Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Рим, Італія – Відбулася презентація книги «Патріарх Йосиф Сліпий у документах радянських органів державної безпеки (1939 – 1987)». Заходи пройшли у конференц-залі при соборі святої Софії та в українській парафії свв. Сергія і Вакха у Римі. Книгу презентував упорядник видання Володимир Сергійчук, академік Академії наук Вищої школи України, професор Київського національного університету імені Т. Шевченка. Як було зазначено під час презентації, у книзі вперше публікуються матеріали радянських спец‑служб про різні аспекти життя і діяльності Патріарха Йосифа Сліпого, протоколи допитів, агентурні справи тощо. З усіх цих матеріалів перед нами постає непохитна постать, яка стала символом опору тоталітарній радянській системі.

Канада – Відбувся візит Глави УГКЦ до цієї країни. Блаженніший Святослав зустрівся з ієрархами УГКЦ, українською молоддю і побував у місцевих парафіях. Владика Давид Мотюк подякував Патріарху за його пастирський візит, зазначивши, що Глава УГКЦ є джерелом та символом єдності Греко-Католицької Церкви. «З давніх часів Патріарх був тим, хто здійснював керівництво і мав авторитет як голова великої родини. Цей образ батька використовуємо сьогодні, коли ми вітаємо вас як Батька, що єднає у вірі свою родину по цілому світі та провадить нас шляхом до святості», – наголосив владика Мотюк.

Італія – Утворена капеланія для українців-греко-католиків на території Прелатури Помпеї. «Взявши до уваги значну присутність укра‑ їнських іммігрантів візантійського обряду на території Прелатури Помпеї та душпастирську ситуацію, що склалася протягом останніх років, бажаючи сприяти кращому прийняттю названих вірних в Прелатурі Помпеї, не применшуючи водночас партикулярних особливостей кож‑ ного народу, оцим засновую капеланію для українців-греко-католиків на території Прелатури Помпеї», – йдеться в офіційному декреті архиєпископа Карла Лібераті.

Канада – Блаженніший Святослав взяв участь у святкуваннях з нагоди 100-річчя з часу призначення першого єпископа УГКЦ в Канаді. «Сьогодні всі ми згадуємо річницю унікальної Божої дії для спасіння людських душ через Святу Церкву на цих канадійських землях і вдивляємося у постать доброго пастиря, владики-мученика Никити (Будки), слово якого було словом Божим, руки якого були руками самого Христа, що торкався ран людей, а плечі його були плечима, на які він хотів узяти болі, страждання, потреби тих забутих, незнаних, зневажених людей», – сказав у вітальному слові Глава УГКЦ.

Ватикан – Оприлюднені «Душпастирські орієнтири для сприяння покликання до священичого служіння». Документ підготували Конгрегація католицької освіти та виховання, Конгрегації євангелізації народів, Східних Церков та Інститутів богопосвяченого життя. У тексті звертається увага на те, що родина залишається першим місцем дозрівання покликань, а також йдеться про необхідність свідчення і доброго прикладу самих священиків, потреби плекання молитви спільноти в цьому наміренні та особливу роль місцевого єпископа, який також є відповідальним за цю справу.

Відень, Австрія – Архиєпископ країни вимагає від душпастирів не приймати «Заклик до непокори». Саме під такою назвою оприлюднений маніфест групи католицьких священиків, у якому висунуті вимоги щодо надання можливості розлученим і вдруге одруженим приступати до Святого причастя, євхаристійної єдності з протестантами, висвячування жінок на священиків, скасування целібату в Римській Церкві. Кардинал Крістоф Шенборн заявив, що не продовжуватиме декрети священикам, які належать до цієї групи, і поставив питання про їх екскомуніку.

Ватикан – Усяка діяльність, що ганьбить репутацію Пія XII, повинна бути припинена. Про це заявив американський єврей Гаррі Крупп – засновник фонду «Pave the Way». Більш як шестирічне вивчення ватиканських архівів довели одне: немає жодної документальної бази для його звинувачень. Деякі документи свідчать про те, що Папа намагався отримати візи для 200 000 євреїв, які перебували в Німеччині. На думку Круппа, «чорна» легенда про Пія XII є витвором радянської пропаганди.

Великобританія – В Європі існують випадки обмеження свободи Церкви. Про це йшлося під час зустрічі генеральних секретарів єпископських конференцій Європи в Единбурзі. На думку учасників, майбутнє Європи залежить від наявності віри в політиці. «Людський ітелект, освітлений вірою, здатен знайти адекватні відповіді на актуальні політичні та економічні виклики», – вважають генсеки європейських єпископатів, занепокоєні тим, що в багатьох європейських країнах докладають зусиль для «видалення» Бога з життя народу, зводячи віру до сфери особистих стосунків.

Ватикан – Триває розслідування витоку внутрішніх документів. Мас-медіа опублікували низку осо‑ бистих листів Папи Бенедикта XVI, здобутих незаконним шляхом. У передачі конфіденційних матеріалів підозрюють Паоло Габріеле, особистого камердинера Папи. І хоча оприлюднена інформація не містить сенсації, ряд видань намагається надати їй скандального забарвлення та підірвати авторитет Церкви. Проте незаперечним залишається факт, що оприлюднення цих документів є прямим і серйозним порушенням приватного життя Папи зокрема і Ватикану загалом.

