Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Рим, Італія – «Вірність Христа – вірність священика». Під таким гаслом у рамках Року Cвященичого покликання в Італії при Папському Лятеранському Університеті відбувся Богословський Симпозіум. Участь у заході, організованому Конгрегацією Духовенства, взяли єпископи, які курують питання духовенства, модератори Священичих Інститутів і Згромаджень, особи, які відповідають за постійну формацію духовенства. Представником від УГКЦ був о. Олександр Сапунко, Пасторальний координатор для українців грекокатоликів в Італії. Під час симпозіуму учасники обговорювали такі теми: Христологія, Маріологія та ідентичність священика, Душпастир і сучасна культура, Священство і Літургія – навчання у відправах тощо. Поряд із цим учасники присвятили увагу практичним питанням душпастирської і місійної праці, обговорили різні пасторальні та юридичні аспекти, нові підходи у співпраці з мирянами.

Анкона, Італія – Західна Європа відкриває багатство українського іконопису. У виставковому залі «Mole Vanvitelliana» відбулося відкриття виставки «Золота епоха української ікони XVI–XVIII ст.», на якій представлено 65 предметів мистецтва з фондів Києво-Печерського заповідника та Львівського Національного музею імені Андрея Шептицького. Крім сорока ікон до виставки увійшли предмети літургійного вжитку та церковні ризи. Кураторами виставки виступили Сергій Кролевець, генеральний директор Києво-Печерського історико-культурного заповідника, та Джованні Морелло, Президент Фундації Мистецької спадщини та діяльності Церкви, яка входить до Папської Комісії в справах культурної спадщи‑ ни Церкви. В урочистостях з нагоди відкриття виставки від українського духовенства взяли участь Предстоятель Української Православної Церкви – Блаженніший Митрополит Володимир (Сабодан) у супроводі Єпископа Переяслав-Хмельницького Олександра (Драбинко), та Апостольський Візитатор для українців греко-католиків в Італії та Іспанії – Преосвященний Владика Діонісій (Ляхович). Як зазначається, захід організовано у рамках приготування до XXV Національного Євхаристійного Конгресу.

Мадрид, Іспанія – «Блаженний отець Омелян Ковч: священномученик Східної традиції». Цю тему роз‑ крив о. д-р Борис Ґудзяк, Ректор УКУ у своїй доповіді на конференції, яка проходила на Факультеті богослов’я «Сан Дамасо» з нагоди Року Священичого покликання. Захід відбувся з благословення Кардинала і Архиєпископа Мадриду, Антоніо Роуко Варела. «Священик з України, невідомої країни, людина іншого обряду і далекої культури. Що може означати сьогодні Омелян Ковч для Іспанії, країни,… в якій спостерігається все більш агресивна радикальна секуляризація та «дезертирство» від Католицької церкви?», – задав риторичне питання о. д-p Борис Ґудзяк. Далі о. Ґудзяк розкрив слухачам життєпис блаженного Омеляна Ковча як приклад для наслідування сучасними священиками в Іспанії. «Не бійтеся! Увійдіть у суть завдання, яке на вас покладається. Саме тут, де є більші труднощі і страждання, ви зможете віднайти повноту свого священичого покликання!», – наголосив о. Борис.

Канада – Життя та розвиток УГКЦ у Центральній та Східній Україні стало провідною темою офіційного візиту до країни Владики Василя (Медвіта), Єпископа-помічника Донецько-Харківського екзархату. Візит відбувається на запрошення Владики Степана (Хміляра), Єпарха Торонтонського, який запросив гостя з України, щоб ознайомити вірних То‑ ронтонської єпархії з життям УГКЦ у Центральній та Східній Україні. Владика Василь представив сучасний стан греко-католиків у цьому регіоні, душпастирське служіння священиків, проекти на майбутнє та потреби Церкви. Слухачі мали нагоду ознайомитися з фото та відеоматеріалами про життя парохій, що відображали реальний стан громад. «Маю надію, що знайдуться люди, які захочуть допомогти у розвитку наших громад. Сподіваюся, що вдасться налагодити теплі зв’язки між парохіями на Сході України та у Торонтонській єпархії, які б відтак постійно разом співпрацювали», – сказав Владика Василь.

