Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Болгарія – У Бургаській парафії відбулися урочистості з нагоди передання на постійне перебування мощей священномученика Йосафата Кунцевича. Мощі передали в день празника святих Верховних апостолів Петра і Павла завдяки старанням владики Іринея Білика, каноніка папської базиліки СантаМарія-Маджоре в Римі, та з благословення владики Христо (Ніколо Пройкова), екзарха Болгарського. Архиєрейську літургію очолив владика Іриней у співслужінні з отцем Міхалом Шляхцяком (ігуменом Згромадження отців-воскресенців), отцем Романом Котевичем (Згромадження отців-воскресенців) та отцем Данелом Жилине (Згромадження успенців). Дияконське служіння виконував диякон Київської архиєпархії Петро Токач. Загалом на літургії були присутні парафіяни зі Софії, Пловдива, Куклена, Ямболя, Малко Трнова, а також із польських парафій – Познані та Седлця. Катедральний хор зі Софії своїм співом прикрасив богослужіння, а після літургії присутні мали можливість вклонитися мощам святих Верховних апостолів Петра і Павла.

Італія – Папа Франциск подякував УГКЦ за свідчення єдності Церкви. Зустріч Святішого Отця з главою УГКЦ Блаженнішим Святославом Шевчуком відбулася 3 липня в Римі. Блаженніший розповів Папі про мученицький шлях УГКЦ, відносини УГКЦ з іншими Церквами-спадкоємицями Володимирового хрещення, болючий поділ між Православними Церквами в Україні та «ганебні факти інструменталізації Святих Тайн, зокрема Хрещення, для приниження або заперечення християнської ідентичності вірних певних конфесій». Блаженніший ще раз висловив позицію УГКЦ щодо переговорів між Православними Церквами та Константинопольським Патріархатом у справі об’єднання українського православ’я. Святіший Отець погодився, що закиди в бік УГКЦ про уніятизм безпідставні, та подякував за активну участь УГКЦ в розбудові українського суспільства на засадах соціальної доктрини Католицької Церкви, її невтручання у політичний процес і плекання християнського патріотизму. Папа високо оцінив дистанціювання УГКЦ від крайнього націоналізму та засудження нею фактів ксенофобії і расизму. Святіший Отець висловив близькість до українського народу, який як жертва несправедливої агресії переживає болючий момент історії. Понтифік запевнив у своїй молитві та постійній пам’яті, особливу увагу приділив темі польськоукраїнського примирення.

Велика Британія – У Лондоні відзначили 50-ліття освячення катедри Пресвятої Родини. З цієї нагоди 23 червня відслужили Архиєрейську літургію, яку очолив владика Гліб Лончина – єпарх єпархії Пресвятої Родини. Він привітав усіх присутніх з ювілеєм храму і наголосив у проповіді, що ця молитва – літургія сердечної подяки Богові за особливий дар, який здобуто завдяки великим зусиллям наших людей. Господь їх поблагословив і допоміг, щоб сьогодні ми могли в цій церкві молитися. «Ця катедра стоїть не лише для того, щоб люди могли зійтися, зустрітися, почути рідне слово, але передовсім, щоб з’єднати нас із Богом», – сказав єпископ. Монсеньйор, представник Апостольського нунція у Великобританії Маттео Де Морі зачитав ювілейне привітання та Апостольське благословення від Святішого Отця Папи Франциска. Понтифік побажав духовенству та вірним і далі зростати у вірі й надії, які закорінені в Христовому Євангелії, бо там знаходимо «скарб життя і любові, який не обманює, послання, яке не маніпулює і не розчаровує».

Італія – 20 – 22 червня в Римі відбулося пленарне засідання 91-ої Пленарної асамблеї Зібрання у справі допомоги Східним Церквам (РОАКО). Ситуацію українських мігрантів у Центральній та Західній Європі представив голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Йосиф Мілян. Єпископ зазначив, що зі зростанням наших громад за кордоном росте потреба в добре підготованому клирі, у власних приміщеннях. «Якщо для богослужінь ми ще можемо знаходити відповідні години, щоб не перешкоджати літургійному життю вірним латинського обряду, які гостинно нас приймають, то щодо катехизації та християнського формування у своєму обряді наших дітей та молоді маємо великі труднощі. Якщо не шукатимемо, як зарадити цьому щонайшвидше, то просто втратимо дітей, а в майбутньому не матимемо молоді! » – наголосив владика. І констатував, що, «на жаль, маємо сумний досвід в історії Української Церкви в діаспорі через неадекватну політику Церкви: незнання ментальності вірян спричинило їхнє відступництво та перехід до православних спільнот, латинізацію, заборону служити одруженому духовенству, насильний перехід на григоріанський календар тощо. Після створення нових єрархічних структур стануть можливими краще пізнання та збагачення один одного, допомога місцевим Церквам оживляти християнські цінності Європи».

США – В єпархії святого Йосафата у Пармі відбулися Єпархіальні молодіжні дні. Понад 30 молодих людей, юних та дорослих лідерів, волонтерів і духовенства єпархїї святого Йосафата УГКЦ у Пармі взяли участь в щорічних Єпархіальних молодіжних днях, які відбулися 14 і 15 червня у «Чізмен-Фармі» в місті Портерсвіл (штат Пенсильванія). Молодіжний захід пройшов під проводом владики Богдана Данила – правлячого архиєрея єпархії святого Йосафата у Пармі. Темою цьогорічного заходу була «Безперервна молитва», взята з І Послання святого апостола Павла до Солунян: «Завжди радійте, безперестанку моліться, подяку складайте за все, бо така Божа воля для вас у Христі Ісусі» (5, 16–18) і присвячена Рокові літургії та молитви в житті Церкви – загальній темі, над якою Українська Греко-Католицька Церква зосередилася в 2018 році.

