Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Рим, Італія – «Без монашества не можна ані віри передати, ані нову євангелізацію здійснити». На цьому наголосив Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, відвідуючи Василіянську обитель в Римі. Отці і браття мали нагоду обмінятись різними думками, ідеями, поглядами і щирими бажаннями взаємної співп‑ раці для добра цілої Церкви. Блаженніший подякував за те служіння, яке отці-василіяни виконують в Цен‑ тральній, Східній та Південній Україні, і запевнив їх у своїй підтримці.

Мадрид, Італія – Пройшли дні духовної віднови для душпастирів УГКЦ. Реколекції очолив владика Діонісій Ляхович. Головною темою духовної віднови стала Нова євангелізація, життя Святими таїнствами і роль мирян у справі євангелізації. Владика Діонісій наголосив на необхідності оживлення віри із запалом святого апостола Павла, який каже: «Горе мені, коли б я не проповідував Євангелії» (1 Кор 9,16). Разом із цим сьогодні слід звернути особливу увагу на тих, які хоч і охрещені, проте віддалилися від Церкви і не практикують християнського життя, щоб допомогти їм знову зустрітися з Господом.

Ченто, Італія – Греко-католицька громада відсвяткувала першу річницю свого заснування. Опікуватися новоствореною спільнотою доручили протоєрею Андрію Жибурському із Болоньї, приналежному до клиру Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ. «Новостворена спільнота допомогла українцям об’єднатися і віднайти свою ідентичність, а також витривати спільно і підтримувати один одного у хвилини випробувань», – наголосив місцевий парох Дон Стефано Гуіццарді. Мовилося не лише про випробування, пов’язані з іммігрантським життям на чужині, а й із торішнім землетрусом, який стався в цьому регіоні.

Гільдесгайм, Німеччина – «Жива парафія – складова і основна частина Церкви, де відбувається зустріч з Христом». Такою була тема Собору духівництва Апостольського екзархату Німеччини та Скандинавії. Учасники заходу розглянули питання парафії, звернули увагу на особу мирянина, який через прийняття таїнств християнського втаємничення стає членом Церкви і починає підпорядковуватися церковному праву. Душпастирі екзархату мали змогу в рамках роботи над Програмою стратегії УГКЦ на період до 2020 року переосмислити і проаналізувати власну душпастирську діяльність, обмінятися досвідом та збагатитися новими знаннями в організації душпастирської праці.

Ватикан – Відбувся Синод католицьких єпископів, присвячений темі нової євангелізації. Будучи дорадчим органом Римського Архиєрея, він сформував ряд пропозицій, на основі яких Святіший Отець згодом видасть відповідні документи. Перелік пропозицій, офіційний текст яких написаний латиною, є документом, що не підлягає оприлюдненню для збереження консультативного характеру асамблеї. Однак, за рішенням Папи Венедикта XVI, оприлюднили англійський переклад, що містить 58 пропозицій стосовно природи Нової євангелізації, контексту сучасного служіння Церкви, душпастирської відповіді на обставини наших днів та учасників Нової євангелізації.

Ватикан – «Люди потребують Нової євангелізації – нової зустрічі з Ісусом, який відкриє їхні очі та навчить вірного шляху». На цьому наголосив Папа Бенедикт XVI під час проповіді з нагоди закриття Синоду єпископів, присвяченого питанню Нової євангелізації. Понтифік вказав на роль душпастирства, «яке має дедалі більше надихатися полум’ям Святого Духа, щоби запалювати серця вірних, які беруть регулярну участь в житті громади». Разом із цим Церква повинна допомогти охрещеним заново відкрити радість віри та повернутися до релігійних практик у громаді вірних.

Брюссель, Бельгія – Влада міста має відмовитись від різдвяної ялинки з «релігійних» причин. На переконання одного з місцевих чиновників, ялинка як символ християнського Різдва може зачепити почуття представників інших конфесій. З тих самих міркувань традиційний брюссельський Різдвяний ринок недавно перейменували на «Зимові задоволення».

Ахалціхе, Грузія – В країні заснували перший католицький контемплятивний монастир. Перша спільнота, члени якої провадять споглядальний спосіб життя, складається з чотирьох італійських бенедиктинок. Апостольський адміністратор Кавказу для католиків латинського обряду єпископ Джузеппе Пазотто вважає, що присутність в Грузії клаузурних сестер сприяє прогресу у відносинах із Грузинською Патріархією, а також є своєрідним висловленням подяки за збереження віри в часи комуністичного переслідування.

Джакарта, Індонезія – Місцеві католики розпочали кампанію проти корупції, бажаючи оновити моральне обличчя країни, засіявши зерна доброго управління та адміністрування, що дбає про спільне благо. Після кількох місяців зустрічей та обговорень провідники Руху морального оновлення за підтримки Єпископської конференції Індонезії організували дводенний семінар в столиці Джакарті, зібравши представників духівництва, чернецтва та мирян, що працюють у різних сферах. Під час цієї зустрічі учасники випрацьовували спільний план дій і стратегію, як залучити всіх католиків та католицькі організації до створення «масового руху протидії корупції».

Валенсія, Іспанія – Служіння молоді вимагає бути обізнаним з тим, ким є сучасна молодь, чого вона шукає і що її відрізняє від попередніх поколінь. Про це заявив кардинал Станіслав Рилко. Голова Папської Ради у справах мирян взяв участь у Першому загальноіспанському конгресі молодіжного душпастирства. «Молоді люди хочуть утвердити свою ідентичність, вони щедрі та відважні, коли мають мотивацію… У суспільстві, яке заохочує до сумніву, незрілості та інфантильності, молодь має труднощі з дозріванням. Цій ситуації вихователі – священики, монахи і миряни – мають протистояти», – наголосив голова Папської ради у справах мирян.

