Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в світі

Австрія – У Відні відбулася генеральна асамблея Міжнародного екологічного об’єднання «Відповідальність за створіння». У рамках заходу був підсумований досвід 30-річного соціально-екологічного служіння організації, яка стояла біля джерел природозахисної діяльності Католицької Церкви в Австрії та є ініціатором міжконфесійного екологічного руху. Об’єднання «Відповідальність за створіння» виступає, зокрема, співзасновником міжнародної екуменічної ініціативи «Час створіння», яку багато Церков по всьому світу відзначають щороку з 1 (14) вересня по 4 (17) жовтня як час молитви за збереження створіння та екологічного навернення. Під останнім розуміють якісно нове ставлення до навколишнього світу. Професор Володимир Шеремета, керівник Бюро УГКЦ з питань екології, розповів присутнім про історію співпраці між Міжнародним об’єднанням «Відповідальність за створіння» та про окремі спільні наукові й освітньо-виховні ініціативи екологічного спрямування. Зокрема, була згадана спільна організація Чорнобильського тижня у Відні та підтримка австрійськими партнерами однойменного конкурсу в Україні.

США – У Філадельфії в рамках весняного семестру викладів релігійного Товариства українців-католиків «Свята Софія» (США) та місцевого Осередку праці НТШ відбулася лекція Марти Богачевської-Хом’як «Від екзархату до митрополії: п’ять вирішальних кроків митрополита Константина Богачевського». Крім того, була організована презентація її книги «Ukrainian Bishop, American Church. Constantine Bohachevsky and the Ukrainian Catholic Church». Як зазначила доповідачка, під сильним проводом владики Константина наша Церква розвинула парафіяльні структури, заснувала школи, коледжі, а відтак семінарію, формуючи своє духовенство в дусі візантійської традиції. Серед багатьох важливих рішень, які ухвалив єпископ, було відділення Церкви від держави; позиція, що дім Божий має бути для люду Божого; що треба не так будувати стіни храмів, як розвивати шкільництво; усвідомлення потреби виховувати український дух емігрантів у Америці.

Аргентина – Громада єпархії Покрову Пресвятої Богородиці УГКЦ в Аргентині здійснила 7 квітня щорічну прощу до Національного відпустового марійського духовного центру міста Люхан. Прощу очолив владика Даниїл Козлінський, очільник єпархії Покрову Пресвятої Богородиці в Аргентині. Урочистості pозпочалися Архиєрейською божественною літургією. Метою прощі стала духовна опіка вірними УГКЦ, щоб незалежно від парафіяльної приналежності вони мали нагоду під проводом свого архиєрея зібратися для духовної віднови. Саме з проханням про благословення для української громади в Аргентині, за припинення війни та добрі вибори в Україні молилися громада і духовенство. У проповіді єпископ звернувся із заохоченням створити в своїх серцях «хатину», в якій повинна перебувати Богородиця. Цього дня владика Даниїл дякував Богові за дар служіння та ювілей єпископської хіротонії глави УГКЦ Блаженнішого Святослава. Після божественної літургії в крипті базиліки міста Люхан відслужили молебень до Пресвятої Богородиці.

Франція – 2 і 3 квітня українська Церква в Люрді мала нагоду вітати представників Конференції католицьких єпископів Франції, чергове засідання якої на початку квітня відбулося в цьому відомому відпустовому місці. Єпископів, серед яких був новообраний голова конференції архиєпископ Реймса Ерік де Мулен-Бофор, вітали владика Борис Ґудзяк, новойменований архиєпископ Філадельфійської архиєпархії, який до лютого 2019-го виконував служіння єпископа Паризької єпархії, та апостольський адміністратор владика Гліб Лончина. Про єпархію гостям розповіли протосинкел Михайло Романюк і координатор душпастирських проектів Ольга Вох. Із багатою іконографією українського храму авторства Юрія Новосельського і Петра Холодного-молодшого (перший розписав храм, другий є автором іконостаса) ознайомила Кристина Черні. «Наша присутність в Люрді стає виразнішою, – резюмував капелан української парафії отець Роман Остап’юк. – Багато французьких єпископів десятиліттями приїжджають до Люрда, але до нас завітали уперше. На мою думку, це визнання».

Польща – У Перемишлі 1 – 3 квітня тривали збори робочої групи з опрацювання партикулярного права та Канонічного відділу Патріаршої курії УГКЦ. Захід пройшов під головуванням голови Канонічного відділу митрополита Євгена Поповича. Предметом обговорення стали проекти канонів майбутнього Кодексу канонів УГКЦ: вступні канони та розділ про інститути богопосвяченого життя, структуру єпархії, мирян, карні санкції в Церкві, духовенство. Проекти канонів були ретельно проаналізовані та обговорені учасниками зустрічі. За підсумками обговорення ухвалили рішення доопрацювати деякі канони, а решту направити на розгляд Синоду єпископів УГКЦ. Після завершення праці робочої групи відбулися збори Канонічного відділу Патріаршої курії, на яких обговорювали актуальні питання діяльності відділу відповідно до завдань, покладених церковною владою на цю структуру. Наступну зустріч вирішили провести з 28 по 30 жовтня 2019 року у Львові.

