Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в світі

Італія – Блаженніший Святослав зустрівся з римо-католицькими єпископами Казахстану та апостольським адміністратором в цій країні для греко-католиків отцем Василем Говерою. Зустріч відбулася 1 березня у соборі Святої Софії в Римі. Блаженніший Святослав ознайомив гостей з історією собору Святої Софії, розповів про мученицький шлях Патріарха Йосифа Сліпого та «римський період» його діяльності. Він також ознайомив єпископів із сучасним життям громади собору, а також структурним розвитком УГКЦ в Італії та розповів про її душпастирське служіння українським мігрантам. Патріарх Святослав звернувся до єпископів з проханням підтримати УГКЦ в Казахстані та «плекати дух братніх відносин між католиками латинського та східного обрядів». У Казахстані зареєстровано п’ять греко-католицьких громад: у Караганді, Астані, Павлодарі, Шидерти (Павлодарська обл. ), Сатбаєві. Крім цього, діє ще 10 громад в інших місцевостях, куди священики доїжджають. У місті Алмати громаду не зареєстровано, але є священик, який постійно там працює. Усього в цій країні дев’ять священиків УГКЦ.

США – Владика Борис Ґудзяк очолить Філадельфійську митрополію УГКЦ у США. У понеділок, 18 лютого, у Ватикані повідомили про те, що Папа Франциск потвердив рішення Синоду єпископів УГКЦ і призначив владику Бориса Ґудзяка архиєпископом і митрополитом Філадельфійським у США, перенісши його з Паризької єпархії святого Володимира Великого. Водночас Святіший Отець призначив апостольським адміністратором вакантного осідку Паризької єпархії святого Володимира владику Гліба Лончину, який очолює єпархію Пресвятої родини з осідком у Лондоні. Владика Борис стане сьомим архиєпископом і митрополитом Філадельфійської митрополії. Його інтронізація відбудеться 4 червня 2019 року в соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці у Філадельфії. Її здійснить Блаженніший Святослав, глава УГКЦ. Філадельфійська архиєпархія УГКЦ у США була вакантною відтоді, як 16 квітня 2018 року повідомили про те, що Папа Франциск прийняв зречення з уряду тодішнього архиєпископа і митрополита владики Стефана Сороки.

Об’єднані Арабські Емірати – Група військовослужбовців Національної академії сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного, учасники Операції об’єднаних сил (раніше АТО) на чолі з головним військовим капеланом Львівської архиєпархії УГКЦ отцем Степаном Сусом відвідали ОАЕ на запрошення та за підтримки Українського клубу Об’єднаних Арабських Еміратів (Ukrainian Social Club of UAE), зокрема його президента Олени Лукіянової. 24 січня військовослужбовці мали змогу зустрітися з Надзвичайним та Повноважним послом України в ОАЕ Юрієм Полурезом у рамках святкування Ukrainian Unity Day в Абу-Дабі та відвідали посольство України, де ознайомилися з роботою консуляту в ОАЕ. Також вони завітали до єдиної в цій країні української (п’ятничної) школи «Софія». Цей заклад діє впродовж трьох років, у ньому навчаються близько 40 дітей. Маленькі українці привітали воїнів та подарували їм подарунки, виготовлені власноруч. Загалом за час війни в Україні більш ніж сотня воїнів на запрошення Ukrainian Social Club of UAE відвідали ОАЕ.

Австралія – Близько 500 учасників з різних куточків континенту побували в Пластових та СУМівських молодіжних таборах під час різдвяних свят. У грудні – січні в Австралійській єпархії УГКЦ організували три табори. Присутність капеланів у них дала можливість кожному учасникові зустрітися з ними та поспілкуватися в неофіційній обстановці. Під час групових занять з різними наставниками учасники мали змогу поділитися своїми думками на тему віри та культури. «Ці табори є дуже важливим заходом для зміцнення нашої громади. В них наші діти зав’язують міцну дружбу. Старші учасники табору допомагають у його організації та проведенні. Тут зміцнюються стосунки між родинами, що робить нашу українську громаду сильною. Табори створили чудову атмосферу для завершення Року молоді! » – наголосив владика Петро Стасюк.

США – У Чиказькій єпархії УГКЦ з благословення владики Венедикта Алексійчука 27 і 28 січня відбулися дві вагомі події, які знаменували собою завершення періоду різдвяних свят і водночас об’єднали багатьох представників української діаспори. 27 січня в культурному осередку парафії Володимира і Ольги, що в Чикаго, відбувся захід «Просфора з владикою», який мав на меті створення і підтримку теплих стосунків між численними представниками духовенства та мирян єпархії, які приїхали не лише з Чикаго та околиць, а й з таких віддалених греко-католицьких осередків, як Техас і Північна Дакота. Під час заходу кожен мав можливість долучитися до аукціону та благодійної збірки. Виручені кошти будуть спрямовані на реставрацію катедрального храму єпархії. 28 січня в катедральному храмі святого Миколая вперше пройшов різдвяний фестиваль хорів «Колядуймо разом». Участь у ньому взяло понад десять колективів, серед яких були представники інших конфесій та національностей, зокрема білоруси. Під час коляди відбулася благодійна збірка коштів для допомоги українським воїнам.

