Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Бразилія – Владики УГКЦ взяли участь у 48-ій Загальній Асамблеї Єпископської Конференції Бразилії. Владика Володимир (Ковбич), єпарх Куритибської єпархії, Владика Єфрем (Кривий), єпископ-емерит, владики Мирон (Мазур) та Даниїл (Козлинський), єпископи-помічники Куритибської єпархії взяли участь у Єпископській Конференції, присвяченій темі «Учні та слуги Божого слова: Місія Церкви у світі». Проведення асамблеї співпало з Національним Євхаристійним Конгресом, який проходив у бразильській столиці. Серед майже 270 церковних адміністративних одиниць Бразилії діє Єпархія святого Івана Хрестителя для українців греко-католиків, у якій душпастирюють 4 владики УГКЦ.

Польща, Люблін – Греко-католицький храм Любліна переміг у загальнопольському конкурсі «7 чудес мого міста». У фіналі конкурсу взяло участь 9 міст та близько 70 місць-кандидатів зі всієї Польщі. «Перше місце в загальнопольському конкурсі для греко-католицької церкви в Любліні — справді несподіванка. Це є свідченням активності та чисельності усіх тих, котрі утотожнють себе з цим особливим храмом. Любов до історичної спадщини, згуртованість, взаємопідтримка стали передумовою перемоги. Ця подія є символічною та показує, що поруч із вже відомими місцями існують історичні пам’ятки, значення та цінність яких щойно відкриваємо для себе і світу.», – зазначив о. Стефан Батрух, парох греко-католицької парафії у Любліні.

Російська Федерація, Новосибірськ – Пройшла візитація греко-католицьких парафій Тюменської області. Владика Йосип Верт, ординарий для католиків Східного обряду на території Росії відвідав греко-католицькі общини Ніжневартовська і взяв участь у освяченні нової каплиці і парафіяльного будинку. У своєму слові до віруючих Владика Йосип згадав великі досягнення і запросив їх оцінити пройдений шлях та окреслити кроки майбутнє. Наразі, відкритим залишається питання щодо будівництва парафіяльного храму. Разом з цим, Владика відвідав греко-католицьку Мегіонську парафію Трьох Святителів, яка вже півроку має постійного настоятеля – о. Василя Мельниковича. Проте, до сьогодні богослужіння проходять на квартирі священика, і тут також на черзі стоїть питання зведення каплиці як першого кроку до будівництва повноцінного храму. Католицтво східного обряду на нафтогазоносній сибірській Півночі переживає тепер свій маленький «бум» і візит правлячого єпископа, звичайно ж, додасть його розвитку новий імпульс.

Ватикан – Минула п’ята річниця Понтифікату Венедикта XVI. Плодом діяльність Святішого Отця за цей перший ювілей стало три енцикліки, Апостольський лист, документи з приводу сприяння поверненню до церковної єдності лефевристів і англіканців та й інші реформи; 14 міжнародних Апостольських поїздок, 16 пастирських поїздок в межах Італії і відвідини 11-ти римських парафій; 64 затверджених беатифікацій, під час яких проголошено 775 блаженних, проголошення 28 святих Католицької Церкви; 11 рукоположених єпископів, 106 священиків, проголошено 38 нових кардинали, різні кадрові зміни. «Без сумніву, саме такими були справжні пріоритети цього Понтифікату. До них Святіший Отець прямував послідовно і відважно, в контексті, часто не позбавленому напруги і перешкод. Аушвіц (Освенцим), Стамбул, Нью-Йорк, Сідней, Париж, Африка, Єрусалим, Синагоги і мечеті, енцикліки про любов, про надію і про етику в розвитку, економіці і збереженні навколишнього середовища. Підсумок, багатий і повний служіння Богові і людству. Шлях, який слід продовжувати впевненим курсом», – зазначив з нагоди п’ятої річниці Понтифікату Венедикта XVI о. Федеріко Ломбарді, Генеральний Директор Радіо Ватикану.