Південно-Африканська Республіка – В місті Преторія голова Пасторально-міграційного відділу (ПМВ) УГКЦ владика Йосиф Мілян очолив першу літургію для українців цієї держави. З ним співслужив секретар цього відділу отець Андрій Гах. Після молитви відбулося вшанування пам’яті Митрополита Шептицького, під час якого виступив посол України в ПАР Тарас Кузьмич. Він привітав українську громаду та гостей, наголосивши на ролі Митрополита Андрея як духовного провідника українців. Опісля присутні переглянули фільм «Крипта», присвячений Шептицькому. Делегація ПМВ прибула до ПАР з метою заснування громади УГКЦ – першої на Африканському континенті. Крім того, голова ПМВ планує відвідати з душпастирським візитом найбільші міста цієї країни – Кейптаун і Йоганнесбург.

Ватикан – Папа Франциск благословив копію чудотворної ікони Розп’яття Спасителя із Зарваниці. 29 квітня у Ватикані, в базиліці Святого Петра, відбулося покутне богослужіння під проводом Папи Франциска. Його особливістю стало перебування там копії чудотворної ікони Розп’яття Спасителя із Зарваниці, яку супроводжував настоятель прокатедрального собору Святої Софії в Римі, голова товариства «Свята Софія» отець Марко Семеген та представники архиєпископа і митрополита Тернопільсько-Зборівського УГКЦ Василя Семенюка – отці Роман Дутчак та Ігор Засійбіда. Глава Католицької Церкви благословив ікону і корону тернового вінка, яка буде встановлена на ній. У такий спосіб Папа відновив почитання чудотворної ікони Розп’яття Спасителя. За ініціативи архиєпископа і митрополита Василя Семенюка та за жертовної підтримки благодійного фонду Ігоря Гуди «Твори добро» ікону із Зарваниці відновили у вигляді детальної копії.

США – В Сент-Луїсі відбулася зустріч католицьких єпископів Східних Церков. 27 і 28 березня католицькі єпископи Східних Церков у США зустрілися в маронітському пасторальному центрі згаданого міста, що в штаті Міссурі. Вони роблять це щороку на запрошення єпископа Іллі Зайдана маронітської католицької єпархії Богоматері Лівана з Лос-Анджелеса задля обговорення пастирських питань та програм служіння серед східних католиків у США. Під час цьогорічних презентацій учасники обговорили катехитичну освіту, священичу формацію і майбутній візит єпископів США до Ватикану.

Франція – Французький переклад книги «Переслідувані за Правду» від УКУ про життя і діяльність підпільної УГКЦ пройшов перший відбір на восьму літературну відзнаку благодійної організації «Справа Сходу» («Oeuvre d’Orient»). «Мета цієї відзнаки – визначити одну чи дві книги, які несуть надію для християн Сходу», – зазначають організатори в своєму комюніке. Благодійна організація «Справа Сходу» є організацією Католицької Церкви у Франції, котра більш ніж 150 років допомагає християнам Сходу. Серед Церков, яким сприяє ця організація, є й УГКЦ, зокрема Паризька єпархія. Книга «Переслідувані за Правду» – це фотоальбом-історія про життя підпільної УГКЦ. В її основі лежить праця Інституту історії Церкви УКУ, який збирав аудіо- та фотоматеріали про діяльність УГКЦ у ХХ столітті. Французький переклад з’явився в 2018 році. Він, зокрема, містить декілька сторінок про історію єпархії Святого Володимира Великого в Парижі.

Литва – 20 березня відбулася робоча зустріч канцлера уряду Литовської Республіки Альгірдаса Стончятіса з настоятелем монастиря та храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі Вінкентієм Пелихом, ЧСВВ. У ній взяли участь перший заступник канцлера уряду Литви, віце-канцлер Девід Матуліоніс і радник канцлера цієї держави з питань держуправління та соціальної політики Діана Варнайте. Серед обговорюваних тем були питання виховання та освіти дітей українських емігрантів, створення української школи чи окремих українських класів у литовських школах, програми розвитку освіти зі збереженням української національної та духовної культури. Крім того, обговорили напрями розвитку давньої василіянської обителі та храму Пресвятої Трійці як важливого душпастирського і паломницького центру УГКЦ, стратегію тематичного релігійного туризму і підтримки державою відновлення та продовження реставраційних робіт храму як об’єкта культурної спадщини Литви. На завершення зустрічі отець Вінкентій подякував за можливість зустрітися і подарував канцлерові монографію «На перехресті культур: монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі».

Ізраїль – Глава УГКЦ у складі делегації Всеукраїнської Ради Церков із офіційним візитом відвідав Ізраїль. Поїздка відбулася за ініціативи головуючого у ВРЦіРО головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха, який запропонував провести виїзне засідання Ради Церков на Святій Землі – місці паломництва для вірян багатьох конфесій, повідомляє Інститут релігійної свободи. Програма візиту передбачала офіційні зустрічі членів Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій із президентом Держави Ізраїль, спікером парламенту, а також з ізраїльськими політиками та релігійними діячами. Ці зустрічі мали на меті зміцнення дружніх українсько-ізраїльських відносин, обмін досвідом у сфері державно-конфесійної взаємодії та подальший розвиток паломництва в інтересах обох країн. Перше виїзне засідання Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій до Держави Ізраїль відбулося в 2009 році. Тоді результатом зустрічей делегації ВРЦіРО на найвищому рівні стало остаточне вирішення питання запровадження безвізового режиму між Україною та Ізраїлем.

Поділитися:

Популярні статті