Куритиба, Бразилія – Відбулось засідання Секретаріату з підготовки п’ятої сесії Патріаршого Собору. Робочі зустрічі проходили в осідку правлячого архиєрея української єпархії св. Йоана Хрестителя у Бразилії. Гаслом п’ятої сесії Собору стали слова Папи Івана Павла ІІ: «Богопосвячене життя є у Церкві і для Церкви». Тематика Собору присвячена богопосвяченим особам, які живуть і діють у нашій Церкві відповідно до свого покликання у різних частинах світу. Вперше чергова Сесія Патріаршого Собору відбуватиметься поза межами Украї‑ ни, на території Латиноамериканського Континенту. Тут присутність УГКЦ має свою столітню та багатогранну історію: у двох українських єпархіях працюють шість єпископів (чотири в Бразилії та два в Аргентині), діють провінції отців та сестер Чину св. Василія Великого, Служебниць Пречистої Діви Марії, Катихиток св. Анни, св. Йосифа Обручника та Катихиток Пресвятого Серця Ісуса. Провінція сестер Служебниць у Бразилії є найбільшою у світі та налічує понад 300 сестер. Символічно Секретаріат розпочав свою працю в день відходу у вічність Владики Йосифа Романа Мартинця, ЧСВВ, першого єпископа українців у Бразилії, який упокоївся в Бозі у 1989 році.

Посадас, Аргентина – Відбулися реколекції для українського монашества під проводом Преосвященного Владики Святослава (Шевчука). У цих духовних вправах взяли участь передовсім сестри Чину Святого Василія Великого, які зібралися з цілої Аргентини. Протягом тижня учасники у молитві та мовчанці роздумували над ідентичністю монашого покликання при допомозі Слова Божого та вчення Отців Церкви. Реколекції проходили в контексті проголошення Синодом Єпископів УГКЦ Року християнського покликання з особливим наголосом на покликання до богопосвяченого життя та приготування до п’ятої сесії Патріаршого Собору, який має відбутися у 2011 році в Бразилії і буде присвячений монашеству.

Великобританія – Католицька Церква в Англії та Уельсі поповниться 3,5 тисячами дорослих. Під час Великодня рівно стільки людей приймуть святе таїнство Хрещення. Як зазначив відповідальний місцевого єпископату у справах прийняття хрещення і євангелізації єпископ Кієран Конрі, «зростаюча кількість осіб, що хочуть вступити до Католицької Церкви, показує неправдивість тих думок, які стверджують, що віра видає свій останній подих». Єрарх пояснив, що цей крок у багатьох випадках вимагає відваги. Він закликає, щоб кожна особа, яка його робить, знаходила в католицькій спільноті сердечне прийняття і місце, якого здавна шукала.

Кінгстон, США – Коли діалог завершується возз’єднанням з Католицькою Церквою, вона сама змінюється, стаючи духовно багатшою. Про це заявив Глава Конгрегації віровчення кардинал Вільям Левада, виступаючи в Університеті Королеви і окреслюючи мету екуменічного руху. При цьому подібний союз повинен внутрішньо преобразити саму Церкву, духовно збагатити її. Кардинал пояснив, що мова йде, насамперед, про збагачення тими дарами, якими Ісус Христос насправді обдарував Свою Церкву. «Новизною екуменічного руху, є той факт, що незмінні істини і елементи святості, від віків присутні в Католицькій Церкві, розкриваються в новому ракурсі, отримують інше освячення: у тій формі, як їх переживають і культивують інші спільноти віруючих. І всі ці спільноти Христос закликає об’єднатися в одній досконалій спільноті, в якій би одна віра, одне церковне право, один культ, одна благодать переживалися і здійснювалися б порізному, але складаючи гармонійне ціле», – наголосив кардинал Левада.