Атени, Греція – Синод Грецької Православної Церкви підтвердив своє «ні» в питанні ужитку сучасної грецької мови в Божественній Літургії. Своїм рішенням Верховний орган Церкви підкреслив свою «прихильність» до традиційної мови стародавньої Візантії в богослужіннях. Члени Синоду підтвердили, що «будь-який переклад священних текстів міг би створити проблеми для єдності Церкви». Причиною скликання Синоду стала спроба православного єпископа Мелетіоса правити богослужіння сучасною грецькою мовою, бо на його думку «молоді люди не відвідують храми тому, що не розуміють літургійної мови». Проте, Синод, вислухавши думку єпископа Мелетіоса, ухвалив рішення, про неприйняття перекладу священних текстів на сучасну мову, додавши разом з цим, що в окремих випадках, це може бути дозволено. На думку ієрархів, за відсутності єдиного узгодженого перекладу, спонтанний або непрофесійний переклад міг би завдати шкоди церковній єдності. За традицією Грецької Православної Церкви, тексти Нового Заповіту читаються в оригінальній (старогрецькій) версії, а у богослужіннях використовуються тексти, сформовані у візантійську епоху. Синодальні отці переконані, що слід ретельно берегти цю традицію.

Верона, Італія – 200 мільйонів християн у всьому світі сьогодні страждають за віру. Такі дані було оприлюднені під час спеціальної наради на тему «Переслідувані християни: забута драма», де обговорювали феномен «християнофобії» – ненависті до християн. 200 мільйонів переслідуваних – такою є сувора реальність, згідно якої християн як і раніше переслідують в багатьох частинах земної кулі. Це відбувається, зокрема, в Індії, в Іраку, в Єгипті, Туреччині і Саудівській Аравії. До гонінь християни схильні і в комуністичних державах – Китаї, В’єтнамі і Лаосі, а також і там, де християни долучаються до боротьби проти наркоторгівлі – в Мексиці і Колумбії. Під час наради було презентовано книги французького письменника Рене Гіттона: «Християнофобія: нове гоніння» та книга депутата Європарламенту Маріо Мауро: «Війна проти християн. Переслідування і дискримінація християн в світі».

Рим, Італія – Серед католиків і православних росте розуміння того, що вони – не конкуренти, а союзники. Про це заявив голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московської Патріархиі Іларіон (Алфєєв). Відвідуючи Папську Раду зі сприяння християнській єдності Владика Іларіон сказав, що хоч у минулому мало місце суперництво, проте «його слід залишити у минулому». «По-перше, факт прогресу дехристиянізації суспільства спонукає нас до тіснішої співпраці. По-друге, до такої співпраці спонукають і частіші міжконфесійні шлюби». Митрополит Іларіон зазначив, що обрання на Папський престол Венедикта XVI було позитивно зустріте багатьма православними, оскільки їм імпонує його позиція відносно етичних проблеми сучасності. Що ж до богословського діалогу між двома Церквами, то, за словами митрополита Іларіона, він продовжуватиметься ще довгий час. «Кожен черговий етап такого діалогу закінчується публікацією документа, в якому католики і православні щось спільно констатують. Дуже важливо, щоб ці документи були прийняті не тільки богословами, але і рядовими віруючими».

Рим, Італія – Помер кардинал Томаш Шпідлік, один з найбільших католицьких фахівців з православ’я та східної духовності. «Все життя я шукав лиця Ісуса, і тепер я щасливий та спокійний, адже скоро Його побачу». Ці слова були одними з останніх, вимовлених кардиналом Шпідліком перед його смертю. Він народився 17 грудня 1919 року в Чехії, в 1940 році вступив до Ордену єзуїтів, в 1949 році став священиком. З 1951 року отець Шпідлік співпрацював з чеською редакцією Радіо Ватикану, протягом 38 років був духівником чеської семінарії в Римі. У кардинальську гідність був возведений Папою Іваном Павлом ІІ в 2003 році. Довший час Кардинал Шпідлік викладав патристику і східну духовність. Під час поминальної проповіді Папа Венедикт XVI зазначив, що отець Шпідлік належав до Товариства Ісуса, а його життя красномовне свідоцтво тому: не дивлячись на похилий вік і неминучі болячки, його дух залишався бадьорим і молодим. «Що це, як не товаришування з Господом Ісусом?!», – додав Венедикт XVI.