США – Блаженніший Святослав подякував митрополиту Стефанові Сороці за жертовне служіння на престолі Філадельфійської митрополії. Глава УГКЦ Блаженніший Святослав привітав архиєпископа і митрополита Філадельфійського Стефана Сороку із завершенням каденції його 17-річного служіння та виходом на емеритуру. З цієї нагоди у Філадельфійській митрополії 10 червня відслужили подячний молебень до Матері Божої за віданні роки служіння владики Стефана. «Ви були чи не найбільшим жертводавцем і постійним ревнителем відновлення діяльності Греко-Католицької Церкви на Батьківщині. Завдяки Вашій допомозі ми втішаємося десятками відновлених церков, монастирів, каплиць, в яких довіку лунатиме молитва за жертводавців! », – наголосив глава Церкви. І додав, що йому важко оминути увагою активну участь владики Стефана в діяльності Синоду єпископів УГКЦ та безумовний авторитет серед владик, що сприяло ухваленню багатьох важливих рішень для добра нашої Церкви.

Угорщина – В Будапешті обговорили питання душпастирства українців і будівництво церкви УГКЦ. 5 червня в приміщенні Конференції католицьких єпископів Угорщини відбулася робоча зустріч, на якій обговорювали питання душпастирства українських греко-католиків в Угорщині та будівництво української греко-католицької церкви у Будапешті. В зустрічі взяли участь владика Філіп Кочіш, митрополит Угорської греко-католицької митрополії, отець Дам’ян Габорій, священик для українців в Угорщині, отець Йоцко Шандор, вікарій Будапешта і священик для угорських греко-католиків у Англії, та Олег Турик, заступник голови Товариства української культури в Угорщині, депутат Державного самоврядування українців в Угорщині. Вони проаналізували душпастирство українців у цій країні впродовж останніх двох років. Сторони обговорили й виклики, які постають перед українськими громадами в Угорщині, та перспективи розвитку. Угорська католицька єрархія запевнила українську громаду в Угорщині у своїй підтримці. До слова, цього року в жовтні українська греко-католицька громада Будапешта святкуватиме десятиріччя.

Польща – Блаженніший Святослав подякував митрополитові Вроцлавському Юзефу Купному за відкритість та допомогу українцям Польщі. Зустріч учасників Постійного синоду УГКЦ з митрополитом на його запрошення відбулася в резиденції архиєпископів вроцлавських 2 червня під час сніданку. У розмовах була порушена низка важливих питань. Особливе місце мала тема польсько-українського примирення. Блаженніший Святослав запросив митрополита Юзефа відвідати Київ, а також подякував за добру співпрацю між нашими Церквами на території Долішньої Сілезії, за відкритість і допомогу в організації нових греко-католицьких душпастирств, двері яким з благословення Митрополита Юзефа відкривають римо-католицькі храми. Згадано було й надзвичайно велику допомогу та внесок у розвиток структур Вроцлавсько-Гданської єпархії завдяки старанням кардинала Хенрика Гульбіновича. Mитрополит Юзеф, як голова комісії суспільних справ при Єпископській конференції Польщі, поділився планами організації восени цього року у Вроцлаві конференції на тему примирення та діалогу, участь в якій візьмуть делегати з Польщі та Німеччини, і запросив на неї Блаженнішого Святослава.

Польща – Владики Постійного синоду УГКЦ зустрілися з духовенством Вроцлавсько-Гданської єпархії. Зустріч зі священством відбулася 1 червня в катедральному соборі Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Вроцлавсько-Гданської єпархії. Владика Володимир Ющак, правлячий архиєрей Вроцлавсько-Гданської єпархії, представив духовенство єпархії, на теренах якої душпастирює 44 священики, десять з яких прибули останнього року з України. А також повідомив, що в єпархії є дві особливі категорії вірних: переселенці (акція «Вісла», 1947 р. ) і теперішні трудові мігранти з України. Архиєрей сказав, що останнім часом у єпархії заснували 30 парафій (або душпастирських станиць), де новоприбулі брати і сестри з України можуть отримати належну духовну опіку. Блаженніший Святослав у своєму слові подякував священикам за ревне служіння та представив актуальні душпастирські питання, якими живе наша Церква в Україні й на поселеннях. Зокрема, наголосив на необхідності шукати нових засобів душпастирювання. 2 червня глава УГКЦ у вроцлавській катедрі УГКЦ зустрівся з українською молоддю Польщі.

Аргентина – УГКЦ взяла участь в національному з’їзді католицької молоді. 25 – 27 травня в місті Розаріо (провінція Санта-Фе) відбувся другий національний з’їзд молоді під назвою «З тобою відновляємо історію», в якому взяло участь понад 18 тисяч молодих людей зі всієї Аргентини. На цьому з’їзді були й представники єпархії Покрови Пресвятої Богородиці в Аргентині: понад 70 молодих людей, священики, сестривасиліянки та сестри-служебниці, які прибули з греко-католицьких парафій, переважно з провінцій Місіонес та Буенос-Айрес. Упродовж цих трьох днів молодь мала нагоду до духовних роздумів, роботи в групах, а також участі в богослужіннях та культурних програмах.

Поділитися:

Популярні статті