Свіжий номер

6(506)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Австралія – «Порівняно з державними, у католицьких школах діти вчаться набагато краще». Такими є висновки експертів, озвучені Гері Марксом з Австралійської ради педагогічних досліджень. І такого результату досягнуто попри дуже незначну державну підтримку. Нині п’ята частина австралійських школярів ходить до католицьких шкіл. Таких в країні налічується 1701. Крім того, в них частіше, аніж в інших школах, вчаться інваліди, іммігранти і діти тубільців. Кожен із них отримує необхідну моральну й матеріальну підтримку школи. Особливо це стосується жителів віддалених сільських районів. «Важливо не те, скільки дає держава, а те, як використовуються ці ресурси», – переконана президент Комісії з католицької освіти Терез Тембі.

Австрія – Зміни, що відбулись у Європі за останні десятиліття, потребують Церкви іншого типу. В цьому переконаний кардинал Крістоф Шенборн, архиєпископ Відня. На його думку, Церква, до якої звикли австрійські католики, відійшла у минуле. «Настав час усвідомити, що в суспільстві відбулись зміни набагато серйозніші, аніж ми вважали дотепер», – сказав кардинал і зауважив, що у вільному суспільстві з його амплітудою можливостей Церква буде лиш «одним гравцем з-поміж багатьох інших». Тому важливе значення матиме особисте віровизнання кожного католика.

Ватикан – «Спокуса усунути Бога, самому встановлювати порядки для себе завжди присутня в історії людини». Про це сказав Папа Бенедикт XVI у Першу неділю Великого посту. Святіший Отець розмірковував над темою спокус Христа. Спаситель піддався нападові спокусника для того, щоб «захистити нас своєю допомогою та навчити своїм прикладом». Живучи, людина зазнає спокус, потребує терпеливості й покори, аби здолати ворога та в щирому наслідуванні Господа «будувати своє життя у Ньому і з Ним, адже Він є джерелом справжнього життя», – наголосив Папа. На завершення понтифік закликав вірних просити у Пресвятої Богородиці супроводжувати нас великопісним шляхом.

Ватикан – Понтифік закликав боротися з індивідуалістичними тенденціями в суспільному житті та спробами розвинути хибне уявлення про свободу. Під час зустрічі з єпископами США, котрі прибули до Рима в рамках візиту «ad limina», Святіший Отець згадав про свій візит до США в 2008 році, який дав йому нагоду поміркувати над релігійною свободою і культурно-релігійними відносинами. У цьому контексті Папа зазначив, що «відокремлення Церкви від держави не означає, що Церква має мовчати з приводу деяких питань, а держава не повинна звертати уваги на позицію вірян під час обговорення цінностей, які визначатимуть майбутнє нації». «Церква пропонує своє моральне навчання не як таке, що обмежує, а як таке, що звільняє і дає основи для безпечного майбутнього», – наголосив Бенедикт XVI.

Ватикан – Нова євангелізація у мегаполісах. Католицькі ієрархи з 12 найбільших європейських єпархій зустрілися, щоб обговорити проблеми, пов’язані з новою євангелізацією у великих містах, та затвердити стратегію ініціативи під назвою «Місія в мегаполісах». Під час зустрічі учасники ознайомились із досвідом роботи у різних містах, провели дискусії навколо віри, читання Євангелія на центральних площах міст, його трансляції тощо.

Ватикан – «Зміст віри – це правда про моє життя». Архиєпископ Ріно Фізікелла, глава Папської ради у справах нової євангелізації, пояснив, чому Папа проголосив 2012-й Роком віри. Ініціатива понтифіка переслідує дві мети: по-перше, допомогти в особистій зустрічі з Ісусом Христом, по-друге – краще зрозуміти зміст християнської віри: того, у що віримо. «Після ІІ Ватиканського Собору особливо підкреслювалася дихотомія між вірою офіційною та вірою особистою, якою живемо щодня. Такий поділ не має сенсу. Зміст віри – це правда про моє життя», – зазначив архиєпископ.

Ватикан – Міжнародними фінансами керує неоліберальний «економічний тероризм», – вважає секретар Папської ради «Справедливість і мир» єпископ Маріо Toсо. За твердженням секретаря, правосуддя і фінанси всього світу зосереджені в руках міжнародної олігархії і не виконують свого головного завдання – підтримки бізнесу, роботи та сім’ї. Замість того щоб служити цілісному, сталому розвитку, який охоплює всі народи, вони спрямовані лише на отримання прямого прибутку. Перетворюються на нового «Левіафана», чудовисько, що пожирає слабші підприємства і народи», – сказав єпископ.

Великобританія – «Шлюби між гомосексуалістами є радикальним пересмикуванням повсюдно прийнятого людського права». Про це заявив кардинал Кейт О’Браєн, коментуючи спроби надання союзу між людьми однієї статі статусу шлюбу. Католицька Церква в Англії, Уельсі та Шотландії розпочала кампанію на захист традиційного шлюбу. Глава англійського єпископату закликає прем’єр-міністра країни Девіда Кемерона захищати інститут шлюбу, а не сприяти його знищенню. «Пропозиція уряду є спробою змінити значення шлюбу для всього суспільства», – обурюється кардинал і зазначає, що цей шлях може бути нескінченним, а наступним кроком може стати визнання шлюбу між трьома особами, а не двома.

Ефіопія – Відбулося чергове засідання змішаної міжнародної комісії з богословського діалогу між Католицькою Церквою і Східними Православними Церквами. Католицьку делегацію на форумі очолив кардинал Курт Кох, голова Папської ради сприяння християнській єдності. Він закликав повернувся до теми «екуменізму мучеників», яка є особливо актуальною в теперішньому світі. «Християни повинні бути солідарними з тими, хто страждає за віру, та разом із ними захищати свободу віровизнання», – зазначив ієрарх.

