Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Італія – Побачив світ україномовний путівник містом святого Петра. Авторський путівник «Рим і Ватикан 753 до н. е. – 2018 н. е. Незабутня мандрівка впродовж 2770 років: від кам’яних руїн древнього Риму до непохитного Каменя у Ватикані» створив Тарас Дзюбанський – гід із багаторічним досвідом роботи у Вічному Місті. Видання побачило світ під патронатом Посольства України в Італії та Посольства України у Ватикані. Окрім історичної та культурної інформації про монументи, пам’ятники, церкви та будівлі Вічного Міста, путівник містить практичну інформацію та поради автора щодо проведення дозвілля в Римі, про ментальність італійців. Окремо у книзі мовиться про визначні місця у Римі та Ватикані, безпосередньо пов’язані з Україною та українцями. Тут містяться понад 250 кольорових світлин українських фотомайстрів. А туристи, які мають у смартфонах програму зчитування QR-кодів, зможуть автоматично відкривати на цих пристроях відповідні сторінки, присвячені окремим архітектурним пам’яткам.

Швейцарія – Реколекції грекокатолицького духовенства Паризької єпархії та екзархату Німеччини і Скандинавії. З 14 до 17 травня тривали реколекції духовенства Паризької єпархії святого Володимира та Апостольського екзархату УГКЦ для Німеччини і країн Скандинавії. Зі священиками, які представляли Францію, Бельгію, Швейцарію, Нідерланди, Німеччину, Норвегію, Данію та Швецію, брали участь їхні єпископи – владики Борис Ґудзяк і Петро Крик. До участі в цих духовних вправах приєдналися й душпастирі Австрії. За традицією, провадити реколекції запросили одного з наймолодших єпископів УГКЦ – владику Григорія Комара, єпископа-помічника Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Стараннями отця Назарія Заторського, синкела у справах духовенства Швейцарії, реколекції проводили в реколекційному домі «Витанія», яким опікуються жіночий домініканський монастир та харизматична спільнота «Новий шлях». З учасниками реколекцій молився Вечірню празника Вознесіння та мав зустріч Апостольський нунцій у Швейцарській Конфедерації Архиєпископ Томас Галліксон.

США – З нагоди Першої сповіді діти із Чикаго передали подарунки маленьким жителям Дубна. У парафії святого Йосифа Обручника, що в Чикаго, діти приступили до Першої сповіді та урочистого Святого причастя. З цієї нагоди вони разом із батьками спакували подарунки для 60 дітей Дубенського інтернату, що в Рівненській області. Для інших дітей вірні з Чикаго передали солодощі, одяг та іграшки. Такий вияв милосердя, зі слів дубнівців, є свідченням

доброго християнського виховання та небайдужості до нашого українського народу. Подарунки разом із листівками дітям вручив парох церкви Христового Вознесіння Роман Бобесюк. Як сказав отець Роман, парафіяни з Чикаго не раз допомагали сиротам, інвалідам та сім’ям у складних життєвих обставинах не тільки в Дубні, а й в інших куточках України, повідомляє прес-служба БФ «Карітас-Дубно».

Франція – Делегація українських паломників до Люрда цього року була найчисельнішою. У Люрді (Франція) відбулося 60-те Міжнародне військове паломництво з нагоди 160-річчя об’явлення Богородиці. Цьогорічна делегація військових паломників з України була найчисленнішою за всі роки і сягнула 200 осіб. До складу делегації ввійшли військовослужбовці Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, воїни, поранені під час АТО, жінки, які втратили своїх чоловіків на війні. Також до Люрда приїхали курсанти й оркестр Національної академії сухопутних військ імені П. Сагайдачного. Цей військовий колектив завітав на міжнародну паломницьку подію вперше. До слова, український військовий оркестр брав участь в урочистій церемонії відкриття 60-го Міжнародного військового паломництва. Очолював українську делегацію владика Михайло Колтун, керівник Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ.

Німеччина – Представник УГКЦ взяв участь в Католицьких днях. 9 травня у вестфальському Мюнстері десятки тисяч людей зібралися на Католицькі дні (Katholikentag) у пошуках миру. Саме під таким гаслом («Шукайте миру»/ Suche Frieden) цього року з 9 до 13 травня уже 101-ий раз католики і люди доброї волі з усієї Німеччини та закордону зібралися на центральну подію Церкви суспільного характеру. Серед учасників та почесних гостей – представники німецького і світового єпископату, православних і протестантських Церков, центральної і місцевої влади, суспільні і політичні діячі, активні католики і всі небайдужі. Українську Греко-Католицьку Церкву на доручення Блаженнішого Святослава представляв у ці дні священик Київської архиєпархії, протоєрей Іван Сохан. «Тема миру сьогодні особливо актуальна для України. Україна стала кривавою раною війни у Східній Європі, тому активний пошук миру є одним з найбільших пріоритетів для нас! » – наголосив він. Упродовж цих п’яти днів були передбачені численні заходи, богослужіння, подіуми, дискусії, виставки та обговорення, і все це задля єдиної мети – пошуку миру!

Литва – Захисники Донецького аеропорту та герої фільму «Кіборги» завітали до монастиря УГКЦ у Вільнюсі. 8 травня українські «кіборги» – захисники Донецького аеропорту Андрій Шараскін, Іван Трембовецький та актор, який знявся у фільмі «Кіборги. Герої не вмирають», В’ячеслав Довженко завітали до василіянського монастиря у Вільнюсі. Цього ж дня у вільнюському кінопалаці Forum Cinemas Vingis відбулася презентація згаданого фільму. Нагадаємо, що це український повнометражний художній фільм режисера Ахтема Сеїтаблаєва за сценарієм Наталії Ворожбит про оборону Донецького аеропорту під час війни на Донбасі. Кінострічка є переможницею 8-го конкурсного відбору Держкіно й отримала державну фінансову підтримку на половину собівартості – майже 24 млн грн. Прем’єра кінокартини в Україні відбулася 6 грудня 2017-го в День Збройних сил.