Грузія – Грузія зуміла зберегти віру, будучи поневоленою комуністичним режимом, але нині ризикує втратити свою релігійну ідентичність внаслідок наступаючих процесів секуляризації, зростання настроїв практичного атеїзму і матеріалізму. Про це заявив Апостольський адміністратор Римо-Католицької Церкви на Закавказзі єпископ Джузеппе Пазотто. Католицький прелат підкреслив, що політика екуменізму є пріоритетом для Церкви в цьому регіоні і вказав на необхідність співпраці Католицької та Православної Церков, як і спільного протистояння секуляризації. На думку Єпископа Пазотто, до успіху секуляризації причетні сучасні інформаційні технології, такі як Інтернет тощо. За їх допомогою людину поступово пронизує духовна отрута – отрута практичного атеїзму і матеріалізму. «Я боюся, що молодим людям не вистачить сил опиратися цій спокусі», – додав він. Тому, єпископ вбачає, що головне завдання Церкви на сучасному етапі – закласти в новонавернених солідний базис віри за допомогою ґрунтовної катехизації. Люди потребують глибшого знання Біблії та істин віри.

Катовіце, Польща – «Це спроба закрити рота католицьким ЗМІ та обмеження свободи слова». Так відреагували католицькі журналісти на рішення Апеляційного суду у справі Аліції Тисьонц, яка позивалась з католицьким часописом «Gość Niedzielny» («Недільний Гість»). Своїм рішенням суд зобов’язав редактора вибачитись перед Аліцією Тисьонц на шпальтах часопису та виплатити жінці 30 тисяч злотих морального відшкодування. Журналісти заявили: «Якщо католики не мають право називати аборт вбивством та коментувати справу Аліції Тисьонц, широко обговорювану в медіа, то це значить тільки те, що зараз діє терор «цивілізації смерті», а польські суди стають глухими щодо права на життя і права журналістів коментувати дійсність згідно з християнським світоглядом». Товариство Католицьких Журналістів закликало усіх журналістів не боятись говорити правду про аборти: «Ні Апеляційний суд у Катовіцах, ні Європейський Суд у Страсбурзі не мають права заборонити нам називати аборт вбивством, а вбивцями – всіх тих, хто свідомо долучається до різанини немовлят». Як відомо, католицький тижневик «Gość Niedzielny» – найбільше за тиражем періодичне виданням в Польщі.

Філіппіни – Католицька Церква країни закликала до повної заборони презервативів. Католицьке духовенство Філіппін вдалось до цієї заяви як своєрідної відповіді на політику світської влади, що прагне вберегти населення країни від поширення СНІДу. Вони різко засудили і розкритикували практика безкоштовної роздачі презервативів як засобу профілактики ВІЛ-інфекції. Керівництво католицької церкви Філіппін також закликало піти у відставку міністра охорони здоров’я цієї країни Есперансу Кабрала після того, як напередодні дня святого Валентина (14 лютого) очолюване ним міністерство організувало широку безкоштовну роздачу презервативів всім бажаючим в столиці Маніла. «Презервативи не можуть зупинити СНІД. Більше того, створюючи помилкове почуття захищеності, використання презервативів сприяє поширенню безладних статевих зв’язків, безшлюбності і таким чином лише сприяє поширенню СНІДУ», – йдеться у зверненні священнослужителів. «Наявні фінансові ресурси слід було б витратити на більш насущні потреби бідних – їжу, ліки, освіту і створення нових робочих місць. Вкрай несправедливим є те, що гроші платників податків, серед яких багато благочестивих католиків, витрачаються на акції, що суперечать їх моральними переконаннями», – підкреслюється у заяві.

Поділитися:

Популярні статті