Свіжий номер

4(504)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

У Івано-Франківську презентували факсимільне видання Галицького Євангелія.14 грудня в Прикарпатському університеті ім. В. Стефаника відбулася презентація факсимільного видання Галицького Євангелія 1144 року. Спільний проект Церкви, університету і Українського католицького університету – це кропітка праця багатьох людей та інституцій, а для українських християн – історична подія, адже це найбільш точно датоване Євангеліє нашої Батьківщини і перша книга, написана кирилицею. Зважаючи на скромний дизайн, найімовірніше, воно вживалося під час мандрівок. У презентації видання взяли участь: Архиєпископ і митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин; ректор університету, професор Ігор Цепенда; декан гуманітарного факультету УКУ Андрій Ясіновський; проректор із наукової роботи УКУ, доктор Ігор Скочиляс; завідувачка Музею стародавньої книги при Львівській національній галереї мистецтв ім. Б. Возницького Віра Фриз; викладач Прикарпатського національного університету, доктор Мирослав Волощук; український меценат, керівник проекту «Галицьке Євангеліє 1144 року» Ігор Олійник та студенти і викладачі вишу.

Магістри з Data Science УКУ вибороли призові місця на міжнародному конкурсі в Канаді. Дві команди магістерської програми Data Science факультету прикладних наук УКУ посіли призові місця на міжнародному змаганні з інновацій Queen’s International Innovation Challenge. На змаганнях, у яких команди посіли друге та третє місця, розробляють проекти, покликані вирішити проблеми в різноманітних сферах людського життя. Цього року вони були присвячені «розумним» містам та міській інфраструктурі. Одна з команд магістрів запропонувала проект покращення міської безпеки за допомоги мікрофонів. Інша команда розробила програму, яка аналізує дані мікроклімату і дає рекомендації з вирощування овочів у місті. Змагання вже учетверте проходили в університеті Queen’s у Торонто. Команди програмістів із УКУ беруть участь в них третій рік поспіль. Цього року з ними змагалися студенти із 14 країн, серед яких США, Австралія, Канада, Китай, Німеччина.

Майже 600 потребуючих львів’ян мали різдвяний обід у церкві Покрову Пресвятої Богородиці. 7 січня, у день Різдва Христового, в церкві Покрову Пресвятої Богородиці відбувся великий різдвяний обід для бідних і безхатьків. Його організувала мирянська Спільнота святого Егідія і парафіяни храму. Такі заходи для нужденних у Львові проводять з 2006-го. Цього року за святковим столом зібралося близько 600 осіб. На святковій різдвяній трапезі також побували єпископ-помічник Львівської архиєпархії Володимир Груца та міський голова Львова Андрій Садовий. Варто зауважити, що Спільнота святого Егідія влаштувала різдвяні обіди для бідних у трьох містах України – Києві, Львові та Івано-Франківську. В світі такі почастунки на Різдво організовують з 1982 року. Цього разу святкові трапези відбулися в 77 країнах. За столами зібралося понад 240 тисяч людей.

Волонтери зі Львова проводять Школу молодіжного лідерства для молоді Донбасу. 24 – 25 грудня в місті Костянтинівка Донецької області відбувся фінальний модуль Школи молодіжного лідерства. В жовтні 2018 року волонтерський простір DoBro, який діє при Центрі студентського капеланства Львівської архиєпархії УГКЦ, започаткував новий курс роботи з молоддю на Донбасі. Його мета – сформувати в молоді України активну життєву позицію, виховати та розвинути лідерські навички, розширити загальний світогляд, розвинути молодь у духовному та культурному аспектах, створити практичну можливість реалізувати ці лідерські навички. На третій зустрічі школи говорили про сексуальність і статеве виховання разом із отцем Юрієм Остап’юком. Також до дводенної програми долучилися волонтер DoBro Наталія Ковальчук і директор Школи молодіжного лідерства Марія Тракало.

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій оголосила 2019-ий Роком сім’ї. ВРЦіРо відвідала Тернопіль і Збараж, де зустрілася з керівництвом області, місцевими єрархами, керівниками місцевих релігійних організацій та священиками. Виїзне засідання Ради Церков відбулося 17 грудня 2018 року в Збаразькому замку під головуванням рабина Якова Дов Блайха, головного рабина Києва та України. Учасники обговорили питання державно-конфесійних відносин в Україні, розвитку військового і медичного капеланства, збереження інституції сім’ї в умовах нав’язування гендерної ідеології, забезпечення прозорого і чесного виборчого процесу в 2019-ому. З огляду на виклики, які сьогодні переживає інституція сім’ї та подружжя як союз чоловіка і жінки, Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій вирішила оголосити 2019-ий Роком сім’ї. Члени ВРЦіРО також висловили сумніви в доцільності створення анонсованої раніше Державної служби з питань етнополітики та свободи совісті і заявили про бажання ознайомитися з проектом положення про таку державну службу, щоб зрозуміти її можливі повноваження та функції.

