Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в світі

Польща – Розпочалася підготовка до всецерковного відзначення ювілею Замойського синоду. В історичних єпископських палатах перемиських владик, де тепер розташована Перемисько-Варшавська митрополича консисторія, 14 травня відбулася робоча зустріч, метою якої став початок підготовки до святкування 300-ліття Замойського синоду греко-католицьких владик. Святкування має відбутися у 2020 році на загальноцерковному рівні з благословення глави УГКЦ Блаженнішого Святослава. Головною подією відзначення цього ювілею стане міжнародна наукова конференція. Організаційний тягар цього заходу візьме на себе Український католицький університет у Львові. Саме тому 14 травня архиєпископ і митрополит Перемисько-Варшавський Євген Попович прийняв достойного гостя – професора Ігоря Скочиляса, проректора УКУ, який поділився з владикою і з працівниками консисторії думками щодо напрямів підготовки цих святкувань. Свою допомогу в проведенні відзначення задекларував і Люблінський католицький університет та уряд міста Замосць.

Польща – Люблінська «Обнова» відсвяткувала свій третій день народження. Це перше ТУСК «Обнова» після відродження в 1990-их роках, яке діє за межами України. Голова цього молодіжного товариства Марія Николишин провела його презентацію, розповіла про мету і діяльність товариства і підбила підсумки його трирічної роботи. «Обнова – це моя сім’я, це люди, які шукають чогось більшого, шукають Бога. Вони не зациклені на собі, але хочуть допомагати іншим, кожен із нас є частинкою чогось великого, – сказала вона. – Наші зустрічі – це не формальність і не зобов’язання. Сюди може прийти будь-хто, і він буде почутий: ми вислуховуємо кожну думку та маємо можливість бути почутими. А це вже багато значить». Учасники провели дискусію про майбутню стратегію розвитку ТУСК «Обнова» у Любліні, залучення нових учасників, упровадження нових проєктів та пошук фінансування. За час свого існування «Обнова» в цьому місті встигла реалізувати багато проєктів, серед яких – реколекції, що збирають українську молодь зі всієї Польщі. За співпраці із сестрами-служебницями Непорочної Діви Марії в Перемишлі товариство організувало вже сім турів реколекцій у реколекційному домі «Effata», участь в яких узяли студенти та українська молодь, яка живе і працює в Польщі, але приїжджають і «обновляни» з України.

Білорусь – У Мінській духовній академії Білоруського екзархату Московського Патріархату відбулася Міжнародна міжконфесійна конференція «Церкви та місцеві спільноти перед обличчям соціальних викликів». Головним організатором конференції стала міжнародна група «Примирення в Європі – завдання для Церков в Україні, Білорусі, Польщі та Німеччині». З України в зустрічі взяли участь делегати Лютеранської Церкви України, РКЦ, УПЦ (МП) та УГКЦ, яку представляв голова Комісії з міжконфесійних та міжрелігійних відносин протоєрей Ігор Шабан. Участь у конференції взяв і апостольський візитатор для греко-католиків Білорусі, глава Білоруської Греко-Католицької Церкви, митрофорний архимандрит Сергій Гаєк. Зустріч розпочалася зі спільної екуменічної панахиди за невинно убієнними в місцевості Куропати, що на околиці Мінська, де були виявлені масові поховання людей, розстріляних НКВС упродовж 1937 – 1941 років. У своїй роботі учасники конференції зосередилися на різних аспектах участі релігійних громад у розв’язанні актуальних соціальних проблем. Особлива увага була присвячена проблемі сталого розвитку та активізації місцевих територіальних і релігійних громад у пошуку відповідей на виклики сучасності.

Румунія – Владика Йосафат Мощич очолив делегацію УГКЦ на молитві Папи в Румунії. Триденне паломництво Святішого Отця до Румунії – його 30-та подорож, яка відбулася під гаслом «Разом прямуємо вперед». Із Чернівецької єпархії до румунського міста Блаж офіційну делегацію УГКЦ очолив правлячий єпископ Йосафат Мощич. Делегацію українців на зустрічі з Папою представили й місцеві українці – духовенство та вірні Генерального вікаріату. Недарма Святіший Отець третього дня прибув саме до цього румунського містечка в Трансільванії. Адже Блаж є центром румунських греко-католиків, тут розміщена резиденція Верховного архиєпископа Фаґараша та Альба-Юлії. Саме цього дня, 2 червня 2019 року, Папа Франциск уперше під час свого понтифікату очолив Святу літургію у візантійському обряді. Під час неї відбулася беатифікація сімох румунських греко-католицьких єпископів, котрі постраждали за віру в часи комуністичного режиму: священномучеників Валерія Траяна Френціу, Василія Афтеніє, Йоана Сучіу, Тіта Лівіу Кінезу, Йоана Балана, Олександра Русу і кардинала Юліу Хоссу.

Австрія – 26 травня відбулося освячення іконостаса в каплиці Святих Володимира і Ольги при Інсбрукському університеті. Церемонію освячення здійснив владика Петро Лоза, єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії. Інсбрук має особливе значення для українців, адже впродовж 120 років тут на богословському факультеті Інсбрукського університету традиційно навчаються кращі студенти-богослови з України. Для них свого часу заснували греко-католицьку каплицю, яка з часом стала головним центром українства в Тіролі. Нещодавно з ініціативи громади та її душпастиря Володимира Волошина тут постав новий іконостас, який є унікальним та символічним. Його кована металева конструкція – нагадування про те, що саме Інсбрук став тим горнилом, у якому остаточно викувався світогляд таких провідників Церкви, як Климентій Шептицький, Андрій Іщак, Никита Будка, Яким Сеньківський, Йосиф Сліпий, Мирослав-Іван Любачівський… Автор ковальських робіт – Мар’ян Калічак, магістр мистецтвознавства і художник-коваль із Дрогобича. Ікони авторства художника Бориса Іваніва, керівника відділу реставрації живопису Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша.

