Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

Глава УГКЦ має найбільшу довіру серед вірних традиційних Церков України. Про це свідчать дані опитування. Респонденти, які є прихильниками Української Греко-Католицької Церкви, довіряють Церкві більше, аніж представники інших конфесій в Україні, а також люди, які не вважають себе прихильниками жодної релігії. Главі УГКЦ Патріархові Святославу повністю довіряють 57,3% греко-католиків, 18,2% респондентів від УПЦ КП і 11,8% від УПЦ (МП). Повністю не довіряють 5,6% респондентів від УПЦ (МП), 5,5% від УПЦ КП і 0,8% від УГКЦ. Відповідь «не знаю такого» дали 36,7% прихильників УПЦ (МП), 26,7% УПЦ КП і… 6,1% УГКЦ.

Глава УГКЦ: «Кожна нова політична креатура представляє інтереси когось із олігархів – це нищить державу». «Ті, що мають гроші, – каже Блаженніший Святослав, – творять власну політику: захищають свої інтереси, засновують політичні партії… Кожна нова політична креатура представляє інтереси когось із олігархів. За останні десять років це замкнене коло, яке нищить державу, породило вихор корупції». Крім того, глава Церкви зазначив, що громадянське суспільство в Україні випереджає на одне покоління динозаврів пострадянської системи, які, на жаль, продовжують втілювати свою політику.

Єпископ УГКЦ: «Відвідання зони АТО надихає змінювати країну на краще». Людина, яка побувала на передовій, запалюється бажанням зробити щось більше на своєму місці задля того, щоб наша країна змінювалася, щоб відбувалися реформи, щоб воїни, які повернуться з фронту, застали країну справді оновленою. Про це сказав владика Богдан Дзюрах, секретар Синоду єпископів УГКЦ, у інтерв’ю з приводу свого душпастирського візиту в зону бойових дій на сході України.

Любомир Гузар: «Наша влада дуже слаба, це не ті, що будують». Моральний авторитет українців – Верховний архиєпископ-емерит Любомир Гузар, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви в 2005 – 2011 роках дав оцінку сучасній політичній ситуації в Україні, відповів, чому Революція Гідності закінчилася поразкою та чому в Україні за 25 років не з’явилося української влади: «Ті люди, які в політиці і які мали б служити народові, вони думають про себе, а не про нарід. Вони все ще живуть радянськими категоріями. Вони не думають, як би ми могли краще Україну поставити, зорганізувати наше життя. Вони думають про себе, як би забезпечити собі кращі доходи, мати більше впливу. І коли глянемо на різні аспекти нашого суспільного життя, бачимо, що той процес все ще дуже й дуже на низькому рівні. Нам треба собі щиро сказати: досить того, тепер я сам буду працювати, буду старатися, не буду чекати, що мені хтось щось дасть».

Головною темою вересневого Синоду УГКЦ стане християнське служіння вбогим. Постійний Синод УГКЦ, який проходив у Чикаго, розглянув стан підготовки чергового Синоду єпископів УГКЦ, який триватиме 4 – 11 вересня у Львові. Зокрема, синодальні отці обговорили методологію та змістову частину головної теми цьогорічного Синоду – дияконії, яка є однією зі складових програми «Жива парафія», а в світлі новітніх подій в Україні набуває особливого значення. «Справді, дияконія, тобто християнське служіння вбогим, – одне з найпереконливіших свідчень віри. Кожна парафіяльна спільнота покликана явити світові материнське обличчя Церкви, яка розділяє зі своїми дітьми їхні надії й тривоги та особливою турботою оточує своїх найслабших членів. Наступний Синод мав би обміркувати шляхи пробудження щораз більшої свідомості дітей Церкви, що дияконія є не лише завданням церковних благодійних організацій, а й євангельським постулатом кожного Христового учня», – сказав у коментарі владика Богдан Дзюрах, секретар Синоду єпископів УГКЦ.

В УГКЦ буде центр протидії корупції. Синод єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, який тривав 7 і 8 червня у Зарваниці, в своїх постановах звернув увагу на корупцію в суспільстві та уклав пасторальну програму протидії цьому гріхові. Синод вирішив створити у складі комісії УГКЦ «Справедливість і мир» (ad iterim) центр протидії корупції, який відповідатиме за втілення Пасторальної програми протидії корупції та представлятиме думку УГКЦ громадськості. Усім єпархіальним єпископам рекомендовано призначити відповідно підготовлених представників від усіх єпархій та екзархатів Верховного Архиєпископства для співпраці з майбутнім центром протидії корупції.

УГКЦ створить пасторально-соціальні місії. Синод УГКЦ прийняв рішення доручити правлячим архиєреям у співпраці з благодійним фондом «Карітас України» створити пасторально-соціальні місії на лінії розмежування в Донецькій, Луганській та Харківській областях. Кожна єпархія Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ візьме на себе зобов’язання забезпечити функціонування однієї місії. Координацію цієї діяльності доручено Координаційній раді душпастирства в кризових ситуаціях.

