Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в світі

Франція – У Лурді відбулася зустріч владик, що входять до Конференції єпископів Франції. На зустрічі, яка тривала з 4 по 9 листопада, були присутні представники Єпископських конференцій інших країн Європи: Польщі, Німеччини, Бельгії, Іспанії, Італії, Великобританії, Ірландії, Румунії, Угорщини, а також країн Північної Африки. Владика Борис Ґудзяк, єпископ Паризької єпархії УГКЦ, є членом Конференції єпископів Франції, кілька разів на рік бере участь в її роботі. Під час пленарного засідання він звернувся до присутніх єпископів з промовою, у якій коротко розповів про ситуацію в Україні. «Війна на сході України триває, хоча інтерес світових ЗМІ до неї практично вщух. Майже щодня гинуть люди. За останні тридцять місяців було вбито десять тисяч осіб, із яких п’ятсот жінок і сімдесят дітей. Майже два мільйони громадян було переміщено. Гуманітарний аспект війни, про який часто забувають, спричиняє величезні страждання на європейському континенті», – наголосив він, звертаючись до французьких та європейських єпископів. Владика зосередився на гібридній інформаційній війні, яку Росія веде проти України, та пояснив, чому події на сході є не «політичним сепаратизмом», а «керованим тероризмом».

Угорщина – Перша українська спільнота «Матері в молитві». У Будапешті при українській парафії Покрови Богородиці розпочала роботу перша українська спільнота «Матері в молитві». Зокрема, 6 листопада відбулася перша молитовна зустріч, під час якої було обрано голову спільноти – Олександру Скибу. Для учасників зустрічі отець Дам’ян Габорій, духівник спільноти, зробив презентацію її діяльності. «Духовна концепція і мета спільноти полягає в тому, щоб разом служити Господові, нести любов, утіху і надію іншим людям та бути світлом у темному світі. Таке служіння – це намагання заохочувати матерів, батьків і молодих людей зустрічатися разом і підтримувати один одного молитвою та дружнім спілкуванням. Критеріями дії спільноти є простота і віддання себе волі Отця через радісне підпорядкування Йому», – сказав він. Молитовні зустрічі в Будапешті організовуватимуть кожної неділі після Божественної літургії.

Іспанія – Із 7 до 10 листопада в Ла-Субії неподалік Гранади пройшли чергові загальні збори священиків УГКЦ в Іспанії. Збори відбулися у домі Формації й апостоляту Гранадської архидієцезії. Очолив їх владика Діонісій Ляхович, Апостольський візитатор для українців-греко-католиків у Італії та Іспанії. Єпископ провів науки на тему церковності та єдності з Матірньою Церквою в умовах душпастирства УГКЦ для мігрантів за кордоном, звітував про рішення останнього Синоду УГКЦ стосовно дияконії та про завершення Ювілейного року Божого милосердя. Особливим гостем на зборах був владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський, який провів лекції про таїнство Покаяння, зокрема з точки зору канонічного права, а також очолив Божественну літургію, під час якої на основі євангельської картини про бурю на морі наголосив на важливості віри в Бога, закликаючи «будити Його» в небезпечних хвилинах і бути пастирями свого стада.

США – Глава УГКЦ привітав митрополита Філадельфійського із 65-літнім ювілеєм. «Від себе та від Синоду Української Греко-Католицької Церкви щиро вітаю Вас із 65-річчям! Цього дня дякуємо Господові за дар Вашого життя і за всі дари, якими Він так рясно Вас наділив та які Ви примножили впродовж свого життя, а також священичого, єпископського й митрополичого служіння. Вимолюю для Вас у милосердного Господа щедрих дарів для сповнення в мирі вашого покликання», – написав Блаженніший Святослав. Глава УГКЦ відзначив служіння єпископа, зокрема, на теренах США: «Декілька поколінь наших людей, які покинули рідну землю в пошуках кращої долі, мали вплив на Ваше становлення і через Ваше життя та служіння залишили прийдешнім поколінням своє життєдайне послання, яке виражається в любові до Бога, рідної Церкви, турботі про спасіння кожної душі, прийнятті нових обставин існування шляхом не асиміляції, а інтеграції задля духовного і матеріального збагачення й ділення своїми дарами». Наприкінці привітального листа Блаженніший Святослав побажав владиці Стефану бути надалі для нашого народу та для всіх людей ясним світильником Божої правди.

Франція – Українці Франції молилися за жертв Голодомору. 20 листопада відбулася традиційна поминальна літургія за жертвами Голодомору в соборі Паризької Богоматері, яку очолив владика Борис Ґудзяк, єпископ Паризької єпархії, яка охоплює Францію, Бельгію, Швейцарію, Нідерланди та Люксембург. З благословення та на доручення архиєпископа Парижа кардинала Андре Вен-Труа проповідь виголосив монсеньйор Паскаль Гольнич, генеральний вікарій Ординаріату Франції для східних католиків. Прелат переконливо констатував, що Голодомор був свідомо організованою акцією радянської влади, що вмирали сотні тисяч українців та українок від голоду через те, що доступ до продовольства був штучно перекритий, хоч харчів було достатньо. Поряд із Голодомором ідеологія реалізовувала й інші заходи, такі як депортації, для того щоби знищити душу української нації. Андре Вен-Труа розповів про пропаганду, яка в той час велася в країнах Європи, зокрема у Франції. Радянське керівництво організовувало показові поїздки іноземних делегацій, зокрема й французьких, які верталися з чудовими враженнями про продовольчий достаток в радянській Україні, тому Франція не змогла в той час бачити жахіття Голодомору і відкриває його тільки зараз. Проводячи паралелі із сучасними подіями в Криму та на сході України, прелат поставив запитання: чи здатна Франція побачити і зрозуміти, що тепер відбувається в Україні? А ще отець Паскаль закликав до молитви за здатність світу бачити правду про минуле і теперішнє України.

