Свіжий номер

4(504)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Бразилія – «Обличчя сестри Служебниці в напрямі нового століття». Такою була цьогорічна тема капітули Сестер Служенбниць Непорочної Діви Марії Провінції Святого архангела Михаїла. З цієї нагоди с. Дженес Солюк, головна настоятелька, надіслала учасницям привітання, в якому зазначила, що цьогорічна капітула є особливою і знаковою для цієї провінції, адже відбувається в ювілейному році – 100-ліття з часу прибуття перших семи сестер до Бразилії. У привітанні головна настоятелька заохотила сестер «постійно вдивлятися в обличчя Отця, адже той, хто так чинить, здатний віддзеркалювати Його на оточуючих. Нині, як ніколи, необхідно звернути свої погляди саме на Христа-Спасителя, зокрема у Пресвятій тайні Євхаристії, який, як Бог, є незмінний – завжди той самий».

Ізраїль – УГКЦ робить перші кроки душпастирства на Святій Землі. За дорученням Блаженнішого Любомира та з благословення Владики Йосифа (Міляна), голови Пасторально-місійного відділу (ПМВ), в Ізраїлі з робочим візитом перебував виконавчий секретар ПМВ о. Василь Поточняк. Метою поїздки було ознайомитися зі станом та потребами душпастирства вірних УГКЦ, які перебувають у цій країні на заробітках або переїхали на постійне проживання разом зі своїми сім’ями. Під час відвідин о. Василь разом із о. Растіславом Дворови, священиком із Словаччини відслужили для вірних УГКЦ Святу Літургію . Українська церковна громада кількістю до 50 осіб щонеділі вже понад півтора року молиться у мелхітсько‑ му греко-католицькому храмі. Обидва священики мали зустрічі з мелхітським греко-католицьким Архиєпископом Акки, Хайфи, Назарета та всієї Галилеї Елією Шакуром, який повідомив, що готовий прийняти душпастиря УГКЦ для стабільного служіння нашим вірним. Апостольський нунцій Архиєпископ Антоніо Франко подякував проводу УГКЦ за те, що не кидає напризволяще своїх вірних за кордоном, а намагається надати духовну опіку мирянам у всьому світі. Адже духовна опіка українцій у Святій Землі потребує докладного вивчення.

Болонія, Італія – Романо Проді, екс Президент Європейської Комісії помолився з українцями. Як розповідає капелан громади УГКЦ в Болонії, отець Андрій Жибурський, він познайомився з Президентом Проді під час презентації книги відомого італійського фотографа Маріо Ребескіні “Я вірю!”. Принагідно отець запросив пана Романо відвідати українську громаду та взяти участь у Богослужінні. Той пообіцяв прийти. “Я не сподівався, що Романо Проді так швидко виконає свою обіцянку. І тому я був приємно здивований, коли під час Літургії побачив між нашими вірними подружжя Проді”,- каже о. Андрій. Після Літургії Романо Проді виступив перед чисельною українською громадою. Він зазначив, що добре знає, що означає бути на чужині, залишивши вдома родину, і розуміє ті проблеми, з якими зіштовхуються іммігранти. Він зазначив, що високо оцінює той великий внесок, який роблять українці в економіку Італії. Пан Проді також перепросив всіх присутніх за можливі утиски чи неповагу, які деколи виявляють до іммігрантів його співвітчизники. Він побажав, щоби в цьому році покращилася економічна ситуація в Україні і багато іммігрантів змогли знайти роботу вдома і повернутися до родин.

Рим, Італія – У соборі Святої Софії відслужили заупокійну Святу Літургію з приводу 33-ї річниці з дня смерті Владики Степана (Чміля). Владика Степан був першим українським салезіанином, місіонером для українців Аргентини, ректором, духівником та наставником української Папської малої семінарії (Рим), соратником Патріарха Йосифа (Сліпого). Богослужіння очолив митр. прот. Іван Дацько, колишній учень семінарії, голова Товариства святої Софії в Римі, у співслужінні з д-ром Іваном Музичкою, настоятелем собору, та усіма молодими салезіанами, які навчаються в Римі. У своїй проповіді о. Іван Музичка окреслив особу першого українського салезіянина як того, що «відзначався великою добротою, привітністю, спокоєм та особливою відданістю справі виховання українських хлопців діаспори». Проповідник поставив Владику Степана у приклад присутнім та усім салезіанам і закликав наслідувати ту його доброту, привітність і жертовність. Крім того, отець підтримав бажання українських салезіан розпочати процес беатифікації покійного владики.

Рим, Італія – Пройшла зустріч капеланів УГКЦ, які працюють у пенітенціарній системі України. Очолив захід Владикв Діонісій (Ля‑ хович), Апостольський Візитатор для українців греко-католиків в Італії та Іспанії. Зустріч мала на меті визначити стратегію в’язничного душпастирства УГКЦ в Італії. Під час заходу було прийняте рішення призначити з боку нашої Церкви в Італії окремих капеланів відповідно до регіонів, в яких знаходяться в’язниці, в яких перебувають українці. Не менш важливо, зазначалося під час зустрічі, щоб віднайшовши наших ув’язнених за кордоном, нав’язати контакт із парафією в Україні для на‑ лагодження духовної та матеріальної підтримки для близьких в’язня, які, на час ув’язнення рідної їм людини, втратили годувальника.

