УГКЦ
Військові капелани УГКЦ очікують офіційного визнання державою капеланської служби. 25 грудня закінчився VIII Всеукраїнський з’їзд військових капеланів УГКЦ, що тривав з 23 грудня в Будинку офіцерів Збройних сил України. Йшлося про духовний стан священика на фронті та про труднощі, з якими стикається в духовному житті кожен із них. Капелани поділилися власним досвідом пережиття складних ситуацій та боротьби зі своїми недоліками під час провадження священичого служіння. У з’їзді взяло участь 50 військових капеланів, які побували в зоні АТО. Наступний з’їзд відбудеться через рік у Києві.
В УГКЦ моляться за створення єдиної Православної Церкви в Україні. Першим кроком до єдності Церков в Україні «має стати об’єднання Православних Церков, тому що вони не мають догматичної різниці. Ми молимося за це», – сказав глава УГКЦ Святослав Шевчук у інтерв’ю інтернет-виданню «Цензор. нет». Коли буде створена єдина Православна Церква, наступним кроком має бути єднання православної і католицької сторін. «Наша позиція відрізняється від позиції Православної Церкви Московського Патріархату, – зауважив Блаженніший. – Вона стверджує, що в Україні вже існує єдина помісна Православна Церква і що власне вона сама нею є. Це як у відомому вислові: є дві думки – одна моя, а інша неправильна».
У Донецьку священика УГКЦ садили на електричний стілець. Священиків Української Греко-Католицької Церкви піддавали тортурам. Одного отця навіть садили на електричний стілець. Після того, як він витримав знущання, йому дали своєрідний дозвіл звершувати богослужіння. Решта отців доїжджають через лінію фронту, їхня можливість прибути на ті терени залежить від інтенсивності бойових дій. Зі слів Патріарха Святослава, на території Донецького екзархату, який, окрім Донецької області, охоплює Дніпропетровську, Запорізьку та Луганську, УГКЦ має 67 священиків. Під окупацією незаконних збройних формувань на сьогодні там перебувають майже 11 парафій, у тому числі в Донецьку та Луганську. Резиденція єпископа УГКЦ і монастир сестерслужебниць в Донецьку окуповані бойовиками з різних угруповань. Та, незважаючи на складну ситуацію, богослужіння УГКЦ здійснюються регулярно, катедральний собор Покрови Пресвятої Богородиці в Донецьку під час літургій переповнений.
У Російській Православній Церкві звучать нові звинувачення на адресу греко-католиків. Патріарх Кирил цінує позицію Папи Франциска з багатьох проблем, але їх зустрічі перешкоджають дії Української Греко-Католицької Церкви, яка підтримує одну зі сторін конфлікту в Україні, заявив 2 грудня прессекретар глави РПЦ диякон Олександр Волков. Він звинуватив УГКЦ в «заангажованості у політичному конфлікті та роздмухуванні кризи в Україні». Зазначимо, що УГКЦ, як і інші конфесії в Україні, представлені у Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій, підтримує українську сторону в прагненні звільнити територію країни від російських і проросійських озброєних груп, які взяли під контроль частину Донбасу. Глава РПЦ Патріарх Кирил виступає на боці президента Росії, заявляючи після анексії Криму та оприлюднення доказів причетності РФ до збройної підтримки сепаратистів Донбасу, що «від Росії не виходить ні військової небезпеки, ні інших небезпек».
Глава УГКЦ: «Суспільство повинне стимулювати розкриття розстрілу Небесної сотні». У розслідуванні розстрілу Небесної сотні українському суспільству потрібна справедливість, а не помста. Про це сказав глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав. «Ми справді хочемо почути імена всіх винуватців. Не для того, щоби вилити на когось ненависть, а щоби справді оздоровити наше суспільство. Очевидно, що суспільство повинне стимулювати, певною мірою сприяти, аби ці злочини були розслідувані», – вважає Патріарх.
Греко-католицький священик з Донецька очолив спільноту біженців із Донбасу у Львові. Греко-католицька церква блаженного Миколая Чарнецького у Львові стала місцем щонедільних зустрічей «Спільноти біженців з Донецька та сходу України», яку організував голова Екуменічної комісії Донецького екзархату УГКЦ отець Тихон Сергій Кульбака. Після визволення з полону він тимчасово перебуває у Львові, продовжуючи служіння. Крім того, священик заснував благодійний фонд. Напередодні різдвяних свят діти біженців написали листи до глав держав і урядів Європи, в тому числі до Папи Франциска, з проханням допомогти припинити війну на сході України, щоб вони могли повернутися до рідних домівок. До громадської організації у Львові належать переважно біженці з Донецької та Луганської областей, але є і з Криму. Серед них – греко-католики, православні, протестанти та невіруючі.
УПЦ (КП)
В зоні проведення антитерористичної операції перебувають близько 40 капеланів Української Православної Церкви Київського Патріархату. «Серед тих, що офіційно пройшли через призначення Генерального штабу Збройних сил, приблизно 15 капеланів. А взагалі чоловік 40, може, й більше», – сказав Патріарх Філарет. З його слів, священики вирушають у зону АТО добровільно. При цьому глава УПЦ (КП) запевнив, що отці не беруть участі в бойових діях. «Добровільно йдуть в окопи, але зброї до рук не беруть, бо священик не має права носити зброю і стріляти», – вважає Патріарх. І додає: якщо священик стрілятиме, то він буде позбавлений права священнослужіння. Священики в зоні АТО лише перебувають поруч бійців, моляться, говорять з ними і морально підтримують їх.
