Україну відвідав кардинал Леонардо Сандрі. З 11 по 17 липня на запрошення Патріарха УГКЦ Святослава в Україні з офіційним візитом перебував префект Конгрегації Східних Церков кардинал Леонардо Сандрі. Він побував у Києві, Харкові, Слов’янську, Краматорську, ІваноФранківську та Львові. Крім того, взяв участь у щорічній Всеукраїнській прощі до Марійського відпустового центру в Зарваниці. Папа Франциск доручив кардиналові Сандрі передати всім католицьким вірним, а також братам і сестрам православним та всім людям доброї волі його привітання та благословення. Перебуваючи в Україні, представник Римської курії не лише брав участь в урочистих Богослужіннях та зустрічався з вірними у храмах, але й вшанував загиблих унаслідок трагічних подій на майдані Незалежності та жертв Голодомору, відвідав осередки «Карітасу» та заклади соціального служіння на сході України, де зустрічався з переселенцями. Окрім цього, кардинал зустрівся з католицькими єрархами УГКЦ та РКЦ в Україні, мав окрему зустріч із семінаристами та молоддю.
Патріарх УГКЦ закликав молодь повертатися з-за кордону до України. Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час зустрічі з молодими українцями, які прибули на щорічну Всеукраїнську прощу до Марійського духовного центру в Зарваниці 15 липня, закликав тих, котрі навчаються чи працюють за кордоном, повертатися в Україну і розбудовувати її. Говорячи про молодих емігрантів, предстоятель нагадав просту істину – той, хто цурається своєї матері, свого дому, не матиме добра навіть на краю світу. Глава УГКЦ розповів, що свого часу теж учився за кордоном. «І я собі теж думав, чи моя Україна мене потребує, що я буду робити вдома, коли повернуся, чи моя Церква мене потребує? Це, гадаю, природні переживання кожного студента. Але всетаки ті слова Шевченка («І мертвим, і живим, і ненародженим … посланіє» – Ред.), як молоток, по голові мені стукали», – сказав Блаженніший Святослав. – Я вирішив довіритися любові до своєї Батьківщини. І повірте мені, якби я не повернувся до України після студій, то не знаю, хто сьогодні перед вами стояв би». Предстоятель закликав молодь привезти додому все те, що вони здобули в світах, – знання, досвід, може, навіть кошти, певне розуміння, як розбудовувати свою Україну.
Молоді греко-католики створюють спільноту «Покоління Любомира». 22 липня у патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ в Києві відбулася перша зустріч нової спільноти «Покоління Любомира». Її мета – духовне зростання молоді та наслідування заповіту життя екс-глави УГКЦ архиєпископа Любомира Гузара. Своїм гаслом молодь обрала його слова «Моліться та працюйте». Того ж дня в патріаршому соборі та крипті, де спочиває тіло архиєпископа Любомира, відбулася молитва, знайомство з учасниками спільноти, а також спільне прибирання території біля собору. Під час першої зустрічі говорили про зародження спільноти, її цілі та завдання.
УГКЦ організувала реабілітацію для медичних капеланів з військових госпіталів. З ініціативи представників Комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я 23 – 29 липня відбувся перший тур реабілітації для медичних капеланів, які душпастирюють у військових госпіталях, у відпочинковому комплексі на Буковелі. П’ятнадцять душпастирів завдяки програмі реабілітації мали можливість провести чотири дні та три ночі в Карпатах. Крім цього, щодня зі священиками працював психолог. Душпастирі, крім усього іншого, мали нагоду пройти оздоровчі процедури. Реабілітація складалася з духовної частини та відпочинку.
УГКЦ у Сєвєродонецьку отримала будівлю для душпастирства. 1 серпня Пасторально-соціальна місія УГКЦ у Сєвєродонецьку отримала двоповерхову будівлю (900 квадратних метрів) у центрі міста. Завдяки участі владики Степана, екзарха Донецького УГКЦ, та допомозі благодійників із БФ Renovabis вдалося отримати це приміщення, яке відповідатиме завданню Пасторально-соціальної місії – бути духовним та соціальним центром життя місцевої громади. В приміщенні облаштують меморіальний храм, там буде постійно діюча експозиція у пам’ять про всіх, що віддали своє життя за свободу Батьківщини. Щоденно в храмі лунатиме молитва за упокій спочилих та прохання про Боже благословення для живих. Також у цьому приміщенні діятиме БФ «Карітас Сєвєродонецьк», центр громадського та соціального розвитку, молодіжний та дитячий клуби, недільна школа та багато інших цікавих і потрібних ініціатив. Приміщення потребує капітального ремонту. Всіх тих, що можуть долучитися молитовно і фінансово до розбудови Місії, просять писати на адресу: caritas. severodonetsk@gmail.com або переказувати посильну матеріальну допомогу в гривнях на картку Приватбанку: 5168742358018681 (з позначкою «на будівництво церкви»).
На п’ятій прощі до Патріаршого собору УГКЦ назвали три завдання цього храму. У Патріаршому соборі УГКЦ 18 серпня була проведена Божественна літургія, якою розпочалася п’ята проща до Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві. У храмі під час молитви були присутні духовенство, вірні та гості собору. Владика Богдан Дзюрах, секретар Синоду єпископів УГКЦ, під час проповіді на Архиєрейській Божественній літургії з нагоди п’ятої прощі до патріаршого собору назвав три важливі завдання цього собору: перше – бути домом молитви; друге – єднати всіх навколо себе («він має запрошувати до себе, об’єднувати всіх, що тужать за єдністю з Богом та з братами і сестрами у вірі»); третє – бути школою християнської любові («це означає не просто підтримувати певні благодійні ініціативи, до участі в яких закликають душпастирі собору. Це готовність, вийшовши за поріг цього собору, послужити безкорисливо в дусі Христової любові кожній людині – знедоленій, пригніченій, убогій, яку зустрінемо на нашому життєвому шляху»). Владика Богдан пригадав, що під час Революції Гідності патріарший собор був прихистком для тих, що потребували безпеки, опіки і тепла, незалежно від конфесії, стану чи статусу.
