Угорщина – На Різдво на вулицях Будапешта лунала українська коляда. День Різдва Христового для українців Будапешта розпочався зі Святої літургії в українській греко-католицькій парафії Покрову Богородиці. Богослужіння очолив душпастир для українців-греко-католиків Угорщини Дам’ян Габорій у супроводі хору «Новус». Із ним співслужив настоятель польської римо-католицької парафії в Будапешті отець Кшиштоф Гжеляк. У своїй святковій промові отець Дам’ян підкреслив значення Різдва в житті християнина та передав різдвяні привітання для української громади в Угорщині від глави УГКЦ Блаженнішого Святослава та голови Пасторально-міграційного відділу владики Йосифа Міляна. Після літургії українська громада вперше провела флешмоб коляди в Будапешті: колядники пройшли головною туристичною вулицею угорської столиці. Ініціатором різдвяної акції була голова Столичного самоврядування українців в Угорщині Ліля Грекса. Різдвяний день завершився святковою трапезою, яку організувало Товариство української культури в Угорщині.
Ватикан – Святіший Отець Франциск видав декрет про геройські чесноти Митрополита Андрея Шептицького, згідно з яким він здобув титул праведного. Про це розповів глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Архиєрей пригадав, що процес беатифікації передбачає кілька етапів. «З одного боку, потрібно було дати відповідь на всі запитання, які ставить історія: зібрати і вивчити архіви, всі твори Митрополита Андрея, його листи, звернення, душпастирські послання. Потрібно було вивчити всі ті закиди й застереження, які висловлювалися різними сторонами щодо його імені, – повідомив глава УГКЦ. – Ось тому цей процес був таким тривалим і громіздким. Але його вже завершили. Відбулося спеціальне засідання, на якому Папа Франциск видав декрет про геройські чесноти Митрополита Андрея. Він навіть має тепер інший титул: до декрету називався «слуга Божий», а відтепер – «праведний». Також Блаженніший Святослав пояснив, що для того, аби Митрополит був проголошений блаженним, зараз досліджується чудо, що відбулося за молитвами і особливою дією заступництва Андрея Шептицького.
Ватикан – Традиційна різдвяна проща українців до папської базиліки святого Петра. 26 грудня 2018 року, на другий день різдвяних свят за григоріанським календарем, відбулася традиційна національна проща українців до папської базиліки святого Петра у Ватикані, організована УГКЦ в Італії. Божественну літургію очолив владика Діонісій Ляхович, апостольський візитатор для українців грекокатоликів у Італії. З ним співслужили архиєпископ П’єро Маріні, голова Папського комітету з міжнародного євхаристійного конгресу, колишній обер-церемоніймейстер папського двору за Папи Івана Павла ІІ, преосвященний владика Іриней Білик, канонік папської базиліки Санта-Марія-Маджоре, представники чернечих і студентських спільнот, близько 30 душпастирів українських громад у Італії. В паломництві взяли участь понад 2000 прочан із Італії, у тому числі й Тетяна Іжевська, посол України при Святому Престолі, а також паломники з України. Богослужіння супроводжував співом хор церкви святого священномученика Йосафата із Тернополя. Святкування завершилося колядуванням численної української громади біля вертепу та ялинки на площі святого Петра.
Нідерланди – Останню неділю 2018 року вірні УГКЦ у Гаазі присвятили темі християнської родини. Подія розпочалася божественною літургією, в якій вірні подякували Богові за минулий 2018 рік та помолилися за добробут і благословення родин. Після літургії магістр богослов’я, секретар Комісії у справах подружжя та християнської родини Олеся Палюх презентувала документ Папи Франциска Amoris Laetitia («Радість сім’ї»). Вона звернула увагу на те, що Пресвята Трійця є образом християнського подружжя, а Пресвята родина – реальною історією, описаною в Євангелії, яка запрошує нас до наслідування. В доповіді особливу увагу було присвячено проблемі міграції. Папа Франциск наголосив, що, незважаючи на труднощі пошуку роботи і міграцію людей, християнське подружжя покликане зберігати єдність і любов. Чоловік і жінка у подружжі повинні бути завжди разом, разом переживати події, які їх виховують. Також були обговорені думки Святішого Отця про сучасну культуру індивідуалізму, яка сприяє егоїзму і поширенню ментальності закритості на Божий дар дітородження, який, власне, допомагає подружжю ставати зрілішим.
Литва – Польща – У цих країнах презентували наукові здобутки УКУ. 20 грудня на запрошення університету в Білостоці, міського уряду в Супраслі і товариства Collegium Suprasliense навчально-дослідницька програма УКУ «Київське християнство» презентувала свої найновіші видання – Супрасльський Ірмологіон 1598 – 1601 років та колективну монографію «На перехресті світів: монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі». Концептуальні засади наукової програми польським колегам представили професори УКУ Ігор Скочиляс та Юрій Ясіновський. Сторонами також досягнуто домовленості про організацію в Супраслі спільної наукової конференції про василіянський період в історії місцевого Благовіщенського монастиря та унійну традицію Підляшшя. Окрім презентацій у Білостоці й Супраслі, найновіші книги видавничої серії «Київське християнство» (зокрема «Ірмоси Київської Церкви» та «Книга Ісуса Навина: давньослов’янський четій текст за списками XIV – XVI століть» (упорядниця Тетяна Вілкул) були представлені 19 грудня у Вільнюсі під час робочої зустрічі з директором Наукової бібліотеки Литви ім. Врублевських доктором Сіґітасом Нарбутасом.