Індія – «Віра тих людей нас надихала, тому ми вирішили стати християнами», – так прокоментував масові випадки навернення до християнства Картік Бехра, живий свідок переслідування християн. В індійському штаті Орісса 4 роки тому християн фальшиво звинуватили у вбивстві місцевого провідника мусульман. Як наслідок, загинуло понад 100 осіб, спалено 300 церков і більш як 6 тисяч будинків. Людей спалювали живцем, ґвалтували і мучили. Тепер їхні колишні вбивці та ґвалтівники навертаються, навіть індуїстські фундаменталісти масово приходять вибачатися, а новонавернені регулярно беруть участь в богослужіннях і дають свідчення своїм життям.

Іспанія – Кінець справам соціалістів. Новий консервативний уряд Іспанії має намір анулювати реформу попереднього соціалістичного уряду, яка дозволяла практику абортів. Про це повідомив міністр юстиції, виступаючи перед комітетом юстиції іспанського парламенту. Як зазначають експерти, важливу роль у цьому процесі відіграли ініціативи католицьких єпископів, котрі організовували численні протести проти нової «культури смерті».

Італія – Громада УГКЦ міста Модена, що на півночі країни, відзначила десяту річницю з дня утворення. З цієї нагоди українську громаду відвідав місцевий архиєпископ Антоніо Ланфранкі та Апостольський візитатор для українців-греко-католиків в Італії та Іспанії Владика Діонісій (Ляхович). Архиєпископ Антоніо висловив подяку українцям за свідчення дару віри в суспільстві, яке «стає чимраз байдужішим до Бога», та запевнив присутніх, що італійська Церква й далі допомагатиме іммігрантам. Своєю чергою, Владика Діонісій подякував вірянам за теплий прийом і настановив їх, що гріш, який заробляється з таким трудом на чужині, може стати як перешкодою у духовному житті – коли заступає місце Бога, так і добрим плодом пожертви – коли щиро його даруємо.

Італія – Вчення Папи та його сильне особисте свідчення є фундаментально необхідними для загального блага країни і подолання кризи. У цьому переконаний прем’єр-міністр Італії Маріо Монті. Зі слів італійського політика, під час економічної кризи відносини між державою і Церквою можуть сприяти знищенню стіни на‑ ціонального егоїзму та зміцнити почуття відповідальності й солідарності. Маріо Монті зазначив: кожен має відчувати свою відповідальність за кризу і допомагати суспільному, моральному та соціальному розвитку. А також наголосив на необхідності внеску католиків і Церкви у справу спри‑ яння виходу з кризи.

Польща – Українці Холмщини і Підляшшя з кожним роком міцніють у переконанні, що стежки до святих місць та історичних пам’яток нашого народу не заростатимуть травою. На цьому наголосив о. Сергій Стесенко, докторант кафедри права Східних Церков Католицького університету Любліна, коментуючи урочисте відзначення Дня пам’яті Пратулинських мучеників. З цієї нагоди в колишньому катедральному храмі Холмської єпархії УГКЦ (тепер базиліці РимоКатолицької Церкви Люблінської архидієцезії Різдва Пресвятої Богородиці) була відслужена урочиста літургія з участю духівництва УГКЦ та РКЦ. Цього року минає 16 років з того часу, як Папа Іван Павло ІІ урочисто проголосив блаженними 13 українських мучеників. За цей період українці й поляки краще пізнали життя та геройські чесноти блаженних і щороку спільною молитвою вшановують їх пам’ять.

США – В країні посилюється тиск сил, котрі хочуть усунути релігію з громадського життя. Таке переконання має Митрополит Вашингтонський кардинал Дональд Вюрл. Незважаючи на це, Церква в США й далі робить свій внесок у різні сфери суспільного життя, яким притаманні егоїзм і заміна Бога самим собою. «Христос дарує нове творіння, новий світ, новий стиль життя, новий спосіб любові. Те, що в нашій сучасній культурі веде до щораз більших проблем, – це ігнорування моральних і гуманітарних принципів», – наголосив Митрополит Вашингтонський. З іншого боку, Дональд Вюрл висловив сподівання, що запланований на цей рік Синод з нової євангелізації дасть поштовх до відновлення віри і включення у культуру надії нового покоління вірян.

США – 30 англіканських пасторів хочуть перейти до Католицької Церкви. Нову хвилю навернення до католицизму спричинив новостворений ординаріат для колишніх англікан. Як зауважив глава ординаріату о. Джефрі Стінсон, на сьогодні вже 100 пасторів готуються прийняти католицькі свячення. За цим наверненням часто стоїть серйозний і важкий вибір, що вимагає великих жертв і змушує почати все спочатку. Водночас глава ординаріату зазначає, що Ватикан визнав формацію пасторів, яку вони отримали у Єпископальній Церкві. Завдяки цьому їхнє приготування до католицького священства може бути обмежене одним семестром навчання, що зосереджується на відмінностях між двома Церквами.

Чехія – Причину низької релігійності чеського суспільства варто шукати в історії ХХ століття, яке стало для Церкви справжнім геноцидом. На цьому наголосив архиєпископ Празький кардинал Домінік Дука. Ієрарх згадав про численні депортації чеських вірян у воєнні та повоєнні часи, еміграцію католиків в епоху комуністичного режиму, нав’язування атеїзму, залякування і примус. Нині Церква у Чехії активізує свою діяльність і розгортає кампанію нової євангелізації. Серед найближчих планів архиєпископ назвав реформу системи катехизації та підтримку сприятливої політики щодо інституту сім’ї.

Поділитися:

Популярні статті