Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

Священики УГКЦ подякували Папі за ікону та запросили його до Зарваниці. Папа Римський Франциск 26 лютого прийняв делегатів Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ. Священики від імені архиєпископа і митрополита Тернопільсько-Зборівського Василія Семенюка подякували понтифіку за дар чудотворної ікони Лику Христового, яка впродовж одинадцяти днів перебувала на Тернопільщині і викликала неабияке духовне піднесення. Священики запросили Святішого Отця відвідати Зарваницю, яка входить до числа двадцяти найбільших Марійських центрів Європи».

Глава УГКЦ назвав три категорії людей окупованого Донбасу, які потребують термінової допомоги. Патріарх Святослав дав інтерв’ю Радіо Ватикану, в якому розповів про катастрофічну ситуацію на воєнному Донбасі. Глава УГКЦ назвав три категорії людей окупованого Донбасу, які повинні перебувати в центрі уваги міжнародного співтовариства: «Перша категорія – це люди, які опинилися в так званій сірій зоні – ми говоримо про території, що пролягають вздовж лінії розмежування між окупованою територією і теренами, контрольованими урядом України, де населення вже три роки поспіль живе під постій ними обстрілами. Ідеться про майже 200 тисяч (переважно це літні люди та матері з маленькими дітьми). Друга категорія стосується людей, які опинилися на окупованій території. Туди допомога міжнародної спільноти не доходить. Єдиною можливістю УГКЦ надати підтримку людям на цих територіях є священики, які там залишилися разом із місцевим населенням. Вони часто повертаються на території, які контролюються українським урядом, завантажують свої автомобілі речами першої необхідності і везуть їх людям. На окупованих територіях люди страждають від голоду. Третю категорію формують переміщені особи, які з окупованих територій і з «сірої зони» переселилися в центрально-західні регіони України. За офіційними даними, їх є 1 мільйон 700 тисяч, але реальна цифра набагато більша і налічує понад 2 мільйони. В УГКЦ працює БФ «Карітас», який є чи не єдиним «інструментом» пошуку цих людей для подання відповідної допомоги».

У Верховній Раді України відкрили виставку про Йосифа Сліпого. Враховуючи визначний внесок Патріарха у розвиток національної ідентичності та духовності українського народу, в приміщенні постійних комісій Верховної Ради України у четвер, 23 лютого, організували виставку «Великого бажайте», на якій представлені основні етапи діяльності Патріарха УГКЦ Йосифа Сліпого: провід духовної семінарії та заснування богословської академії у Львові; переслідування радянською владою та перебування в таборах ГУЛАГу; обставини звільнення з ув’язнення та переїзд до Риму. Завдяки опублікованим архівним фото відображена його участь в засіданнях Другого Ватиканського Собору. Також експозиція висвітлює працю Блаженнішого над розвитком духовного та культурно-освітнього життя українців у світі: створення Українського католицького університету в Римі; будівництво собору святої Софії; численні подорожі для згуртування та підтримки «в розсіянні сущих».

В УГКЦ по-новому працюють із молоддю. В УГКЦ нещодавно розпочався особливий інтерактивний навчальний курс «МАПа» (Молодіжний апостолят парафій) для священиків, які прагнуть займатися душпастирством молоді та вже мають певні на- працювання в цій ділянці. Цей курс не є одноразовою акцією, а чітко опрацьованою навчальною програмою, в якій переважає не лекційний матеріал, а практика. Загалом курс розрахований на двадцять днів. Навчання складається з п’яти модулів (зустрічей), кожен з яких триває чотири дні в Патріаршому домі у Львові. Завершиться навчання священиків наприкінці осені. В методології програми взяті певні напрямки з навчальних програм Інституту лідерства УКУ.

До першого храму УГКЦ в Миколаєві тепер вестиме вулиця Шептицького. Проблема збереження в Миколаєві (на сході України) назви вулиці Андрея Шептицького, за що протягом останніх чотирьох місяців активно боролася греко-католицька громада міста, отримала несподіване компромісне вирішення. 16 березня депутати міськради перейменували на честь Митрополита Шептицького вулицю Променеву, яка веде до майбутнього храму УГКЦ. Для цього була проведена велика роз’яснювальна робота в ЗМІ про постать Митрополита. До того ж були відповідні звернення до міського голови отця Тараса Павлюса, настоятеля греко-католицької парафії Покрови Пресвятої Богоро- диці, та парафіян, а також колективне клопотання представників УПЦ КП, УАПЦ, РКЦ та, зокрема, містян.

В УГКЦ озвучили тези про втілення Стратегії розвитку Церкви. Отець Андрій Онуферко, виконавчий секретар робочої групи із впровадження Стратегії розвитку УГКЦ до 2020 року «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом», у ефірі програми «Відкрита Церква. Діалоги» на «Живому ТБ» розповів про її втілення. Варто зауважити, що Стратегія ця зародилася ще за Блаженнішого Любомира. Робоча група з її впровадження була створена на Синоді єпископів УГКЦ в Бразилії у 2011 році. Її очолює владика Кен Новаківський, єпископ Нью-Вестмінстерський (Канада). Робоча група створила мережу єпархіальних координаторів для втілення Стратегії. Церква повинна бути завжди живою, розвиватися, прагнути кращого; оновлення Церкви приходить від молодих людей; парафія жива тоді, коли парафіяльна спільнота збирається не тільки в суботу ввечері та в неділю вранці, а й коли парафіяни активні в своїй громаді впродовж усього тижня.