Італія – Кардинал Бертоне: «Економічна криза – це конкретні плоди нової антропології». Без віри наші діти ніколи не будуть багатими. Натомість, якщо матимуть віру, ніколи не будуть бідними, – сказав кардинал Тарчізіо Бертоне, цитуючи слова Джузеппе Toвіні, італійського банкіра, якого Папа Іван Павло II 14 років тому приєднав до лику блаженних. На думку держсекретаря Ватикану, ці слова добре ілюструють ситуацію, в якій нині перебуває Європа. В основі кризи – не так помилки в банківській чи економічній діяльності, як етичні рішення. Тому для того, щоб урятувати Європу та її економіку, не досить подальшої реформи. Усі повинні повернутися до етики, заснованої на природному праві», – зазначив кардинал Бертоне.

Рим, Італія – «Якість суспільства, його цивілізованість, визначається тим, як у ньому ставляться до людей похилого віку і яке місце їм відводиться у спільному житті». Про це заявив Папа Бенедикт XVI, відвідуючи геріатричний будинок у Римі. Святіший Отець запевнив, що йому особисто відомі труднощі, з якими стикаються люди старшого віку, проте закликав присутніх «не дозволити сумові зневолити себе». «Це чудово – бути старим! У кожному віці потрібно бути здатним відкрити присутність та благословення Господа і багатство, яке в ньому полягає», – сказав понтифік. І принагідно нагадав, що «неможливе справжнє людське зростання і виховання без постійного контакту зі старшими людьми, оскільки їхнє існування – як відкрита книжка, в якій молоде покоління може знайти цінні вказівки для життєвого шляху».

Китай – Католицька сім’я врятувала понад тисячу сиріт. Американська родина – Брент і Сирена Джонсони – заснувала 1998 року благодійну організацію «Маленька китайська квітка», покликану допомагати, подавати медичну допомогу найбільш вразливим – сиротам і дітям. Джонсони та учасники організації заснували в Китаї притулки для дітей з фізичними вадами, в яких вони мають змогу вчитися у домашньому оточенні до досягнення повноліття. Таким чином організація допомогла 1400 сиротам.

Німеччина – 500-та річниця початку Реформації – ніщо інше, як трагічний розкол у християнстві, і католики «не думають, що можуть святкувати цю подію з радістю». Про це заявив католицький єпископ Герхард Файг, очільник комітету з екуменічних справ у Конференції єпископів Німеччини, коментуючи запрошення протестантських єрархів взяти участь у святкуванні 500-річчя Реформації, яке відбудеться в 2017 році. На його думку, участь католиків у цих урочистостях «не неможлива в принципі, але все залежить від характеру планованих заходів». Своєю чергою голова Папської ради сприяння християнській єдності кардинал Курт Кох зауважив, що Реформація – це подія, яка розділила Католицьку Церкву, і її негоже називати святом. «Ми не можемо святкувати гріх», – сказав він.

Німеччина – Німецький канцлер Ангела Меркель вважає, що християнство є «найбільш переслідуваною релігією в усьому світі». З огляду на це зовнішня політика Німеччини повинна бути більш чутливою до проблем християнських меншин у інших країнах. Заклик Ангели Меркель до підтримки християн у всьому світі одразу ж викликав своєрідну реакцію німецької Партії зелених, представники якої сказали, що інші релігійні групи нібито стикаються зі ще більшими небезпеками у всьому світі…

США – Дієва проповідь має включати Святе Письмо у діалозі із щоденним життям людини, розуміння сучасної культури, поглиблення довірливих стосунків з Христом. На цьому наголошується в документі Єпископської конференції США «Проповідувати таємницю віри: недільна проповідь». Він містить вказівки душпастирям щодо проповідей. У документі зазначається, що «сьогоднішній проповідник повинен усвідомлювати те, що він звертається до слухачів з набагато неодноріднішою культурою, аніж це було в минулому, яка дуже сильно обумовлена контекстом секуляризованого суспільства». Тож священики мусять знати, «що їхні віряни дивляться по телевізору, яку музику слухають, які сайти відвідують та якими фільмами захоплюються», аби викликати зацікавлення слухачів, зокрема тих, які живуть на межі віри.

США – Католицька Церква не підпорядковується закону, який зобов’язує роботодавців проти своєї совісті оплачувати робітникам у рамках медичного страхування витрати на контрацепцію, аборти і стерилізацію. На цьому наголосив єпископ Джеймс Конлі, сказавши, що в цій справі не може бути компромісу. «Католицька Церква не відступить. У справі принципів не може бути компромісу. Ми протистоятимемо закону і всім його наслідкам».

Берн, Швейцарія – «Екуменічний рух переживає кризу», – вважає кардинал Курт Кох, голова Папської ради сприянню християнській єдності. Про це він заявив під час зустрічі, організованої рухом Фоколярів. Справжня мета ентузіастів екуменізму – єдність у вірі, таїнствах і літургії – ще досі не досягнута. «Надія, яка появилася під час II Ватикан‑ ського собору, на те, що екуменічної єдності християн вдасться досягти швидко, не справдилася», – зазначив голова Ватиканської дикастерії. На думку кардинала Коха, в останні десятиліття ситуація, навпаки, ускладнилася, а сама мета екуменічного руху стала ще більш невизначеною.

Поділитися:

Популярні статті