Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

В УГКЦ провели Форум сімей. У рамках проведення святкування Тижня родини Комісія УГКЦ у справах родини та лідери просімейних рухів організували 28 травня Форум сімей, який уже четвертий раз став нагодою для безлічі родин забути про щоденні турботи і разом не лише відпочити, а й збагатити своє життя новим досвідом та практичними порадами. Форум сімей є майданчиком зустрічі прородинних рухів, а також нагодою для всіх людей дізнатися про діяльність такого руху в УГКЦ. Мета форуму – дати людям можливість поглянути на своє життя в сім’ї з іншого ракурсу, через призму Христа. Для дітей у цей час підготували багато цікавих і веселих забав.

УГКЦ проситиме інші країни захистити патріарший собор від руйнації. «Ми ще раз наголошуємо, що наша позиція випливає з бажання захистити патріарший собор УГКЦ, який будували, жертвуючи свої кошти, греко-католики всього світу, від негативного впливу та руйнувань, причиною котрих є відсутність дотримання законності в будівельній діяльності», – йдеться у офіційній заяві Української Греко-Католицької Церкви щодо руйнування патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві через недотримання законності сусіднього скандального будівництва і належного контролю з боку влади. Представити офіційну позицію Церкви щодо цієї ситуації змусило відновлення скандального будівництва на Микільській Слобідці у Києві, поблизу патріаршого собору. Церква обстоює позицію, згідно з якою має бути збережене цільове призначення земель довкола патріаршого собору з урахуванням вимог щодо збереження пам’ятки ландшафту «Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра» та з урахуванням прибережної захисної смуги – 100 метрів.

Екзарх Донецький розповів про життя греко-католиків в окупованому Донбасі. «Потрібно дуже молитися, аби все змінилося. Найбільше моє серце крається за душпастирів у Донецьку, яких є троє. Увесь час думаю про них, аби Бог їх оберігав. У них всіх є сім’ї, але вони вже звикли до умов свого душпастирства. На сьогодні в Донецькому екзархаті душпастирює 51 священик (двоє з них навчаються закордоном), зареєстрована 81 парафія», – сказав владика Степан Меньок, екзарх Донецький УГКЦ, в коментарі для прес-служби Донецького екзархату. Він розповів, що священики, які здійснюють своє душпастирське покликання в самому Донецьку, щомісяця чергуються. І додав, що на непідконтрольній території України зареєстровано 11 парафій, однак реально діють лише три в Донецьку і по одній у Горлівці та Харцизьку.

Греко-католики Одеси, не дочекавшись від влади землі під будівництво храму, пішли іншим шляхом. Півтора року тому, зібравши кошти благодійних організацій, української діаспори за кордоном і віруючих одеситів, УГКЦ купила на розі Кишинівської та проспекту Добровольського старий магазин будматеріалів. Зараз його перебудовують у культову споруду. На будівлі вже поставили бані з хрестом. Освячення храму Вознесіння Господнього відбулося 21 травня.

НБУ випустив пам’ятну монету, присвячену Патріархові Йосифу Сліпому. У Музеї грошей Національного банку України 20 червня 2017 року відбулася презентація пам’ятної монети «Йосиф Сліпий», присвяченої одному з найвизначніших мужів Вселенської Церкви ХХ ст. Блаженнішому Верховному Архиєпископу Йосифу Сліпому. «Шлях Патріарха до втілення в пам’ятній монеті був дуже тернистим. Я вдячний, що сьогодні, у рік 125-ої річниці від дня його народження, ми разом можемо гідно та з гордістю вшанувати пам’ять великого праведника християнського світу Йосифа Сліпого», – сказав громадський діяч, дослідник новітньої історії України Василь Штокало. Монета «Йосиф Сліпий» поповнила серію «Видатні особистості України», її виготовили з нейзильберу, тираж – 35 тисяч штук.

У Зарваниці 13 і 14 червня відбулася 76-та сесія Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного архиєпископства УГКЦ. На ній було вирішено засновувати при монастирях і домах чинів та згромаджень так звані школи молитви, де б монахи і монахині ділилися з вірними своїм молитовним досвідом, а також заохочувати парохів організовувати в парафіях систематичні щотижневі молитовні зустрічі з вірними. З огляду на відзначення Вселенською Церквою 100-річчя об’явлень Пресвятої Богородиці у Фатімі (Португалія) вирішено було заохочувати отців-парохів кожного 13 числа місяця від липня до жовтня 2017 року Божого проводити моління за мир в Україні та світі і розвиток євангелізації. Наступна, 77-ма сесія Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного архиєпископства УГКЦ відбудеться в грудні 2017 року.

Патріарх УГКЦ: пам’ять про операцію «Вісла» повинна привести до польсько-українського порозуміння. До 70-ої річниці акції «Вісла» Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук видав послання, в якому закликав згадати невинні жертви насильницької депортації та засудити зло, скоєне проти Церкви. Метою проведення операції «Вісла» було примусове переселення українців із забороною самовільного повернення на рідні землі. Рішення про проведення акції ухвалило Політбюро Польської робітничої партії 29 березня 1947 року, а сама операція розпочалася 28 квітня 1947-го і охопила території Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини. «Сімдесят років тому над нашою Церквою в повоєнній Польщі нависла смертельна загроза. Ідеологічний і політичний контекст, а також ідеї, ворожі самому існуванню УГКЦ, призвели до організації примусової депортації населення під назвою «акція «Вісла», яка завдала великих страждань сотням тисяч невинних людей, – мовиться в посланні. – У результаті проведення операції «Вісла» всі греко-католицькі єпископи потрапили до в’язниці. Така ж доля спіткала й сотні вірян та священиків». На думку Патріарха Святослава, пам’ять про акцію «Вісла» та її трагічні наслідки повинна привести до міжнаціонального польсько-українського порозуміння і діалогу.