Бельгія – У Паризькій єпархії заснували франкомовну новокалендарну парафію. 25 грудня, у день Різдва Христового за григоріанським календарем, в бельгійському містечку Турне відбулося посвячення престолу та офіційне відкриття парафії, головною мовою служіння якої буде французька. Її очолить отець Ігор Наконечний – настоятель української греко-католицької громади у французькому місті Лілль. Каплицю Богородиці Ля Салєт Паризькій єпархії у користування передав єпископ Турне монсеньйор Ґі Арпіньї у вересні минулого року. З огляду на те, що каплицю давно не використовували, різдвяна літургія почалася з чину освячення престолу, який здійснили владики Борис Ґудзяк та Гліб Лончина разом із протосинкелом Михайлом Романюком та священиками єпархії. «Сьогодні вперше у Західній Європі відкрилася парафія нашої Церкви, яка передусім скерована до неукраїнців. Вона покликана стати лабораторією нашого виходу з національного гетто», – так пояснив концепцію нової парафії владика Борис Ґудзяк. Це вже 43 спільнота Паризької єпархії і третя, що дотримується григоріанського календаря.
США – Представники єпархії святого Йосафата в Пармі взяли участь у Національній католицькій конференції щодо молодіжного апостоляту. Більш ніж 3000 католиків зі США та з-поза їхніх меж зібралися 6 – 8 грудня у конференц-центрі міста Тампи (Флорида) для участі в дворічній НККМА, організованій Національною католицькою федерацією щодо молодіжного апостоляту. УГКЦ на конференції представляв отець Любомир Жибак, голова єпархіального молодіжного комітету і парох церкви Пресвятої Трійці у Янгстауні та церкви святої Анни у Остінтауні (штат Огайо), а також Михайло Лівий, член єпархіального молодіжного комітету та парафіянин церкви святого Івана Хрестителя УГКЦ з Пітсбурга (штат Пенсильванія). Тема цьогорічної конференції – «Відчинити». Її учасники мали нагоду засягти глибшого розуміння дарів і викликів щодо католицького молодіжного апостоляту в США і відкрити нові способи євангелізації завдяки євхаристійним богослужінням, доступу до таїнства Сповіді, особистій молитві, динамічним та заохочувальним презентаціям, інтерактивним семінарам, обміну досвідом молодіжного служіння та спілкуванню.
Польща – 3 грудня у Катовіце розпочалася 24-та Конференція сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату (COP 24) під назвою «Змінюючи разом». Католицька Церква сигналізувала про свою готовність долучитися до зусиль міжнародної спільноти. Уже напередодні офіційного відкриття COP 24 відбулася низка церковних екозаходів, серед яких конференція «Заради спільного дому: християнин на екологічному шляху», круглий стіл на тему «Співпраця Церкви і держави у справі збереження спільного дому – Землі» в Катовіце, а також молитва за успіх COP 24 та збереження спільного дому – Землі в Марійському духовному центрі у Ченстохові. Від УГКЦ участь в екобогословських заходах узяв доктор Володимир Шеремета, який представив основні аспекти служіння Бюро УГКЦ з питань екології для збереження створеного Богом світу, зокрема діяльність та церковні ініціативи в сфері підвищення енергоефективності та енергозбереження. Ключовим посланням українського доповідача став висновок про те, що всі без винятку церковні зусилля в справі екологічної освіти є й важливим інструментом свідчення Христа у сучасному світі.
Бельгія – Представники з України взяли участь у Генеральній асамблеї Молодіжного салезіянського руху. 23 – 25 листопада у Брюсселі перебувало понад 70 представників Молодіжного салезіянського руху (МСР) з усієї Європи для участі в Генеральній асамблеї. Такі зустрічі проводять для звіту про заходи, проведені у році, що минає, та планування діяльності на наступний рік. Участь беруть отці, сестри і представники молоді. Цього року головною темою асамблеї став Єпископський синод та пресинодальний процес, які відбувалися впродовж 2018-го. Україну на асамблеї представляли диякон Тарас Байовський і секретар МСР в Україні Соломія Леньо. Вони ділилися своїм досвідом та черпали щедру інформацію про діяльність салезіян за кордоном, відвідали будівлі Європарламенту, лекції про діяльність ЄС та комісії Єпископських конференцій Європейського Союзу в сфері соціальних проблем, які стосуються насамперед молоді. Завершилася зустріч виборами нової групи трьох представників МСР Європи (з Хорватії, Іспанії та Мальти), які наступні три роки працюватимуть над підготовкою Генеральної асамблеї.
Італія – У Римі провели Міжнародну конференцію «Чи Бог уже більше не перебуває тут? », присвячену питанню перетворення церковних споруд на світські заклади. Захід відбувся 29 – 30 листопада при папському Григоріанському університеті. Конференцію організувала Папська рада культури у співпраці з Італійською єпископською конференцією та згаданим університетом. У конференції від імені Синоду єпископів УГКЦ взяв участь владика Гліб Лончина, єпарх Лондонський. Учасники слухали доповіді і дискутували про те, як найкраще використовувати культові споруди, коли католицька спільнота не має можливості їх утримувати. «Це завжди сумний феномен, але важливо гідно вирішити це питання. Найкраще, коли храм можна спільно вживати з якоюсь іншою установою! » – наголосив владика Гліб. Церкви іноді перетворюють на музеї, бібліотеки чи соціальні центри. Але бувають випадки, коли храм, проданий на добру справу, згодом перепродують і перетворюють на розважальний заклад. Церква мусить пильнувати, щоб не допустити збезчещення культових споруд. Слід творчо підходити до цього питання, щоб зберегти гідність Божого дому.