Україну відвідав держсекретар Ватикану. Офіційний візит державного секретаря Апостольської Столиці П’єтро Пароліна в Україну тривав 15 – 20 червня. Кардинал відвідав Київ, Запоріжжя, Львів, мав зустрічі з українськими політиками, духовенством та вірними Церков і релігійних організацій, а також переселенцями та іншими групами осіб, котрих близько торкнулася війна на сході України. Його приїзд є жестом солідарності Ватикану з Україною, яка переживає війну. «Папа особисто відчуває страждання українців, він хоче бути близько до жертв – бідних та вбогих. Це політичний вибір Святого Престолу – бути з тими, хто страждає», – сказав він. Нагадаємо, що з метою допомоги жертвам війни Папа Франциск оголосив збірку в католицьких церквах Європи, яка відбулася 24 квітня. Головою Комітету з надання гуманітарної допомоги постраждалим від війни в Україні Папа призначив запорізького єпископа РКЦ Яна Собіла. Під час свого візиту до Запоріжжя, що став центром акції «Папа для України», П’єтро Паролін зустрівся з членами згаданого комітету і переселенцями, а у Львові побував на місці, де 15 років тому відбулася Божественна літургія за участі святого Папи Івана Павла ІІ, і зустрівся з греко-католицькими та римо-католицькими семінаристами.

Глава УГКЦ – про візит кардинала П’єтро Пароліна: «Гуманітарна акція – це тільки одна десята цієї допомоги, яку Папа дасть і дає Україні вже під час цього візиту. Бо ми так рахуємо, що якщо йдеться про ті кілька мільйонів євро, які можуть прийти як допомога, а в нас є кілька мільйонів біженців, то припадає по одному євро на одного біженця. Всіх не врятуємо. Всіх не нагодуємо за ті гроші. Найважливішим є те, що Святіший Отець і, зокрема, його державний секретар, який очолює дипломатію, дають чітко зрозуміти, що підтримують незалежну, суверенну Українську державу і український народ, який відстоює право бути собою на своїй рідній землі. Це дуже важливо. Також я думаю, що дуже важливо було почути і агресорові, і Європі певне послання, яке хотів залишити кардинал Паролін. До Європи він промовив, що вона має відчути свій обов’язок у стосунку до України, тому що Україна є інтегральною частиною Європейського континенту. І це були процитовані пророчі слова ще святого Папи Івана Павла ІІ, сказані під час його візиту 15 років тому до України. А до агресора він промовив, що кордони України є непорушними і що треба поважати міжнародне право. Тому я думаю, що лише з часом ми зможемо до кінця зрозуміти і побачити весь обсяг тієї підтримки, солідарності Святішого Отця з Україною і плоди цього візиту», – сказав Блаженніший Святослав.

Нові вибори в Україні можуть затопити усіх хвилею популізму. Якби в Україні зараз вирішили провести вибори, то це призвело б до того, що популізм нас просто б затопив і знищив – таку думку висловив Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у інтерв’ю італійському виданню Settimana News. «Слід визнати, що протестні настрої існують і досі виявляються в різних заходах. Але, на мою думку, виходити на вулиці зараз недоречно. Саме тому ми започаткували національний форум, щоб скерувати цю суспільну енергію в конструктивне русло. У часи Майдану Церкви вийшли на вулиці разом із народом. Зараз усі говорять, що Україну накриває хвиля популізму. Нові вибори призвели б до того, що цей популізм нас просто б затопив і знищив. Більш обачливі інтелектуали вважають, що не варто йти на такий ризик», – зазначив предстоятель УГКЦ.

Релігійні діячі України виступили за незалежне і справедливе судочинство. Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій 17 травня висловила готовність до діалогу та співпраці з керівниками і всім суддівським корпусом України задля встановлення справедливості у державі на основі верховенства права. «Закликаємо українських суддів більше шукати справедливості у нормах законодавства, беручи до уваги не тільки букву, але й дух закону, оснований на справедливості, а також сміливіше знаходити в собі мужність відмежовуватись від недоброчесних колег – від осіб, чиї дії чи бездіяльність є несумісними з високим становищем судді», – наголошується у зверненні ВРЦіРО.

Тисячі вірян пройшли центром Києва на захист прав дітей та родини. 4 червня близько п’яти тисяч віруючих разом із духовенством різних конфесій пройшли ходою центром української столиці, долучившись таким чином до акції Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій до Дня захисту дітей і сім’ї. Участь в ході взяли не лише родини з Києва, а й з інших областей України, зокрема Житомирщини і Львівщини, а також велика делегація Вірменської Церкви. Речники ходи нагадували, що родинні цінності, за які виступають усі присутні, «є буденністю для кожного вірянина».

Синод єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ обговорив як допомогти біженцям в Україні. 7–8 червня 2016 року у Марійському духовному центрі «Зарваниця» під головуванням Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава відбулася Сімдесят друга сесія Синоду Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства Української Греко-Католицької Церкви. Головною темою цієї Сесії Синоду Єпископів Верховного Архиєпископства було питання допомоги біженцям в єпархіях та екзархатах УГКЦ в Україні, пов’язані з цією проблематикою виклики сьогодення та ймовірні способи відповіді на них. Окрім головної теми, синодальні отці розглядали питання про заходи польськоукраїнського порозуміння заради майбутнього, яке доповів Блаженніший Святослав та, зокрема, повідомив про Відкрите звернення до проводу Польської держави, духовних і культурних діячів та всього польського суспільства. Синод також заслухав отця Богдана Праха, ректора Українського католицького університету, який доповів про плани розвитку цього церковного навчального закладу і нові можливості служіння Церкві й народу. Синод розглянув питання та прийняв відповідні рішення щодо капеланського служіння для поранених у зоні АТО.

Поділитися:

Популярні статті