РКЦ В УКРАЇНІ

Митрополит РКЦ заявив, що війна на Донбасі – кара за «геноцид поляків». Про це Львівський архиєпископ-митрополит Римо-Католицької Церкви Мечислав Мокшицький заявив у інтерв’ю польському католицькому тижневику Niedziela. «Українському народові потрібно визнати свою вину в «геноциді поляків» та очиститися від цього гріха, тому що він пов’язаний із війною на сході України! – наголосив він. – Україна повинна задуматися, чому так відбувається. Господь не є Богом, котрий карає свій народ, своїх дітей, а дає нам знати, нагадуючи про своє право любові до іншої людини… На українському народові надалі висить гріх геноциду, до якого йому важко донині признатися і з якого важко очиститися, хоч було кілька спроб так зробити, поміж іншим в 70-ту річницю подій на Волині», – сказав він. Далі митрополит висловив переконання, що допоки українці не визнають своєї вини та не очистяться від цього гріха, не матимуть благословення. З його слів, українцям потрібно перепросити поляків за цей великий гріх геноциду. Однак після цього секретаріат Львівської архидієцезії РКЦ поширив заяву, в якій було сказано, що слова митрополита Мечислава Мокшицького були сприйняті неправильно. «Слова митрополита про те, що необхідно висловлювати жаль і перепрошувати за гріх, потрібно розуміти в релігійному контексті, адже слово «гріх» тільки в цьому контексті функціонує», – написали в РКЦ.

У Львові хіротонізували наймолодшого католицького єпископа світу. У латинській митрополичій базиліці у Львові 21 червня відбувся чин архиєрейської хіротонії єпископа-номінанта Едварда Кави, якого 13 травня Папа Франциск призначив єпископом-помічником Львівської архидієцезії Римо-Католицької Церкви в Україні. 39-річний Едвард Кава став наймолодшим католицьким єпископом у світі. З привітальними промовами виступили архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті і глава УГКЦ Патріарх Святослав. «Ця подія дає нам відчуття, що починається нова сторінка в історії Католицької Церкви в Україні. Сторінка, яка буде позначена любов’ю. Любов’ю не тільки Бога до нас, а й братньою любов’ю між нами, між тими двома легенями Церкви –Східної та Західної», – заявив Патріарх УГКЦ.

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

Кабмін доручив спростити реєстрацію релігійних організацій. Уряд затвердив новий план заходів зі створення сприятливих умов для формування та розвитку інститутів громадянського суспільства. Серед них – спрощення процедури реєстрації релігійних організацій як юридичних осіб. Про це йдеться у розпорядженні Кабінету Міністрів України від 11 травня 2017 року №296-р, яким вказано: «Розробити за участі Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій та подати Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо запровадження «єдиного вікна» для подання документів щодо реєстрації статутів (положень) релігійних організацій, державної реєстрації змін до відомостей про них для отримання ними статусу юридичної особи та статусу неприбуткової організації». Це завдання мають виконати Мін’юст, Мінкультури, Мінфін і ДФС до жовтня 2017 року.

Українці не хочуть, щоби можновладці публічно демонстрували свою релігійність. Суспільні оцінки публічної демонстрації можновладцями своєї релігійності стають дедалі негативнішими, про це свідчать дані опитування Центру Разумкова. Якщо у 2010 році позитивне ставлення до такої демонстрації засвідчили 21% опитаних, у 2016-ому – 16%, то в 2017-ому – лише 13%. Натомість негативне ставлення зросло зі 40-ка до 47%. При цьому негативне ставлення відзначили половина або відносна більшість опитаних у всіх регіонах України: на заході, в центрі та на півдні – 45-47%, на сході – 50%.

Рада Церков підтримала медичну реформу. Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій підтримує медичну реформу, ініційовану МОЗ. Дискусія з цього приводу відбулася на засіданні ВРЦіРО 21 червня. В обговоренні також взяла участь голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець. Учасники засідання погодилися, що сучасний стан системи охорони здоров’я в Україні є незадовільним і вельми корумпованим. Саме тому необхідно підтримати медичну реформу, ініційовану МОЗ, яка має відбутися в інтересах людей, усього суспільства, адже людина є найвищою соціальною цінністю в Українській державі. Рада Церков також висловила готовність до співпраці з парламентським Комітетом з питань охорони здоров’я та заявила про цілковиту підтримку його законодавчих ініціатив щодо здорового способу життя, зокрема щодо захисту від шкідливого впливу тютюну.

Голова ВРУ подякував Ватикану за підтримку України. Голова Верховної Ради України Андрій Парубій 5 червня зустрівся з Державним секретарем Святого Престолу кардиналом П’єтро Пароліном. Зустріч відбулася під час візиту чиновника до Ватикану. «Особливо хочу відзначити важливу роль Святішого Отця Франциска та подякувати йому за ініціативу гуманітарної допомоги Україні. Для нашого народу його підтримка, допомога і молитва дуже важливі в цей час», – зазначив спікер ВРУ. Учасники зустрічі обговорили питання державно-церковних та міжконфесійних відносин в Україні.

Поділитися:

Популярні статті