Рим, Італія – Римська спільнота українських «Матерів в молитві» відсвяткувала п’ять років діяльності. У храмі Христа-Царя при Головній управі Василіанського чину Святого Йосафата відбулися урочисті святкування з нагоди п’ятиріччя римської спільноти «Матері в молитві». Перед початком Архиєрейської Святої Літургії у переповненому храмі лунали молитви матерів за своїх дітей та родини. Молитовне чування, яке очолив о. Іван Кулик, парох української парафії Святих Сергія і Вакха (Рим), духовний провідник українських «Матерів в молитві» в Італії, перепліталося зі спогадами про п’ятилітню діяльність руху у Римі. На свято прибули також членкині руху і з інших міст Італії. Архиєрейську Службу Божу очолив Владика Діонісій (Ляхович), Апостольський візитатор для українців греко-католиків в Італії та Іспанії. Під час проповіді Владика Діонісій привітав багатолюдний збір вірних, а особливо матерів, які вже більше ніж п’ять років гуртуються у спільній молитві за дітей. Він звернув увагу на важливість того, щоб бути разом, молитися спільно, що є противагою поділам та протиріччям.

Алмата, Казахстан – Представник Святого Престолу відвідав греко-католицьку громаду. Апостольський делегат для греко-католиків в Казахстані та Середній Азії митрофорний протоієрей Василь Говера відвідав південну столицю Казахстану Алмати, де відслужив Божественну Літургію. З кінця грудня 2010 року в Алмати вже постійно працює греко-католицький священик Дмитро Оршуляк. Богослужіння відбуваються у приміщенні римо-католицького катедрального собору. «За цей час сформувалася вже невелика група українських греко-католиків, які щонеділі мають можливість молитися рідною мовою. На жаль, ще мало людей знає про те, що в Алмати є наш священик, але все одно люди передають інформацію одні одним, священик відвідує українські товариства, Генеральне консульство, зустрічається з людьми. Сподіваємося, що з часом громада буде зростати», – відзначив о. Василь.

Торонто, Канада – Відійшов у вічність отець Петро Стецюк, особистий помічник Патріарха УГКЦ Йосифа (Сліпого). Свого часу молодий Петро Стецюк попросив у Патріарха благословення на медичну науку. Несподівано для себе молодий чоловік погодився на пропозицію Патріарха Йосифа стати лікарем душ. Відтак розпочав богословські студії в Римі, а магістерку захистив в Інсбруку. В 1973 прийняв єрейські свячення. Після цього душпастирював у Римі, допомагаючи Патріярху Йосифу. Брав участь у підготовці Синодів УГКЦ. До кінця життя Патріарха о. Петро був вірним помічником та виконавцем його спеціальних доручень. У 1986 році переїхав до Австралії, а з 1987 р. перебрався до Торонто. З того часу служив в церкві св. Отця Миколая. 1996 року відзначений митрою. Отець Петро Стецюк підтримував потребуючих в Україні, зокрема священиків з підпілля УГКЦ.

Нью-Йорк, США – Відбувся Єпархіальний собор монашества у Стемфордській єпархії. Представники духовенства, богопосвячених осіб та мирян Стемфордської єпархії зібралися на Єпархіальний собор, щоб обговорити та проаналізувати роль богопосвячених осіб у Церкві, їхню місію та відповіді на виклики сьогодення. У резолюції та пропозиціях Єпархіального собору говориться про важливість проведення молодіжних зустрічей для ознайом‑ лення молоді із чернечим життям, поширення інформації про чернече життя та служіння серед вірних УГКЦ. Також, заохочується молодь зростати у християнських чеснотах та розпізнавати покликання до священичого та чернечого життя, а вірних проситься – молитися про покликання до чернечого життя.

Ватикан – «Поховані з Христом у хрещенні, з Ним ви разом і воскресли». Ці слова з послання до Колосян стали темою цьогорічного Послання Святішого Отця Венедикта ХVІ. У посланні Папа пригадує, що Великий піст веде нас до святкування Пасхи – смерті й воскресіння Христа, учасниками яких є й ми, отримавши при хрещенні нове життя у Христі Господі. Те, що в більшості випадків хрещення отримується в дитинстві, свідчить, що йдеться про Божий дар: ніхто власними силами не заслуговує на вічне життя. Боже милосердя, яке скасовує гріх і дає змогу переживати у власному житті «ті самі прагнення Ісуса Христа» (пор. Фил. 2,5), дається людині безкорисливо, тільки з Божої ласки. Хрещення є зустріччю із Христом, який формує всю істоту охрещеної особи, дарує їй Боже життя і закликає до щирого навернення. Окремо згадуючи біблійні читання, призначені на неділі Великого посту, Бенедикт ХVІ вказує, що цими текстами Святого Письма Церква веде нас до особливо інтенсивної зустрічі з Господом, закликаючи до поновного поглиблення етапів християнського втаємничення. Святіший Отець наголошує, що Великий піст – це час уподібнюватись до Ісуса та пройти шляхом глибокого навернення, тобто керуватись у життя Божою волею, звільнитись від егоїзму, від спокуси володіння та жадоби грошей, подолати інстинкт панувати над іншими і відкриватись на Христову любов. Практикування милостині є закликом до надавання першості Богові й до спрямування уваги на ближнього, щоб наново відкрити доброго Бога і прийняти Його милосердя.

Ватикан – Папа Венедикт XVI прийняв Президента Російської Федерації Дмитра Медведєва. Під час розмови обидві сторони висловили задоволення з приводу стану існуючих стосунків та підкреслили бажання їх зміцнювати. Визнано плідну співпрацю між Святою Столицею та Російською Федерацією як у сфері сприяння людським та християнським цінностям, так і в культурному і суспільному середовищах, а також підкреслено позитивний внесок який суспільству може дати міжрелігійний діалог. Після зустрічі з Папою, Президент Росії, разом з міністром закордонних справ Сергієм Лавровим, мав розмову з кардиналом Тарчізіо Бертоне, Державним Секретарем Апостольської Столиці.

Поділитися:

Популярні статті