Франція – У парафіяльній церкві міста Венсенн уперше звершили Божественну літургію святого Івана Золотоустого французькою мовою. У неділю, 2 червня, парафія Всіх Святих французького міста Венсенна реалізувала спільний літургійний проєкт із місцевою римо-католицькою парафією Венсеннської Богоматері: замість недільної меси відслужили Божественну літургію святого Івана Золотоустого, яку очолили настоятелі обох парафій: греко-католицької – отець Ігор Ранця та римокатолицької – отець Степан Оляр. Літургію супроводжував співом катедральний хор Святого Володимира Великого з Парижа, який виступив співорганізатором цієї неординарної події. Як зазначив римо-католицький парох Венсенна Степан Оляр, франкомовна візантійська літургія допомагає французьким римо-католикам зрозуміти, що «католицькість» Церкви виходить за межі латинського обряду, а українським греко-католикам пересвідчитися, що до Бога можна звертатися і французькою мовою, і Він, без сумніву, її зрозуміє.

Франція – Представниці українських парафій з Парижа і Венсенна взяли участь у прощі французьких матерів до місця об’явлення Богородиці у місті Котіньяк (регіон Прованс-Альпи-Лазуровий берег). Об’явлення Матері Божої відбулися тут 10 і 11 серпня 1519 року французькому графу і маршалу Жану де Лябому, який на бажання Марії збудував тут церкву. У 1521 році Папа Лев Х надав церкві статус санктуарію. Мабуть, уперше в історії Паризької єпархії УГКЦ разом із матерями римо-католицької парафії Сен-Жермен, найближчої сусідки паризької катедри Святого Володимира Великого, в прощі взяли участь троє українок: Марія Єник і Марія Тупиця з Паризької катедральної парафії та Ганна Мельник із Венсеннської парафії. Щодня прочанки брали участь у Божественній літургії, яку служили в гірських каплицях серед мальовничої природи. Проща завершилася недільною літургією з нагоди римо-католицького свята Пресвятої Трійці в монастирі Святого Йосифа, у якій взяли участь близько 1400 матерів та близько п’ятдесяти священників і єпископів.

США – У рамках інтронізаційних урочистостей «Від серця до серця», які провели у Філадельфії 2 – 9 червня з нагоди введення на престол Філадельфійської архиєпархії владики Бориса Ґудзяка, відбулася зустріч Блаженнішого Святослава, владики Бориса та інших присутніх на святкуваннях єпископів із духовенством Філадельфійської митрополії. Душпастирі порушували питання мови богослужінь і мови Церкви, вели мову про те, чи обов’язково бути українцем, щоб стати вірним УГКЦ. Говорили й про ревність самих священників, їхнє активне служіння не лише літургій, а й про діяльність у інших сферах парафіяльного життя. Важливим, на думку священників, є й відчуття проводу з боку єпископа, який базується не на адміністративному, а на батьківському підході. Ще одним аспектом є питання внутрішньої солідарності. Зустріч завершилася представленням пасторального плану єпархії Святого Володимира у Франції, випрацюваного впродовж декількох років під час спільних обговорень, дискусій духовенства і мирян цієї єпархії.

США – Представники Комісії у справах освіти та виховання взяли участь у Світовому конгресі «Educatio Si», який відбувся в Нью-Йорку. З ініціативи Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання участь у ньому взяли троє представників від України – сестра Христофора Буштин, голова Комісії УГКЦ у справах освіти та виховання, брат Руслан Марків – директор дитячого будинку «Жива перлина» у селі Бортники (Жидачівський р-н) і сестра Єремія Стеблина, директорка Католицької школи-гімназії святого Василія Великого у Івано-Франківську. Захід відвідало близько тисячі делегатів, які представляють більш ніж 210 000 католицьких шкіл у понад 100 країнах. Теми, які обговорювали на конгресі, включали питання про розвиток культури діалогу та миру; сприяння християнській ідентичності шкіл, захисту дітей від усіх форм жорстокого поводження, гарантування того, що школи є інклюзивними; навчання директорів і вчителів відповідно до сучасних реалій; виховання стійкості та сприяння діалогу з міжнародними організаціями тощо.

США – Блаженніший Святослав відвідав центральний офіс «Лицарів Колумба» в місті НьюГейвені та зустрівся з найвищим лицарем – Карлом Андерсоном, якому подарував антимінс із мощами блаженного священномученика Миколая Чарнецького, освячений цього року в Страсний четвер у патріаршому соборі Воскресіння Христового. Під час зустрічі була обговорена низка питань про подальшу співпрацю та розвиток лицарства в Україні. «За п’ять років існування українські лицарі зросли з декількох десятків до більш ніж 1300 братів по всій Україні, об’єднані в 29 рад, які діють у Полтаві, Запоріжжі, Мелітополі, Одесі, Львові, Івано-Франківську, Хмельницькому, Самборі, Києві та багатьох інших містах», – повідомив отець Володимир Мальчин, керівник Відділу розвитку УГКЦ, який разом із отцем Андрієм Максимовичем, адміністратором Патріаршої курії, супроводжував главу Церкви під час його візиту до США

Поділитися:

Популярні статті