Угорщина – в Будапешті створили українську скаутську організацію. Скаутський осередок виник при українській греко-католицькій парафії Покрови Богородиці в столиці Угорщини з благословення голови Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владики Йосифа Міляна. Першу зустріч провели 29 квітня після Божественної літургії священик для українців у Будапешті отець Дам’ян Габорій і представник організації Дмитро Лавренюк. Осередок у Будапешті – це перша скаутська організація для українців Угорщини. Вона діятиме у співпраці з українською асоціацією «Католицьке скаутство Європи» та національною угорською асоціацією скаутів Європи, які належать до Федерації скаутів Європи. Остання діє під патронатом Католицької Церкви, має дорадчий голос у Раді Європи і підтримку Євросоюзу. «Метою створення організації для української молоді в Угорщині є надання кожній молодій людині засобів для особистого розвитку через п’ять цілей: здоров’я і фізичний розвиток, конкретність, формування характеру, дух служіння і відкриття Бога», – зазначив отець Дам’ян.

США – В єпархії святого Йосафата у Пармі відбулися священичі дні. В щорічних священичих днях 24 – 26 квітня взяло участь духовенство єпархії святого Йосафата. Програма відбулася в реколекційному домі «Лойола» у місті Клінтон, штат Огайо, під проводом владики Богдана Данила – єпарха Пармського. У перший день реколекцій він представив духовенству статистику єпархії за 2017 рік і презентував пасторальне планування на 2018-ий. Другого дня, на додаток до участі в Архиєрейській божественній літургії та інших богослужіннях, духовенство взяло участь в дискусіях щодо місіології та євангелізації в єпархії. Владика Богдан розпочав зібрання, подякувавши священикам за віддане служіння. Увага учасників була зосереджена на баченні та душпастирських рекомендаціях щодо євангелізації та місії в єпархії святого Йосафата. В останній день зібрання після богослужіння Першого часу та сніданку духовенство слухало презентації на різні теми. Завершилися Священичі дні Божественною літургією українською мовою.

Нідерланди – Першу прощу голландських українців до санктуарію в Гейло провели у Неділю жінок-мироносиць. Неділя жінок-мироносиць, 22 квітня, стала особливою для громади українців у Нідерландах, оскільки того дня відбулася перша проща до одного з найбільших марійських відпустових центрів цієї країни – санктуарію «Богородиця в потребі», розташованому поблизу містечка Гейло в провінції Північна Голландія. Божественну літургію з цієї нагоди очолив митрофорний протоєрей Михайло Романюк, протосинкел Паризької єпархії, якому співслужили душпастирі Нідерландів Микола Палюх та Микола Буцяк, а також представник духовенства Бельгії отець Олег Сподар. Прочани прибули автобусами й автівками з Утрехта, Райсвайка та інших куточків Нідерландів. Для співу під час богослужіння об’єдналися два українські колективи: хор парафії Зіслання Святого Духа (Утрехт) і ансамбль «Червоні коралі» з парафії Воздвиження Чесного Хреста (Райсвайк), якими диригувала Олександра Ленишин.

Казахстан – Священик з ІваноФранківська став настоятелем парафії святого пророка Іллі в місті Сатпаєв. Представлення нового пароха греко-католицької громади Андрія Недоступа відбулося 22 квітня в Сатпаєві Карагандинської області. Душпастиря його громаді представив Апостольський делегат для греко-католиків у Казахстані та Середній Азії, митрофорний протоєрей Василь Говера. Спершу парафіяни на чолі з тимчасовим настоятелем Ігорем Світовим, який упродовж дев’яти місяців опікувався громадою міста, урочисто зустріли нового душпастиря біля церкви. Відтак розпочалася Божественна літургія, а після неї Апостольський делегат офіційно представив вірним отця Андрія. Він подякував отцеві Ігорю за служіння в парафії. Тепер перед отцем Андрієм стоїть велике завдання – продовжити служіння своїх попередників, а також зайнятися справою перенесення наявного дерев’яного храму на нове місце через переселення робітничих селищ.

Велика Британія – У місті Ковентрі (Англія) освятили іконостас. 29 квітня в церкві св. Володимира Великого в місті Ковентрі (Англія) освятили величний чотириярусний іконостас, який передала парафії в дар церковна громада міста Галіфакса. На торжество освячення прибув владика Гліб (Лончина), Єпарх єпархії Пресвятої родини в Лондоні. Після освячення подарованих парохії іконостаса, дзвона та ікон святих українського народу архиєрей висвітлив сакральну роль іконостаса в літургійному житті Церкви. Відтак владика Гліб приступив до служіння Святої Літургії. Із ним співслужив адміністратор парафії св. Володимира Великого митрофорний протоієрей д-р Олександр Лісовський. У Службі Божій молилися також за людей, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, а після завершення богослужіння відправлено Панахиду за всіх героїв, які пожертвували життям заради рятування свого народу від радіоактивного випромінювання. Владика Гліб відзначив грамотами парафіян церкви, які доклали найбільше зусиль до встановлення іконостаса.

Поділитися:

Популярні статті