Глава УГКЦ закликав отців-василіян іти на Донбас та до Криму. 19 серпня Патріарх Святослав відвідав василіянський монастир у Добромилі. Першоєрарх освятив монастирський храм і назвав нові виклики, які сьогодні стоять перед монашеством УГКЦ. «Він не є новий, – сказав Блаженніший, – бо збудований ще у ХVIII столітті. Але його краса була потоптана… Сьогодні, у свято Преображення, цей храм стає новим. Ми знаємо, що свого часу вже переобразився Василіянський чин, бо саме звідси почалася славна реформа цього чину в кінці ХІХ століття… Я сьогодні кличу наших отців-василіян, кличу їх на Донбас, до Криму, кличу їх туди, де найбільше страждає тіло нашої Церкви». Особливою увагою глава Церкви вшанував великого реформатора і оновителя монашого життя УГКЦ – праведного Митрополита Андрея Шептицького, який свого часу преобразився, став монахом у цьому храмі.
УГКЦ відкриє в Донецькому екзархаті два Марійські відпустові місця. Патріарх УГКЦ Святослав надав дозвіл і благословення на заснування Марійських відпустових місць у двох парафіях Донецького екзархату УГКЦ: Преображення ГНІХ, що в селі Званівка на Донеччині, де перебуває копія ікони Богородиці Замилування, та святого пророка Іллі, що в селі Снігурівка Запорізької області, де перебуває копія чудотворної ікони Богородиці Salus Populi Romani. Про це йдеться в Рескриптах глави УГКЦ до екзарха Донецького Степана Менька. Оригінал ікони Богородиці Замилування перебуває в парафії Різдва Пресвятої Богородиці села Ліски Дрогобицького району Львівської області. Вірні цієї парафії були насильно переселені у 1951 році тодішнім режимом і сьогодні проживають у селах Званівка, Роздолівка та Верхньокам’янське Донецької області. У Снігурівці, при парафії святого пророка Іллі, планують заснувати молодіжний центр екзархату з огляду на щорічні молодіжні прощі, які на свято цього пророка тут збирають люд з усього Донецького екзархату.
Глава УГКЦ дав настанови пластунам. Блаженніший Святослав під час проповіді на Архиєрейській Божественній літургії для пластунів у таборі «Сокіл», що на Прикарпатті, запевнив їх: «У моїй особі ви маєте приятеля, друга, який прагне разом із вами крокувати, бо я теж хочу навчитися любити Бога і Україну. Гадаю, ми на цій дорозі допомагатимемо одне одному, подаючи руку. Прагну запевнити вас, що УГКЦ – ваша мати, вас пригортає і готова дати вам усе, чого ви потребуєте. Мені дуже приємно було почути, що тут, у пластовому таборі «Сокіл», щодня звершується Божественна літургія і майже всі пластуни приступають до Святого Причастя. Це необхідна пожива, аби вміти любити. Бо той, хто споживає Бога, що є Любов, має силу любити». Після літургії всі помолилися панахиду за пластунами, які віддали своє життя за Україну в зоні АТО.
Єпископ РКЦ Едвард Кава очолив секретаріат з розподілу коштів від Папи. 31 серпня технічний комітет акції «Папа для України» завершив роботу, що тривала протягом року (від червня 2016-го), виконавши доручені йому завдання. Свої напрацювання технічний комітет передав секретаріату акції «Папа для України», який з 1 вересня розпочав свою роботу в Києві, продовжуючи співпрацю з уже визначеними комітетом організаціями та довершуючи її новими проектами, що будуть представлені та розглянуті в спрощеній формі. Координатором цього секретаріату призначений владика Едвард Кава, OFM Conv. , єпископпомічник Львівської архидієцезії Римо-Католицької Церкви. Радником стане Кеннет Новаківський, владика Нью-Вестмінстерської єпархії (Канадa) Української Греко-Католицької Церкви. Секретаріат продовжить втілення ініціативи «Папа для України» згідно з критеріями, розробленими технічним комітетом акції.
ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА
Міністерство культури звинуватило УПЦ (МП) у співпраці з терористами на сході України. Офіційна заява Мінкульту містила заклик до керівництва та вірних УПЦ (МП) публічно засудити військову агресію Російської Федерації проти України, визнану на міжнародному рівні, та припинити співпрацю з терористами. Це, як зазначається в документі, «стане реальним підтвердженням декларацій про нібито підтримку територіальної цілісності України». У заяві сказано, що в розпорядженні Мінкульту є численні факти та матеріали, що вказують на відверту співпрацю представників клиру та вищого духовенства УПЦ (МП), які перебувають на тимчасово непідконтрольних українській владі територіях, з представниками проросійських терористичних організацій ДНР та ЛНР. Також у заяві вміщене звернення до правоохоронних органів з проханням «надати антиукраїнським діям та висловлюванням окремих представників клиру та вищого духівництва Української Православної Церкви належну правову оцінку»