Патріарх Філарет не бачить хороших перспектив для діалогу з УПЦ (МП) за правління Митрополита Онуфрія. «Покійний Митрополит Володимир був більш схильний до утворення єдиної Помісної Української Церкви, незалежної від Москви. Новий предстоятель Митрополит Онуфрій проти входу України в Європейський Союз, вірно служить Москві, а тому говорити про об’єднання наших Церков складно. Є комісії Київського і Московського Патріархатів, які повинні вести діалог, але вже минув рік, а комісії ці жодного разу не збирались. І тому надії на те, що Митрополит Онуфрій сприятиме діалогу, поки що не маємо», – сказав глава УПЦ (КП) у ексклюзивному інтерв’ю «Українським новинам».
В УПЦ (КП) пояснили Московському Патріархату, чому від них тікають вірні. УПЦ (МП), керуючись наказами з Москви, не допомагає українському війську відстоювати державу. Через таку її позицію люди масово переходять до Київського Патріархату, що й допоможе об’єднанню українських Церков в єдину Помісну Українську Церкву. Таку думку висловив предстоятель УПЦ (КП) Філарет після молебню за мир в Україні у Володимирському соборі. «Ці тяжкі обставини, які переживають сьогодні Україна і Церква, показують, хто є хто, хто з ким. Москва забороняє УПЦ (МП) допомагати нашій армії. УПЦ (МП) жодного разу не засудила агресію Росії проти України. Зі слів Патріарха, народ бачить, що керівництво УПЦ (МП) веде Церкву не туди, куди треба, і тому виходить з цієї Церкви».
РКЦ
Понад 60 відсотків українців позитивно ставляться до Папи Франциска. Згідно з даними американського дослідницького центру Pew Research, в Україні Святішого Отця позитивно сприймають більш ніж 60 відсотків населення (а якщо точніше, від 60-ти до 79-ти). В Україні це дослідження проводили в квітні 2014 року (з 5 по 23 число) на всій території і в десяти найбільших містах – Києві, Харкові, Дніпропетровську, Одесі, Донецьку, Запоріжжі, Львові, Кривому Розі, Луганську та Миколаєві, а також у трьох кримських містах – Сімферополі, Севастополі та Керчі. Статистична похибка становить +/-3,3%.
ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА
Як нова влада України ставиться до Церков. На початку президентства Януковича була спроба захопити наші храми та передати їх Московському Патріархату. Таких випадків було чимало. Була й агітація нашого духовенства переходити в Московський Патріархат. Тепер, коли Президентом є Петро Порошенко, наша Церква відчуває нормальне ставлення і Президента, і уряду, і Верховної Ради, тобто жодних утисків ми не відчуваємо. Нас підтримують, влада намагається ставитися до всіх однаково. І тому позиція Президента – мир і злагода, особливо між Київським та Московським Патріархатами, щоб не було релігійної ворожнечі. Бо Москва спеціально хоче посварити дві наші Церкви для того, аби потім скористатися цим і захищати православ’я через військове втручання. Наша влада це знає і намагається уникнути такої ворожнечі, не давати приводу для російського вторгнення», – каже Патріарх Філарет.
Члени ВРЦіРО говорили з папським посланцем про співпрацю заради миру в Україні. У Києві 10 грудня вперше зустрічали спеціального представника Ватикану і Папи Римського кардинала Крістофа Шенборна. Члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій на території парку Софії Київської мали змогу подякувати архиєпископу Віденському і примасу Австрії за таку честь і прояв солідарності з Україною. Особливістю зустрічі стало відзначення 25-ліття легалізації Української Греко-Католицької Церкви, про що сказав сам папський легат. Кардинал Крістоф Шенборн передав вітання та співчуття українському народу від імені Папи Франциска, почавши свою промову з кількох слів українською і зазначивши, що ВРЦіРО успішно підтримує місію єднання всіх релігій та забезпечує свободу віросповідання. Окремо Папа просив пригадати 25-ту річницю легалізації УГКЦ, яка «довго страждала за часів насадження політики атеїзму».
Священики освятили місця у Верховній Раді, де раніше сиділи комуністи. Депутати-«свободівці» покликали священиків, аби ті освятили місця у Верховній Раді, на яких раніше сиділи комуністи. Про це у своєму Twitter повідомив лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок. «Місця комуняк у Раді освячені священиками, дідька вигнали!» – написав він.
Глави Церков засудили терористичний акт бойовиків під Волновахою, який забрав життя мирних людей. «З усією рішучістю засуджую тих терористів, які вчинили цей Каїновий гріх. Бо сьогодні кров цих безневинних жертв взиває до Бога. В імені Божому я засуджую усіх тих, які вклали зброю в руки цих злочинців і керували їхньою вбивчою рукою! » – наголосив глава УГКЦ. Блаженніший Святослав звернувся до всієї світової громадськості, державних, політичних і релігійних лідерів із закликом об’єднатися з Україною в боротьбі проти тероризму. Предстоятель УПЦ (КП) Патріарх Філарет закликав ООН, ОБСЄ та весь світ визнати «ЛНР» і «ДНР» терористичними організаціями, а країни, організації чи осіб, які підтримують терористів, – спонсорами тероризму з усіма правовими наслідками. Про це йдеться в спеціальній заяві Патріарха під назвою «Зупинити тероризм». Внаслідок обстрілу 13 січня бойовиками рейсового автобуса із установок «Град» було вбито 12 мирних жителів, 16 осіб поранено.