Греко-католики підготували Пам’ятку виборця, якою керуватимуться на президентських виборах. Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук представив головні моменти Пам’ятки виборця, яку уклали вірні і яку будуть розповсюджувати від імені УГКЦ як моральний орієнтир на наступних президентських виборах в Україні. Про це повідомив предстоятель УГКЦ на черговому Національному форумі «Трансформація України», який працював у Києві 18 грудня. Блаженніший Святослав нагадав, що наприкінці торішнього вересня відбувся Всеукраїнський з’їзд мирян УГКЦ. В центрі уваги активних мирян, мирянських рухів, різних спільнот і організацій була ідея трансформації України. В підсумку була висунута ініціатива підготувати певну Пам’ятку виборця, щоби від імені Церкви можна було давати людям моральні орієнтири, як розібратися в різних виборчих програмах, які вони чутимуть у найближчих президентських, а потім парламентських виборчих кампаніях. Зі слів Блаженнішого Святослава, миряни самі опрацювали декалог українського політика, згідно з яким будуть здійснювати свій свідомий і відповідальний вибір, коли обиратимуть президента.

У рамках четвертого традиційного різдвяного Гошівського пленеру на Долинщині організували симпозіум «Живопис на склі». Цьогорічний мистецький проект має не тільки всеукраїнський, а й міжнародний характер, адже, окрім художників із Києва, Ужгорода, Івано-Франківська, Львова, Тернополя, Калуша та Коломиї, в ньому взяли участь митці з Любліна і Мінська. Кошти, отримані від продажу робіт, скерують на придбання діагностично-лікувального та реабілітаційного обладнання в заклади соціально-психологічної допомоги, а також на лікування та фізичну реабілітацію дітей із Долинщини, Коломийщини та Городенківщини, які мають обмежені функціональні можливості. За результатами симпозіуму планують провести дві виставки: першу – 21 грудня у Києві, в Національному заповіднику «Софія Київська», другу – під час Міжнародного фестивалю мистецтв «Карпатський простір», який відбудеться 3 – 5 травня у виставкових залах Івано-Франківської організації Національної спілки художників України.

11 грудня у Коломиї провели ІІІ Міжрегіональний форум «Кооперація: інструмент наступу!». Його організували соціальний кооператив «Файні ябка» та Український кооперативний альянс. Захід відбувся з благословення та участі єрархів УГКЦ, УПЦ КП та пастора Церкви Віфанія. Метою форуму було обговорення спільних зусиль Церкви і соціально відповідального бізнесу, громадських активістів, представників органів влади та органів місцевого самоврядування, жителів регіону щодо співпраці й кооперації задля сталого розвитку громад. Організатори зустрічі об’єдналися довкола ідеї творення майданчика для спілкування, обміну досвідом і налагодження плідного партнерства серед учасників форуму та забезпечення тривалого соціального ефекту форуму через подальшу популяризацію і реалізацію кращих ідей кооперативного руху. Доповідачі акцентували на кооперації як новому диханні українських традицій.

3 грудня у Києві відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Приклади правового врегулювання душпастирського служіння у пенітенціарній системі в країнах Європи». Захід був ініційований Душпастирською радою при Міністерстві юстиції України. У конференції взяли участь 57 осіб, третина з яких – науковці й дослідники проблем кримінальної злочинності та пенітенціарії, третина – душпастирі та волонтери, третина – практики Державної кримінально-виконавчої служби. З привітальним словом до учасників звернувся голова Душпастирської ради при Міністерстві юстиції отець Костянтин Пантелей. Представники органів Мін’юсту, науковці-пенітенціаристи, службовці ДКВС, чільні представники Церков і релігійних організацій в царині в’язничного душпастирства разом зі своїми колегами з Австрії, Королівства Нідерланди і Польщі представили правовий контекст забезпечення релігійних прав у пенітенціарній системі європейських країн. Блаженніший Святослав створив Патріаршу раду з економічних справ УГКЦ. Як розповів у коментарі Департаменту інформації УГКЦ отець Любомир Яворський, 12 січня в Патріаршій резиденції, що біля собору Воскресіння Христового, відбулося перше засідання Економічної ради, де був прочитаний Декрет про створення ради. Також присутнім представили Положення про Патріаршу раду з економічних справ. До її складу входять: Блаженніший Святослав – голова ради; владика Володимир Війтишин, митрополит Івано-Франківський, екс-економ Патріаршої курії; владика Василь Лостен, єпископ-емерит зі США; отець Любомир Яворський, патріарший економ; отець Андрій Максимович, адміністратор Патріаршої курії; отці Михайло Мельник та Степан Балагура. На засіданні глава УГКЦ зазначив, що Економічна рада покликана допомагати йому в розсудливому, вмілому та ефективному управлінні дочасним майном УГКЦ. «На сьогодні запити Церкви для реалізації свого служіння набагато більші за реальне фінансове забезпечення. Новостворена рада допоможе опрацювати стратегії фінансового розвитку патріарших структур УГКЦ і відповідних моделей забезпечення їхніх фінансових потреб», – сказав Блаженніший Святослав.

16 січня у Полтаві організували молитовний сніданок, на який запросили представників різних християнських конфесій, громадських організацій, науковців та учасників АТО. Ця подія в обласній державній адміністрації вже стала традиційною, і присвячують її Різдву Христовому. Учасники молитовного сніданку дискутували, обговорювали актуальні теми та вітали одне одного зі святами. Зокрема, на зустрічі говорили про роль Церкви та Різдва в сучасному суспільстві. Приємною несподіванкою для гостей став театралізований виступ студентів Української академії лідерства, яким вони мистецьки представили історію народження Ісуса Христа, колядували, щедрували та вітали присутніх зі святами.

Поділитися:

Популярні статті