Бельгія – В Бенедиктинському монастирі Шевтона відбулася VIII сесія собору Паризької єпархії святого Володимира Великого. Тривала вона від 31 січня до 2 лютого. Серед понад 60 учасників були священики та миряни з країн єпархії та запрошені гості і консультанти, серед яких архиєпископ Харківський і Полтавський Української Православної Церкви (оновленої) Ігор Ісіченко та єпископ Лондонської єпархії УГКЦ Гліб Лончина. Владика Борис Ґудзяк у своїй доповіді наголосив на тому, що в умовах секуляризованих середовищ, у яких діють осередки єпархії, важливо свідчити і бути разом. «Тут, у Західній Європі, нас часто вважають реліктом минулого або навіть перешкодою прогресу. Тому так важливо для нас бути разом та відважуватися ставити великі питання – наприклад, чим є єпархія в ХХІ столітті». Давній друг єпархії, богослов та диякон Алоїс Бух виступив з доповіддю про роль мирян у єпархії, в якій проаналізував мирянську діяльність у посткомуністичних та західних суспільствах, дійшовши висновку, що, зважаючи на різні причини, активність залишається доволі низькою. І зауважив, що покликання до місії дається всім через Таїнство хрещення, і це має бути основою для ангажування.

Німеччина – Парафії УГКЦ зміцнюють зв’язок із Україною. Семінарійний гурт «МетаНоя» відвідав більшість парафій УГКЦ в Німеччині: у Берліні, Магдебурзі, Ганновері, Білефельді, Кельні, Гамбурзі, Франкфурті та Мюнхені. Окрім святкового настрою від гарного концерту, брати-семінаристи залишили приємні враження про себе, неймовірно позитивні емоції та велике відчуття спільного святкування Різдва з Україною. Парафія святого Володимира в Ганновері мала можливість приймати колядників двічі: на празник Святого Миколая до них завітав ансамбль «Вишиванка» Львівської державної школи мистецтв №9 із художнім керівником Юлією Цвьок та концертмейстером Марією Іванечко. Діти відвідували Німеччину вдруге. Відкривали для себе іншу країну і знайшли нових друзів, навіть одна дівчина знайшла далеких родичів. Культурні відвідини зі співом колядок дозволяють людям ділитися радістю і практичним досвідом віри та єднатися духовно.

Польща – «Душпастирська опіка військовослужбовців: поміж славою минулого та викликами майбутнього» – саме такою була тема 30-ої Міжнародної конференції головних військових капеланів, що проходила 28 – 31 січня в Кракові. Конференція зібрала понад 200 керівників капеланських служб із понад 30 країн світу. Католики, православні, протестанти, юдеї та мусульмани ділилися власним досвідом, аналізували виклики безпеці в сучасному світі, молилися за своїх побратимів. Українську Греко-Католицьку Церкву на цій міжнародній зустрічі представляли керівник Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ владика Михайло Колтун та заступник керівника отець Андрій Зелінський, ТІ.

Австралія – У Канберрі відбулися поминальні заходи за Героями Небесної сотні. В неділю, 17 лютого, на заклик українського посольства та Союзу українських організацій Австралії українці зібралися в своїх осередках та парафіях, аби віддати шану Героям Майдану. Літургії звершили у храмі Святого Володимира (УГКЦ) та церкві Святого Миколая (ПЦУ), де разом із представниками посольства вірні вшанували пам’ять героїв Небесної сотні, помолилися за їхні душі та згадали їхній подвиг. Після молитви, спілкуючись з українцями Австралії, представники посольства відверто обговорювали наявні проблеми і виклики. «Ми хочемо зберегти в національній пам’яті ті події, які нагадуватимуть прийдешнім поколінням про ціну здобутої для них свободи! » – наголосили українські дипломати. Після урочистого віча православні та греко-католицькі священики церков Канберри – отці Михайло Соломко та Володимир Калинецький – відслужили поминальні панахиди за Героями Небесної сотні.

Румунія – Декан філософськобогословського факультету УКУ отець-доктор Роман Завійський взяв участь в засіданні ради директорів Європейського товариства католицького богослов’я. Ця зустріч збирає президентів 22 національних філій Європейського товариства католицького богослов’я від Португалії до України. Загалом товариство об’єднує 900 науковців з різних галузей богослов’я. Цьогорічна зустріч відбулася 15 – 16 лютого в Тімішуарі (Румунія). Рада директорів обговорила планування цьогорічного конгресу «Надія: де вона? », який відбудеться у Братиславі (Словаччина) 28 – 31 серпня. Cвітові експерти з декількох континентів висвітлюватимуть концепцію надії в міждисциплінарній перспективі. Пленарні засідання будуть доповнені секційними засіданнями та робітнями, які забезпечать простір для обмірковування центральної теми – надії – стосовно філософії, політики, педагогіки, соціальної роботи, благодійництва, міжрелігійного діалогу та екуменізму. «В наші часи ми ставимо надію під сумнів. Розпад економічних систем, держав і суспільств, сімей, дружби, недовіра до політичних структур змушує нас запитати, чи не зникла надія з досвіду сучасного людства», – коментує отець-доктор Роман Завійський.

Франція – Україна – Члени «Братства святих Бориса і Гліба» провели 16 січня одночасну молитовну зустріч у Парижі та Львові. Товариство засноване в 2017 році з ініціативи єпарха Паризького Бориса Ґудзяка і єпарха Лондонського Гліба Лончини. Воно об’єднує чоловіків в Україні, Німеччині, Австрії, Франції та США. Окрім щоденних індивідуальних молитовних практик, члени зустрічаються щомісяця, щоби разом молитися і роздумувати над уривком зі Святого Письма. Кожну зустріч учасники братства закінчують Ісусовою молитвою. У січневій зустрічі взяв участь владика Борис і звернувся з короткою наукою та заохоченням до великого свідчення до групи в Парижі та братів у Львові, які в той час були на інтернет-зв’язку.

Поділитися:

Популярні статті