Аргентина – Інтронізація нового єпарха УГКЦ. 20 листопада у катедральному соборі Покрови Пресвятої Богородиці в БуеносАйресі відбулася інтронізація владики Даниїла Козлінського як нового очільника єпархії Покрови Пресвятої Богородиці в Аргентині. Урочистість розпочалася із закриття Ювілейного року Божого милосердя. Згодом єрей Михайло Гримач зачитав декрет про іменування владики Даниїла новим єпархом. Відтак архиєрей у супроводі Апостольського нунція Еміля-Поля Тшерінга склав визнання віри та присягу. Папський нунцій вручив жезл владиці Даниїлу як символ пастирського служіння, яке йому з великою довірою доручає Церква, та звернувся до нього зі словами привітання і побажаннями гідного та плідного служіння в Аргентині. Архиєрейську літургію очолив новий очільник єпархії у супроводі нунція, єпископа-емерита Михайла Микицея, духовенства та вірних. На інтронізації були присутні: міністр юстиції України Павло Петренко, Надзвичайний і Повноважний посол України в Аргентинській Республіці Юрій Дюдін з дружиною та дипломатичним корпусом, представники товариств і культурнопросвітницьких організацій.

Італія – Лекція про великий Голодомор в Україні. Лекція відомого італійського історика Етторе Чіннелли відбулася 4 грудня в Римі з ініціативи та в головному домі товариства «Свята Софія» у рамках вшанування жертв цієї великої трагедії в історії українського народу. Етторе Чіннелла є відомим в Італії дослідником історії Східної Європи, автором книжки про Голодомор «Україна. Забутий геноцид 1932 – 1933 років». Його праця є плодом багатолітніх досліджень. На сторінках книги автор наводить багато фактів про штучно створений голод в Україні як розправу радянської влади над українським народом. Це видання є одним із небагатьох іноземних досліджень Голодомору. Українська громада вже вдруге мала нагоду зустрітися з професором Чіннеллою (вперше така зустріч відбулася під час презентації його книжки для української громади).

США – «Екуменічні діалоги між Сходом і Заходом: католицизм і православ’я в Україні». Під такою назвою 12 листопада в ЛаСальському університеті у Філадельфії відбулася міжнародна наукова конференція. Захід зорганізували релігійне товариство українців-католиків «Свята Софія» (США) і Програма Центрально та Східноєвропейських студій згаданого вишу. В конференції взяли участь студенти, науковці, представники духовенства та монашества. Конференція стала нагодою для широкого загалу ознайомитися зі складною, а подекуди й контроверсійною історією екуменізму в Україні. Конференцію відкрив голова Леонід Рудницький. Відтак представник університету Вікторія Кетц привітала доповідачів та учасників, після чого прозвучали виступи отців Юрія Авакумова, Ентоні Перкінса, Марка Морозовича, Петра Ґаладзи та Андрія Солецького. В ролі дискутанта заходу виступив доктор Андрій Сороковський, голова Патріярхального товариства в США.

США – Національна католицька конференція щодо молодіжного апостоляту. Понад три тисячі католиків зі Сполучених Штатів Америки збиралися 1 – 3 грудня у конференц-центрі в місті Сан-Хосе (штат Каліфорнія) для участі у дворічній Національній католицькій конференції щодо молодіжного апостоляту (НККМА), організованій Національною католицькою федерацією щодо молодіжного апостоляту (НКФМА). Українську Греко-Католицьку Церкву на конференції представляли отець Любомир Жибак, голова Єпархіального молодіжного комітету, парох церкви Пресвятої Трійці в Янгстауні та церкви святої Анни в Остінтауні (штат Огайо), і Михайло Лівий, член Єпархіального молодіжного комітету та парафіянин церкви святого Івана Хрестителя УГКЦ в Піттсбурзі (штат Пенсильванія), а також представники єпархії святого Йосафата у Пармі (УГКЦ). Тема конференції – «З’єднатися з Христом».

Італія – В Римі створили Секретаріат глави УГКЦ. Декретом Блаженнішого Святослава від 10 грудня 2016 року був створений Секретаріат отця і глави Української Греко-Католицької Церкви в Римі. Новостворений Секретаріат покликаний допомогти главі УГКЦ у полагодженні різних справ при Римському Апостольському Престолі. Адреса Секретаріату: Рим, вул. Боччеа, 478, 000166. Наступним своїм декретом Блаженніший Святослав призначив отця Андрія Солецького головою цього Секретаріату.

Поділитися:

Популярні статті