Рига, Латвія – «Між лютеранською і католицькою Церквами ера стіни завершилася і почалася ера мостів». Про це заявив апостольський нунцій Ватикану в країнах Балтії Луїджі Бонацці. Він висловив згоду з думкою архиєпископа Латвійської Євангельської Лютеранської Церкви Яніса Ванагса, що у країні позитивно розвиваються відносини між двома конфесіями. Апостольський нунцій наголосив, що на всіх християнах лежить велика відповідальність, бо розкол Церкви сприяє нинішньому процесу дехристиянізації суспільства. Проте, сьогодні одних лише мостів недостатньо. «Щоб йти спільним шляхом до єдності, головну увагу треба приділити милосердю». Зокрема, треба прибрати всякого роду нетерпимість, образи, звинувачення, неприязнь і жити у взаємній пошані і братерстві, за яке Господь віддав Самого Себе, закликав Бонацці.

Вашингтон, США – Статистичні дані Ради Американських Церков говорять про те, що за останній рік католиків в США стало більше на півтора відсотки. Згідно з тими ж даними, найбільш значний приріст припадає на Південь та Південний Захід країни. Так, наприклад, в Далласькой єпархії в штаті Техас напередодні Ве‑ликодня до Католицької Церкви приєдналося понад три тисячі чоловік, а в найчисленнішій американській єпархії – Лос-Анжелеській, близько двох з половиною тисяч.

Париж, Франція – Християнські цінності як і раніше важливі для більшості європейців. Саме це випливає з оприлюднених даних соціологічного дослідження Інституту громадської думки Франції. Згідно них, дві третини опитаних підтримують зусилля Церкви на захист цих цінностей, і серед них не тільки практикуючі християни. Дослідження проводилося у Великобританії, Франції, Німеччині, Італії і Іспанії. Більше половини респондентів вважають присутність християн у суспільстві помітною, 30 відсотків – недостатньо помітною, а п’ятнадцять відсотків вважають непомітною. Понад 60 відсотків європейців переконані, що ідеї і цінності християнства актуальні у наш час. У Італії більшість опитаних вважають, що Церква активно працює на ниві проповіді цих цінностей, а в інших країнах, охоплених дослідженням, більшість вважають, що Церква проводить недостатню роботу з просування християнського вчення. У коментарі до соціологічного опитування підкреслюється, що християнство як і раніше глибоко вкорінене в Європі, і ніякі сучасні віяння не можуть його розхитати.

Рим, Італія – “Диявол – не метафора і не абстрактне поняття, але особа, хоч і безтілесна, проте все ж таки особа”. На цьому наголосив Дон Габріеле Нанні, радник Конгрегації з беатифікації святих з нагоди проведення спеціалізованого курсу «Екзорцизм і молитва звільнення» у Папському Університеті «Regina Apostolorum». На його думку, сучасне суспільство має неправильне поняття про екзорцизм, ніби це проста боротьба зі злом, на яку здатна будьяка людина, використовуючи різні засоби. Ігнорується необхідність втручання єдиної людини, здатної перемогти зло, а саме Ісуса Христа. Дон Габріеле нагадав, що ми маємо справу не з чимось символічним, але конкретним злом. Тому Католицька Церква навчає, що вже у молитві «Отче наш» ми щоденно просимо Бога «визволи нас від лукавого».

Поділитися:

Популярні статті