Біля патріаршого собору УГКЦ відновили скандальне будівництво. Забудову біля Патріаршого собору УГКЦ у Микільській Слобідці, що на лівому березі Києва, понови- ли. Новий забудовник продовжує зводити дві багатоповерхівки. Два роки тому утворилися тріщини в підлозі храму, коли поруч почали будівельні роботи. А потім – нові й великі: на бані (від торішньої осені). За ці два роки щілини стали ширшими. На вулиці, у землі, встановили прилади і зафіксували зсув ґрунту на 5-7 сантиметрів. Ще з квітня 2015-го року ця забудова стала скандальною. Тут валили паркани, у активістів навіть стріляли… В травні 2016-го будівельна інспекція призупинила роботи. Тоді містобудівні умови ділянки скасував суд, замовник будинків «Терра капітал» не мав прав на землю, тож вона відійшла Ощадбанку. В грудні Ощадбанк продав землю під двома будинками на аукціоні компанії «Укрбуд». У січні КМДА видала дозвіл на їх добудову. Будинки зводять у стометровій прибережно-захисній смузі. А тут будувати заборонено! Тож УГКЦ б’є на сполох.

«Небезпечно, коли держава віддає перевагу одній Церкві» – глава УГКЦ. Патріарх Святослав наголосив, що одним із елементів держбезпеки є співіснування різних Церков в Україні і що дуже небезпечним є явище, коли держава починає фаворизувати якусь одну Церкву. Це створює напругу в релігійному суспільстві. «Сильні українські Церкви є силою українського суспільства і народу. Треба нам взаємно побажати, щоб всі Церкви в Україні стали сильними, щоб Україна навіть у своєму новому історичному періоді лишилася християнською державою. УГКЦ ніколи не була державною, але завжди була Церквою свого народу, який більш ніж 300 років не мав своєї держави. У різних історичних моментах наша Церква перебирала силою факту певні функції держави. Ми ніколи не були і не хочемо бути простим інструментом в руках чи то політиків, чи то державної машини. Ми хочемо мати свободу казати правду і політикам, і державним чиновникам!» – наголосив Блаженніший.

Церкви хочуть мати свого представника в складі Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України. 22 березня у Києві в прес-центрі Національної спілки журналістів України відбувся круглий стіл «Як реалізувати інтереси віруючої аудиторії у системі суспільного телерадіомовлення» – експертні обговорення щодо реалізації інтересів християн різних конфесій в системі Національної суспільної телерадіокомпанії України. Представники Церков різних християнських конфесій, провідні журналісти, а також представники медійних громадських організацій поділилися досвідом та планами щодо цього питання. За результатами обговорення була ухвалена відповідна резолюція з пропозицією прийняти зміни до законодавства і включити до Наглядової ради НСТУ уповноваженого представника від християнських Церков.

Українці найбільше святкують Пасху Христову та Різдво: дані опитування. Найпопулярнішими святами в Україні є Пасха Христова та Різдво – їх відзначають 80% населення держави. Такий результат виявило опитування Київського міжнародного інституту соціології. Соціологи цікавилися думкою пересічних українців щодо того, які свята вони найбільше люблять та шанують. Як показало опитування, найулюбленішими є церковні свята. За даними статистики, їх більше шанує жіноча половина населення. Так, Різдво Христове люблять і поважають 82% жінок і 77% чоловіків, Пасху – 82% жінок і 77% чоловіків, День Святої Трійці – 33% жінок і 23% чоловіків. У той же час прихильність респондентів до офіційних державних свят є значно нижчою і сягає від 5 до 17%. Опитування проводили 10-19 лютого серед повнолітніх жителів 110 населених пунктів України. Всього опитали 2040 респондентів.

Україна закликає спецдоповідача ООН з питань свободи релігії оцінити ситуацію в Криму. Постійний представник України при Відділенні ООН та в інших міжнародних організаціях у Женеві Юрій Клименко закликав спеціального доповідача ООН з питань свободи релігії або переконань Ахмеда Шахіда знайти можливість для отримання доступу на територію окупованого Росією Криму та оцінити тамтешню ситуацію зі сво- бодою релігії та переконань. Про це йдеться в повідомленні на сайті українського представництва за підсумками виступу посла у рамках 34-ої сесії Ради ООН із прав людини. «У своєму виступі постійний представник України Юрій Клименко поінформував про суворі обмеження, з якими стикаються громади християнських меншин на територіях, підконтрольних збройним формуванням на сході України, під час реалізації свого права на свободу релігії та віросповідання, а також вкотре привернув увагу до численних правопорушень, що базуються на релігійному ґрунті, з боку окупаційної влади Росії стосовно кримських татар» – мовиться в повідомленні.

Реабілітували новомученика УГКЦ Єпископа Василя Величковського. Прокуратура Львівської області розглянула звернення голови Місії «Постуляційний центр беатифікації й канонізації святих УГКЦ» отця Полікарпа Марцелюка про реабілітацію Величковського Василя Володимировича. Встановлено, що вироком Судової колегії в кримінальних справах Львівського обласного суду від 23.09.1969 р. його було засуджено за ч.2 ст. 138, ст. 187-1, ст. 42 КК України 1960 р. (порушення законів про відокремлення Церкви від держави та поширення неправдивих вигадок на радянський державний і суспільний лад) на три роки позбавлення волі у виправно-трудовій колонії суворого режиму. Положеннями ст. 1 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» від 17.04.1991 р. визнано реабілітованими осіб, засуджених за поширення завідомо неправдивих вигадок, які порочать радянський державний і суспіль- ний лад, а також за порушення законів про відокремлення Церкви від держави і школи від Церкви. Відтак висновком прокуратури Львівської області від 31. 03. 2017 р. єпископа Ва- силя Величковського реабілітовано.

Поділитися:

Популярні статті