реєстраційний №2226). Відповідно до нього, звільняються від такого податку об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/ або господарська діяльність. Закон набуває чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.

Поділитися:

Популярні статті