Відень, Австрія – Роль мирян через п’ятдесят років після II Ватиканського Собору. Ця тема стала предметом зустрічі представників мирянських організацій. Метою заходу було прагнення побудови європейської мережі активних християн. Подібні ініціативи допоможуть, наприклад, уважно стежити за європейським законодавством та прописаною в ньому християнською системою цінностей. Довкола цього питання буде організована активна співпраця з Радою єпископських конференцій Європи та Комісією єпископатів Європейського співтовариства.

Великобританія – Королева Єлизавета II уперше відвідала католицький храм за 60 років свого правління. Приводом для цього стала сумна дата – 25-річчя теракту, який здійснила Ірландська республіканська армія в листопаді 1987-го у храмі невеликої парохії Енніскіллен, що у графстві Фермана. Тоді загинуло 11 людей, 63 були поранені. Королева взяла участь у поминальній церемонії в англіканській катедрі міста, а потім пішла до католицького храму, де зустрілася з католицькими ієрархами та вірянами.

Греція – На католицького ієрарха подали до суду за прозелітизм. Митрополит Серафим, відомий завдяки своїм антиекуменічним та антисемітським висловлюванням, подав до суду на католицького архиєпископа Афін Ніколаоса Фосколаса за відкриття католицької школи у портовому місті Піреус. Через це речник католицького єпископату звинуватив православного владику в нетолерантності і фанатизмі. Але справжнє занепокоєння в цій ситуації викликає відсутність будь-якої реакції з боку православних ієрархів Греції, котрі мали б оцінити дії митрополита Серафима.

Великобританія – Справжнє піклування про людину включає піклування і про її тіло, і про її духовну, моральну природу. До цього закликає Єпископська конференція Англії та Уельсу. Ієрархи наголошують на тому, що «слід визволитися від спокуси оцінювати себе самого відповідно до ірреальних моделей «досконалого тіла», часто пропагованих з метою економічних інтересів». Там, де бракує пошани права на життя, від зачаття і до природної смерті, там, де зачаття, вагітність і народження людської особи відбуваються штучно, де ембріони приносяться в жертву науковим дослі‑ дженням, там «суспільна свідомість втрачає чутливість до людської особи та того дару і скарбу, яким створений світ», йдеться у їхньому посланні.

Ірландія – «Від імені Церкви ще раз прошу вибачення у всіх жертв», – заявив кардинал Марк Велле під час зустрічі з жертвами сексуальних злочинів, скоєних представниками ірландського духівництва. Він пригадав слова Папи з його листа до католиків Ірландії (від 19 березня 2010 року) про те, наскільки важко вибачити, примиритись із Церквою, а також його прохання про те, аби жертви злочинів не втрачали надії. Зі слів кардинала, трагедія сексуальних зловживань щодо неповнолітніх, особливо з боку представників духівництва, «є джерелом великого сорому та великого скандалу».

Франція, Париж – Роль єпископа Риму в католицько-православній зустрічі. На листопад запланована зустріч координаційного комітету Змішаної міжнародної католицько-православної комісії з питань діалогу між Католицькою та Православними Церквами. Її темою стане остаточна редакція документа про роль єпископа Риму в першому тисячолітті християнства. Представники комісії переконані, що подібний доктринальний діалог сприятиме зближенню Церков і глибшому усвідомленню спільних коренів.

Загреб, Хорватія – Виважена застанова над минулим допоможе зцілити рани і спокійно дивитися у майбутнє. Таку спільну заяву зробили Глава Сербської Православної Церкви Патріарх Іриней і католицький архиєпископ Загребський кардинал Йосип Бозанич. У спільному комюніке з нагоди цієї зустрічі зазначається: «необхідно якнайшвидше прояснити ті події, до яких до сих пір громадська думка не виявляє належної чуйності як у Сербії, так і в Хорватії». Документ закінчується побажанням, щоб ця зустріч стала свідченням основних християнських цінностей, які поділяють обидві Церкви.

Чехія – Католицький єпископат бореться за фінансову незалежність релігійних організацій. «Політичні дебати щодо фінансування Церков і релігійних організацій стають вогнищем антирелігійних поглядів у чеському суспільстві», – йдеться у спільній заяві єпископату, Всесвітньої ради церков і Союзу єврейських громад. Релігійні лідери Чехії зазначають, що зволікання з вирішенням цього питання не лише шкодить ре‑ лігійним громадам, що не можуть стати фінансово незалежними від держави, а й блокує розвиток місцевих спільнот, які на кожному кроці наштовхуються на своїй території на неврегульовані питання власності.

Загреб, Хорватія – Скандальний виклик теперішній владі та гостра критика урядовців і парламентарів з боку Церкви. Такими словами ЗМІ окреслили проповідь Загребського архиєпископа і митрополита кардинала Йосипа Бозанича з нагоди Дня державності Хорватії. «Якщо залишаємо Бога, опору і надію свого життя, то не дивуймося, що відлуння покинутості, безнадії та насилля сповнює нас і поширюється цілою Хорватією», – наголосив кардинал, нещадно критикуючи ліберальну владу, вважаючи її загрозою ідентичності хорватського народу. Кардинал вважає, що тільки християнські цінності є правдивим джерелом нормального людського існування і побудови справедливого, здорового суспільства.

Поділитися:

Популярні статті